„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”

Sponsorzy 2019-20

gmina i powiat.jpg
bakpak.jpg
bakeplus.jpg
nadlesnictworudnik.jpg

JKN na Facebooku

Pogoda w Nisku

http://www.swiatpogody.pl

JKN na Instagram

Szanty

Jacht Klub Nisko Dziennik Pokładowy Aktualności

Dodano 20.02.2021


Wiosenny kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego jest organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko.  Zwykle już w marcu rozpoczynamy serię wykładów z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej, a na początku maja ruszamy ze szkoleniami praktycznymi na Zalewie Podwolina.

Tradycja ta została nieco zmieniona w zeszłym roku z powodu epidemii Covid-19. Wprowadzony w marcu 2020 r. zakaz organizowania wszelkich zebrań i zgromadzeń uniemożliwił nam prowadzenie szkolenia żeglarskiego wiosną.  Dopiero zmiana przepisów epidemicznych pozwoliła pod koniec maja na wznowienie kursu na patent żeglarza jachtowego, choć w zmienionej formule (szkolenie teoretyczne we własnym zakresie, szkolenie praktyczne w odpowiednim reżimie sanitarnym). Kilkanaście osób zostało w ten sposób przeszkolonych i mogło przystąpić do egzaminu na początku lipca.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w tym roku. Raczej nie ma szans na wystartowanie z wykładami teoretycznymi już w marcu. Być może będziemy zmuszeni powtórzyć formułę szkolenia podobną do tej z zeszłego roku. Wszystko zależy od aktualnie obowiązujących przepisów i obostrzeń. Dlatego nie możemy ogłosić w tej chwili  konkretnego terminu rozpoczęcia kursu żeglarskiego ani tym bardziej grafiku szkolenia. Jednak zależy nam na kontynuacji tradycji szkoleniowej naszego klubu i jesteśmy przekonani, że prędzej czy później uda nam się zorganizować tegoroczny kurs na patent żeglarza jachtowego.

Osoby zainteresowane udziałem w naszym kursie żeglarskim prosimy o przysłanie zgłoszenia e-mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (wystarczy podać swoje imię i nazwisko i jakiś kontakt: numer telefonu lub adres mailowy).

Takie wstępne zgłoszenie nie będzie zobowiązaniem do udziału w kursie, ale pozwoli nam zorientować się w liczbie chętnych i odpowiednio dopasować formułę przyszłego szkolenia.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.02.2021

W najnowszej edycji Plebiscytu Sportowego Portalu rni24.eu, podsumowującej zeszłoroczne dokonania sportowców ziemi niżańskiej duży sukces osiągnęli członkowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W kategorii "Trener" drugie miejsce zajął Mateusz Źródłowski, który zajmuje się szkoleniem sekcji regatowej "Optimist".

Natomiast w kategorii "Talent" wiceliderem został Mikołaj Waszkiewicz, który odnosi liczne sukcesy podczas startów w regatach kategorii "Optimist" w całej Polsce.

Wielkie gratulacje dla całej ekipy Szkoły Żeglarstwa!!!Dodano 13.10.2020

SUKCES GONI SUKCES!

Koniec sezonu jest wyjątkowy dla żeglarzy Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko. W dniach 9-11 października w Tarnobrzegu odbyły się Mistrzostwa PSKO (Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist) do lat 9 oraz VII Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg.

Do Tarnobrzega zjechali żeglarze z całej Polski (Gdańsk, Gdynia, Poznań, Dziwnów, Charzykowy, Rybnik, Kraków, Lublin, Warszawa, Kielce, Giżycko) oraz goście ze Słowacji.

Mikołaj Waszkiewicz zajął 2 miejsce w Jesiennych Mistrzostwach Miasta Tarnobrzeg, a Marcel Waszkiewicz był szósty do lat 9 wśród zawodników z całej Polski!

Dzielnie walczyli również pozostali nasi żeglarze Tomasz Tęcza i Jan Dąbrowski.

Bardzo się cieszymy i wszystkim gratulujemy. Dziękujemy za poświęcenie i gratulujemy trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu. Dziękujemy za pomoc Urzędowi Gminy i Miasta Nisko.


Dodano 06.10.2020

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! Kolejny sukces naszych zawodników! Na V Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Marcel Waszkiewicz zajmuje 1 miejsce do lat 9, a Mikołaj Waszkiewicz - 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Gratulujemy młodym żeglarzom. Gratulujemy ekipie trenerskiej, a zwłaszcza Mateuszowi Źródłowskiemu.

Wielkie podziękowania dla Urzędu Gminy i Miasta Nisko za finansowe wsparcie Szkoły Żeglarstwa.Dodano 30.09.2020

Kolejne bardzo dobre wiadomości docierają ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko:

"Zawodnicy sekcji regatowej Optimist Jacht Klubu Nisko Marcel Waszkiewicz oraz Mikołaj Waszkiewicz zajęli kolejno 1 miejsce do lat 9 i 3 miejsce do lat 11 w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa który odbył się w dniach 26-27 września 2020 roku w Krakowie. Serdecznie gratulujemy.

Chłopaki zajęli czołowe miejsca wśród 70 zawodników z Krakowa, Tarnobrzega, Niska, Nowego Targu, Rybnika, Dąbrowy Górniczej i gości ze Słowacji.

Żartując już po zawodach zajęliśmy również 1 miejsce w przeciąganiu liny wraz z zawodnikami z Tarnobrzega w teamie "Janusze".

Kolejną ważną informacją jest to, że nasz żeglarz Mikołaj Waszkiewicz od przyszłego sezonu przechodzi do czołowych zawodników klasy Optimist w Polsce (grupy A).

Pucharowe miejsca w Krakowie są efektem pracy całej sekcji regatowej wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim w całym sezonie żeglarskim w wielu regatach (Gdańsk, Giżycko, Charzykowy k/Chojnic, Poznań). Dziękujemy za wsparcie Burmistrzowi Miasta Nisko oraz Gmina i Miasto Nisko."


Dodano 21.09.2020

W piątek 18 kwietnia 2020 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

Ze względu na brak quorum w pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.00, Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 18.15 w tym samym miejscu.

Po wstępnych formalnościach i wyborze Prezydium Zebrania sprawozdanie z działalności Zarządu w 2019 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który przedstawił dotychczasową działalność i sukcesy wychowanków Szkoły oraz plany na kolejne lata. Sprawy finansowe omówił szczegółowo Skarbnik klubu kol.Edward Bryndza. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

W trakcie dyskusji nad sprawozdaniami głos zabierali również Stanisław Czerewin, Marta Powęska oraz inni uczestnicy zebrania uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2020 r.

Przeprowadzono 2 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

W ostatniej części Walnego Zebrania dyskutowano o bieżących sprawach klubowych, m.in. o zakupie nowego masztu oraz remoncie drugiej Omegi (pod kierownictwem kol. Darka Janika), o potrzebie zaangażowania nowych osób do szkolenia w Szkole Żeglarstwa, o poszukiwaniu osoby prowadzącej księgowość klubu oraz o instytucjonalnych i prywatnych sponsorach klubu.

Kol.Robert Sołtys zaproponował zorganizowanie Jesiennego Ogniska Żeglarskiego, co zyskało aprobatę zebranych i ustalono wstępny termin imprezy. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 31.07.2020

Sobota 4 lipca 2020 r. była bardzo żeglarskim dniem na Zalewie Podwolina. Kolejne zajęcia szkoleniowe na Optimistach prowadziła Szkoła Żeglarska dla Dzieci i Młodzieży, natomiast tegoroczni dorośli kursanci przystąpili do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Nie było lekko - słońce mocno prażyło, komary atakowały, wiatr płatał figle, nawet silnik na chwilę odmówił posłuszeństwa. Ale trudności zostały pokonane i grono żeglarzy jachtowych powiększyło się o kolejną grupę fajnych ludzi :).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Niestety, nie wszyscy z przystępujących do egzaminu przebrnęli przez część teoretyczną. Trzymamy kciuki za tych, którym tym razem "podwinęła się noga". Następnym razem dacie radę!


Dodano 16.06.2020

Lepiej późno niż wcale :)

Wreszcie ruszyliśmy ze szkoleniem na patent żeglarza jachtowego.

W tym roku na nasz kurs zgłosiło się zaskakująco dużo osób chcących zdobywać żeglarskie umiejętności. Chętnych było tak dużo, że o przyjęciu na kurs decydowała kolejność zgłoszeń, a wielu osobom zmuszeni byliśmy odmówić udziału w szkoleniu m.in. ze względu na niedostatek klubowych instruktorów :(

Ostatecznie w naszym kursie bierze udział 15 osób podzielonych na 4 wachty.

Już od weekendu 30-31 maja nasi kursanci podczas zajęć praktycznych na Zalewie Podwolina poznają budowę i obsługę jachtu oraz intensywnie ćwiczą manewry pod żaglami.

Czasem zmoczy nas deszcz, czasem przysmaży słońce, ale umiejętności przyszłych żeglarzy systematycznie rosną i wszyscy mamy nadzieję, że dadzą radę na zbliżającym się egzaminie ;)


Dodano 21.05.2020


Nieco później niż zwykle, ale jednak rozpoczynamy nowy sezon żeglarski na Zalewie Podwolina!

Dwa klubowe jachty zostały zwodowane w czwartkowe popołudnie, więc całkiem realne wydaje się wznowienie rozpoczętego w marcu kursu żeglarskiego przygotowującego do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.


Dodano 18.05.2020

Pandemia Covid-19 zmieniła praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia, zweryfikowała też klubowe plany działalności w kolejnym sezonie żeglarskim.

Wiadomo już, że w czerwcu nie odbędą się kolejne Niżańskie Regaty na Zalewie Podwolina, organizowane corocznie od 2010 roku przez Jacht Klub Nisko. Nie zwodowaliśmy klubowych łódek, szkolenie na patent żeglarza jachtowego zostało zawieszone po pierwszym wykładzie, również Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży zmuszona była wstrzymać się z rozpoczęciem sezonu szkoleniowego. Wprowadzony zakaz organizowania wszelkich zgromadzeń spowodował, że nie mogliśmy zwołać Walnego Zebrania ani nawet stacjonarnego zebrania Zarządu.

Jednak w związku z uchyleniem zakazu organizacji szkoleń i egzaminów żeglarskich i motorowodnych przez Minister Sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk podjęliśmy starania w celu wznowienia działalności klubu.

Najpierw odbyło się zdalne zebranie Zarządu, na którym podjęliśmy niezbędne decyzje dotyczące zmian w Regulaminie Szkoły Żeglarstwa, dostosowujące zasady szkolenia do aktualnej sytuacji. Pozwoliło to instruktorom Szkoły rozpocząć szkolenie młodych żeglarzy z sekcji regatowej na jez.Tarnobrzeskim.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja panuje na Zalewie Podwolina, którego otoczenie jest obecnie placem budowy. Liczymy, że po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, również na tym akwenie pojawią się wkrótce żagielki „Optimistów”. Przygotowujemy się także do wznowienia kursu żeglarskiego na patent żeglarza jachtowego, w nieco innej formule niż zwykle, której zasady obecnie dopracowujemy. W najbliższym czasie planowane jest również wodowanie „Niżanki” na Zalewie Solińskim.

Wierzymy, że tegoroczny sezon żeglarski nie jest jeszcze stracony:)

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.02.2020

Już po raz trzynasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 6 marca 2020 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 800 zł (osoby dorosłe) lub 700 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 14.02.2020

Drodzy Klubowicze!

Na progu kolejnego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2020 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (150 zł - osoby pełnoletnie, 75 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2020 roku.

Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek.

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich.


Dodano 14.02.2020

Z dumą informujemy, że w IV Plebiscycie Sportowym portalu Rni24.eu na drugim miejscu w kategorii "Trener" uplasował się Robert Sołtys - kierownik i instruktor Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko. Równie znaczący sukces odniósł Mikołaj Waszkiewicz, który zajął trzecie miejsce w kategorii "Talent".

Gala finałowa tego Plebiscytu odbyła się 8 lutego 2020 r. w Dworze Dwikozy ze specjalnym udziałem Tomasza Kucharskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego.

Serdecznie gratulujemy zarówno nagrodzonym, jak i pozostałym nominowanym członkom naszego klubu: instruktorowi Mateuszowi Źródłowskiemu oraz zawodnikowi sekcji regatowej Tomaszowi Tęcza.


Dodano 01.10.2019

II Regaty Niepodległościowe na zbiorniku wodnym „Podwolina”.

Na zbiorniku wodnym „Podwolina”w Nisku w dniu 28 września odbyły się II Regaty Niepodległościowe organizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019" współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 przy współpracy z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

W regatach startowali zawodnicy ze Szkoły Żeglarstwa prowadzonej przez Jacht Klub Nisko. Aktualnie Szkoła skupia w swoich szeregach dzieci od 6 lat w liczbie prawie 30 osób, które rozpoczynają żeglarską przygodę na łódkach klasy Optimist, a następnie kontynuują na łódkach klasy Omega.

W ramach regat odbyły się wyścigi zawodników Optimist z licencją Polskiego Związku Żeglarskiego, w których zwyciężył Mikołaj Waszkiewicz, tuż za nim uplasował się Mateusz Grzebyk a trzeci ukończył rywalizację Tomasz Tęcza. W wyścigach zawodników Optimist bez licencji pierwsze miejsce zajął Wiktor Pasek, drugie Konrad Krawiec a trzecia była Anna Sygnarska.

W klasie Omega startowały dwie załogi, z których najlepsza okazała się załoga: Daniel Bylicki (sternik), Szymon Śledziński i Radosław Sioda. Drugie miejsce zajęli Robert Dec (sternik) oraz Paweł Sygnarski i Tobiasz Markowicz.

Najmłodsze dzieci ze Szkoły pływały na krótkich trasach wyznaczonych przez trenerów.

Regaty są drugą odsłoną zawodów rozpoczętych w zeszłym roku z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości. Jest to również świetny sprawdzian umiejętności zawodników pod koniec sezonu żeglarskiego. Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej i prawdziwie sportowej atmosferze. Najlepsi uczestnicy regat otrzymali statuetki lub medale oraz dodatkowo upominki od Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Słowa podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zadbali o przygotowanie poczęstunku dla uczestników regat oraz do Roberta Sołtysa i Mateusza Źródłowskiego, którzy przez cały sezon prowadzili szkolenie żeglarskie.

Przy okazji przypominamy, że zawodnicy z sekcji regatowej Optimist prowadzonej przez trenera Mateusza Żródłowskiego zajmują czołowe miejsca na regatach odbywających się na południu Polski (Lublin, Znamirowice, Tarnobrzeg) a w sezonie wyjeżdżają na szereg innych krajowych i zagranicznych regat m in. Riva del Garda (Włochy), Puck czy Giżycko. Tym samym nasi zawodnicy są coraz wyżej w ogólnopolskich rankingach klasy Optimist.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z regat w foto-galerii.


Dodano 26.09.2019

Zapraszamy dzieci i rodziców ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, członków klubu, sympatyków, mieszkańców oraz gości na II Regaty Niepodległościowe które odbędą się w klasie Omega i Optimist (licencjonowani i początkujący) w dniu 28 września 2019 roku o godzinie 10.30 na Zalewie Podwolina (obok boiska sportowego).

Regaty są realizowane w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych przy wsparciu LGD "PARTNERSTWO DLA ZIEMI NIŻAŃSKIEJ".

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 24.09.2019

Przekazujemy świetnie informacje, które napłynęły ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko:

"Dzień dobry, witam ponownie.

Pragnę przekazać informację o fali zwycięstw w żeglarstwie ;-)

Puchar Wojewody Podkarpackiego, który odbył się na Solinie:

1 miejsce - Mikołaj Waszkiewicz, oraz wysokie miejsca dla Łukasza Grzebyka, Mateusza Grzebyka i Tomka Tęczy, pierwsze stary zaliczone dla Jana Dąbrowskiego.

Mistrzostwa Polski do lat 9 w Tarnobrzegu:

2 miejsce w kategorii do 8 lat - Marcel Waszkiewicz (brat Mikołaja).

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Lublin:

2 miejsce - Mikołaj Waszkiewicz, 6 miejsce - Łukasz Grzebyk, 8 miejsce - Łukasz Grzebyk. Był to też pierwszy start Jana Dąbrowskiego, nowego członka sekcji regatowej.

3 miejsce do lat 9 - Marcel Waszkiewicz.

Puchar Ziemi Sądeckiej Znamirowice k. Nowe Sącza (bardzo ważne regaty z ponad 40-letnią historią, na które zjeżdżają się kluby Wrocławia, Gliwic, Rybnika, Krakowa oraz Słowacji):

1 miejsce- Mikołaj Waszkiewicz, 12 miejsce- Tomasz Tęcza (na 85 zawodników).

Oczywiście duże podziękowanie dla Pana Burmistrza Waldemara Ślusarczyka oraz Urzędu Gminy i Miasta Nisko za dofinansowanie wyjazdów oraz dla rodziców za wszelką pomoc.

Jakie plany? To już koniec sezonu. Zostały jeszcze regaty w Warszawie oraz na zakończenie w Tarnobrzegu. Przyszły rok to na pewno Włochy w większej grupie 6-7 zawodników wraz zaprzyjaźnionym klubem Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg.

Z poważaniem, Mateusz Źródłowski"


Dodano 24.06.2019

W dniach 22 i 23 czerwca 2019 r. odbyła się coroczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Żeglarskie „Jacht Klub Nisko” pod nazwą „Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”. Była to już dziesiąta edycja tych zawodów.

W pierwszym dniu rywalizowali młodzi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W pierwszej kolejności na wodzie zaprezentowali się najmłodsi wychowankowie niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy dopiero oswajają się z samodzielnym żeglowaniem. Następnie rozpoczęła się rywalizacja bardziej doświadczonych zawodników, z których część posiada już licencje sportowe.

Warunki pogodowe w tym roku były bardzo sprzyjające dla rywalizujących żeglarzy. Nie brakowało ani wiatru ani słońca, dzięki czemu zawody zostały przeprowadzone sprawnie i szybko.

W grupie zawodników nielicencjonowanych pierwsze miejsce zajął Marcel Waszkiewicz, drugie Wiktor Pasek, a trzecie Jan Dąbrowski. Wśród żeglarzy z licencją sportową najlepszy był Mikołaj Waszkiewicz, za którym uplasował się Mateusz Grzebyk, natomiast trzecie miejsce zajął Łukasz Grzebyk, a czwarte Tomasz Tęcza.

Podczas dekoracji zwycięzców, w której uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Starosta Niżański Robert Bednarz, pamiątkowe statuetki otrzymali najlepsi zawodnicy obu klasyfikacji. Dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

Po zawodach na Zalewie Podwolina pojawiły się klubowe jachty, na których każdy mógł pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko. Równocześnie na scenie pojawili się młodzi muzycy z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, którzy zaprezentowali bardzo urozmaicony repertuar i nieprzeciętne umiejętności wokalno-instrumentalne. Po ich występie zgromadzoną publiczność rozgrzał dynamiczny występ zespołu „1978”.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało aż 14 załóg w dwóch klasach „Omega” i „Open”. Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca, Tarnobrzega i Janowa Lubelskiego. W tym dniu pogoda również sprzyjała sportowej rywalizacji. Rozegrano aż 5 biegów, więc końcowe wyniki na pewno nie były sprawą przypadku.

Kategoria Open:

1. Zbigniew Dryzner (Tarnobrzeg)

2. Marek Masłowski i Michał Masłowski (Jacht Klub Nisko)

3. Marek Zastawski (Mielec)

Kategoria Omega:

1. Jacek Gołębiowski , Jan Chmura, Wojciech Wrzosek (Stalowa Wola)

2. Robert Dec, Daniel Bylicki, Emil Jarosz (Jacht Klub Nisko)

3. Tomasz Zdeb, Klaudia Bąk, Szymon Radziejowski (Jacht Klub Nisko)

Bardzo dziękujemy klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy - Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych, które nas wspierały: Erbud Operations Sp. z o.o., Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o., PKO BP S.A. – Oddział Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Gabinet Stomatologiczny Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Nadleśnictwo Rudnik, Electronic Zbigniew Kucia, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski, Usługi Elektryczne EL-KAM Kamil Kowalski, Auto - Serwis Robert Ekiert, Pizzeria Margarita, Vianor Nisko Corrado, F.H.U.P. Control Plus, PRI Nisko Józef Korkosz, OPTIMA Jacek Laskowski.

Zapraszamy do zakładki "Foto-relacje" do oglądnięcia zdjęć z obu dni regat.


Dodano 19.06.2019

Niedawno zakończyło się organizowane przez nasz klub wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego. Rozpoczęliśmy je w pierwszej połowie marca serią wykładów z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej, natomiast praktyczne umiejętności nasi kursanci zdobywali żeglując z instruktorami po Zalewie Podwolina.

W piątek 14 czerwca cała siódemka naszych kursantów przystąpiła do egzaminu, którego obie części – teoretyczną i praktyczną - zdała z wynikiem pozytywnym!
Serdecznie gratulujemy wszystkim świeżo upieczonym żeglarzom: Sylwii, Arturowi, Marcinowi, Markowi, Pawłowi, Piotrowi i Rafałowi. Cieszymy się tym bardziej, że prawie wszyscy kursanci wstąpili w szeregi naszego klubu.

Życzymy dalszego rozwoju kariery żeglarskiej na jeziorach, morzach i oceanach!


Dodano 08.05.2019

Po powrocie z Gardy we Włoszech, od niedzieli 31 kwietnia przez tydzień sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przebywała w pełnym składzie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim na zgrupowaniu w Pucku.

Pierwsza część tego pobytu obejmowała treningi przygotowujące do regat, które odbyły się w ostatnich dniach zgrupowania. Z powodu trudnych warunków pogodowych treningi i same zawody były świetną okazją do nauki żeglowania na fali i mocnym wietrze.

Międzynarodowe regaty o Puchar K. S. Zatoka w Pucku zakończyły się w niedzielę 5 maja. Najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Mikołaj Waszkiewicz zajmując 110 miejsce na 236 zawodników w klasie "Optimist" grupy B, rywalizując z starszymi zawodnikami z całego kraju oraz Rosji i Litwy. W swojej kategorii wiekowej był 15 na 70 zawodników. W siódmym biegu po dobrym starcie Mikołaj finiszował na trzecim miejscu!

Na dalszych miejscach uplasowali się Łukasz Grzebyk (178), Mateusz Grzebyk (179) i Tomasz Tęcza (189).

Wszystkim zawodnikom i trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Urzędowi Gminy i Miasto Nisko za pomoc w organizacji wyjazdu oraz Jacht Klubowi Kotwica Tarnobrzeg za sztamę :) .

 


Dodano 04.05.2019

Ekipa Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży znowu nas pozytywnie zaskakuje. Jej dwaj członkowie: Mikołaj Waszkiewicz i Tomasz Tęcza wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim oraz jednym z rodziców jako opiekunem wzięli udział w 37 Lake Garda Meeting Optimist we Włoszech. Są to największe regaty klasy Optimist na świecie. Rozgrywane są na jez.Garda w północnych Włoszech. W tym roku wzięło w nich udział około 1000 zawodników z ponad 30 krajów świata.

Zawodnicy reprezentujący Szkołę Żeglarstwa „Jacht Klubu Nisko” startujący w grupie Cadet spisali się znakomicie. Grupa ta podzielona była na dwie floty - złotą i srebrną. W srebrnej flocie na 44 zawodników Tomasz Tęcza zajął 5 miejsce, a Mikołaj Waszkiewicz 6 miejsce.
Wśród zawodników reprezentujących Polskę w grupie Cadet niżańscy żeglarze uplasowali się na 3 i 4 miejscu. Serdecznie gratulujemy młodym zawodnikom, ich trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu, a także całej ekipie Szkoły Żeglarstwa: Robertowi, Tomkowi, Karolinie i Klaudii.

Bardzo dziękujemy władzom Gminy i Miasta Nisko oraz Firmie Unimark Sp.z o.o z siedzibą w Wadowicach za wsparcie finansowe, a  Stowarzyszeniu Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg za pomoc w organizacji wyjazdu.

Kilkanaście fotografii z wyjazdu naszych zawodników na regaty we Włoszech można oglądnąć w Foto-relacjach.


Dodano 17.04.2019

Większość klubowiczów zapewne nie zdaje sobie sprawy, jak intensywnie przebiegają prace przygotowawcze do nowego sezonu.

Jedna ekipa (Darek, Łukasz, Grzesiek i Staszek) prowadzi remonty jachtów, w trakcie których m.in. całkowicie zmodernizowano i usztywniono kadłub jednej z Omeg. Przed wodowaniem łódek planowane jest jeszcze malowanie Omegi i Oriona.

Robert i Staszek starają się też pozyskać dla klubu drugą łódź typu RIB do zabezpieczenia zajęć szkoleniowych na Zalewie Podwolina (pierwszy RIB będzie stacjonować na jez.Tarnobrzeskim, gdzie trenuje sekcja regatowa). Dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nisko jest duża szansa, że zakup zostanie wkrótce sfinalizowany.

Równolegle trwają już przygotowania do organizacji X Niżańskich Regat (m.in. została przygotowana i podpisana odpowiednia umowa z Urzędem Gminy i Miasta Nisko, opracowywane są projekty atrakcyjnych statuetek i medali dla zwycięzców), w co zaangażowani są przede wszystkim Marta i Robert. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie szkolenia dzieci w Szkole Żeglarstwa do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „KLUB”. Przygotowujemy także okolicznościowy folder reklamujący nasze stowarzyszenie, w co zaangażowani są Marta, Robert oraz Piotrek.

Dobiega końca część teoretyczna kursu żeglarskiego na patent żeglarza jachtowego, który rozpoczął się na początku marca. Wykłady z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej przeprowadzili: Piotrek, Marek, Rysiek, Staszek, Artur i Robert. Wkrótce wodujemy jachty i na początku maja ruszamy z częścią praktyczną kursu.

Swoje zajęcia rozpoczęła już Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze szkolenia praktyczne prowadzili Robert, Tomek i Klaudia. Ekipa regatowców pod opieką trenerów Mateusza i Roberta brała udział w regatach w Tarnobrzegu i Krakowie, a dwóch młodych zawodników Szkoły Żeglarstwa startuje wkrótce w największych w świecie regatach Optimistów na jez.Garda we Włoszech.

Na początku kwietnia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrany został nowy Zarząd i Komisja Rewizyjna. Uczestniczyło w nim około 20 osób spośród blisko 70 członków Klubu. Pozostawmy to bez komentarza...


Dodano 15.04.2019

W ramach akcji promocyjnych i popularyzujących żeglarstwo nasz Klub wydał atrakcyjny kalendarz na 2019 rok, którego dominującym elementem graficznym było zdjęcie z Niżańskich Regat na Zalewie Podwolina. Na początku roku egzemplarze kalendarza zostały rozesłane do osób, firm i instytucji, które sponsorowały nasze stowarzyszenie nie tylko w roku ubiegłym, ale również w latach poprzednich. Chcieliśmy w ten symboliczny sposób podziękować wszystkim naszym dobroczyńcom i zachęcić ich do dalszego wspierania naszej działalności :)

Niewykorzystane egzemplarze zostały wręczone członkom Klubu, którzy uczestniczyli w Walnym Zebraniu naszego Stowarzyszenia. Kto nie przybył, niech żałuje...

 


 


Dodano 14.04.2019

W sobotę 6 kwietnia 2019 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego W Warszawie odbył się LI Sprawozdawczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego.

Oprócz części sprawozdawczej, na Sejmiku podjęto trudną decyzję sprzedaży dwóch jednostek: "Kapitana Głowackiego" i "Śmiałego" ze względu na przewidywane koszty ich remontu przekraczające możliwości PZŻ.

Nasz okręg reprezentowali Prezes tarnobrzeskiego OZŻ Tadeusz Gospodarczyk oraz jako delegat Sławomir Sądej – członek Jacht Klubu Nisko.

Wybór naszego kolegi na delegata do Sejmiku PZŻ jest bez wątpienia dużym wyróżnieniem dla naszego klubu. Serdecznie gratulujemy!

 

 


Dodano 10.04.2019

W dniu 5 marca 2019 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”.

Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.18.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz. 18.15. Na sali obecnych było 19 osób z prawem do głosowania.

Zgodnie z informacją rozesłaną do wszystkich klubowiczów, podczas zebrania przeprowadzono wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej w związku z końcem kadencji poprzednich władz klubu. Przed wyborami Walne Zebranie wysłuchało sprawozdań z działalności Zarządu i na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium ustępującym członkom Zarządu.

Skład nowego Zarządu Jacht Klubu Nisko:

Stanisław Czerewin – Komandor Klubu

Marta Powęska – Wicekomandor Klubu

Robert Sołtys – Wicekomandor Klubu, Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

Piotr Barć – Wicekomandor Klubu

Grzegorz Haracz – bosman

Edward Bryndza – skarbnik

Tomasz Radziejowski

Sławomir Sądej

Skład Komisji Rewizyjnej:

Łukasz Mierzwa

Andrzej Pasiak

Tomasz Zdeb

Walne Zebranie przyjęło również uchwałę o podniesieniu wielkości wpisowego dla nowych członków (z 50 zł na 100 zł) oraz składki członkowskiej (ze 120 zł na 150 zł).

Warto przypomnieć, że kwoty te pozostawały niezmienione od początku działalności Jacht Klubu Nisko, czyli od 2010 roku. Nowa wysokość opłat obowiązuje od 1 czerwca 2019 roku. Przypominamy, że zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko” w dniu 31 maja 2019 r. mija termin płatności składek członkowskich za 2019 rok. Do tego dnia składki obowiązują w poprzedniej wysokości! Warto więc pospieszyć się z płatnością :)

Nadal obowiązuje też zasada, że osoby uczące się, w wieku poniżej 26 lat, płacą tylko 50% składki rocznej.


Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje

Walne Zebranie Członków Klubu w pierwszym terminie w dniu 05.04.2019, o godz.18.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 05.04.2019 r. o godz. 18.15.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 05 KWIETNIA 2019

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.

5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

- przedstawienie sprawozdania finansowego

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2019-2020.

12. Wybory Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko.

13. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia nowej wysokości składki członkowskiej i wpisowego.

17. Wolne Wnioski.

18. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 02.04.2019

Miło nam poinformować, że w Jacht Klubie Nisko mamy kolejnego kapitana jachtowego!!!

Oprócz komandora Staszka i Darka Pawelca wymagania niezbędne do uzyskania tego najwyższego w Polsce patentu żeglarskiego z dużą nawiązką spełnił kol. Marek Gutkind.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych rejsów, pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!

 

 


Dodano 29.01.2019

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 8 marca 2019 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 12.01.2019

Ruszyło głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu na ulubionego sportowca, trenera i talent roku 2018.

Wśród nominowanych osób w kategorii "Talent" jest młody żeglarz ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko - Mikołaj Waszkiewicz.

Głosowanie odbywa się poprzez kliknięcie "Lubię to" pod właściwym zdjęciem. Gorąco zachęcamy do oddania głosu na Mikołaja!


Dodano 11.01.2019

Drodzy Klubowicze!

Na progu kolejnego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2019 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (120 zł - osoby pełnoletnie, 60 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2019 roku.

Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek.

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Na początku kwietnia 2019 roku odbędzie się sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”, na którym zostaną wybrane nowe władze klubu (Zarząd i Komisja Rewizyjna) na kolejną kadencję.

O dokładnym terminie i miejscu zebrania poinformujemy wkrótce wszystkich klubowiczów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 11.12.2018

W sobotę 8 grudnia 2018 r. w Tarnobrzegu odbyła się czwarta edycja żeglarskiej Barbórki, podczas której podsumowano tegoroczny sezon nawigacyjny w Tarnobrzeskim OZŻ. Podczas tej uroczystości najwyższe związkowe odznaczenie - Odznakę "Zasłużony dla żeglarstwa Okręgu Tarnobrzeskiego" odebrał Stanisław Czerewin - Komandor Jacht Klubu Nisko. Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy kol.Staszkowi.

Warto też dodać, że w pierwszej części Barbórki, na wodach Jeziora Tarnobrzeskiego zaprezentowała się ekipa młodych żeglarzy Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, która tym razem nie miała konkurencji :)

W wieczornej części tej imprezy uczestniczyli m.in. prezesi i przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych OZŻ-ów: rzeszowskiego - Wanda Jędrusiak, krośnieńskiego - Janusz Jagoda i warszawsko-mazowieckiego - Jerzy Durejko, Prezes Zarządu Głównego LOK - Jerzy Salamucha, prezesi klubów i zaprzyjaźnionych organizacji z szefową krakowskiego Hornu - Ziutką Ogrodnik na czele. Muzyczną oprawę spotkania zapewnili: Mirek Koval Kowalewski, Zbyszek Murawski (Zejman&Garkumpel) oraz Grzegorz Świtalski (Hambawenah).


Dodano 27.11.2018

W dniach 17 i 24 listopada odbyły się ostatnie zajęcia z projektu Regat Niepodległościowych w Szkole Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie dzieci i młodzież miała okazję posłuchać wykładu na temat symboli narodowych i drogi do niepodległości, który prowadził historyk Andrzej Bylicki.

Tydzień później Komandor Klubu Stanisław Czerewin zaprezentował przed tym samym gronem kolejny ciekawy temat: "Tradycje i postawy patriotyczne w żeglarstwie".

Nasi młodzi zawodnicy w trakcie zajęć dokonali również klarowania sprzętu żeglarskiego oraz ćwiczyli wiązanie węzłów.

Przypominamy, że cały projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Nad dokumentacją tego projektu czuwała Wicekomandor Klubu Marta Powęska, za co serdecznie dziękujemy :)


Dodano 05.11.2018

Sobota 3 listopada 2018 roku była niezwykłym dniem na niżańskim Zalewie Podwolina.

Po pierwsze – w tym dniu odbywały się Regaty Niepodległościowe zorganizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, a więc wyścigi jachtów w kilku kategoriach (Optimist - początkujący, Optimist - zaawansowani, Optimist-zawodnicy z licencją sportową oraz starsi żeglarze na Omegach).

Po drugie – w związku z zakończeniem sezonu żeglarskiego (wyjątkowo długiego w tym roku) ekipa bosmańska JKN wyciągnęła wszystkie klubowe jachty z wody i przewiozła na miejsce zimowego postoju.

Po trzecie - równoległe z trwającymi regatami i dla uroczystego zwieńczenia kończącego się sezonu odbyło się Jesienne Ognisko Żeglarskie, w którym uczestniczyli młodzi zawodnicy, ich rodzice oraz członkowie Jacht Klubu Nisko z rodzinami.

Tak więc dużo się działo, a pogoda zdecydowanie dopisała - pojawiło się słońce, wiatr dmuchał wystarczająco mocno do przeprowadzenia zawodów, a temperatury jak na listopad były zaskakująco sprzyjające. Emocji podczas zawodów było co niemiara, zarówno wśród młodych żeglarzy, jak i ich rodziców. Na szczęście wszyscy uczestnicy regat zostali uhonorowani albo pucharami za pozycje medalowe, albo pamiątkowymi medalami i nagrodami rzeczowymi.

Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację regat:

OPTIMIST ( grupa początkująca) – medale za udział w zawodach:

Anna Sygnarska, Robert Pasek, Oliwer Tracz, Dawid Adamczyk, Konrad Krawiec

OPTIMIST (zawodnicy bez licencji):

I miejsce Aleksandra Sołtys

II miejsce Wiktor Pasek

III miejsce Marcel Waszkiewicz

IV miejsce Jan Dąbrowski

OPTIMIST (zawodnicy z licencją):

I miejsce Łukasz Grzebyk

II miejsce Mikołaj Waszkiewicz

III miejsce ex aequo Tomasz Tęcza , Mateusz Grzebyk

OMEGA:

I miejsce Paweł Sygnarski,Robert Dec - sternik

II miejsce Jan Chmura, Jakub Chmura -sternik

III miejsce Emil Jarosz, Tobiasz Markowicz, Daniel Bylicki- sternik

Bardzo dziękujemy za sprawną organizację imprezy ekipie Szkoły Żeglarstwa, którą obecnie tworzą Robert Sołtys, Mateusz Źródłowski, Tomasz Zdeb, Karolina Krawiec i Klaudia Bąk. Dziękujemy również innym członkom Jacht Klubu Nisko i rodzicom dzieci startujących w regatach, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, a także wszystkim obecnym, którzy kibicowali i wspierali wychowanków Szkoły Żeglarstwa.

Bardzo dziękujemy głównym sponsorom imprezy, którymi byli Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" oraz Starostwo Niżańskie, którego przedstawiciel p.Józef Sroka pojawił się nad Zalewem Podwolina i także kibicował młodym żeglarzom.

Miłą niespodziankę sprawił również p.Tomasz Oleksak, który wręczył wszystkim zawodnikom praktyczne upominki.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w foto-galerii.


Dodano 27.10.2018

W najbliższą sobotę 3 listopada 2018 r. Szkoła Żeglarstwa Jacht Klub Nisko organizuje I Regaty Niepodległościowe na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W zawodach wezmą udział młodzi zawodnicy z niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach: Optimist - zawodnicy licencjonowani, Optimist - zawodnicy bez licencji oraz Omega. Regaty zostaną przeprowadzone w formule "match racing" czyli krótkich biegów po dwóch zawodników (dwie załogi) w klasach Omega i Optimist.

Na zawodników czekają piękne puchary i medale.

Projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Bezpośrednio po zakończeniu sobotnich zawodów odbędzie Jesienne Ognisko Żeglarskie, na które zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami. Jak zwykle prosimy o zgłoszenie swojego udziału w ognisku na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub SMS-em na nr telefonu 605 897 811.

Serdecznie zapraszamy nad Zalew Podwolina w Nisku!


Dodano 05.10.2018

Świetne wiadomości docierają do nas od Roberta Sołtysa - Kierownika Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko:

"Witam. Zamieszczam kilka zdjęć z regat Optimistów w Znamirowicach koło Nowego Sącza i Krakowa.

Chłopaki wyglądają coraz bardziej profesjonalnie, sprzęt coraz lepszy i coraz lepsze wyniki.

Z przyjemnością informuję, że Mikołaj Waszkiewicz na regatach w Krakowie zajął 4 miejsce w kategorii wiekowej do 9 lat, a w klasyfikacji ogólnej był 22 na prawie 60 zawodników.

Gratulujemy trenerowi Mateuszowi i zawodnikom :)

Kolejne regaty to Mistrzostwa PSKO do lat 9 i V Jesienne Mistrzostwa Tarnobrzega - 12 do 14 października 2018. Trzymamy za was kciuki :)"Dodano 26.09.2018

Klubowe jachty postanowiły wykorzystać żeglarską pogodę, która zapanowała ostatnio nad naszym regionem i po zerwaniu boi w nocy z 23 na 24 września samodzielnie szalały po podwolińskim akwenie.

Dwie "Omegi" zakończyły nocne rejsowanie na drugim brzegu zalewu z masztami wbitymi w dno, a "Orion" i "Konik Morski" wysztandrowały na wyspę :-)

Członkowie ekipy bosmańskiej w składzie: Grzegorz, Łukasz (z niezastąpionym "Ursusem C330") oraz Paweł, Edward i Piotr, mieli więc poniedziałkowego popołudnia pełne ręce roboty, ale w końcu udało się sprowadzić wszystkie cztery jachty do klubowej kei.


Dodano 30.07.2018

Wszystkie informacje dotyczące rezerwacji rejsów "Niżanką" po Zalewie Solińskim znajdują się w zakładce "Strefa Klubowicza/Rezerwacja "Niżanki".


Dodano 05.06.2018

Informujemy wszystkich klubowiczów, że nasz klubowy jacht „Niżanka” został już przetransportowany na Zalew Soliński i w tym sezonie stacjonował będzie na przystani na Wyspie Energetyk.

Prosimy o wstępne zgłaszanie się chętnych do korzystania z jachtu oraz podanie terminu (lub terminów), w których planowany jest pobyt na „Niżance”.

Po otrzymaniu zgłoszeń przygotujemy grafik korzystania z naszego jachtu, tak aby nikt nie był poszkodowany.

W tym tygodniu jacht będzie jeszcze niedostępny, bo musimy dopracować regulamin korzystania z jachtu i wyznaczyć osobę, która będzie zarządzać rezerwacją miejsc. Chętnych do żeglowania zapraszamy więc od weekendu 14-15 lipca do końca września 2018 roku.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przypominamy, że korzystać z jachtu będą mogli jedynie klubowicze z opłaconymi składkami członkowskimi!


Dodano 29.06.2018

W dniach 23 i 24 czerwca 2018 r. odbyły się  „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W tym roku zostali oni podzieleni na dwie kategorie: „regatową” i „amatorską”.

Pierwszą grupę stanowiło 7 zawodników o znacznych umiejętnościach żeglarskich, trenujących już kilka lat lub posiadających licencje sportowe. Druga grupa, to szóstka początkujących Optymiściarzy, którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z żeglarstwem. Na najlepszych zawodników obu kategorii czekały  2  komplety pucharów, poza tym każdy uczestnik dostawał pamiątkowy medal oraz nagrody: koszulki i czapeczki z logo jacht Klubu Nisko, a także okolicznościowe kubki.

Dodatkowo wyróżniono pucharami najlepszą zawodniczkę i najmłodszego zawodnika.

Emocji było dużo, zwłaszcza w grupie „amatorskiej”. Mimo silnych powiewów wiatru i przelotnych opadów deszczu wszyscy regatowcy w obu grupach ukończyli po 4 biegi. Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę trzy najlepsze wyniki każdego zawodnika.

Pełne wyniki regat w klasie amatorskiej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Emil Pająk

KŻ Orkan Mielec

2

Emil Jarosz

JKN

3

Tobiasz Markowicz

JKN

4

Aleksandra Sołtys

JKN

5

Remigiusz Pająk

KŻ Orkan Mielec

6

Marcel Waszkiewicz

JKN

Pełne wyniki regat w klasie regatowej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Mateusz Grzebyk

JKN

2

Łukasz Grzebyk

JKN

3

Mikołaj Waszkiewicz

JKN

4

Tomasz Tęcza

JKN

5

Daniel Bylicki

JKN

6

Robert Dec

JKN

7

Julia Mikłasz

JKN

Najlepsza zawodniczka:  Aleksandra Sołtys

Najmłodszy zawodnik: Marcel Waszkiewicz

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało 9 załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”.  Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca i Janowa Lubelskiego. Podobnie jak w sobotę, mieliśmy prawdziwe żeglarską pogodę – nie brakowało wiatru, ale również deszczu, więc nie tylko zawodnicy mieli zapewniony kontakt z wodą.

Końcowe wyniki regat w obu klasach:

Wyniki w klasie OPEN

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Marek Zastawski

2

Edwin Chmiel

Maciej Chmiel

3

Łukasz Placha

Damian Kędra

Wyniki w klasie OSTRÓDA

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Jan Chmura

Jakub Chmura

Jacek Gołębiowski

2

Tomasz Zdeb

Karolina Krawiec

Robert Sołtys

3

Daniel Bylicki

Julia Mikłasz

Paweł Sygnarski

Robert Dec

Jak wiadomo przez oba dni regat panowała bardzo kapryśna pogoda, nie brakowało opadów deszczu i w przeciwieństwie do poprzednich lat temperatury były raczej niskie. Warunki te były prawdziwym sprawdzianem żeglarskiego hartu ducha zarówno dla organizatorów regat jak i ich uczestników.  Niestety, warunki pogodowe wystraszyły publiczność i tym razem nie odbyły się pływania na klubowych jachtach po zalewie dla chętnych, których po prostu nie było.

Tym niemniej bardzo dziękujemy tym klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy -Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych: Erbud Rzeszów Sp. z o.o.,  Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o.,  Przedsiębiorstwo Budowlane Hydrowit, Edima Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Dent Text Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Zbi-Mar Hurtownia Łożysk i Pasów, Eldom Nisko, Arkadiusz Kot, Zbigniew Kucia, Autoserwis Robert Ekiert, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski,  EL-KAM Kamil Kowalski.


Dodano 17.06.2018

W sobotę 16 czerwca 2018 r. do egzaminu na patent żeglarza jachtowego przystąpili uczestnicy kursu żeglarskiego organizowanego przez Jacht KlubNisko, a także młodzież ze Szkoły Żeglarstwa JKN.

Najpierw kursanci rozwiązywali testy sprawdzające ich teoretyczną wiedzę o żeglowaniu. Niestety, nie wszyscy zdający przebrnęli przez egzamin teoretyczny.

Ostatecznie do części praktycznej egzaminu przystąpiło 6 osób. Dwie wachty po kolei wykonywały różne manewry na żaglach i na silniku pod czujnym okiem Kierownika Komisji Egzaminacyjnej. Drugi egzaminator gruntownie sprawdził w tym czasie znajomość trudnej sztuki wiązania węzłów żeglarskich.

Po przetestowaniu wszystkich kandydatów na żeglarzy jachtowych, Komisja udała się na naradę i po kilku chwilach ogłoszono wyniki. Okazało się, że cała szóstka zdających zaliczyła egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskała patenty żeglarza jachtowego.

Wszystkim naszym kursantom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble kariery żeglarskiej.


Dodano 17.06.2018

W III Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w żeglarstwie rozgrywanych w dniach 9-10 czerwca 2018 r. na Zalewie Zemborzyckim wzięła udział ekipa Szkoły Żeglarstwa Jacht KlubuNisko.

Nasi młodzi żeglarze startowali oczywiście w klasie „Optimist”. W regatach brały też udział mocne ekipy z Tarnobrzega, Warszawy, Olsztyna i Lublina.

Wprawdzie wiatr nie sprzyjał żeglarzom i dmuchało dość słabo, ale organizatorom udało się rozegrać 3 biegi.

Okazało się, że nasi młodzi zawodnicy notują ciągłe postępy. W swoich kategoriach zajęli następujące miejsca: Łukasz Grzebyk – 11(na 28), Mateusz Grzebyk – 22 (na 28), a Mikołaj Waszkiewicz – 8 (na 18) i startujący pierwszy raz Tomasz Tęcza -14 (na 18)!

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerowi – Mateuszowi Źródłowskiemu. Jesteśmy z Was dumni!

Jednocześnie bardzo dziękujemy ekipie z tarnobrzeskiej „Kotwicy” za pomoc w transporcie sprzętu pływającego.


Dodano 10.06.2018

W sobotę 9 czerwca na zalewie w Otałęży koło Mielca odbyły się regaty rozpoczynające trzecią edycję Pucharu Optymistrza.

Naszych barw bronili doświadczeni optymiściarze: Daniel Bylicki i Robert Dec. Zostały rozegrane 3 biegi, gdzie Daniel w ogólnej klasyfikacji zajął 2, a Robert 5 miejsce.

Warto wspomnieć też, że nasza klubowiczka Beata Bylicka była członkiem Komisji Regatowej.

Kolejne zawody tego cyklu odbędą się na Zalewie Podwolina podczas IX Niżańskich Regat w dniu 23 czerwca. Mieleccy Optymiściarze zostali oczywiście zaproszeni na te zawody.

Naszym zawodnikom gratulujemy udanego występu. Rodzicom Daniela dziękujemy za zorganizowanie tego wyjazdu, a Klubowi Żeglarskiemu "Orkan" z Mielca za wypożyczenie na zawody dwóch "Optimistów".


Dodano 08.06.2018

Już wkrótce, w dniach 23 i 24 czerwca 2018 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Nasza impreza odbędzie się w pobliżu klubowej kei - tam zostanie ulokowana wioska żeglarska, tam znajdować się będzie linia startu i mety regat.

W programie sobotnim przewidziano regaty jachtów w klasie „Optimist”. W wyścigach uczestniczyć będą wychowankowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, liczymy też na udział młodych żeglarzy z innych klubów. Po zawodach i dekoracji zwycięzców zgromadzona publiczność będzie miała okazję pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Omega/Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko. W trakcie naszego dwudniowego żeglarskiego święta nie zabraknie również muzyki żeglarskiej i tanecznej, którą zapewni profesjonalny didżej.

Po rozstrzygnięciu regat i dekoracji zwycięzców nastąpi zakończenie imprezy. Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa i nie tylko.

Szczegółowy program zawodów znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć.

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 23.05.2018

Sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! W sobotę i niedzielę 19 - 20 maja dwóch zawodników sekcji: Mateusz i Łukasz Grzebykowie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim uczestniczyło w pierwszych wyjazdowych zawodach: XXIV Regatach Ekologicznych organizowanych na Zalewie Bagry w Krakowie.

Niedawno zakupiony RIB sprawdził się "w walce", a wyniki naszych młodych żeglarzy są dowodem na to, że zakupy i modernizacja sprzętu pływającego oraz intensywne treningi przynoszą pozytywne efekty. Nie plasujemy się już na końcowych lokatach - na 45 zawodników startujących w klasie Optimist grupa B Mateusz Grzebyk zajął 27 miejsce, a Łukasz Grzebyk był 36-ty.

Przed naszą sekcją treningi w Tarnobrzegu i kolejne regaty - III Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, które odbędą się w dniach 09-10 czerwca. Założenia tego sezonu to uplasować się w połowie stawki regatowej - a więc już niewiele brakuje :)

Gratulujemy i życzymy powodzenia :)


Dodano 25.04.2018

W piątek 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.45 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 19.00 w tym samym miejscu. Na sali pojawiło się 19 osób z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach, wyborze Prezydium Zebrania i Komisji Skrutacyjnej sprawozdanie z działalności Zarządu w 2017 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który w formie prezentacji przedstawił dotychczasową działalność Szkoły oraz plany na kolejne lata. W trakcie części sprawozdawczej głos zabierali również Edward Bryndza, Marta Powęska i Stanisław Czerewin uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2017 r.

Po 10-minutowej przerwie w obradach sprawozdanie dotyczące spraw finansowych przedstawił kol.Jacek Jakubiec. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję. Jednocześnie Komisja zobowiązała Zarząd do podjęcia działań w celu zmotywowania członków klubu do terminowego regulowania składek członkowskich. Po krótkiej dyskusji na ten temat przystąpiono do kolejnych punktów programu Walnego Zebrania. Przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania kol. Marta Powęska poinformowała zebranych m.in. o terminie IX Niżańskich Regat na Zbiorniku Wodnym Podwolina. Następnie Komandor Klubu Stanisław Czerewin odpowiedział na pytania dotyczące wykorzystania Soliny 24 w nadchodzącym sezonie, w tym o miejscu jej stacjonowania na Wyspie Energetyka na Zalewie Solińskim, o związanych z tym kosztach oraz o przygotowywanym regulaminie korzystania z jachtu. Dyskutowano też o trudnościach związanych z wodowaniem jachtów na zalewie Podwolina w związku z zakazem przejeżdżania pojazdami mechanicznymi po nowo ułożonej ścieżce pieszo-rowerowej. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 11.04.2018

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko rozpoczęła nowy sezon mocnym akcentem.

W sobotę 7 kwietnia 2018 r. trzech młodych zawodników: Mikołaj Waszkiewicz oraz Łukasz i Mateusz Grzebykowie wraz z instruktorem Mateuszem Źródłowskim wzięło udział w V Ogólnopolskich Regatach o Puchar Mariny Tarnobrzeg.

Zawody rozgrywane były na jeziorze Tarnobrzeskim. W regatach klasy Optimist grupa B ścigało się 31 młodych żeglarzy z 7 klubów: Warszawa, Kraków, Lublin, Pszczyna, Rzeszów, Tarnobrzeg i Nisko. Odbyło się 6 biegów.

Nasi zawodnicy starali zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Najlepszym okazał się Mateusz Grzebyk który ukończył regaty na 28 pozycji. Z kolei nasz najmłodszy zawodnik Mikołaj Waszkiewicz w niedzielnych biegach wykazał się wyjątkowym hartem ducha. Przy silnym wietrze, po wywrotce przy zwrocie przez rufę, odmówił pomocy, postawił Optimista, wylał wodę i dopłynął do mety. Gratulacje!


Dodano 05.04.2018


Dodano 04.04.2018

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 20.04.2018, o godz.18.45.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 20.04.2018 r. o godz. 19.00.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 20 KWIETNIA 2018

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.
2. Wybór Przewodniczącego i protokolanta Walnego Zebrania.
3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.
6. Część sprawozdawcza:
- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu
- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży
- przedstawienie sprawozdania finansowego
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.
10. Wolne Wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 11.03.2018

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 9 marca rozpoczęliśmy kolejny kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego.

Piątka kursantów i dwóch młodzieńców ze Szkoły Żeglarstwa wysłuchało wykładu o budowie śródlądowych jachtów żaglowych, ich wyposażeniu i obsłudze.

Nadal zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w naszym kursie - mamy jeszcze wolne miejsca ;)

Kolejny wykład, tym razem z teorii żeglowania, odbędzie się w najbliższy piątek o 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego Podwolina na ul.Karasia.

A już pod koniec kwietnia rozpoczynamy część praktyczną, czyli żeglujemy - jak na wspomnieniowej fotografii z 2015 roku.


Dodano 18.02.2018

Nawet zimą można żeglować, ale najprzyjemniej jest robić to na akwenach zdecydowanie cieplejszych niż Bałtyk o tej porze roku. Jednym z ulubionych zimowych kierunków żeglarzy z Europy są Wyspy Kanaryjskie.

W styczniu grupa naszych klubowiczów wybrała się więc na rejs między wyspami Gran Canaria, Tenerife i La Gomera. Organizatorem tej eskapady był kol. Leszek, a niezawodnym skipperem nasz Komandor Staszek. Było dużo żeglowania, był czas na plażowanie, wycieczki samochodowe, wędrówki po górskich szlakach, jazdę rowerem, nurkowanie i inne formy aktywności fizycznej.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z rejsu autorstwa Edwarda i Piotra.


Dodano 13.02.2018

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 9 marca 2018 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 11.02.2018

Miło nam poinformować, że Daniel Bylicki ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko znalazł się wśród laureatów drugiego Plebiscytu Sportowego portalu rni24.eu. W głosowaniu internetowym czytelnicy tego portalu oddali na Daniela 713 głosów, co pozwoliło na zajęcie przez niego trzeciego miejsca w kategorii "Największy sportowy talent".

Uroczysta gala sportowców odbyła się w sobotę 10 lutego 2018 r. w "Dworze Galicja", a gościem honorowym imprezy była znakomita polska młociarka Anita Włodarczyk.

Szczegółowe wyniki plebiscytu prezentuje portal rni24.eu.

Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia wychowankowi naszego klubu Danielowi oraz jego instruktorom Robertowi i Mateuszowi!


Dodano 04.02.2018

Za oknem śnieg, do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego trzeba jeszcze chwilę poczekać, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by powspominać sobie minione rejsy.

Proponujemy więc oglądnięcie ostatnio zamieszczonych zdjęć z klubowego rejsu, który odbył się w dniach 27 maja - 3 czerwca 2017 roku. Nasza klubowa załoga wystartowała wtedy na jachcie Bavaria 50 Cruiser "Helena I" z portu w Dubrovniku i ruszyła do Czarnogóry, gdzie odwiedziła prawie wszystkie porty tego pięknego kraju. Po tym rekonesansie powrócono do macierzystego portu, a po rejsie znalazł się czas na zwiedzenie "Perły Adriatyku". Zapraszamy do foto-relacji.


Dodano 09.01.2018

Informujemy, że od 9 stycznia do 4 lutego 2018 roku można oddawać głosy w II Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu. Głosować można w trzech kategoriach: najpopularniejszy zawodnik, trener i talent roku 2017. I właśnie w tej ostatniej kategorii mamy swojego przedstawiciela: zawodnika Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko- Daniela Bylickiego.

Oddawać głosy na Daniela można poprzez profil portalu rni24.eu na Facebooku. Na danego sportowca można głosować tylko raz poprzez kliknięcie „Lubię to!” pod wybranym zdjęciem.

Gorąco zachęcamy do wsparcia naszego wychowanka :)


Dodano 26.11.2017

Jacht Klub Nisko zakończył sezon żeglarski. Najpierw, jeszcze w październiku, wyciągnęliśmy z wody jachty, które pływały po Zalewie Podwolina, a dwa tygodnie temu wyslipowaliśmy "Niżankę", która w tym sezonie cumowała na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Po przewiezieniu "Niżanki" do Niska, umyliśmy ją na myjni samochodowej (!), a następnie trafiła na zimowy odpoczynek do hangaru udostępnionego przez klubowego kolegę Zbyszka.

Zdjęcia z tej akcji można oglądać w foto-relacji: "Wyslipowanie jachtów".


Dodano 22.10.2017

Przekazujemy ciekawą informację ze strony facebookowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Trzech kolejnych zawodników Szkoły Żeglarstwa uzyskało licencje zawodnicze PZŻ. W nowym roku planujemy wyrobienie jeszcze jednej licencji dla czwartego zawodnika.

14 i 15 października wszyscy czterej brali udział w IV Mistrzostwach Miasta Tarnobrzeg. Towarzyszył im starszy kolega Daniel Bylicki. Naszym celem było zapoznanie sie z zasadami panującymi na regatach i ich ukończenie. Cele zostaly spełnione. Dziekujemy za dzielność i wytrwałość.

Od przyszłego sezonu sekcja regatowa trenuje na Jeziorze Tarnobrzeskim. A my postaramy się dla nich o jak najlepszy sprzęt.


Dodano 21.10.2017

Pracowicie spędziła sobotę niewielka, ale zgrana grupa członków Jacht Klubu Nisko nad Zalewem Podwolina. Wyslipowaliśmy i przewieźliśmy na miejsce zimowego postoju wszystkie klubowe jachty, a zwieńczeniem dnia była akcja wyciągnięcia zatopionej (prawdopodobnie przez orkan Ksawery) "Omegi" naszego kolegi-żeglarza. Zdjęcia z akcji do oglądnięcia w Foto-relacji.


Dodano 13.10.2017

W zakładce "Foto-relacje" pojawiły się zdjęcia autorstwa Edwarda i Andrzeja, wykonane w trakcie Jesiennego Ogniska Żeglarskiego, które odbyło się 7 października nad Zalewem Podwolina. Zapraszamy do oglądania i wspominania :)


Dodano 28.09.2017

Podobnie jak rok temu, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło drugą edycję programu „Klub”. Celem programu, jest wspieranie lokalnych klubów sportowych, które kształtują sportowo dzieci i młodzież. Oczywiście Zarząd JKN natychmiast zdecydował o złożeniu wniosku o dofinansowanie działalności klubowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i już otrzymaliśmy kwotę 10 000 zł na zakup osprzętu żeglarskiego do „Optimistów” oraz pozostałe koszty funkcjonowania Szkoły.

Jest to dla nas bardzo znaczące wsparcie, gdyż w tej chwili szkolimy blisko 30 dzieci w trzech grupach: Optimist- początkujący, Optimist – zaawansowani, Omega/Laser i sekcja regatowa Optimist złożona z najlepszych zawodników. W tym roku pierwszy z naszych wychowanków, Daniel Bylicki, otrzymał licencję zawodniczą PZŻ i z powodzeniem startował w VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia na Jez.Tarnobrzeskim. Jeszcze w tym roku planowany jest start i zgłoszenie do licencji zawodników z sekcji regatowej. Mamy nadzieję, że będą oni odnosić sukcesy na kolejnych regatach w klasie Optimist.

Przypominamy, że szkoleniem naszych najmłodszych żeglarzy zajmują się: kierownik Szkoły Żeglarstwa Robert Sołtys (grupy Optimist, Omega /Laser) i instruktor Mateusz Źródłowski (sekcja regatowa), Aleksandra Brodziak (grupa Optimist), Karolina Krawiec (grupa Optimist) i Tomek Zdeb (grupa Optimist i Omega/Laser).


Dodano 22.09.2017

Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Jesienne Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 7 października 2017 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.30.

Zapewniamy jak zwykle smaczne, ogniskowe menu. Prosimy jedynie o przyniesienie ze sobą ulubionych napojów - zarówno bezalkoholowych (wody mineralne, soki itp.), jak i tzw. "żeglarskich".

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie potwierdzenia (wraz ze wskazaniem ilości osób) e-mailem na adres klubowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. l lub SMS-em do głównego organizatora - kol. Sławka (605 897 811). Jest to niezbędne do określenia ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić. Ahoj i do zobaczenia!


Dodano 24.08.2017

Zapraszamy do przeczytania artykułu o niżańskiej Szkole Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, który zamieszczono w papierowym wydaniu Sztafety, jak również na stronie internetowej sztafeta.pl.


Dodano 16.08.2017

W sobotę 5 sierpnia 2017 r. grupa klubowiczów (z pomocą kol. Bogdana z North-Rejsów) przeprowadziła wodowanie naszego nowego jachtu Solina 24 o nazwie „Niżanka”.

Cała operacja miała miejsce na Jez.Tarnobrzeskim, a nasz jacht dzielnie zniósł pierwszy kontakt z wodą. Po przeprowadzeniu „Niżanki” do pomostu przy tarnobrzeskiej marinie, postawiono maszt i sprawdzono działanie żagli i olinowania ruchomego.

W kolejnych dniach przeprowadzano „próby stoczniowe”, w tym m.in. pływanie pod żaglami. Nasi testerzy są bardzo zadowoleni z własności nautycznych „Niżanki” , więc zapewne żeglowanie na niej przyniesie dużo radości również pozostałym klubowiczom.

Efektem „prób stoczniowych” jest wykrycie kilku drobnych usterek (m.in. nieszczelności pompy w instalacji wodnej), jednak ich naprawa nie potrwa długo i wkrótce zaprosimy wszystkich chętnych klubowiczów do krótkiego rejsu instruktażowego. Podczas tego szkolenia będzie można zapoznać się z działaniem wszystkich instalacji jachtowych, obsługą olinowania i ożaglowania, podłączeniem i obsługą silnika, oraz będzie zademonstrowany sposób cumowania w marinie Tarnobrzeg. Odbycie takiego mini-szkolenia będzie niezbędnym warunkiem, aby żeglować na „Niżance”. Drugim warunkiem będzie oczywiście opłacenie aktualnych i zaległych składek członkowskich.

Chętnych do udziału w szkoleniu, prosimy o zgłaszanie się e-mailem na pocztę klubową. W zależności od liczby chętnych zostanie ustalony termin/terminy tego szkolenia. Będzie to jakaś sobota lub/i niedziela, o czym poinformujemy zainteresowanych.

Tymczasem zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z wodowania w zakładce „Niżanka – wodowanie”.


Dodano 11.08.2017

Kilkoro naszych klubowiczów wybrało się w tym roku do Szczecina na niecodzienną żeglarską imprezę, jaką był finał Tall Ship Races 2017.

Wielkie żaglowce, jak również mniejsze jachty biorące udział w tych regatach, zacumowały przy Wałach Chrobrego, tworząc niepowtarzalną scenerię tego żeglarskiego wydarzenia.

Od soboty do poniedziałku można było zwiedzać pokłady największych żaglowców świata czy wysłuchać wielu świetnych koncertów szantowych, nie brakowało też mnóstwa atrakcji dla osób nie interesujących się żeglarstwem.

My szczególnie oczekiwaliśmy na przybycie biorącego udział w regatach jachtu "Tornado", na którym pod wodzą kpt. Łukasza Włodarskiego żeglowała m.in. nasza klubowiczka Ola Powęska. Po pełnym przygód etapie z Kłajpedy, jacht przycumował w pobliżu "Daru Młodzieży", a my mogliśmy całą załogę podziwiać w trakcie finałowej parady ulicami Szczecina.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć, które tylko w niewielkim stopniu oddają fantastyczny klimat tej imprezy.


Dodano 02.08.2017

Możemy już z dumą poinformować, że budowa nowego klubowego jachtu Solina 24 dobiegła końca.  W hangarze w Podwolinie przez kilka miesięcy trwały intensywne prace wykończeniowe kadłuba oraz montaż osprzętu i wyposażenia, w których główny prym wiedli Darek Janik, Grzesiek Haracz i Łukasz Mierzwa. Pomagali im w miarę możliwości również inni członkowie klubu, których można wypatrzyć na zdjęciach w foto-relacji.

W piątek 28 lipca jacht, który będzie nosił nazwę „Niżanka”, opuścił hangar w Podwolinie i został przetransportowany do zaprzyjaźnionej stoczni w Jeziórku, gdzie w sobotę postawiono maszt i dopasowano olinowanie stałe i ruchome.

W tym sezonie „Niżanka” zostanie zwodowana na Jeziorze Tarnobrzeskim, w przyszłym roku być może trafi na Zalew Soliński.

Pozostało jeszcze do załatwienia klika spraw (znakowanie burt, dokończenie rejestracji, zakup odbijaczy), ale już za kilka dni będziemy testować, jak nasza „Solina 24” spisuje się na wodzie.

A na razie zapraszamy do oglądnięcia uaktualnionej galerii zdjęć z budowy jachtu i krótkiego nagrania z wnętrza „Niżanki”.


Dodano 31.07.2017

Poniżej informacja ze strony facebookowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Z przyjemnościa informujemy, że pierwszy zawodnik Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko z licencją PZŻ, Daniel Bylicki przetarł szlaki dla młodszych kolegów na VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia w klasie Optimist grupa B. Wsród 39 zawodników zajął 16 miejsce, a w grupie chłopaków był 9.

Serdecznie gratulujemy. Nasze pierwsze oczekiwania zostały spełnione, a wyjazd przysporzył nam trenerom nowych znajomości i doświadczeń, co motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli.

My również gratulujemy udanego debiutu naszemu młodemu zawodnikowi oraz jego trenerom: Robertowi Sołtysowi i Mateuszowi Źródłowskiemu, a także pozostałym członkom ekipy szkoleniowej niżańskiej Szkoły Żeglarstwa: Oli Brodziak, Karolinie Krawiec i Tomkowi Zdebowi. Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć z tych regat.


Dodano 25.07.2017

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko (wcześniej „Sekcja Optimist”) działa dopiero od 2 lat, ale ma pod opieką już około 30 młodych żeglarzy, z których najlepsi biorą udział w różnych amatorskich regatach.

Dzisiaj możemy z dumą poinformować, że pierwszy z wychowanków Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko, Daniel Bylicki, otrzyma wkrótce licencję zawodnika PZŻ i wystartuje w VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia w klasie Optimist w grupie B. Zawody odbędą się w dniach 29-30 lipca 2017 r. na Jeziorze Tarnobrzeskim, a Daniel będzie oczywiście reprezentował Jacht Klub Nisko.

Liczymy, że nasz pierwszy zawodnik zbierze cenne doświadczenia i przetrze szlak dla następnych wychowanków niżańskiej Szkoły Żeglarstwa.

Serdecznie gratulujemy instruktorom Szkoły, a zwłaszcza jej Kierownikowi Robertowi Sołtysowi.

Jednocześnie bardzo dziękujemy kolegom z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg za okazane wsparcie.


Dodano 25.07.2017

Na początku maja 2017 r. ogłosiliśmy konkurs na nazwę nowego klubowego jachtu „Solina 24”. Na klubową skrzynkę mailową (lub za pośrednictwem Facebook’a) zgłoszono 24 nazwy: Aligra, Barcówka, Borino, Demago, Django, Drapichrust Niżański, Duch Niżańskiego, Galicja, Galicjanka, JKN Chyży, Klątwa Teściowej, Magneska, Morget, Natan, Niska, Niskuś, Niżanka, Niżańska Torpeda, Nysky, oksiN, Podwoliński Duch, Tchnienie Poranka, Włóczykij Niżański, Yugo.

Jak widać, Zarząd Klubu, który pełnił rolę konkursowego jury, miał bardzo twardy orzech do zgryzienia. Konieczne było odbycie kilku spotkań, mniej lub bardziej formalnych, aby wybrać nazwę, którą wszyscy zaakceptują.

Niniejszym ogłaszamy więc, że nasz nowy klubowy jacht będzie nosił nazwę: NIŻANKA.

Jest to propozycja zgłoszona przez kol.Marka Gutkinda, który tym samym został zwycięzcą konkursu i odbiorcą głównej nagrody, czyli zestawu gadżetów żeglarskich (worek żeglarski, nóż bosmański, brelok pływający oraz kubek z logo Jacht Klubu Nisko wypełniony żeglarskimi krówkami).

Zgodnie z regulaminem konkursu rozlosowano również nagrody pocieszenia wśród wszystkich uczestników. Noże bosmańskie i breloki pływające otrzymają: Mariusz Burek, Andrzej Pasiak i Mariusz Wiącek.


Dodano 23.07.2017

Budowa klubowego jachtu Solina 24 dobiega końca.  Od listopada zeszłego roku trwały intensywne prace wykończeniowe zakupionego kadłuba i instalowanie w nim i na nim niezbędnego osprzętu i wyposażenia. W pracach brało udział, choćby okazjonalnie, kilku członków klubu, jednak główny ciężar budowy spoczął na trzech osobach: Darku, Grześku i Łukaszu. Bez ich poświęcenia i spędzenia niezliczonej liczby godzin w klubowym hangarze finał robót byłby jeszcze daleko.

Efekty pracy Darka, Grześka i Łukasza robią spore wrażenie. Trzeba pamiętać, że tylko oni wiedzą, ile żmudnej pracy wymagały poszczególne etapy tego przedsięwzięcia.

Obecnie zamontowany jest już cały osprzęt pokładowy, a wnętrze wygląda coraz bardziej komfortowo. Funkcjonują urządzenia elektryczne: oświetlenie, nagłośnienie, a nawet lodówka! Bez wątpienia pozytywne odczucia budzi zamontowany sedesik J

W najbliższych dniach złożymy wniosek o rejestrację naszego jachtu, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji, nastąpi wodowanie, na które zaprosimy wszystkich członków klubu. Pierwsze żeglowanie w tym sezonie nastąpi najprawdopodobniej na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Przypominamy, że jacht będzie udostępniany jedynie naszym klubowiczom, którzy opłacili składki członkowskie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z budowy jachtu w foto-galerii.


Dodano 22.07.2017

Minęły emocje związane z VIII Niżańskimi Regatami, ale żeglarze nie zniknęli z Zalewu Podwolina. W kolejne weekendy lipca odbywają się zajęcia Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

W sobotę na jednożaglowych "Optimistach" trenowała m.in. grupa dzieci, które dopiero w tym roku zaczęły swoją żeglarską przygodę. Początki zwykle bywają trudne, jednak większość młodych adeptów sztuki żeglarskiej dzielnie radziła sobie na wodzie. Nie ułatwiał zadania kapryśny wiatr, który albo nie wiał wcale, albo wiał ze wszystkich stron świata po kolei. Na szczęście instruktorzy prowadzący tego dnia zajęcia: Robert, Tomek i Karolina potrafili w tych niekorzystnych warunkach realizować kolejne punkty programu szkoleniowego.

Wszelkie trudności związane z treningiem wynagrodziły młodym kursantom chwile spędzone w wodzie przy brzegu podczas testowania wyporności kamizelek asekuracyjnych ;)


Dodano 26.06.2017

W miniony weekend 24 i 25 czerwca 2017 r. odbyły się VIII Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. Do wyścigów przystąpiło 11 młodych zawodników: ośmiu ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko i trzech z Klubu Żeglarskiego Orkan z Mielca.

Silny wiatr nie wystraszył młodych żeglarzy. Dzielnie okrążali wyspę podczas czterech wyścigów, a do końcowej klasyfikacji Komisja Regatowa wzięła pod uwagę trzy najlepsze biegi każdego zawodnika.

Końcowa klasyfikacja (na trzecim miejscu ex aequo 2 zawodników)

1. Daniel Bylicki (Jacht Klub Nisko)

2. Paweł Szyliński (Jacht Klub Nisko)

3. Emil Pająk (KŻ Orkan Mielec)

3. Jakub Sołek (Jacht Klub Nisko)

Oprócz zawodników z podium dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

Podczas sobotnich zawodów miło nam było gościć Burmistrza Niska p.Juliana Ozimka. Jak wiadomo Urząd Gminy i Miasta Nisko jest od wielu lat głównym sponsorem naszej imprezy.

Dziękujemy także Staroście Powiatu Niżańskiego p.Robertowi Bednarzowi, który również zaszczycił nas swoją obecnością.

Po zawodach na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których wszyscy chętni mogli pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko przy dźwiękach piosenki żeglarskiej dobiegającej z brzegu.

Warto wspomnieć o dodatkowych atrakcjach sobotniego dnia, które organizatorzy przygotowali dla dzieci. Najmłodsi mogli uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez profesjonalnych animatorów. Można też było z bliska oglądnąć radiowóz i porozmawiać z policjantami, którzy uświadamiali wszystkich o niebezpieczeństwach związanych z wypoczynkiem nad wodą. Wieczorem pojawiły się wozy strażackie i można było do woli posłuchać dźwięku syren, które pozwalano uruchamiać młodym entuzjastom tego zawodu :)

Wieczorem niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie mogli zrelaksować się na zakończenie pracowitego dnia.

W drugim dniu zawodów w kategorii „Open” wystartowało 12 załóg, a kolejne 5 w kategorii „Ostróda” . Miło nam było gościć żeglarzy m.in. ze Stalowej Woli, Janowa Lubelskiego i Mielca. Podobnie jak w sobotę rozegrano cztery biegi, a do końcowej klasyfikacji wzięto pod uwagę trzy najlepsze biegi każdej załogi.

Końcowe wyniki niedzielnych zawodów:

Kategoria „Open” (na trzecim miejscu 2 zawodników ex aequo)

1. Marek Masłowski, Michał Masłowski

2. Mirosław Gąszcz, Karol Gąszcz

3. Marek Zastawski

3. Mateusz Źródłowski

Kategoria „Ostróda”

1. Jacek Gołębiowski, Jan Chmura, Bartłomiej Muda (załoga LOK Stalowa Wola)

2. Edward Dec, Robert Dec, Kacper Cholewa, Michał Cholewa

3. Michał Siudy, Karol Węgliński

Bardzo dziękujemy tym klubowiczom i sympatykom JKN, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Wielkie słowa podziękowania kierujemy do głównego sponsora naszej imprezy, jakim jest Urząd Gminy i Miasta Nisko.

Dziękujemy pozostałym sponsorom wymienionym poniżej, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie finansowo lub w inny sposób przyczynili do sprawnej organizacji VIII Niżańskich Regat:

Powiat Niżański, „Erbud” Rzeszów, „Jawor” - Stanisław Nagier, „Enesta”, Monika i Tomasz Radziejowscy, Artur Powęska, Zbigniew Kucia, Łukasz Mierzwa, „Bake Plus” - Sławomir Sądej, Montaż i Serwis LPG – Ireneusz Węgliński, ZBI-MAR, „Slovrur”, „Autoserwis” – Robert Ekiert, „Eldom” Nisko, „Control Plus”, „Hydrowit”, "Unimark", „Intermarche” Nisko – „Ferbi”- Arkadiusz Kot, „Optima” – Jacek Laskowski, „Med-Power”, PRI Józef Korkosz, „EL-KAM” Kamil Kowalski, "Optimum - Materace".

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy w naszej foto-galerii.


Dodano 21.06.2017

Sobota 17 czerwca była dniem egzaminacyjnym weekendowego kursu na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

Najpierw nasi kursanci zmagali się z podchwytliwymi pytaniami testu gruntownie sprawdzającego ich wiedzę żeglarską. Następnie przyszedł czas na wykazanie się praktycznymi umiejętnościami. Na szczęście pogoda sprzyjała manewrom, gdyż wiało całkiem przyzwoicie (4B) a zapowiadane opady deszczu nie nadchodziły.

Nasi kursanci pod okiem Komisji Egzaminacyjnej manewrowali jachtem kabinowym zarówno na silniku, jak i pod żaglami. Poziom stresu był spory, ale finał okazał się na szczęście pozytywny, gdyż przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej Magda Malicka pogratulowała wszystkim zdającym zaliczenia pierwszego szczebla w karierze żeglarskiej.

Liczymy, że w przyszłości będą oni zdobywać kolejne szczeble, do czego najlepszą drogą jest członkostwo w Jacht Klubie Nisko, do czego serdecznie zachęcamy :)

Serdecznie gratulujemy Monice, Ewie, Piotrowi, Kubie, Mariuszowi, Michałowi i Pawłowi, a klubowym instruktorom dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i sił na szkolenie naszych kursantów, co jak zwykle czynili z wielkim zaangażowaniem i dużą satysfakcją:)


Dodano 21.06.2017

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że na ogłoszony przez nasz Klub konkurs na nazwę nowego jachtu wpłynęły 24 propozycje. Listę tych nazw zamieszczamy poniżej w kolejności alfabetycznej:

Aligra, Barcówka,  Borino, Demago, Django, Drapichrust Niżański, Duch Niżańskiego, Galicja, Galicjanka, JKN Chyży, Klątwa Teściowej, Magneska, Morget, Natan, Niska, Niskuś, Niżanka, Niżańska Torpeda, Nysky, oksiN, Podwoliński Duch, Tchnienie Poranka, Włóczykij Niżański, Yugo.

Zarząd Klubu podjął już pierwszą próbę wyboru zwycięskiej nazwy, jednak mimo burzliwej dyskusji nie udało się nam na razie dojść do consensusu. Większości członków Zarządu podobają się 2-3 nazwy i zapewne spośród tych propozycji wybierzemy tę najlepszą :)

W tej chwili trwają intensywne przygotowania do VIII Niżańskich Regat, więc ostateczną decyzję podejmiemy tuż po ich zakończeniu, o czym poinformujemy na naszej stronie.

Zarząd JKN


Dodano 13.06.2017

Już wkrótce odbędzie się kolejna - ósma - edycja naszej cyklicznej imprezy, jaką są Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym "Podwolina".

W sobotę 24 czerwca 2017 r. zostaną przeprowadzone wyścigi małych jachtów w klasie "Optimist", podczas których zobaczymy w akcji wychowanków klubowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, a zapewne również młodych żeglarzy z Mielca i Przemyśla.

W niedzielę 25 czerwca 2017 r. na większych jachtach ścigać się będą uczestnicy regat startujący w dwóch kategoriach "Ostróda" i "Open".

Jak co roku, wszyscy chętni będą mogli pożeglować po podwolińskim akwenie pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko, będzie również można posłuchać żeglarskiej muzyki.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć :)

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 15.05.2017

KONKURS NA NAZWĘ NOWEGO JACHTU KLUBOWEGO

Zapraszamy klubowiczów (i nie tylko) do uczestnictwa w konkursie na nazwę dla naszego nowego jachtu Solina 24.

Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu.


Dodano 15.05.2017

W sobotę 13 maja nad zalewem Podwolina odbyło się Wiosenne Ognisko Żeglarskie, na które zaprosiliśmy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami.

Jak na ten wyjątkowo zimny i deszczowy maj - pogoda nam sprzyjała, a przybyli uczestnicy ogniska bardzo przyjemnie spędzili ten wieczór, a nawet kawałek nocy :)

Jak zwykle była to okazja by powspominać rejsy, w których wzięliśmy udział, oraz zaplanować kolejne (przy aprobacie naszych żon :) ) , ale również porozmawiać na wszelkie inne tematy.

Za przygotowanie przysmaków grillowych oraz perfekcyjną organizację i obsługę ogniska serdecznie dziękujemy kol.Sławkowi, a także Gosi, Karolinie i Andrzejowi oraz Grzegorzowi - kierowcy z firmy BakePlus.


Dodano 15.05.2017

Podobnie jak w zeszłych latach, na początku maja ruszyła praktyczna część kursu na patent żeglarza jachtowego. Podczas pierwszych zajęć nasi kursanci zapoznawali się przy brzegu z budową i obsługą jachtu, podczas kolejnych ćwiczyli pływanie na silniku oraz rozpoczęli pierwsze manewry pod żaglami.

Mimo zmiennej pogody jak dotąd wszystkie zajęcia odbyły się zgodnie z planem. Aktualnie doskonalimy wykonywanie zwrotów przez sztag i rufę. Trzymamy kciuki za pomyślne wiatry podczas kolejnych weekendów :)


Dodano 24.04.2017

W piątek 21.04.2017 r. odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie naszego Klubu. W pierwszym terminie brakowało quorum, więc obrady rozpoczęliśmy w drugim terminie - o godz.18.15.

W pierwszej części zebrania wysłuchaliśmy sprawozdania z działalności Zarządu, stan finansów Klubu, działalności Sekcji Optimist i sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Następnie Walne Zebranie podjęło uchwały o przyjęciu sprawozdań, udzieleniu absolutorium ustępującym członkom Zarządu i przeznaczeniu nadwyżki finansowej Klubu w całości na cele statutowe.

W drugiej części Zebrania przystąpiono do wyboru klubowych władz na lata 2017-2018. Komandorem Stowarzyszenia Żeglarskiego "Jacht Klub Nisko" został ponownie Stanisław Czerewin, a skład Zarządu zmienił się w niewielkim stopniu. Komisja Rewizyjna będzie funkcjonowała w takim samym składzie jak podczas poprzedniej kadencji. Podczas Walnego Zebrania wybrano również delegatów na Sejmik OZŻ.

Aktualne władze klubu przedstawiono w zakładce.


Dodano 18.04.2017

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 21.04.2017, o godz.18.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 21.04.2017. o godz. 18.15.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

PROPONOWANY Porządek OBRAD WALNEGO ZEBRANIA - 21 kwietnia 2017

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

4. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

5. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Sekcji „Optimist”

- przedstawienie sprawozdania finansowego Klubu

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Wybór Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora

13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2018.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Wolne Wnioski.

17. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 07.04.2017

Piękna wiosenna pogoda towarzyszyła w niedzielę 2 kwietnia rozpoczęciu sezonu przez Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Najpierw instruktorzy z podopiecznymi zajęli się czyszczeniem mocno zakurzonego po sezonie zimowym sprzętu pływającego, a już w południe na Zalewie Podwolina pojawiło się kilka „Optimistów” i nasi młodzi żeglarze mogli sprawdzić, czy przez zimę nie zapomnieli jak się żegluje :) Wiało nieźle, więc sprawdzian był pełen emocji i oczywiście wypadł pozytywnie.

Podobnie jak rok temu, kolejnym punktem programu było utopienie Marzanny, która wykorzystując południowe wiatry próbowała wrócić do brzegu, ale ostatecznie została pokonana. Następnie rozpoczęło się wspólne ognisko, podczas którego oprócz pieczenia kiełbasek można było skosztować smakowitego kociołka i grochówki, przygotowanych przez Maćka.

Warto zauważyć, że oprócz instruktorów i rodziców dzieci ze Szkoły Żeglarstwa, na ognisko przybyło wielu innych klubowiczów (zaproszeni byli wszyscy członkowie JKN), więc cel integracyjny imprezy został osiągnięty.

Przypominamy, że już za dwa tygodnie – w sobotę 22 kwietnia – planujemy kolejne otwarcie sezonu. Rozpocznie się ono wodowaniem klubowych jachtów, na które zapraszamy stałą ekipę „specjalistów od slipowania”, a zakończy ogniskiem żeglarskim, na które zapraszamy wszystkich członków Klubu wraz z rodzinami.

Jak zwykle udział w ognisku jest bezpłatny, należy jedynie ze sobą przynieść ulubione napoje chłodzące i rozgrzewające :).

Tymczasem zapraszamy do oglądnięcia kilkunastu zdjęć z niedzielnych wydarzeń na Zalewie Podwolina.


Dodano 18.03.2017

W kwietniu 2015 roku rozpoczęła działalność Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko. Od tego czasu na klubowej stronie regularnie pojawiały się informacje o szkoleniach prowadzonych przez Sekcję, a także o sukcesach jej wychowanków biorących udział w regatach „Pucharu Optymistrza”.

W tym roku instruktorzy związani z Sekcją „Optimist” zdecydowali się na jej przekształcenie w Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży JKN. W praktyce oznacza to utworzenie trzech grup szkoleniowych. Dwie grupy dzieci w wieku od 6 do 12 lat (początkująca i zaawansowana) szkoliły się będą tak jak dotąd na „Optimistach”. Trzecia grupa skupiała będzie starsze dzieci, które będą kontynuowały edukację żeglarską na „Laserach” i „Omegach”, a następnie, po ukończeniu 14 roku życia, przystąpią do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

O tych i innych planach kierownik dotychczasowej Sekcji „Optimist” Robert Sołtys opowiadał klubowiczom przybyłym na Walne Zebranie w dniu 11 marca, a także na późniejszym Zebraniu Zarządu Klubu. Pomysł zyskał pełną aprobatę Zarządu.

Ogłoszenie o naborze do Szkoły Żeglarstwa zamieszczamy tutaj.

Jednocześnie zapraszamy do śledzenia działalności Szkoły na naszej klubowej stronie , a także na facebooku.


Dodano 15.03.2017

W dniu 11 marca 2017 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”. Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.16.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz.16.30.

Po wyborze Przewodniczącego oraz Protokolanta Walnego Zebrania kolejnym punktem programu miało być odczytanie porządku obrad, jednak wcześniej Komandor Klubu poinformował zebranych o braku sprawozdania finansowego za 2016 rok. Okazało się, że z przyczyn niezależnych od Zarządu Klubu dokument ten nie został przygotowany do momentu rozpoczęcia obrad, co w konsekwencji uniemożliwiło udzielenie absolutorium ustępującym członkom Zarządu i przeprowadzenie wyborów władz Klubu na następną kadencję.

W tej sytuacji Komandor zaproponował zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego w nowym terminie, po uzupełnieniu brakujących dokumentów. W głosowaniu jawnym zebrani jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą Zarząd do ustalenia terminu i zorganizowania kolejnego Walnego Zebrania. Na tym obrady zakończono.

W tym samym dniu odbyło się Zebranie Zarządu Klubu, na którym m.in. uchwalono zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego w nowym terminie. Wszyscy członkowie Klubu zostaną o tym poinformowani w sposób przewidziany statutem naszego stowarzyszenia.


Dodano 13.03.2017

Jak co roku, na początku marca rozpoczęliśmy kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Mamy za sobą już dwa wykłady. Podczas pierwszego nasi kursanci zapoznali się z budową, wyposażeniem i obsługą jachtów śródlądowych, na drugim poznali tajniki teorii żeglowania.

W najbliższy piątek zaplanowany jest wykład z przepisów żeglarskich. Ponieważ mamy jeszcze wolne miejsca na kursie, nadal zapraszamy wszystkich chętnych do zapisania się na kurs.

Jest to już dziesiąte szkolenie organizowane przez nasz klub. Podczas poprzednich kursów wyszkoliliśmy ponad 120 żeglarzy, którzy następnie pozytywnie zdali egzaminy na patent żeglarza jachtowego. Wielu z nich zostało członkami naszego klubu, niektórzy są już jachtowymi sternikami morskimi, a nawet samodzielnie prowadzą rejsy morskie!

Szczegółowe informacje dotyczące kursu można znaleźć tutaj.


Dodano 04.03.2017

W niedzielę 20 lutego w siedzibie naszego klubu w Nisku-Podwolinie odbył się kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.

Kurs prowadził kpt.Bogdan Sobiło, a wzięło w nim udział pięciu naszych klubowiczów.

Wszyscy przystąpili na początku marca do egzaminu w delegaturze UKE w Rzeszowie i bez problemu go zdali, uzyskując niezbędne uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów morskich na obszarze A1.


Dodano 18.02.2017

Na początku stycznia dwóch żeglarzy z naszego klubu - Artur i Piotr, wzięło udział w rejsie na "Pogorii" na trasie Genua - Calvi (Korsyka) - Villefranche Sur Mer - San Remo.

Oprócz żeglowania (w tym ekscytujących wspinaczek na reje) znalazł się czas na zwiedzanie włoskich i francuskich miast portowych, a nawet na wycieczkę do Monako!

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z tego rejsu (w formie prezentacji pdf), które być może zachęcą innych klubowiczów do zasmakowania morskiej przygody na którymś z dużych polskich żaglowców.


Dodano 07.02.2017

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 11.03.2017, o godz.16.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 11.03.2017. o godz. 16.30.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

PROPONOWANY Porządek OBRAD WALNEGO ZEBRANIA - 11 marca 2017

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

4. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

5. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Sekcji „Optimist”

- przedstawienie sprawozdania finansowego Klubu

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Wybór Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora

13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2018.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Wolne Wnioski.

17. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 31.01.2017

Jacht Klub Nisko organizuje kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.

Szkolenie odbędzie się w niedzielę 19 lutego 2017 roku w godz. 10.00 - 16.00 w budynku Klubu Sportowego "Podwolina" w Nisku-Podwolinie przy ul.Karasia.

Kurs poprowadzi kpt. Bogdan Sobiło.

Do dyspozycji kursantów będą oryginalne radia morskie VHF ze zmniejszoną mocą nadawania.

Odpłatność za szkolenie wynosi 290 PLN od osoby.

Zgłoszenia na kurs prosimy kierować e-mailem na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacje o egzaminie dostępne tutaj.


Dodano 31.01.2017

Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 3 marca 2017 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 650 zł (osoby dorosłe) lub 550 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 19.01.2017

Drodzy Klubowicze!

Na progu nowego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2017 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (120 zł - osoby pełnoletnie, 60 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2017 roku.

W miarę możliwości prosimy jednak o wcześniejsze wpłaty, co pozwoli m.in. na zakup brakującego wyposażenia i osprzętu jachtu Solina 24, tak aby już w tym sezonie był on do dyspozycji wszystkich klubowiczów. Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek (lub telefon do Piotra Barcia 608 250 716).

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich, zwłaszcza gdy zaległość dotyczy kilku lat.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. W pierwszym kwartale 2017 roku odbędzie się sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”. O terminie i miejscu zebrania poinformujemy wkrótce wszystkich klubowiczów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Aktualności z poprzednich lat można przeczytać w zakładce "Aktualności - archiwum".