„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Ciekawe Linki Multimedia Książki

Wszyscy pamiętamy biały szkwał na Mazurach, który w 2007 roku zebrał żniwo śmierci. Regaty Fastnet z 1979 roku były nie mniej tragiczne. Zakończyły się największą operacją ratowniczą prowadzoną z wody i z powietrza, jaka w powojennych czasach miała miejsce w Wielkiej Brytanii.
Pozostawiony śmierci jest opowieścią Nicka Warda o ocaleniu wbrew wszelkim przeciwnościom - poruszającą i inspirującą. Historia była przemilczana przez 27 lat, aż do dzisiaj.
Nick Ward, pozostawiony przez współzałogantów na pewną śmierć w środku najstraszliwszego sztormu w historii współczesnego żeglarstwa, przeżył, aby ją opowiedzieć.
Udział w regatach Fastnet na pokładzie GRIMALKINA był dla niego realizacją marzeń, ale rejs zamienił się w koszmar. Płynąc pomiędzy olbrzymimi falami w niesłabnącym sztormie, GRIMALKIN przewracał się raz za razem. Kapitan wypadł za burtę, a po kilku kolejnych godzinach wyczerpującej walki trzech załogantów opuściło jacht na tratwie. Nick i Gerry, obaj ranni i nieprzytomni, zostali uznani za martwych i pozostawieni na pokładzie.

Zbiór wstrząsających historii dotyczących jachtów utraconych na morzu. Od tragicznego zatonięcia OUZO, który został rozjechany przez prom na kanale la Manche do relacji naocznego świadka z katastrofy HOOLOGAN V.

Są tu opowieści o zderzeniach z niezidentyfikowanymi obiektami pływającymi, pożarach, eksplozjach, wyczerpaniu załogi, straszliwej pogodzie, błędach nawigacyjnych, wywrotkach i utratach masztów, wszystkim tym, co sprawia, że ciarki chodzą po plecach.

Książka ta z jednej strony trzyma czytelnika w napięciu, a z drugiej daje wgląd w strategie, które mogłyby okazać się ratunkiem dla kapitanów i załóg. To frapująca, prowokująca do przemyśleń lektura. Pierwsze wydanie ukazało się w Wielkiej Brytanii w roku 1985; od tamtej pory książka była wielokrotnie wznawiana, przeredagowywana, zmieniana i uzupełniana.


W roku 1972 Krzysztof Baranowski wyrusza na jachcie Polonez w samotny rejs dookoła świata, trasą dawnych żaglowców prowadzącą na południe od pięciu znanych przylądków czyli praktycznie wokół Antarktydy.

Jest dziewiątym samotnym żeglarzem w historii światowego żeglarstwa, który ma śmiałość zmierzyć się z Ryczącymi Czterdziestkami wówczas, gdy nawigację prowadzi się jeszcze metodami tradycyjnymi.

Jest pierwszym polskim żeglarzem,który okrąża Przylądek Horn zwany Starym Ludożercą.

Droga na Horn jest opowieścią o tym rejsie.


„Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu. Poradnik dla żeglarzy i motorowodniaków” został napisany przez zaprzyjaźnionego z Jacht Klubem Nisko kpt. Bogdana Sobiło.

Ci z nas, którzy pod okiem kapitana ćwiczyli manewrówkę w Zatoce Gdańskiej lub uczestniczyli w prowadzonych przez niego warsztatach nawigacyjnych znają jego nieprzeciętną umiejętność przekazywania wiedzy żeglarskiej w przystępny sposób.

Lektura książki autorstwa kpt.Bogdana z pewnością przyczyni się do znacznego poszerzenia wiedzy każdego żeglarza w tak istotnej dziedzinie jak bezpieczeństwo żeglugi na morzu. Książka ta nie jest jedynie zbiorem suchych przepisów, ale została wzbogacona komentarzami autora i przykładami konkretnych sytuacji z jego własnej praktyki żeglarskiej.