„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Dziennik Pokładowy Aktualności

Dodano 10.05.2022

W sobotę 7 maja na Zalewie Podwolina rozpoczęliśmy część praktyczną kursu żeglarskiego. Nasi kursanci mieli wreszcie okazję skonfrontować wiedzę nabytą na wykładach z rzeczywistością.

W pierwszym dniu instruktorzy Staszek i Artur pomagali wszystkim zapoznać się dokładnie z budową jachtu, obsługą takielunku i wszelkich urządzeń jachtowych oraz z zasadami bezpieczeństwa podczas żeglowania. Przećwiczono też węzły żeglarskie oraz sposoby cumowania.

Równolegle zajęcia na wodzie z młodymi żeglarzami z sekcji "Omega" Szkoły Żeglarstwa prowadził instruktor Andrzej.


Dodano 28.02.2022

Już po raz piętnasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu i pierwszy wykład odbędą się w piątek 18 marca 2022 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 950 zł.

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 02.01.2022

Rozpoczęcie kolejnego roku jest dobrą okazją do krótkiego podsumowania zeszłorocznego sezonu żeglarskiego na zalewie Podwolina. Mimo kolejnych fal covidowych próbowaliśmy „robić swoje”.

Wiosną przeprowadziliśmy kolejny kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego, w którym uczestniczyło aż 16 osób. Wszyscy zdali egzaminy teoretyczny i praktyczny z wynikiem pozytywnym.

W lipcu zorganizowaliśmy kolejną edycję Niżańskich Regat Żeglarskich, które były jedną z imprez uroczystego otwarcia Kompleksu Rekreacyjnego Zalew Podwolina.

W trakcie sezonu wielu naszych klubowiczów żeglowało na Zalewie Solińskim na klubowym jachcie „Niżanka”, czy uczestniczyło w rejsach na innych akwenach, także morskich.

We wrześniu zorganizowaliśmy Jesienne Ognisko Żeglarskie, na którym spotkało się wielu członków klubu wraz z rodzinami.

Jednak najbardziej dumni jesteśmy z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, którą prowadzą nasi instruktorzy: Robert Sołtys i Mateusz Źródłowski. Przez cały sezon trwały intensywnie szkolenia na jachtach klasy Optimist i Omega na Zalewie Podwolina i Jeziorze Tarnobrzeskim.

Najlepsi nasi zawodnicy z sekcji regatowej Optimist brali udział aż w 17 regatach regionalnych i ogólnopolskich: Puchar YKP Gdynia, XXIV Memoriał Ottona Wailanda, Puchar Dziwnowa, Otwarte Mistrzostwa Małopolski i Krakowskiego OZŻ, Puchar Trzech Ryb Giżycko, Puchar Burmistrza Chojnic, Vector Sails Cup / LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021, X - Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego, Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, Mistrzostwa PSKO GR B - Puchar Mazur, Baltic Cup International Championship Of The Polish Optimist Dinghy Association 2021, III Dzierżno CUP, Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg, Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2021 w Małopolsce/ Kraków.

Ta lista robi ogromne wrażenie! Nic dziwnego, że w krajowym rankingu klubowym w 2021 roku dzięki Sekcji Regatowej Optimist Jacht Klub Nisko uplasował się na 38 miejscu na 80 klubów z całej Polski! Indywidualnie - w rankingu Grupy A Optimist (najwyższy poziom): Mikołaj Waszkiewicz zajmuje 53 miejsce na 214 zawodników. W rankingu Grupy B Optimist: Tomasz Tęcza zajmuje 95 miejsce, Marcel Waszkiewicz 222 miejsce, a Jan Dąbrowski 282 miejsce (na 536 zawodników).

Ekipa instruktorska Szkoły Żeglarstwa duże nadzieje pokłada również w rozwoju klasy Omega. Jest to polska klasa narodowa, w której odbywają się Mistrzostwa Polski. W klasie tej szkolona jest starsza młodzież, w tym wychowankowie, którzy zakończyli zmagania w klasie Optimist. W tym roku pod okiem znanego trenera Jacka Turczynowicza już po raz drugi żeglarze tej klasy brali udział w szkoleniu regatowym na jachtach klasy Omega sport na Jeziorze Zegrzyńskim.

Te dokonania nie byłyby możliwe bez naszych sponsorów: Urzędu Gminy i Miasta Nisko, Ministerstwa Sportu wspierającemu nas w ramach Programu Klub oraz lokalnych firm i osób prywatnych. Dziękujemy sponsorom, instruktorom i rodzicom dzieci ze Szkoły Żeglarstwa oraz wszystkim klubowiczom zaangażowanym w działalność klubową.

Wszystkim życzymy dużo zdrowia w Nowym Roku 2022, spełnienia marzeń i planów - osobistych, zawodowych i żeglarskich!

Ahoj!

Zarząd JKN


Dodano 26.09.2021

Nareszcie udało się nam zorganizować pierwszą imprezę integracyjną od początku epidemii Covid – Jesienne Ognisko Żeglarskie.

Spotkaliśmy się w sobotnie popołudnie 25 września około godz.16.00 w pobliżu naszej kei. Pogoda tym razem dopisała, decyzja o przesunięciu terminu ogniska z poprzedniej soboty okazała się słuszna. Było ciepło, bez deszczu, a przyjemny wiatr nawet pozwolił chętnym na żeglowanie na Omedze i Optimistach.

Frekwencja okazała się zdecydowanie lepsza niż na Walnym Zebraniu ;) - na ognisku pojawiło się około 50 osób. Byli „starzy” i nowi członkowie Klubu, byli rodzice dzieci ze Szkoły Żeglarstwa oraz klubowa młodzież, a nawet najmłodsi żeglarze - Optimiściarze.

Bezpośrednie spotkanie tak dużej grupy naszych klubowiczów dało okazję do wspominania wspólnych rejsów, planowania nowych i wymiany pomysłów dotyczących przyszłości Klubu. Należy podkreślić, że udział w ognisku był bezpłatny, (należało przynieść ze sobą jedynie napoje), a poniesione koszty sfinansowane zostały z klubowej kasy.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, a szczególnie głównym organizatorom – Piotrowi Dąbrowskiemu i Robertowi Sołtysowi z grupą klubowej młodzieży za przygotowanie ogniska i przysmaków grillowych oraz obsługę imprezy.


Dodano 10.09.2021

W dniu 3 września 2021 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”.

Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.18.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz. 18.15. Niestety, co roku coraz mniej członków klubu zainteresowanych jest udziałem w tych zebraniach. Tym razem pobity został niechlubny rekord niskiej frekwencji. Na sali obecnych było tylko 14 osób z prawem do głosowania (na ponad 80 klubowiczów).

Podczas Walnego Zebrania przeprowadzono wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej w związku z końcem kadencji poprzednich władz klubu. Przed wyborami Walne Zebranie wysłuchało sprawozdań z działalności Zarządu i na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium ustępującym członkom Zarządu.

Poniżej przedstawiamy skład nowego Zarządu Jacht Klubu Nisko:

Stanisław Czerewin – Komandor Klubu

oraz (w kolejności alfabetycznej):

Piotr Barć, Edward Bryndza, Piotr Dąbrowski, Grzegorz Haracz, Marcin Lis, Marta Powęska i Robert Sołtys.

Skład Komisji Rewizyjnej: Łukasz Mierzwa, Andrzej Pasiak i Tomasz Zdeb.

Nowy Zarząd spotkał się już na swoim pierwszym zebraniu, na którym wstępnie zdecydowano o organizacji Ogniska Żeglarskiego w sobotę 18 września nad Zalewem Podwolina.

Szczegóły podamy wkrótce, jesteśmy w trakcie załatwiania ładnej pogody na ten dzień ;)


Dodano 15.07.2021

W dniu 11 lipca 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie Kompleksu Rekreacyjnego Zalew Podwolina. W ramach tej imprezy Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko zorganizowało kolejną, jedenastą już, edycję Niżańskich Regat na Zalewie Podwolina.

Tym razem zawody przeprowadzono w trzech kategoriach: „Optimist – zawodnicy licencjonowani”, „Optimist – zawodnicy nielicencjonowani” oraz „Omega”. Słoneczna pogoda dopisywała podczas całych zawodów, chwilami troszkę brakowało wiatru, ale młodzi zawodnicy dzielnie sobie radzili na wodzie.

Końcowa klasyfikacja zawodów:

Optimist – zawodnicy nielicencjonowani:

I miejsce - Aleksandra Sołtys (Jacht Klub Nisko)

II miejsce - Radosław Bargieł (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg)

III miejsce - Konrad Krawiec (Jacht Klub Nisko)

Optimist – zawodnicy licencjonowani:

I miejsce - Jan Bobula (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg)

II miejsce - Mikołaj Waszkiewicz (Jacht Klub Nisko)

III miejsce - Tomasz Tęcza (Jacht Klub Nisko)

Omega:

I miejsce - załoga: Jacek Gołębiowski – sternik, Jan Chmura, Dawid Skrzypek

II miejsce (ex-aequo) - załoga: Daniel Bylicki – sternik (Jacht Klub Nisko), Radosław Sioda, Kornelia Pawelec oraz załoga: Robert Dec – sternik (Jacht Klub Nisko), Paweł Sygnarski, Tobiasz Markowicz

Przed dekoracją zwycięzców wszystkich kategorii, w której uczestniczył również Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, odbyło się jeszcze jedno znaczące dla niżańskiego żeglarstwa wydarzenie. Przybyły na tę okoliczność członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego Tadeusz Gospodarczyk wręczył Komandorowi naszego klubu, Stanisławowi Czerewinowi, Honorową Odznakę Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego. Serdecznie gratulujemy naszemu koledze tego wyróżnienia.

Na szczęście klimaty żeglarskie tego dnia nie zakończyły się wraz z dekoracją zwycięzców. Po południu na scenie wystąpił znakomity zespół szantowy Klang, a wieczór zakończyły klimatyczne piosenki żeglarskie (i nie tylko) w wykonaniu Andrzeja Koryckiego.

Bardzo dziękujemy klubowiczom, którzy uczestniczyli w przygotowaniu i przeprowadzeniu regat, w tym ekipie Szkoły Żeglarstwa. Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy - Urzędu Gminy i Miasta Nisko oraz firmie Decathlon Stalowa Wola za dofinansowanie nagród dla zawodników.


Dodano 23.06.2021

W niedzielę 11 lipca 2021 r. odbędzie się oficjalne otwarcie Kompleksu Rekreacyjnego Zalew "Podwolina".

W programie imprezy przewidziano mnóstwo atrakcji, a jednym z pierwszych wydarzeń tego dnia będą XI Niżańskie Regaty organizowane przez nasz Jacht Klub.

W tym roku młodzi żeglarze rywalizować będą w trzech klasach: Optimist - grupa licencjonowana i nielicencjonowana oraz Omega standard.

Wstępny program regat wygląda następująco:

09:00 - otwarcie biura regat

10:00 - start klasy Optimist - grupa nielicencjonowana

11:30 - start klasy Optimist - grupa licencjonowana

13:00 - start klasy Omega standard

15:00 - ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Jednak to nie koniec żeglarskich klimatów, bowiem o godz.17.30 nad Zalewem Podwolina wystąpi wyśmienity zespół szantowy "Klang", natomiast o 19.00 odbędzie się koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego.

Szczegółowy program imprezy na poniższym plakacie.


Dodano 12.03.2021

Nowy sezon żeglarski przed nami. Czy ze względu na pandemię koronawirusa będzie dla żeglarzy podobnym wyzwaniem jak poprzedni? To się dopiero okaże, ale przygotowania do sezonu warto zacząć ;)

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko rozpoczęła te przygotowania od starań o uzyskanie dotacji w ramach Programu Klub, który podobnie jak w poprzednich latach, ogłosiło Ministerstwo Sportu.

Warto przypomnieć, co nasz klub uzyskał do tej pory dzięki uczestnictwu w poprzednich pięciu edycjach tego programu. Z uzyskanych środków zakupiliśmy m.in.: 2 kadłuby Optimist Carter Racer, wózek do transportu Optimistów, żagle oraz niezliczoną ilość osprzętu do Optimistów: szoty, fały i uchwyty do rozprzy, knagi zaciskowe, snapszekle, zbiorniki wypornościowe, czerpaki, zabezpieczenia dziobu, zabezpieczenia masztu, pasy balastowe, ekspandery blokady miecza, bloczki kabestanowe, wimple, boje treningowe, itp.

Pozwoliło to przede wszystkim zmodernizować sprzęt pływający, co w znaczący sposób podniosło jakość szkolenia, czego dowodem są liczne sukcesy wychowanków naszej Szkoły Żeglarstwa. Zakupy w/w osprzętu są również niezbędne dla prowadzenia bieżących remontów intensywnie używanych Optimistów.

Liczymy, że złożony kilka dni temu wniosek o zakwalifikowanie się do Programu Klub również w tym roku zostanie rozpatrzony pozytywnie. Trzymajmy kciuki ;)


Dodano 20.02.2021


Wiosenny kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego jest organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko.  Zwykle już w marcu rozpoczynamy serię wykładów z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej, a na początku maja ruszamy ze szkoleniami praktycznymi na Zalewie Podwolina.

Tradycja ta została nieco zmieniona w zeszłym roku z powodu epidemii Covid-19. Wprowadzony w marcu 2020 r. zakaz organizowania wszelkich zebrań i zgromadzeń uniemożliwił nam prowadzenie szkolenia żeglarskiego wiosną.  Dopiero zmiana przepisów epidemicznych pozwoliła pod koniec maja na wznowienie kursu na patent żeglarza jachtowego, choć w zmienionej formule (szkolenie teoretyczne we własnym zakresie, szkolenie praktyczne w odpowiednim reżimie sanitarnym). Kilkanaście osób zostało w ten sposób przeszkolonych i mogło przystąpić do egzaminu na początku lipca.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w tym roku. Raczej nie ma szans na wystartowanie z wykładami teoretycznymi już w marcu. Być może będziemy zmuszeni powtórzyć formułę szkolenia podobną do tej z zeszłego roku. Wszystko zależy od aktualnie obowiązujących przepisów i obostrzeń. Dlatego nie możemy ogłosić w tej chwili  konkretnego terminu rozpoczęcia kursu żeglarskiego ani tym bardziej grafiku szkolenia. Jednak zależy nam na kontynuacji tradycji szkoleniowej naszego klubu i jesteśmy przekonani, że prędzej czy później uda nam się zorganizować tegoroczny kurs na patent żeglarza jachtowego.

Osoby zainteresowane udziałem w naszym kursie żeglarskim prosimy o przysłanie zgłoszenia e-mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (wystarczy podać swoje imię i nazwisko i jakiś kontakt: numer telefonu lub adres mailowy).

Takie wstępne zgłoszenie nie będzie zobowiązaniem do udziału w kursie, ale pozwoli nam zorientować się w liczbie chętnych i odpowiednio dopasować formułę przyszłego szkolenia.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.02.2021

W najnowszej edycji Plebiscytu Sportowego Portalu rni24.eu, podsumowującej zeszłoroczne dokonania sportowców ziemi niżańskiej duży sukces osiągnęli członkowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W kategorii "Trener" drugie miejsce zajął Mateusz Źródłowski, który zajmuje się szkoleniem sekcji regatowej "Optimist".

Natomiast w kategorii "Talent" wiceliderem został Mikołaj Waszkiewicz, który odnosi liczne sukcesy podczas startów w regatach kategorii "Optimist" w całej Polsce.

Wielkie gratulacje dla całej ekipy Szkoły Żeglarstwa!!!Dodano 13.10.2020

SUKCES GONI SUKCES!

Koniec sezonu jest wyjątkowy dla żeglarzy Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko. W dniach 9-11 października w Tarnobrzegu odbyły się Mistrzostwa PSKO (Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist) do lat 9 oraz VII Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg.

Do Tarnobrzega zjechali żeglarze z całej Polski (Gdańsk, Gdynia, Poznań, Dziwnów, Charzykowy, Rybnik, Kraków, Lublin, Warszawa, Kielce, Giżycko) oraz goście ze Słowacji.

Mikołaj Waszkiewicz zajął 2 miejsce w Jesiennych Mistrzostwach Miasta Tarnobrzeg, a Marcel Waszkiewicz był szósty do lat 9 wśród zawodników z całej Polski!

Dzielnie walczyli również pozostali nasi żeglarze Tomasz Tęcza i Jan Dąbrowski.

Bardzo się cieszymy i wszystkim gratulujemy. Dziękujemy za poświęcenie i gratulujemy trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu. Dziękujemy za pomoc Urzędowi Gminy i Miasta Nisko.


Dodano 06.10.2020

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! Kolejny sukces naszych zawodników! Na V Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Marcel Waszkiewicz zajmuje 1 miejsce do lat 9, a Mikołaj Waszkiewicz - 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Gratulujemy młodym żeglarzom. Gratulujemy ekipie trenerskiej, a zwłaszcza Mateuszowi Źródłowskiemu.

Wielkie podziękowania dla Urzędu Gminy i Miasta Nisko za finansowe wsparcie Szkoły Żeglarstwa.Dodano 30.09.2020

Kolejne bardzo dobre wiadomości docierają ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko:

"Zawodnicy sekcji regatowej Optimist Jacht Klubu Nisko Marcel Waszkiewicz oraz Mikołaj Waszkiewicz zajęli kolejno 1 miejsce do lat 9 i 3 miejsce do lat 11 w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa który odbył się w dniach 26-27 września 2020 roku w Krakowie. Serdecznie gratulujemy.

Chłopaki zajęli czołowe miejsca wśród 70 zawodników z Krakowa, Tarnobrzega, Niska, Nowego Targu, Rybnika, Dąbrowy Górniczej i gości ze Słowacji.

Żartując już po zawodach zajęliśmy również 1 miejsce w przeciąganiu liny wraz z zawodnikami z Tarnobrzega w teamie "Janusze".

Kolejną ważną informacją jest to, że nasz żeglarz Mikołaj Waszkiewicz od przyszłego sezonu przechodzi do czołowych zawodników klasy Optimist w Polsce (grupy A).

Pucharowe miejsca w Krakowie są efektem pracy całej sekcji regatowej wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim w całym sezonie żeglarskim w wielu regatach (Gdańsk, Giżycko, Charzykowy k/Chojnic, Poznań). Dziękujemy za wsparcie Burmistrzowi Miasta Nisko oraz Gmina i Miasto Nisko."


Dodano 21.09.2020

W piątek 18 kwietnia 2020 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

Ze względu na brak quorum w pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.00, Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 18.15 w tym samym miejscu.

Po wstępnych formalnościach i wyborze Prezydium Zebrania sprawozdanie z działalności Zarządu w 2019 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który przedstawił dotychczasową działalność i sukcesy wychowanków Szkoły oraz plany na kolejne lata. Sprawy finansowe omówił szczegółowo Skarbnik klubu kol.Edward Bryndza. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

W trakcie dyskusji nad sprawozdaniami głos zabierali również Stanisław Czerewin, Marta Powęska oraz inni uczestnicy zebrania uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2020 r.

Przeprowadzono 2 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

W ostatniej części Walnego Zebrania dyskutowano o bieżących sprawach klubowych, m.in. o zakupie nowego masztu oraz remoncie drugiej Omegi (pod kierownictwem kol. Darka Janika), o potrzebie zaangażowania nowych osób do szkolenia w Szkole Żeglarstwa, o poszukiwaniu osoby prowadzącej księgowość klubu oraz o instytucjonalnych i prywatnych sponsorach klubu.

Kol.Robert Sołtys zaproponował zorganizowanie Jesiennego Ogniska Żeglarskiego, co zyskało aprobatę zebranych i ustalono wstępny termin imprezy. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 31.07.2020

Sobota 4 lipca 2020 r. była bardzo żeglarskim dniem na Zalewie Podwolina. Kolejne zajęcia szkoleniowe na Optimistach prowadziła Szkoła Żeglarska dla Dzieci i Młodzieży, natomiast tegoroczni dorośli kursanci przystąpili do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Nie było lekko - słońce mocno prażyło, komary atakowały, wiatr płatał figle, nawet silnik na chwilę odmówił posłuszeństwa. Ale trudności zostały pokonane i grono żeglarzy jachtowych powiększyło się o kolejną grupę fajnych ludzi :).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Niestety, nie wszyscy z przystępujących do egzaminu przebrnęli przez część teoretyczną. Trzymamy kciuki za tych, którym tym razem "podwinęła się noga". Następnym razem dacie radę!


Dodano 16.06.2020

Lepiej późno niż wcale :)

Wreszcie ruszyliśmy ze szkoleniem na patent żeglarza jachtowego.

W tym roku na nasz kurs zgłosiło się zaskakująco dużo osób chcących zdobywać żeglarskie umiejętności. Chętnych było tak dużo, że o przyjęciu na kurs decydowała kolejność zgłoszeń, a wielu osobom zmuszeni byliśmy odmówić udziału w szkoleniu m.in. ze względu na niedostatek klubowych instruktorów :(

Ostatecznie w naszym kursie bierze udział 15 osób podzielonych na 4 wachty.

Już od weekendu 30-31 maja nasi kursanci podczas zajęć praktycznych na Zalewie Podwolina poznają budowę i obsługę jachtu oraz intensywnie ćwiczą manewry pod żaglami.

Czasem zmoczy nas deszcz, czasem przysmaży słońce, ale umiejętności przyszłych żeglarzy systematycznie rosną i wszyscy mamy nadzieję, że dadzą radę na zbliżającym się egzaminie ;)


Dodano 21.05.2020


Nieco później niż zwykle, ale jednak rozpoczynamy nowy sezon żeglarski na Zalewie Podwolina!

Dwa klubowe jachty zostały zwodowane w czwartkowe popołudnie, więc całkiem realne wydaje się wznowienie rozpoczętego w marcu kursu żeglarskiego przygotowującego do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.


Dodano 18.05.2020

Pandemia Covid-19 zmieniła praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia, zweryfikowała też klubowe plany działalności w kolejnym sezonie żeglarskim.

Wiadomo już, że w czerwcu nie odbędą się kolejne Niżańskie Regaty na Zalewie Podwolina, organizowane corocznie od 2010 roku przez Jacht Klub Nisko. Nie zwodowaliśmy klubowych łódek, szkolenie na patent żeglarza jachtowego zostało zawieszone po pierwszym wykładzie, również Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży zmuszona była wstrzymać się z rozpoczęciem sezonu szkoleniowego. Wprowadzony zakaz organizowania wszelkich zgromadzeń spowodował, że nie mogliśmy zwołać Walnego Zebrania ani nawet stacjonarnego zebrania Zarządu.

Jednak w związku z uchyleniem zakazu organizacji szkoleń i egzaminów żeglarskich i motorowodnych przez Minister Sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk podjęliśmy starania w celu wznowienia działalności klubu.

Najpierw odbyło się zdalne zebranie Zarządu, na którym podjęliśmy niezbędne decyzje dotyczące zmian w Regulaminie Szkoły Żeglarstwa, dostosowujące zasady szkolenia do aktualnej sytuacji. Pozwoliło to instruktorom Szkoły rozpocząć szkolenie młodych żeglarzy z sekcji regatowej na jez.Tarnobrzeskim.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja panuje na Zalewie Podwolina, którego otoczenie jest obecnie placem budowy. Liczymy, że po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, również na tym akwenie pojawią się wkrótce żagielki „Optimistów”. Przygotowujemy się także do wznowienia kursu żeglarskiego na patent żeglarza jachtowego, w nieco innej formule niż zwykle, której zasady obecnie dopracowujemy. W najbliższym czasie planowane jest również wodowanie „Niżanki” na Zalewie Solińskim.

Wierzymy, że tegoroczny sezon żeglarski nie jest jeszcze stracony:)

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.02.2020

Już po raz trzynasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 6 marca 2020 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 800 zł (osoby dorosłe) lub 700 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 14.02.2020

Drodzy Klubowicze!

Na progu kolejnego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2020 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (150 zł - osoby pełnoletnie, 75 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2020 roku.

Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek.

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich.


Dodano 14.02.2020

Z dumą informujemy, że w IV Plebiscycie Sportowym portalu Rni24.eu na drugim miejscu w kategorii "Trener" uplasował się Robert Sołtys - kierownik i instruktor Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko. Równie znaczący sukces odniósł Mikołaj Waszkiewicz, który zajął trzecie miejsce w kategorii "Talent".

Gala finałowa tego Plebiscytu odbyła się 8 lutego 2020 r. w Dworze Dwikozy ze specjalnym udziałem Tomasza Kucharskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego.

Serdecznie gratulujemy zarówno nagrodzonym, jak i pozostałym nominowanym członkom naszego klubu: instruktorowi Mateuszowi Źródłowskiemu oraz zawodnikowi sekcji regatowej Tomaszowi Tęcza.


Dodano 01.10.2019

II Regaty Niepodległościowe na zbiorniku wodnym „Podwolina”.

Na zbiorniku wodnym „Podwolina”w Nisku w dniu 28 września odbyły się II Regaty Niepodległościowe organizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019" współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 przy współpracy z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

W regatach startowali zawodnicy ze Szkoły Żeglarstwa prowadzonej przez Jacht Klub Nisko. Aktualnie Szkoła skupia w swoich szeregach dzieci od 6 lat w liczbie prawie 30 osób, które rozpoczynają żeglarską przygodę na łódkach klasy Optimist, a następnie kontynuują na łódkach klasy Omega.

W ramach regat odbyły się wyścigi zawodników Optimist z licencją Polskiego Związku Żeglarskiego, w których zwyciężył Mikołaj Waszkiewicz, tuż za nim uplasował się Mateusz Grzebyk a trzeci ukończył rywalizację Tomasz Tęcza. W wyścigach zawodników Optimist bez licencji pierwsze miejsce zajął Wiktor Pasek, drugie Konrad Krawiec a trzecia była Anna Sygnarska.

W klasie Omega startowały dwie załogi, z których najlepsza okazała się załoga: Daniel Bylicki (sternik), Szymon Śledziński i Radosław Sioda. Drugie miejsce zajęli Robert Dec (sternik) oraz Paweł Sygnarski i Tobiasz Markowicz.

Najmłodsze dzieci ze Szkoły pływały na krótkich trasach wyznaczonych przez trenerów.

Regaty są drugą odsłoną zawodów rozpoczętych w zeszłym roku z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości. Jest to również świetny sprawdzian umiejętności zawodników pod koniec sezonu żeglarskiego. Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej i prawdziwie sportowej atmosferze. Najlepsi uczestnicy regat otrzymali statuetki lub medale oraz dodatkowo upominki od Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Słowa podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zadbali o przygotowanie poczęstunku dla uczestników regat oraz do Roberta Sołtysa i Mateusza Źródłowskiego, którzy przez cały sezon prowadzili szkolenie żeglarskie.

Przy okazji przypominamy, że zawodnicy z sekcji regatowej Optimist prowadzonej przez trenera Mateusza Żródłowskiego zajmują czołowe miejsca na regatach odbywających się na południu Polski (Lublin, Znamirowice, Tarnobrzeg) a w sezonie wyjeżdżają na szereg innych krajowych i zagranicznych regat m in. Riva del Garda (Włochy), Puck czy Giżycko. Tym samym nasi zawodnicy są coraz wyżej w ogólnopolskich rankingach klasy Optimist.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z regat w foto-galerii.


Dodano 26.09.2019

Zapraszamy dzieci i rodziców ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, członków klubu, sympatyków, mieszkańców oraz gości na II Regaty Niepodległościowe które odbędą się w klasie Omega i Optimist (licencjonowani i początkujący) w dniu 28 września 2019 roku o godzinie 10.30 na Zalewie Podwolina (obok boiska sportowego).

Regaty są realizowane w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych przy wsparciu LGD "PARTNERSTWO DLA ZIEMI NIŻAŃSKIEJ".

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 24.09.2019

Przekazujemy świetnie informacje, które napłynęły ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko:

"Dzień dobry, witam ponownie.

Pragnę przekazać informację o fali zwycięstw w żeglarstwie ;-)

Puchar Wojewody Podkarpackiego, który odbył się na Solinie:

1 miejsce - Mikołaj Waszkiewicz, oraz wysokie miejsca dla Łukasza Grzebyka, Mateusza Grzebyka i Tomka Tęczy, pierwsze stary zaliczone dla Jana Dąbrowskiego.

Mistrzostwa Polski do lat 9 w Tarnobrzegu:

2 miejsce w kategorii do 8 lat - Marcel Waszkiewicz (brat Mikołaja).

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Lublin:

2 miejsce - Mikołaj Waszkiewicz, 6 miejsce - Łukasz Grzebyk, 8 miejsce - Łukasz Grzebyk. Był to też pierwszy start Jana Dąbrowskiego, nowego członka sekcji regatowej.

3 miejsce do lat 9 - Marcel Waszkiewicz.

Puchar Ziemi Sądeckiej Znamirowice k. Nowe Sącza (bardzo ważne regaty z ponad 40-letnią historią, na które zjeżdżają się kluby Wrocławia, Gliwic, Rybnika, Krakowa oraz Słowacji):

1 miejsce- Mikołaj Waszkiewicz, 12 miejsce- Tomasz Tęcza (na 85 zawodników).

Oczywiście duże podziękowanie dla Pana Burmistrza Waldemara Ślusarczyka oraz Urzędu Gminy i Miasta Nisko za dofinansowanie wyjazdów oraz dla rodziców za wszelką pomoc.

Jakie plany? To już koniec sezonu. Zostały jeszcze regaty w Warszawie oraz na zakończenie w Tarnobrzegu. Przyszły rok to na pewno Włochy w większej grupie 6-7 zawodników wraz zaprzyjaźnionym klubem Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg.

Z poważaniem, Mateusz Źródłowski"


Dodano 24.06.2019

W dniach 22 i 23 czerwca 2019 r. odbyła się coroczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Żeglarskie „Jacht Klub Nisko” pod nazwą „Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”. Była to już dziesiąta edycja tych zawodów.

W pierwszym dniu rywalizowali młodzi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W pierwszej kolejności na wodzie zaprezentowali się najmłodsi wychowankowie niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy dopiero oswajają się z samodzielnym żeglowaniem. Następnie rozpoczęła się rywalizacja bardziej doświadczonych zawodników, z których część posiada już licencje sportowe.

Warunki pogodowe w tym roku były bardzo sprzyjające dla rywalizujących żeglarzy. Nie brakowało ani wiatru ani słońca, dzięki czemu zawody zostały przeprowadzone sprawnie i szybko.

W grupie zawodników nielicencjonowanych pierwsze miejsce zajął Marcel Waszkiewicz, drugie Wiktor Pasek, a trzecie Jan Dąbrowski. Wśród żeglarzy z licencją sportową najlepszy był Mikołaj Waszkiewicz, za którym uplasował się Mateusz Grzebyk, natomiast trzecie miejsce zajął Łukasz Grzebyk, a czwarte Tomasz Tęcza.

Podczas dekoracji zwycięzców, w której uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Starosta Niżański Robert Bednarz, pamiątkowe statuetki otrzymali najlepsi zawodnicy obu klasyfikacji. Dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

Po zawodach na Zalewie Podwolina pojawiły się klubowe jachty, na których każdy mógł pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko. Równocześnie na scenie pojawili się młodzi muzycy z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, którzy zaprezentowali bardzo urozmaicony repertuar i nieprzeciętne umiejętności wokalno-instrumentalne. Po ich występie zgromadzoną publiczność rozgrzał dynamiczny występ zespołu „1978”.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało aż 14 załóg w dwóch klasach „Omega” i „Open”. Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca, Tarnobrzega i Janowa Lubelskiego. W tym dniu pogoda również sprzyjała sportowej rywalizacji. Rozegrano aż 5 biegów, więc końcowe wyniki na pewno nie były sprawą przypadku.

Kategoria Open:

1. Zbigniew Dryzner (Tarnobrzeg)

2. Marek Masłowski i Michał Masłowski (Jacht Klub Nisko)

3. Marek Zastawski (Mielec)

Kategoria Omega:

1. Jacek Gołębiowski , Jan Chmura, Wojciech Wrzosek (Stalowa Wola)

2. Robert Dec, Daniel Bylicki, Emil Jarosz (Jacht Klub Nisko)

3. Tomasz Zdeb, Klaudia Bąk, Szymon Radziejowski (Jacht Klub Nisko)

Bardzo dziękujemy klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy - Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych, które nas wspierały: Erbud Operations Sp. z o.o., Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o., PKO BP S.A. – Oddział Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Gabinet Stomatologiczny Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Nadleśnictwo Rudnik, Electronic Zbigniew Kucia, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski, Usługi Elektryczne EL-KAM Kamil Kowalski, Auto - Serwis Robert Ekiert, Pizzeria Margarita, Vianor Nisko Corrado, F.H.U.P. Control Plus, PRI Nisko Józef Korkosz, OPTIMA Jacek Laskowski.

Zapraszamy do zakładki "Foto-relacje" do oglądnięcia zdjęć z obu dni regat.


Dodano 19.06.2019

Niedawno zakończyło się organizowane przez nasz klub wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego. Rozpoczęliśmy je w pierwszej połowie marca serią wykładów z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej, natomiast praktyczne umiejętności nasi kursanci zdobywali żeglując z instruktorami po Zalewie Podwolina.

W piątek 14 czerwca cała siódemka naszych kursantów przystąpiła do egzaminu, którego obie części – teoretyczną i praktyczną - zdała z wynikiem pozytywnym!
Serdecznie gratulujemy wszystkim świeżo upieczonym żeglarzom: Sylwii, Arturowi, Marcinowi, Markowi, Pawłowi, Piotrowi i Rafałowi. Cieszymy się tym bardziej, że prawie wszyscy kursanci wstąpili w szeregi naszego klubu.

Życzymy dalszego rozwoju kariery żeglarskiej na jeziorach, morzach i oceanach!


Dodano 08.05.2019

Po powrocie z Gardy we Włoszech, od niedzieli 31 kwietnia przez tydzień sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przebywała w pełnym składzie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim na zgrupowaniu w Pucku.

Pierwsza część tego pobytu obejmowała treningi przygotowujące do regat, które odbyły się w ostatnich dniach zgrupowania. Z powodu trudnych warunków pogodowych treningi i same zawody były świetną okazją do nauki żeglowania na fali i mocnym wietrze.

Międzynarodowe regaty o Puchar K. S. Zatoka w Pucku zakończyły się w niedzielę 5 maja. Najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Mikołaj Waszkiewicz zajmując 110 miejsce na 236 zawodników w klasie "Optimist" grupy B, rywalizując z starszymi zawodnikami z całego kraju oraz Rosji i Litwy. W swojej kategorii wiekowej był 15 na 70 zawodników. W siódmym biegu po dobrym starcie Mikołaj finiszował na trzecim miejscu!

Na dalszych miejscach uplasowali się Łukasz Grzebyk (178), Mateusz Grzebyk (179) i Tomasz Tęcza (189).

Wszystkim zawodnikom i trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Urzędowi Gminy i Miasto Nisko za pomoc w organizacji wyjazdu oraz Jacht Klubowi Kotwica Tarnobrzeg za sztamę :) .

 


Dodano 04.05.2019

Ekipa Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży znowu nas pozytywnie zaskakuje. Jej dwaj członkowie: Mikołaj Waszkiewicz i Tomasz Tęcza wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim oraz jednym z rodziców jako opiekunem wzięli udział w 37 Lake Garda Meeting Optimist we Włoszech. Są to największe regaty klasy Optimist na świecie. Rozgrywane są na jez.Garda w północnych Włoszech. W tym roku wzięło w nich udział około 1000 zawodników z ponad 30 krajów świata.

Zawodnicy reprezentujący Szkołę Żeglarstwa „Jacht Klubu Nisko” startujący w grupie Cadet spisali się znakomicie. Grupa ta podzielona była na dwie floty - złotą i srebrną. W srebrnej flocie na 44 zawodników Tomasz Tęcza zajął 5 miejsce, a Mikołaj Waszkiewicz 6 miejsce.
Wśród zawodników reprezentujących Polskę w grupie Cadet niżańscy żeglarze uplasowali się na 3 i 4 miejscu. Serdecznie gratulujemy młodym zawodnikom, ich trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu, a także całej ekipie Szkoły Żeglarstwa: Robertowi, Tomkowi, Karolinie i Klaudii.

Bardzo dziękujemy władzom Gminy i Miasta Nisko oraz Firmie Unimark Sp.z o.o z siedzibą w Wadowicach za wsparcie finansowe, a  Stowarzyszeniu Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg za pomoc w organizacji wyjazdu.

Kilkanaście fotografii z wyjazdu naszych zawodników na regaty we Włoszech można oglądnąć w Foto-relacjach.


Dodano 17.04.2019

Większość klubowiczów zapewne nie zdaje sobie sprawy, jak intensywnie przebiegają prace przygotowawcze do nowego sezonu.

Jedna ekipa (Darek, Łukasz, Grzesiek i Staszek) prowadzi remonty jachtów, w trakcie których m.in. całkowicie zmodernizowano i usztywniono kadłub jednej z Omeg. Przed wodowaniem łódek planowane jest jeszcze malowanie Omegi i Oriona.

Robert i Staszek starają się też pozyskać dla klubu drugą łódź typu RIB do zabezpieczenia zajęć szkoleniowych na Zalewie Podwolina (pierwszy RIB będzie stacjonować na jez.Tarnobrzeskim, gdzie trenuje sekcja regatowa). Dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nisko jest duża szansa, że zakup zostanie wkrótce sfinalizowany.

Równolegle trwają już przygotowania do organizacji X Niżańskich Regat (m.in. została przygotowana i podpisana odpowiednia umowa z Urzędem Gminy i Miasta Nisko, opracowywane są projekty atrakcyjnych statuetek i medali dla zwycięzców), w co zaangażowani są przede wszystkim Marta i Robert. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie szkolenia dzieci w Szkole Żeglarstwa do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „KLUB”. Przygotowujemy także okolicznościowy folder reklamujący nasze stowarzyszenie, w co zaangażowani są Marta, Robert oraz Piotrek.

Dobiega końca część teoretyczna kursu żeglarskiego na patent żeglarza jachtowego, który rozpoczął się na początku marca. Wykłady z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej przeprowadzili: Piotrek, Marek, Rysiek, Staszek, Artur i Robert. Wkrótce wodujemy jachty i na początku maja ruszamy z częścią praktyczną kursu.

Swoje zajęcia rozpoczęła już Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze szkolenia praktyczne prowadzili Robert, Tomek i Klaudia. Ekipa regatowców pod opieką trenerów Mateusza i Roberta brała udział w regatach w Tarnobrzegu i Krakowie, a dwóch młodych zawodników Szkoły Żeglarstwa startuje wkrótce w największych w świecie regatach Optimistów na jez.Garda we Włoszech.

Na początku kwietnia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrany został nowy Zarząd i Komisja Rewizyjna. Uczestniczyło w nim około 20 osób spośród blisko 70 członków Klubu. Pozostawmy to bez komentarza...


Dodano 15.04.2019

W ramach akcji promocyjnych i popularyzujących żeglarstwo nasz Klub wydał atrakcyjny kalendarz na 2019 rok, którego dominującym elementem graficznym było zdjęcie z Niżańskich Regat na Zalewie Podwolina. Na początku roku egzemplarze kalendarza zostały rozesłane do osób, firm i instytucji, które sponsorowały nasze stowarzyszenie nie tylko w roku ubiegłym, ale również w latach poprzednich. Chcieliśmy w ten symboliczny sposób podziękować wszystkim naszym dobroczyńcom i zachęcić ich do dalszego wspierania naszej działalności :)

Niewykorzystane egzemplarze zostały wręczone członkom Klubu, którzy uczestniczyli w Walnym Zebraniu naszego Stowarzyszenia. Kto nie przybył, niech żałuje...

 


 


Dodano 14.04.2019

W sobotę 6 kwietnia 2019 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego W Warszawie odbył się LI Sprawozdawczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego.

Oprócz części sprawozdawczej, na Sejmiku podjęto trudną decyzję sprzedaży dwóch jednostek: "Kapitana Głowackiego" i "Śmiałego" ze względu na przewidywane koszty ich remontu przekraczające możliwości PZŻ.

Nasz okręg reprezentowali Prezes tarnobrzeskiego OZŻ Tadeusz Gospodarczyk oraz jako delegat Sławomir Sądej – członek Jacht Klubu Nisko.

Wybór naszego kolegi na delegata do Sejmiku PZŻ jest bez wątpienia dużym wyróżnieniem dla naszego klubu. Serdecznie gratulujemy!

 

 


Dodano 10.04.2019

W dniu 5 marca 2019 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”.

Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.18.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz. 18.15. Na sali obecnych było 19 osób z prawem do głosowania.

Zgodnie z informacją rozesłaną do wszystkich klubowiczów, podczas zebrania przeprowadzono wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej w związku z końcem kadencji poprzednich władz klubu. Przed wyborami Walne Zebranie wysłuchało sprawozdań z działalności Zarządu i na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium ustępującym członkom Zarządu.

Skład nowego Zarządu Jacht Klubu Nisko:

Stanisław Czerewin – Komandor Klubu

Marta Powęska – Wicekomandor Klubu

Robert Sołtys – Wicekomandor Klubu, Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

Piotr Barć – Wicekomandor Klubu

Grzegorz Haracz – bosman

Edward Bryndza – skarbnik

Tomasz Radziejowski

Sławomir Sądej

Skład Komisji Rewizyjnej:

Łukasz Mierzwa

Andrzej Pasiak

Tomasz Zdeb

Walne Zebranie przyjęło również uchwałę o podniesieniu wielkości wpisowego dla nowych członków (z 50 zł na 100 zł) oraz składki członkowskiej (ze 120 zł na 150 zł).

Warto przypomnieć, że kwoty te pozostawały niezmienione od początku działalności Jacht Klubu Nisko, czyli od 2010 roku. Nowa wysokość opłat obowiązuje od 1 czerwca 2019 roku. Przypominamy, że zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko” w dniu 31 maja 2019 r. mija termin płatności składek członkowskich za 2019 rok. Do tego dnia składki obowiązują w poprzedniej wysokości! Warto więc pospieszyć się z płatnością :)

Nadal obowiązuje też zasada, że osoby uczące się, w wieku poniżej 26 lat, płacą tylko 50% składki rocznej.


Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje

Walne Zebranie Członków Klubu w pierwszym terminie w dniu 05.04.2019, o godz.18.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 05.04.2019 r. o godz. 18.15.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 05 KWIETNIA 2019

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.

5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

- przedstawienie sprawozdania finansowego

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2019-2020.

12. Wybory Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko.

13. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia nowej wysokości składki członkowskiej i wpisowego.

17. Wolne Wnioski.

18. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 02.04.2019

Miło nam poinformować, że w Jacht Klubie Nisko mamy kolejnego kapitana jachtowego!!!

Oprócz komandora Staszka i Darka Pawelca wymagania niezbędne do uzyskania tego najwyższego w Polsce patentu żeglarskiego z dużą nawiązką spełnił kol. Marek Gutkind.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych rejsów, pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!

 

 


Dodano 29.01.2019

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 8 marca 2019 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 12.01.2019

Ruszyło głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu na ulubionego sportowca, trenera i talent roku 2018.

Wśród nominowanych osób w kategorii "Talent" jest młody żeglarz ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko - Mikołaj Waszkiewicz.

Głosowanie odbywa się poprzez kliknięcie "Lubię to" pod właściwym zdjęciem. Gorąco zachęcamy do oddania głosu na Mikołaja!


Dodano 11.01.2019

Drodzy Klubowicze!

Na progu kolejnego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2019 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (120 zł - osoby pełnoletnie, 60 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2019 roku.

Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek.

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Na początku kwietnia 2019 roku odbędzie się sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”, na którym zostaną wybrane nowe władze klubu (Zarząd i Komisja Rewizyjna) na kolejną kadencję.

O dokładnym terminie i miejscu zebrania poinformujemy wkrótce wszystkich klubowiczów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 11.12.2018

W sobotę 8 grudnia 2018 r. w Tarnobrzegu odbyła się czwarta edycja żeglarskiej Barbórki, podczas której podsumowano tegoroczny sezon nawigacyjny w Tarnobrzeskim OZŻ. Podczas tej uroczystości najwyższe związkowe odznaczenie - Odznakę "Zasłużony dla żeglarstwa Okręgu Tarnobrzeskiego" odebrał Stanisław Czerewin - Komandor Jacht Klubu Nisko. Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy kol.Staszkowi.

Warto też dodać, że w pierwszej części Barbórki, na wodach Jeziora Tarnobrzeskiego zaprezentowała się ekipa młodych żeglarzy Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, która tym razem nie miała konkurencji :)

W wieczornej części tej imprezy uczestniczyli m.in. prezesi i przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych OZŻ-ów: rzeszowskiego - Wanda Jędrusiak, krośnieńskiego - Janusz Jagoda i warszawsko-mazowieckiego - Jerzy Durejko, Prezes Zarządu Głównego LOK - Jerzy Salamucha, prezesi klubów i zaprzyjaźnionych organizacji z szefową krakowskiego Hornu - Ziutką Ogrodnik na czele. Muzyczną oprawę spotkania zapewnili: Mirek Koval Kowalewski, Zbyszek Murawski (Zejman&Garkumpel) oraz Grzegorz Świtalski (Hambawenah).


Dodano 27.11.2018

W dniach 17 i 24 listopada odbyły się ostatnie zajęcia z projektu Regat Niepodległościowych w Szkole Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie dzieci i młodzież miała okazję posłuchać wykładu na temat symboli narodowych i drogi do niepodległości, który prowadził historyk Andrzej Bylicki.

Tydzień później Komandor Klubu Stanisław Czerewin zaprezentował przed tym samym gronem kolejny ciekawy temat: "Tradycje i postawy patriotyczne w żeglarstwie".

Nasi młodzi zawodnicy w trakcie zajęć dokonali również klarowania sprzętu żeglarskiego oraz ćwiczyli wiązanie węzłów.

Przypominamy, że cały projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Nad dokumentacją tego projektu czuwała Wicekomandor Klubu Marta Powęska, za co serdecznie dziękujemy :)


Dodano 05.11.2018

Sobota 3 listopada 2018 roku była niezwykłym dniem na niżańskim Zalewie Podwolina.

Po pierwsze – w tym dniu odbywały się Regaty Niepodległościowe zorganizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, a więc wyścigi jachtów w kilku kategoriach (Optimist - początkujący, Optimist - zaawansowani, Optimist-zawodnicy z licencją sportową oraz starsi żeglarze na Omegach).

Po drugie – w związku z zakończeniem sezonu żeglarskiego (wyjątkowo długiego w tym roku) ekipa bosmańska JKN wyciągnęła wszystkie klubowe jachty z wody i przewiozła na miejsce zimowego postoju.

Po trzecie - równoległe z trwającymi regatami i dla uroczystego zwieńczenia kończącego się sezonu odbyło się Jesienne Ognisko Żeglarskie, w którym uczestniczyli młodzi zawodnicy, ich rodzice oraz członkowie Jacht Klubu Nisko z rodzinami.

Tak więc dużo się działo, a pogoda zdecydowanie dopisała - pojawiło się słońce, wiatr dmuchał wystarczająco mocno do przeprowadzenia zawodów, a temperatury jak na listopad były zaskakująco sprzyjające. Emocji podczas zawodów było co niemiara, zarówno wśród młodych żeglarzy, jak i ich rodziców. Na szczęście wszyscy uczestnicy regat zostali uhonorowani albo pucharami za pozycje medalowe, albo pamiątkowymi medalami i nagrodami rzeczowymi.

Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację regat:

OPTIMIST ( grupa początkująca) – medale za udział w zawodach:

Anna Sygnarska, Robert Pasek, Oliwer Tracz, Dawid Adamczyk, Konrad Krawiec

OPTIMIST (zawodnicy bez licencji):

I miejsce Aleksandra Sołtys

II miejsce Wiktor Pasek

III miejsce Marcel Waszkiewicz

IV miejsce Jan Dąbrowski

OPTIMIST (zawodnicy z licencją):

I miejsce Łukasz Grzebyk

II miejsce Mikołaj Waszkiewicz

III miejsce ex aequo Tomasz Tęcza , Mateusz Grzebyk

OMEGA:

I miejsce Paweł Sygnarski,Robert Dec - sternik

II miejsce Jan Chmura, Jakub Chmura -sternik

III miejsce Emil Jarosz, Tobiasz Markowicz, Daniel Bylicki- sternik

Bardzo dziękujemy za sprawną organizację imprezy ekipie Szkoły Żeglarstwa, którą obecnie tworzą Robert Sołtys, Mateusz Źródłowski, Tomasz Zdeb, Karolina Krawiec i Klaudia Bąk. Dziękujemy również innym członkom Jacht Klubu Nisko i rodzicom dzieci startujących w regatach, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, a także wszystkim obecnym, którzy kibicowali i wspierali wychowanków Szkoły Żeglarstwa.

Bardzo dziękujemy głównym sponsorom imprezy, którymi byli Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" oraz Starostwo Niżańskie, którego przedstawiciel p.Józef Sroka pojawił się nad Zalewem Podwolina i także kibicował młodym żeglarzom.

Miłą niespodziankę sprawił również p.Tomasz Oleksak, który wręczył wszystkim zawodnikom praktyczne upominki.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w foto-galerii.


Dodano 27.10.2018

W najbliższą sobotę 3 listopada 2018 r. Szkoła Żeglarstwa Jacht Klub Nisko organizuje I Regaty Niepodległościowe na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W zawodach wezmą udział młodzi zawodnicy z niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach: Optimist - zawodnicy licencjonowani, Optimist - zawodnicy bez licencji oraz Omega. Regaty zostaną przeprowadzone w formule "match racing" czyli krótkich biegów po dwóch zawodników (dwie załogi) w klasach Omega i Optimist.

Na zawodników czekają piękne puchary i medale.

Projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Bezpośrednio po zakończeniu sobotnich zawodów odbędzie Jesienne Ognisko Żeglarskie, na które zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami. Jak zwykle prosimy o zgłoszenie swojego udziału w ognisku na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub SMS-em na nr telefonu 605 897 811.

Serdecznie zapraszamy nad Zalew Podwolina w Nisku!


Dodano 05.10.2018

Świetne wiadomości docierają do nas od Roberta Sołtysa - Kierownika Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko:

"Witam. Zamieszczam kilka zdjęć z regat Optimistów w Znamirowicach koło Nowego Sącza i Krakowa.

Chłopaki wyglądają coraz bardziej profesjonalnie, sprzęt coraz lepszy i coraz lepsze wyniki.

Z przyjemnością informuję, że Mikołaj Waszkiewicz na regatach w Krakowie zajął 4 miejsce w kategorii wiekowej do 9 lat, a w klasyfikacji ogólnej był 22 na prawie 60 zawodników.

Gratulujemy trenerowi Mateuszowi i zawodnikom :)

Kolejne regaty to Mistrzostwa PSKO do lat 9 i V Jesienne Mistrzostwa Tarnobrzega - 12 do 14 października 2018. Trzymamy za was kciuki :)"Dodano 26.09.2018

Klubowe jachty postanowiły wykorzystać żeglarską pogodę, która zapanowała ostatnio nad naszym regionem i po zerwaniu boi w nocy z 23 na 24 września samodzielnie szalały po podwolińskim akwenie.

Dwie "Omegi" zakończyły nocne rejsowanie na drugim brzegu zalewu z masztami wbitymi w dno, a "Orion" i "Konik Morski" wysztandrowały na wyspę :-)

Członkowie ekipy bosmańskiej w składzie: Grzegorz, Łukasz (z niezastąpionym "Ursusem C330") oraz Paweł, Edward i Piotr, mieli więc poniedziałkowego popołudnia pełne ręce roboty, ale w końcu udało się sprowadzić wszystkie cztery jachty do klubowej kei.


Dodano 30.07.2018

Wszystkie informacje dotyczące rezerwacji rejsów "Niżanką" po Zalewie Solińskim znajdują się w zakładce "Strefa Klubowicza/Rezerwacja "Niżanki".


Dodano 05.06.2018

Informujemy wszystkich klubowiczów, że nasz klubowy jacht „Niżanka” został już przetransportowany na Zalew Soliński i w tym sezonie stacjonował będzie na przystani na Wyspie Energetyk.

Prosimy o wstępne zgłaszanie się chętnych do korzystania z jachtu oraz podanie terminu (lub terminów), w których planowany jest pobyt na „Niżance”.

Po otrzymaniu zgłoszeń przygotujemy grafik korzystania z naszego jachtu, tak aby nikt nie był poszkodowany.

W tym tygodniu jacht będzie jeszcze niedostępny, bo musimy dopracować regulamin korzystania z jachtu i wyznaczyć osobę, która będzie zarządzać rezerwacją miejsc. Chętnych do żeglowania zapraszamy więc od weekendu 14-15 lipca do końca września 2018 roku.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przypominamy, że korzystać z jachtu będą mogli jedynie klubowicze z opłaconymi składkami członkowskimi!


Dodano 29.06.2018

W dniach 23 i 24 czerwca 2018 r. odbyły się  „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W tym roku zostali oni podzieleni na dwie kategorie: „regatową” i „amatorską”.

Pierwszą grupę stanowiło 7 zawodników o znacznych umiejętnościach żeglarskich, trenujących już kilka lat lub posiadających licencje sportowe. Druga grupa, to szóstka początkujących Optymiściarzy, którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z żeglarstwem. Na najlepszych zawodników obu kategorii czekały  2  komplety pucharów, poza tym każdy uczestnik dostawał pamiątkowy medal oraz nagrody: koszulki i czapeczki z logo jacht Klubu Nisko, a także okolicznościowe kubki.

Dodatkowo wyróżniono pucharami najlepszą zawodniczkę i najmłodszego zawodnika.

Emocji było dużo, zwłaszcza w grupie „amatorskiej”. Mimo silnych powiewów wiatru i przelotnych opadów deszczu wszyscy regatowcy w obu grupach ukończyli po 4 biegi. Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę trzy najlepsze wyniki każdego zawodnika.

Pełne wyniki regat w klasie amatorskiej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Emil Pająk

KŻ Orkan Mielec

2

Emil Jarosz

JKN

3

Tobiasz Markowicz

JKN

4

Aleksandra Sołtys

JKN

5

Remigiusz Pająk

KŻ Orkan Mielec

6

Marcel Waszkiewicz

JKN

Pełne wyniki regat w klasie regatowej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Mateusz Grzebyk

JKN

2

Łukasz Grzebyk

JKN

3

Mikołaj Waszkiewicz

JKN

4

Tomasz Tęcza

JKN

5

Daniel Bylicki

JKN

6

Robert Dec

JKN

7

Julia Mikłasz

JKN

Najlepsza zawodniczka:  Aleksandra Sołtys

Najmłodszy zawodnik: Marcel Waszkiewicz

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało 9 załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”.  Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca i Janowa Lubelskiego. Podobnie jak w sobotę, mieliśmy prawdziwe żeglarską pogodę – nie brakowało wiatru, ale również deszczu, więc nie tylko zawodnicy mieli zapewniony kontakt z wodą.

Końcowe wyniki regat w obu klasach:

Wyniki w klasie OPEN

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Marek Zastawski

2

Edwin Chmiel

Maciej Chmiel

3

Łukasz Placha

Damian Kędra

Wyniki w klasie OSTRÓDA

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Jan Chmura

Jakub Chmura

Jacek Gołębiowski

2

Tomasz Zdeb

Karolina Krawiec

Robert Sołtys

3

Daniel Bylicki

Julia Mikłasz

Paweł Sygnarski

Robert Dec

Jak wiadomo przez oba dni regat panowała bardzo kapryśna pogoda, nie brakowało opadów deszczu i w przeciwieństwie do poprzednich lat temperatury były raczej niskie. Warunki te były prawdziwym sprawdzianem żeglarskiego hartu ducha zarówno dla organizatorów regat jak i ich uczestników.  Niestety, warunki pogodowe wystraszyły publiczność i tym razem nie odbyły się pływania na klubowych jachtach po zalewie dla chętnych, których po prostu nie było.

Tym niemniej bardzo dziękujemy tym klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy -Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych: Erbud Rzeszów Sp. z o.o.,  Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o.,  Przedsiębiorstwo Budowlane Hydrowit, Edima Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Dent Text Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Zbi-Mar Hurtownia Łożysk i Pasów, Eldom Nisko, Arkadiusz Kot, Zbigniew Kucia, Autoserwis Robert Ekiert, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski,  EL-KAM Kamil Kowalski.


Dodano 17.06.2018

W sobotę 16 czerwca 2018 r. do egzaminu na patent żeglarza jachtowego przystąpili uczestnicy kursu żeglarskiego organizowanego przez Jacht KlubNisko, a także młodzież ze Szkoły Żeglarstwa JKN.

Najpierw kursanci rozwiązywali testy sprawdzające ich teoretyczną wiedzę o żeglowaniu. Niestety, nie wszyscy zdający przebrnęli przez egzamin teoretyczny.

Ostatecznie do części praktycznej egzaminu przystąpiło 6 osób. Dwie wachty po kolei wykonywały różne manewry na żaglach i na silniku pod czujnym okiem Kierownika Komisji Egzaminacyjnej. Drugi egzaminator gruntownie sprawdził w tym czasie znajomość trudnej sztuki wiązania węzłów żeglarskich.

Po przetestowaniu wszystkich kandydatów na żeglarzy jachtowych, Komisja udała się na naradę i po kilku chwilach ogłoszono wyniki. Okazało się, że cała szóstka zdających zaliczyła egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskała patenty żeglarza jachtowego.

Wszystkim naszym kursantom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble kariery żeglarskiej.


Dodano 17.06.2018

W III Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w żeglarstwie rozgrywanych w dniach 9-10 czerwca 2018 r. na Zalewie Zemborzyckim wzięła udział ekipa Szkoły Żeglarstwa Jacht KlubuNisko.

Nasi młodzi żeglarze startowali oczywiście w klasie „Optimist”. W regatach brały też udział mocne ekipy z Tarnobrzega, Warszawy, Olsztyna i Lublina.

Wprawdzie wiatr nie sprzyjał żeglarzom i dmuchało dość słabo, ale organizatorom udało się rozegrać 3 biegi.

Okazało się, że nasi młodzi zawodnicy notują ciągłe postępy. W swoich kategoriach zajęli następujące miejsca: Łukasz Grzebyk – 11(na 28), Mateusz Grzebyk – 22 (na 28), a Mikołaj Waszkiewicz – 8 (na 18) i startujący pierwszy raz Tomasz Tęcza -14 (na 18)!

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerowi – Mateuszowi Źródłowskiemu. Jesteśmy z Was dumni!

Jednocześnie bardzo dziękujemy ekipie z tarnobrzeskiej „Kotwicy” za pomoc w transporcie sprzętu pływającego.


Dodano 10.06.2018

W sobotę 9 czerwca na zalewie w Otałęży koło Mielca odbyły się regaty rozpoczynające trzecią edycję Pucharu Optymistrza.

Naszych barw bronili doświadczeni optymiściarze: Daniel Bylicki i Robert Dec. Zostały rozegrane 3 biegi, gdzie Daniel w ogólnej klasyfikacji zajął 2, a Robert 5 miejsce.

Warto wspomnieć też, że nasza klubowiczka Beata Bylicka była członkiem Komisji Regatowej.

Kolejne zawody tego cyklu odbędą się na Zalewie Podwolina podczas IX Niżańskich Regat w dniu 23 czerwca. Mieleccy Optymiściarze zostali oczywiście zaproszeni na te zawody.

Naszym zawodnikom gratulujemy udanego występu. Rodzicom Daniela dziękujemy za zorganizowanie tego wyjazdu, a Klubowi Żeglarskiemu "Orkan" z Mielca za wypożyczenie na zawody dwóch "Optimistów".


Dodano 08.06.2018

Już wkrótce, w dniach 23 i 24 czerwca 2018 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Nasza impreza odbędzie się w pobliżu klubowej kei - tam zostanie ulokowana wioska żeglarska, tam znajdować się będzie linia startu i mety regat.

W programie sobotnim przewidziano regaty jachtów w klasie „Optimist”. W wyścigach uczestniczyć będą wychowankowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, liczymy też na udział młodych żeglarzy z innych klubów. Po zawodach i dekoracji zwycięzców zgromadzona publiczność będzie miała okazję pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Omega/Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko. W trakcie naszego dwudniowego żeglarskiego święta nie zabraknie również muzyki żeglarskiej i tanecznej, którą zapewni profesjonalny didżej.

Po rozstrzygnięciu regat i dekoracji zwycięzców nastąpi zakończenie imprezy. Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa i nie tylko.

Szczegółowy program zawodów znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć.

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 23.05.2018

Sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! W sobotę i niedzielę 19 - 20 maja dwóch zawodników sekcji: Mateusz i Łukasz Grzebykowie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim uczestniczyło w pierwszych wyjazdowych zawodach: XXIV Regatach Ekologicznych organizowanych na Zalewie Bagry w Krakowie.

Niedawno zakupiony RIB sprawdził się "w walce", a wyniki naszych młodych żeglarzy są dowodem na to, że zakupy i modernizacja sprzętu pływającego oraz intensywne treningi przynoszą pozytywne efekty. Nie plasujemy się już na końcowych lokatach - na 45 zawodników startujących w klasie Optimist grupa B Mateusz Grzebyk zajął 27 miejsce, a Łukasz Grzebyk był 36-ty.

Przed naszą sekcją treningi w Tarnobrzegu i kolejne regaty - III Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, które odbędą się w dniach 09-10 czerwca. Założenia tego sezonu to uplasować się w połowie stawki regatowej - a więc już niewiele brakuje :)

Gratulujemy i życzymy powodzenia :)


Dodano 25.04.2018

W piątek 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.45 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 19.00 w tym samym miejscu. Na sali pojawiło się 19 osób z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach, wyborze Prezydium Zebrania i Komisji Skrutacyjnej sprawozdanie z działalności Zarządu w 2017 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który w formie prezentacji przedstawił dotychczasową działalność Szkoły oraz plany na kolejne lata. W trakcie części sprawozdawczej głos zabierali również Edward Bryndza, Marta Powęska i Stanisław Czerewin uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2017 r.

Po 10-minutowej przerwie w obradach sprawozdanie dotyczące spraw finansowych przedstawił kol.Jacek Jakubiec. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję. Jednocześnie Komisja zobowiązała Zarząd do podjęcia działań w celu zmotywowania członków klubu do terminowego regulowania składek członkowskich. Po krótkiej dyskusji na ten temat przystąpiono do kolejnych punktów programu Walnego Zebrania. Przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania kol. Marta Powęska poinformowała zebranych m.in. o terminie IX Niżańskich Regat na Zbiorniku Wodnym Podwolina. Następnie Komandor Klubu Stanisław Czerewin odpowiedział na pytania dotyczące wykorzystania Soliny 24 w nadchodzącym sezonie, w tym o miejscu jej stacjonowania na Wyspie Energetyka na Zalewie Solińskim, o związanych z tym kosztach oraz o przygotowywanym regulaminie korzystania z jachtu. Dyskutowano też o trudnościach związanych z wodowaniem jachtów na zalewie Podwolina w związku z zakazem przejeżdżania pojazdami mechanicznymi po nowo ułożonej ścieżce pieszo-rowerowej. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 11.04.2018

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko rozpoczęła nowy sezon mocnym akcentem.

W sobotę 7 kwietnia 2018 r. trzech młodych zawodników: Mikołaj Waszkiewicz oraz Łukasz i Mateusz Grzebykowie wraz z instruktorem Mateuszem Źródłowskim wzięło udział w V Ogólnopolskich Regatach o Puchar Mariny Tarnobrzeg.

Zawody rozgrywane były na jeziorze Tarnobrzeskim. W regatach klasy Optimist grupa B ścigało się 31 młodych żeglarzy z 7 klubów: Warszawa, Kraków, Lublin, Pszczyna, Rzeszów, Tarnobrzeg i Nisko. Odbyło się 6 biegów.

Nasi zawodnicy starali zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Najlepszym okazał się Mateusz Grzebyk który ukończył regaty na 28 pozycji. Z kolei nasz najmłodszy zawodnik Mikołaj Waszkiewicz w niedzielnych biegach wykazał się wyjątkowym hartem ducha. Przy silnym wietrze, po wywrotce przy zwrocie przez rufę, odmówił pomocy, postawił Optimista, wylał wodę i dopłynął do mety. Gratulacje!


Dodano 05.04.2018


Dodano 04.04.2018

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 20.04.2018, o godz.18.45.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 20.04.2018 r. o godz. 19.00.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 20 KWIETNIA 2018

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.
2. Wybór Przewodniczącego i protokolanta Walnego Zebrania.
3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.
6. Część sprawozdawcza:
- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu
- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży
- przedstawienie sprawozdania finansowego
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.
10. Wolne Wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 11.03.2018

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 9 marca rozpoczęliśmy kolejny kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego.

Piątka kursantów i dwóch młodzieńców ze Szkoły Żeglarstwa wysłuchało wykładu o budowie śródlądowych jachtów żaglowych, ich wyposażeniu i obsłudze.

Nadal zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w naszym kursie - mamy jeszcze wolne miejsca ;)

Kolejny wykład, tym razem z teorii żeglowania, odbędzie się w najbliższy piątek o 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego Podwolina na ul.Karasia.

A już pod koniec kwietnia rozpoczynamy część praktyczną, czyli żeglujemy - jak na wspomnieniowej fotografii z 2015 roku.


Dodano 18.02.2018

Nawet zimą można żeglować, ale najprzyjemniej jest robić to na akwenach zdecydowanie cieplejszych niż Bałtyk o tej porze roku. Jednym z ulubionych zimowych kierunków żeglarzy z Europy są Wyspy Kanaryjskie.

W styczniu grupa naszych klubowiczów wybrała się więc na rejs między wyspami Gran Canaria, Tenerife i La Gomera. Organizatorem tej eskapady był kol. Leszek, a niezawodnym skipperem nasz Komandor Staszek. Było dużo żeglowania, był czas na plażowanie, wycieczki samochodowe, wędrówki po górskich szlakach, jazdę rowerem, nurkowanie i inne formy aktywności fizycznej.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z rejsu autorstwa Edwarda i Piotra.


Dodano 13.02.2018

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 9 marca 2018 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 11.02.2018

Miło nam poinformować, że Daniel Bylicki ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko znalazł się wśród laureatów drugiego Plebiscytu Sportowego portalu rni24.eu. W głosowaniu internetowym czytelnicy tego portalu oddali na Daniela 713 głosów, co pozwoliło na zajęcie przez niego trzeciego miejsca w kategorii "Największy sportowy talent".

Uroczysta gala sportowców odbyła się w sobotę 10 lutego 2018 r. w "Dworze Galicja", a gościem honorowym imprezy była znakomita polska młociarka Anita Włodarczyk.

Szczegółowe wyniki plebiscytu prezentuje portal rni24.eu.

Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia wychowankowi naszego klubu Danielowi oraz jego instruktorom Robertowi i Mateuszowi!


Dodano 04.02.2018

Za oknem śnieg, do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego trzeba jeszcze chwilę poczekać, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by powspominać sobie minione rejsy.

Proponujemy więc oglądnięcie ostatnio zamieszczonych zdjęć z klubowego rejsu, który odbył się w dniach 27 maja - 3 czerwca 2017 roku. Nasza klubowa załoga wystartowała wtedy na jachcie Bavaria 50 Cruiser "Helena I" z portu w Dubrovniku i ruszyła do Czarnogóry, gdzie odwiedziła prawie wszystkie porty tego pięknego kraju. Po tym rekonesansie powrócono do macierzystego portu, a po rejsie znalazł się czas na zwiedzenie "Perły Adriatyku". Zapraszamy do foto-relacji.


Dodano 09.01.2018

Informujemy, że od 9 stycznia do 4 lutego 2018 roku można oddawać głosy w II Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu. Głosować można w trzech kategoriach: najpopularniejszy zawodnik, trener i talent roku 2017. I właśnie w tej ostatniej kategorii mamy swojego przedstawiciela: zawodnika Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko- Daniela Bylickiego.

Oddawać głosy na Daniela można poprzez profil portalu rni24.eu na Facebooku. Na danego sportowca można głosować tylko raz poprzez kliknięcie „Lubię to!” pod wybranym zdjęciem.

Gorąco zachęcamy do wsparcia naszego wychowanka :)


Aktualności z poprzednich lat można przeczytać w zakładce "Aktualności - archiwum".