„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Dziennik Pokładowy Aktualności

Dodano 30.11.2022

Koniec sezonu żeglarskiego to dobra okazja do podsumowania dokonań sekcji regatowej Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko. Poniżej zestawienie imponujących osiągnięć naszych regatowców przygotowane przez Kierownika Szkoły Żeglarstwa Roberta Sołtysa.

Ranking generalny klubowy za rok 2022:

Jacht Klub Nisko - 32 miejsce na 75 klubów z całej Polski,

Ranking Grupy A (najwyższy poziom):

Mikołaj Waszkiewicz - 49 miejsce na 223 zawodników,

Tomasz Tęcza - 175 miejsce na 223 zawodników

Jan Dąbrowski - 197 miejsce na 223 zawodników

Ranking Grupy B:

Marcel Waszkiewicz - 31 miejsce na 518 zawodników (tym wynikiem Marcel wywalczył awans do grupy A na rok 2023 - awansowało 60 pierwszych miejsc z rankingu).

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Mikołaj Waszkiewicz był jedynym zawodnikiem z województwa podkarpackiego, który zakwalifikował się na te zawody, co wiązało się z reprezentowaniem naszego województwa. Ponadto Mikołaj Waszkiewicz zanotował punkty w klasyfikacji do mistrzostw świata i Europy i uplasował się z 8 pkt na 45 miejscu. Są to pierwsze historyczne punkty dla JKN. Na te mistrzostwa kwalifikowało się tylko 13 zawodników.

Największe osiągnięcia naszych zawodników w krajowych regatach:

2 miejsce Mikołaja - grupa A – Memoriał im. Andrzeja Borowego – jezioro Tarnobrzeskie,

3 miejsce Marcela - grupa B – Memoriał im. Andrzeja Borowego – jezioro Tarnobrzeskie,

1 miejsce Marcela - grupa B - XI Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego

4 miejsce Mikołaja - grupa A - XI Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego

3 miejsce Marcela - grupa B- Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – Tarnobrzeg

2 miejsce Marcela - grupa B- VIII Regaty o Złocistego Cebularza Lublin

2 miejsce Marcela - grupa B - Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg

Dodatkowo:

1 miejsce Janka – Regaty o Puchar Programu Interreg Polska Słowacja Polańczyk (nie ujmowane w kalendarzu PSKO – bez punktów dla klubu w rankingu ogólnopolskim).

Inne ważne osiągnięcia:

9 miejsce Mikołaja na 91 zawodników grupy A - Puchar Trzech Ryb Giżycko

14 miejsce Marcela na 218 zawodników grupy B - Puchar Trzech Ryb Giżycko

14 miejsce Mikołaja na 88 zawodników grupy A- Srebrny Żagiel Optimista Poznań

38 miejsce Mikołaja na 161 zawodników grupy A – Puchar Dziwnowa

51 miejsce Mikołaja na 200 zawodników grupy A – Puchar YKP Gdynia

 

Poniżej zdjęcia z regat:

26-27 marca 2022 Tarnobrzeg

 

30 kwietnia - 3 maja 2022 Puck


12 - 15 maja Gdynia


2 - 5 czerwca 2022 Dziwnów


16 - 18 czerwca Giżycko

 

 

16 - 17 czerwca 2022 Tarnobrzeg

 

29 - 31 lipca 2022 Poznań

 

11 - 14 sierpnia 2022 Puck


25 - 28 sierpnia Charzykowy

 

16 - 18 września 2022 Dziwnów

 

24 - 25 września LublinDodano 18.09.2022

Od dłuższego czasu przymierzaliśmy się do zakupu kolejnego jachtu kabinowego, który odciążyłby wysłużonego Oriona w szkoleniach, a jednocześnie byłby dla naszych klubowiczów atrakcyjną alternatywą dla Niżanki stacjonującej na Zalewie Solińskim.

I wreszcie udało się! Szybka reakcja naszego Komandora po ukazaniu się ogłoszenia sprzedaży Mazurka 660 w bardzo dobrym stanie, plus szybkie decyzje członków Zarządu - i jacht znad jeziora Tałty stał się własnością Jacht Klub Nisko.

W sobotę 17 września nasz Mazurek został przetransportowany do Niska - podziękowania i słowa uznania dla Darka, Sławka i Komandora Staszka za sprawną akcję.

Krótka wizytówka jachtu: rocznik 2001, długość 660 cm, szerokość 260 cm, maks.wysokość 140 cm, silnik 6 KM z 2020 r. Jacht w dobrym stanie, zadbany, gotowy do żeglugi.

Obecnie Mazurek zimuje na terenie stadionu KS Podwolina. Można go oglądać i podziwiać :)

Od najbliższego sezonu będzie służył do szkoleń podczas kursu na patent żeglarza jachtowego, ale przede wszystkim ucieszy wszystkich członków naszego klubu chcących pożeglować na Zalewie Podwolina na nieco większym i wymagającym jachcie.

Mazurek 660 jest jeszcze "nieochrzczony" - czekamy na sugestie dotyczące jego nazwy.


 

Dodano 18.07.2022

W dniu 30 czerwca 2022 roku nasze Stowarzyszenie stało się Partnerem Projektu "Nisko coraz wyżej - podniesienie potencjału ekonomiczno - gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście" współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Liderem Projektu jest Gmina i Miasto Nisko, a celem jest współpraca przy realizacji przedsięwzięcia partnerskiego pod nazwą „Rozwój żeglarstwa w Nisku - Przedsięwzięcie Nr 1”.

Zadania zawarte w umowie będą realizowane do 31.12.2023 roku i obejmują przeprowadzenie szkoleń dzieci i młodzieży, organizację regat oraz koncertów zespołów szantowych.

W ramach rozpoczętej współpracy w dniu 3 lipca przy zbiorniku wodnym „Zalew Podwolina” odbył się koncert zespołu „Mechanicy Shanty”. Koncert był wydarzeniem dla miłośników żeglarstwa, ale nie tylko.

Cieszymy się, że po zakończeniu już dwunastej edycji Regat (klasa OPTIMIST i OMEGA) nad naszym Zalewem Podwolina rozbrzmiewały szanty i piosenki żeglarskie w wykonaniu jednego z najlepszych polskich zespołów wykonujących taką muzykę - i to w pełnym składzie. Koncert został sfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.


Dodano 09.07.2022

Klubowy „Orion” na jeziorze Tarnobrzeskim!

W sobotę 9 lipca nasza kultowa biało-niebieska kabinówka została przewieziona na największy akwen w regionie i pozostanie tam do końca sezonu.

Dziękujemy za akcję Piotrowi, Marcinowi i Andrzejowi oraz Grzegorzowi i Łukaszowi.

Klubowicze – korzystajcie!

Klucze do łódki i informacje o zasadach korzystania – Piotr Dąbrowski – tel. 604799785


Dodano 08.07.2022

W czwartek 7 lipca 2022 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.00 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 18.15 w tym samym miejscu. Na sali pojawiło się 12 członków rzeczywistych z prawem do udziału w głosowaniach i 1 członek wspierający.

Po wstępnych formalnościach, sprawozdanie z działalności Zarządu w 2021 r. przedstawił Komandor Stanisław Czerewin. Następnie głos zabrał Skarbnik klubu Edward Bryndza, który przedstawił sprawozdanie dotyczące spraw finansowych oraz Piotr Dąbrowski, który opowiedział o działalności szkoleniowej Szkoły Żeglarstwa, o sukcesach jej wychowanków na ogólnopolskich regatach oraz o planach na najbliższy rok. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

Po krótkiej dyskusji na ten temat przystąpiono do kolejnych punktów programu Walnego Zebrania. Przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania dyskutowano o bieżących sprawach klubowych, w tym m.in. o problemach Szkoły Żeglarstwa , o przewiezieniu jachtu „Orion” na jez.Tarnobrzeskie, o dotacjach dla klubu pozyskanych z tzw.funduszy norweskich (za pośrednictwem UGiM Nisko) i Programu Klub. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 04.07.2022

W niedzielę 3 lipca 2022 r. oficjalnie powitaliśmy lato nad Zalewem Podwolina ;)

Odbyło się to pod postacią imprezy o nazwie „LetNisko” zorganizowanej przez Urząd Gminy i Miasta w Nisku. W bogatym programie LetNiska znalazły się też Niżańskie Regaty na Zalewie Podwolina, które nasz Jacht Klub zorganizował już po raz dwunasty!

Podobnie jak rok temu zawody przeprowadzono w trzech kategoriach: „Optimist – zawodnicy licencjonowani”, „Optimist – zawodnicy nielicencjonowani” oraz „Omega”. Warunki pogodowe nie były zbyt sprzyjające dla regatowców (wiało słabo i nieregularnie), ale młodzi zawodnicy dzielnie sobie radzili i udało się przeprowadzić całą rywalizację zgodnie z planem.

Końcowa klasyfikacja zawodów wyglądała nastepująco:

Optimist – zawodnicy nielicencjonowani:

I miejsce - Aleksandra Sołtys

II miejsce - Martyna Partyka

III miejsce - Kinga Gazda

Optimist – zawodnicy licencjonowani:

I miejsce - Mikołaj Waszkiewicz

II miejsce - Tomasz Tęcza

III miejsce - Marcel Waszkiewicz

Omega:

I miejsce - Daniel Bylicki, Szymon Śledziński, Robert Dec

II miejsce - Tobiasz Markowicz, Kornelia Pawelec, Radosław Sioda

III miejsce - Paweł Sygnarski, Michał Dembowski, Oliwia Skrzypek

Wszyscy uczestnicy regat oprócz otrzymania pucharów, dyplomów i nagród, mieli okazję przyjąć gratulacje od przybyłych na imprezę VIP-ów, co na pewno podniosło rangę tych zawodów ;)

Żeglarskie klimaty towarzyszyły nam tego dnia do wieczora. Tuż po godzinie osiemnastej na scenie ustawionej na Zalewem Podwolina pojawił się jeden z najlepszych polskich zespołów grających muzykę dla żeglarzy (i nie tylko) – Mechanicy Shanty! Dwugodzinny koncert nie zawiódł na pewno nikogo. Można było usłyszeć klasyczne szanty wyśpiewywane w rytm prac pokładowych, melodyjne piosenki żeglarskie czy nostalgiczną „Starą Maui”. Wśród zgromadzonej publiczności, często przypadkowej, znalazło się wielu miłośników muzyki szantowej, którzy wraz z zespołem odśpiewywali refreny, a nawet całe teksty wykonywanych utworów. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta tego zespołu na Zalewem Podwolina, w czym zapewne może pomóc wspomnienie smaku wyśmienitej wojskowej grochówki, którą uraczyliśmy członków zespołu :D

Bardzo dziękujemy sponsorowi naszej imprezy - Urzędowi Gminy i Miasta Nisko, dzięki któremu mogliśmy m.in. skorzystać z dotacji przyznanych w ramach tzw. funduszy norweskich.

Dziękujemy też firmie Decathlon za ufundowanie części nagród dla zwycięzców regat.

Na koniec bardzo dziękujemy wszystkim klubowiczom, którzy uczestniczyli w przygotowaniu i przeprowadzeniu regat, w tym ekipie Szkoły Żeglarstwa.


Dodano 22.06.2022


Dodano 21.06.2022


Dodano 13.06.2022

W sobotę 11 czerwca niezawodna ekipa bosmańska Jacht Klubu Nisko, czyli Grzesiek, Darek i Łukasz, wyruszyła nad Zalew Soliński, by przygotować do nowego sezonu naszą flagową "Niżankę".

Sądząc po zaangażowaniu w szlifowanie kadłuba jachtu, regatowe ślizgi będą wkrótce na porządku dziennym ;)

Brawo, koledzy - bo jak nie Wy, to kto?


Dodano 12.06.2022

Po siedmiu wykładach z wiedzy żeglarskiej i pięciu weekendach intensywnego szkolenia praktycznego na Zalewie Podwolina przyszedł czas na egzamin na patent żeglarza jachtowego. W sobotę 11 czerwca czternaścioro kursantów dzielnie stawiło czoło surowej lecz sprawiedliwej Komisji Egzaminacyjnej ;) i wykazało się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, by powiększyć grono prawdziwych żeglarzy.

Serdecznie gratulujemy świeżo upieczonym żeglarzom jachtowym i życzymy niezapomnianych rejsów i zdobywania kolejnych szczebli edukacji żeglarskiej. Ahoj!


Dodano 10.05.2022

W sobotę 7 maja na Zalewie Podwolina rozpoczęliśmy część praktyczną kursu żeglarskiego. Nasi kursanci mieli wreszcie okazję skonfrontować wiedzę nabytą na wykładach z rzeczywistością.

W pierwszym dniu instruktorzy Staszek i Artur pomagali wszystkim zapoznać się dokładnie z budową jachtu, obsługą takielunku i wszelkich urządzeń jachtowych oraz z zasadami bezpieczeństwa podczas żeglowania. Przećwiczono też węzły żeglarskie oraz sposoby cumowania.

Równolegle zajęcia na wodzie z młodymi żeglarzami z sekcji "Omega" Szkoły Żeglarstwa prowadził instruktor Andrzej.


Dodano 28.02.2022

Już po raz piętnasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu i pierwszy wykład odbędą się w piątek 18 marca 2022 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 950 zł.

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 02.01.2022

Rozpoczęcie kolejnego roku jest dobrą okazją do krótkiego podsumowania zeszłorocznego sezonu żeglarskiego na zalewie Podwolina. Mimo kolejnych fal covidowych próbowaliśmy „robić swoje”.

Wiosną przeprowadziliśmy kolejny kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego, w którym uczestniczyło aż 16 osób. Wszyscy zdali egzaminy teoretyczny i praktyczny z wynikiem pozytywnym.

W lipcu zorganizowaliśmy kolejną edycję Niżańskich Regat Żeglarskich, które były jedną z imprez uroczystego otwarcia Kompleksu Rekreacyjnego Zalew Podwolina.

W trakcie sezonu wielu naszych klubowiczów żeglowało na Zalewie Solińskim na klubowym jachcie „Niżanka”, czy uczestniczyło w rejsach na innych akwenach, także morskich.

We wrześniu zorganizowaliśmy Jesienne Ognisko Żeglarskie, na którym spotkało się wielu członków klubu wraz z rodzinami.

Jednak najbardziej dumni jesteśmy z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, którą prowadzą nasi instruktorzy: Robert Sołtys i Mateusz Źródłowski. Przez cały sezon trwały intensywnie szkolenia na jachtach klasy Optimist i Omega na Zalewie Podwolina i Jeziorze Tarnobrzeskim.

Najlepsi nasi zawodnicy z sekcji regatowej Optimist brali udział aż w 17 regatach regionalnych i ogólnopolskich: Puchar YKP Gdynia, XXIV Memoriał Ottona Wailanda, Puchar Dziwnowa, Otwarte Mistrzostwa Małopolski i Krakowskiego OZŻ, Puchar Trzech Ryb Giżycko, Puchar Burmistrza Chojnic, Vector Sails Cup / LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021, X - Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego, Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, Mistrzostwa PSKO GR B - Puchar Mazur, Baltic Cup International Championship Of The Polish Optimist Dinghy Association 2021, III Dzierżno CUP, Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg, Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2021 w Małopolsce/ Kraków.

Ta lista robi ogromne wrażenie! Nic dziwnego, że w krajowym rankingu klubowym w 2021 roku dzięki Sekcji Regatowej Optimist Jacht Klub Nisko uplasował się na 38 miejscu na 80 klubów z całej Polski! Indywidualnie - w rankingu Grupy A Optimist (najwyższy poziom): Mikołaj Waszkiewicz zajmuje 53 miejsce na 214 zawodników. W rankingu Grupy B Optimist: Tomasz Tęcza zajmuje 95 miejsce, Marcel Waszkiewicz 222 miejsce, a Jan Dąbrowski 282 miejsce (na 536 zawodników).

Ekipa instruktorska Szkoły Żeglarstwa duże nadzieje pokłada również w rozwoju klasy Omega. Jest to polska klasa narodowa, w której odbywają się Mistrzostwa Polski. W klasie tej szkolona jest starsza młodzież, w tym wychowankowie, którzy zakończyli zmagania w klasie Optimist. W tym roku pod okiem znanego trenera Jacka Turczynowicza już po raz drugi żeglarze tej klasy brali udział w szkoleniu regatowym na jachtach klasy Omega sport na Jeziorze Zegrzyńskim.

Te dokonania nie byłyby możliwe bez naszych sponsorów: Urzędu Gminy i Miasta Nisko, Ministerstwa Sportu wspierającemu nas w ramach Programu Klub oraz lokalnych firm i osób prywatnych. Dziękujemy sponsorom, instruktorom i rodzicom dzieci ze Szkoły Żeglarstwa oraz wszystkim klubowiczom zaangażowanym w działalność klubową.

Wszystkim życzymy dużo zdrowia w Nowym Roku 2022, spełnienia marzeń i planów - osobistych, zawodowych i żeglarskich!

Ahoj!

Zarząd JKN


Dodano 26.09.2021

Nareszcie udało się nam zorganizować pierwszą imprezę integracyjną od początku epidemii Covid – Jesienne Ognisko Żeglarskie.

Spotkaliśmy się w sobotnie popołudnie 25 września około godz.16.00 w pobliżu naszej kei. Pogoda tym razem dopisała, decyzja o przesunięciu terminu ogniska z poprzedniej soboty okazała się słuszna. Było ciepło, bez deszczu, a przyjemny wiatr nawet pozwolił chętnym na żeglowanie na Omedze i Optimistach.

Frekwencja okazała się zdecydowanie lepsza niż na Walnym Zebraniu ;) - na ognisku pojawiło się około 50 osób. Byli „starzy” i nowi członkowie Klubu, byli rodzice dzieci ze Szkoły Żeglarstwa oraz klubowa młodzież, a nawet najmłodsi żeglarze - Optimiściarze.

Bezpośrednie spotkanie tak dużej grupy naszych klubowiczów dało okazję do wspominania wspólnych rejsów, planowania nowych i wymiany pomysłów dotyczących przyszłości Klubu. Należy podkreślić, że udział w ognisku był bezpłatny, (należało przynieść ze sobą jedynie napoje), a poniesione koszty sfinansowane zostały z klubowej kasy.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, a szczególnie głównym organizatorom – Piotrowi Dąbrowskiemu i Robertowi Sołtysowi z grupą klubowej młodzieży za przygotowanie ogniska i przysmaków grillowych oraz obsługę imprezy.


Dodano 10.09.2021

W dniu 3 września 2021 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”.

Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.18.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz. 18.15. Niestety, co roku coraz mniej członków klubu zainteresowanych jest udziałem w tych zebraniach. Tym razem pobity został niechlubny rekord niskiej frekwencji. Na sali obecnych było tylko 14 osób z prawem do głosowania (na ponad 80 klubowiczów).

Podczas Walnego Zebrania przeprowadzono wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej w związku z końcem kadencji poprzednich władz klubu. Przed wyborami Walne Zebranie wysłuchało sprawozdań z działalności Zarządu i na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium ustępującym członkom Zarządu.

Poniżej przedstawiamy skład nowego Zarządu Jacht Klubu Nisko:

Stanisław Czerewin – Komandor Klubu

oraz (w kolejności alfabetycznej):

Piotr Barć, Edward Bryndza, Piotr Dąbrowski, Grzegorz Haracz, Marcin Lis, Marta Powęska i Robert Sołtys.

Skład Komisji Rewizyjnej: Łukasz Mierzwa, Andrzej Pasiak i Tomasz Zdeb.

Nowy Zarząd spotkał się już na swoim pierwszym zebraniu, na którym wstępnie zdecydowano o organizacji Ogniska Żeglarskiego w sobotę 18 września nad Zalewem Podwolina.

Szczegóły podamy wkrótce, jesteśmy w trakcie załatwiania ładnej pogody na ten dzień ;)


Dodano 15.07.2021

W dniu 11 lipca 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie Kompleksu Rekreacyjnego Zalew Podwolina. W ramach tej imprezy Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko zorganizowało kolejną, jedenastą już, edycję Niżańskich Regat na Zalewie Podwolina.

Tym razem zawody przeprowadzono w trzech kategoriach: „Optimist – zawodnicy licencjonowani”, „Optimist – zawodnicy nielicencjonowani” oraz „Omega”. Słoneczna pogoda dopisywała podczas całych zawodów, chwilami troszkę brakowało wiatru, ale młodzi zawodnicy dzielnie sobie radzili na wodzie.

Końcowa klasyfikacja zawodów:

Optimist – zawodnicy nielicencjonowani:

I miejsce - Aleksandra Sołtys (Jacht Klub Nisko)

II miejsce - Radosław Bargieł (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg)

III miejsce - Konrad Krawiec (Jacht Klub Nisko)

Optimist – zawodnicy licencjonowani:

I miejsce - Jan Bobula (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg)

II miejsce - Mikołaj Waszkiewicz (Jacht Klub Nisko)

III miejsce - Tomasz Tęcza (Jacht Klub Nisko)

Omega:

I miejsce - załoga: Jacek Gołębiowski – sternik, Jan Chmura, Dawid Skrzypek

II miejsce (ex-aequo) - załoga: Daniel Bylicki – sternik (Jacht Klub Nisko), Radosław Sioda, Kornelia Pawelec oraz załoga: Robert Dec – sternik (Jacht Klub Nisko), Paweł Sygnarski, Tobiasz Markowicz

Przed dekoracją zwycięzców wszystkich kategorii, w której uczestniczył również Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, odbyło się jeszcze jedno znaczące dla niżańskiego żeglarstwa wydarzenie. Przybyły na tę okoliczność członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego Tadeusz Gospodarczyk wręczył Komandorowi naszego klubu, Stanisławowi Czerewinowi, Honorową Odznakę Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego. Serdecznie gratulujemy naszemu koledze tego wyróżnienia.

Na szczęście klimaty żeglarskie tego dnia nie zakończyły się wraz z dekoracją zwycięzców. Po południu na scenie wystąpił znakomity zespół szantowy Klang, a wieczór zakończyły klimatyczne piosenki żeglarskie (i nie tylko) w wykonaniu Andrzeja Koryckiego.

Bardzo dziękujemy klubowiczom, którzy uczestniczyli w przygotowaniu i przeprowadzeniu regat, w tym ekipie Szkoły Żeglarstwa. Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy - Urzędu Gminy i Miasta Nisko oraz firmie Decathlon Stalowa Wola za dofinansowanie nagród dla zawodników.


Dodano 23.06.2021

W niedzielę 11 lipca 2021 r. odbędzie się oficjalne otwarcie Kompleksu Rekreacyjnego Zalew "Podwolina".

W programie imprezy przewidziano mnóstwo atrakcji, a jednym z pierwszych wydarzeń tego dnia będą XI Niżańskie Regaty organizowane przez nasz Jacht Klub.

W tym roku młodzi żeglarze rywalizować będą w trzech klasach: Optimist - grupa licencjonowana i nielicencjonowana oraz Omega standard.

Wstępny program regat wygląda następująco:

09:00 - otwarcie biura regat

10:00 - start klasy Optimist - grupa nielicencjonowana

11:30 - start klasy Optimist - grupa licencjonowana

13:00 - start klasy Omega standard

15:00 - ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Jednak to nie koniec żeglarskich klimatów, bowiem o godz.17.30 nad Zalewem Podwolina wystąpi wyśmienity zespół szantowy "Klang", natomiast o 19.00 odbędzie się koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego.

Szczegółowy program imprezy na poniższym plakacie.


Dodano 12.03.2021

Nowy sezon żeglarski przed nami. Czy ze względu na pandemię koronawirusa będzie dla żeglarzy podobnym wyzwaniem jak poprzedni? To się dopiero okaże, ale przygotowania do sezonu warto zacząć ;)

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko rozpoczęła te przygotowania od starań o uzyskanie dotacji w ramach Programu Klub, który podobnie jak w poprzednich latach, ogłosiło Ministerstwo Sportu.

Warto przypomnieć, co nasz klub uzyskał do tej pory dzięki uczestnictwu w poprzednich pięciu edycjach tego programu. Z uzyskanych środków zakupiliśmy m.in.: 2 kadłuby Optimist Carter Racer, wózek do transportu Optimistów, żagle oraz niezliczoną ilość osprzętu do Optimistów: szoty, fały i uchwyty do rozprzy, knagi zaciskowe, snapszekle, zbiorniki wypornościowe, czerpaki, zabezpieczenia dziobu, zabezpieczenia masztu, pasy balastowe, ekspandery blokady miecza, bloczki kabestanowe, wimple, boje treningowe, itp.

Pozwoliło to przede wszystkim zmodernizować sprzęt pływający, co w znaczący sposób podniosło jakość szkolenia, czego dowodem są liczne sukcesy wychowanków naszej Szkoły Żeglarstwa. Zakupy w/w osprzętu są również niezbędne dla prowadzenia bieżących remontów intensywnie używanych Optimistów.

Liczymy, że złożony kilka dni temu wniosek o zakwalifikowanie się do Programu Klub również w tym roku zostanie rozpatrzony pozytywnie. Trzymajmy kciuki ;)


Dodano 20.02.2021


Wiosenny kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego jest organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko.  Zwykle już w marcu rozpoczynamy serię wykładów z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej, a na początku maja ruszamy ze szkoleniami praktycznymi na Zalewie Podwolina.

Tradycja ta została nieco zmieniona w zeszłym roku z powodu epidemii Covid-19. Wprowadzony w marcu 2020 r. zakaz organizowania wszelkich zebrań i zgromadzeń uniemożliwił nam prowadzenie szkolenia żeglarskiego wiosną.  Dopiero zmiana przepisów epidemicznych pozwoliła pod koniec maja na wznowienie kursu na patent żeglarza jachtowego, choć w zmienionej formule (szkolenie teoretyczne we własnym zakresie, szkolenie praktyczne w odpowiednim reżimie sanitarnym). Kilkanaście osób zostało w ten sposób przeszkolonych i mogło przystąpić do egzaminu na początku lipca.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w tym roku. Raczej nie ma szans na wystartowanie z wykładami teoretycznymi już w marcu. Być może będziemy zmuszeni powtórzyć formułę szkolenia podobną do tej z zeszłego roku. Wszystko zależy od aktualnie obowiązujących przepisów i obostrzeń. Dlatego nie możemy ogłosić w tej chwili  konkretnego terminu rozpoczęcia kursu żeglarskiego ani tym bardziej grafiku szkolenia. Jednak zależy nam na kontynuacji tradycji szkoleniowej naszego klubu i jesteśmy przekonani, że prędzej czy później uda nam się zorganizować tegoroczny kurs na patent żeglarza jachtowego.

Osoby zainteresowane udziałem w naszym kursie żeglarskim prosimy o przysłanie zgłoszenia e-mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (wystarczy podać swoje imię i nazwisko i jakiś kontakt: numer telefonu lub adres mailowy).

Takie wstępne zgłoszenie nie będzie zobowiązaniem do udziału w kursie, ale pozwoli nam zorientować się w liczbie chętnych i odpowiednio dopasować formułę przyszłego szkolenia.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.02.2021

W najnowszej edycji Plebiscytu Sportowego Portalu rni24.eu, podsumowującej zeszłoroczne dokonania sportowców ziemi niżańskiej duży sukces osiągnęli członkowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W kategorii "Trener" drugie miejsce zajął Mateusz Źródłowski, który zajmuje się szkoleniem sekcji regatowej "Optimist".

Natomiast w kategorii "Talent" wiceliderem został Mikołaj Waszkiewicz, który odnosi liczne sukcesy podczas startów w regatach kategorii "Optimist" w całej Polsce.

Wielkie gratulacje dla całej ekipy Szkoły Żeglarstwa!!!Dodano 13.10.2020

SUKCES GONI SUKCES!

Koniec sezonu jest wyjątkowy dla żeglarzy Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko. W dniach 9-11 października w Tarnobrzegu odbyły się Mistrzostwa PSKO (Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist) do lat 9 oraz VII Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg.

Do Tarnobrzega zjechali żeglarze z całej Polski (Gdańsk, Gdynia, Poznań, Dziwnów, Charzykowy, Rybnik, Kraków, Lublin, Warszawa, Kielce, Giżycko) oraz goście ze Słowacji.

Mikołaj Waszkiewicz zajął 2 miejsce w Jesiennych Mistrzostwach Miasta Tarnobrzeg, a Marcel Waszkiewicz był szósty do lat 9 wśród zawodników z całej Polski!

Dzielnie walczyli również pozostali nasi żeglarze Tomasz Tęcza i Jan Dąbrowski.

Bardzo się cieszymy i wszystkim gratulujemy. Dziękujemy za poświęcenie i gratulujemy trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu. Dziękujemy za pomoc Urzędowi Gminy i Miasta Nisko.


Dodano 06.10.2020

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! Kolejny sukces naszych zawodników! Na V Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Marcel Waszkiewicz zajmuje 1 miejsce do lat 9, a Mikołaj Waszkiewicz - 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Gratulujemy młodym żeglarzom. Gratulujemy ekipie trenerskiej, a zwłaszcza Mateuszowi Źródłowskiemu.

Wielkie podziękowania dla Urzędu Gminy i Miasta Nisko za finansowe wsparcie Szkoły Żeglarstwa.Dodano 30.09.2020

Kolejne bardzo dobre wiadomości docierają ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko:

"Zawodnicy sekcji regatowej Optimist Jacht Klubu Nisko Marcel Waszkiewicz oraz Mikołaj Waszkiewicz zajęli kolejno 1 miejsce do lat 9 i 3 miejsce do lat 11 w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa który odbył się w dniach 26-27 września 2020 roku w Krakowie. Serdecznie gratulujemy.

Chłopaki zajęli czołowe miejsca wśród 70 zawodników z Krakowa, Tarnobrzega, Niska, Nowego Targu, Rybnika, Dąbrowy Górniczej i gości ze Słowacji.

Żartując już po zawodach zajęliśmy również 1 miejsce w przeciąganiu liny wraz z zawodnikami z Tarnobrzega w teamie "Janusze".

Kolejną ważną informacją jest to, że nasz żeglarz Mikołaj Waszkiewicz od przyszłego sezonu przechodzi do czołowych zawodników klasy Optimist w Polsce (grupy A).

Pucharowe miejsca w Krakowie są efektem pracy całej sekcji regatowej wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim w całym sezonie żeglarskim w wielu regatach (Gdańsk, Giżycko, Charzykowy k/Chojnic, Poznań). Dziękujemy za wsparcie Burmistrzowi Miasta Nisko oraz Gmina i Miasto Nisko."


Dodano 21.09.2020

W piątek 18 kwietnia 2020 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

Ze względu na brak quorum w pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.00, Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 18.15 w tym samym miejscu.

Po wstępnych formalnościach i wyborze Prezydium Zebrania sprawozdanie z działalności Zarządu w 2019 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który przedstawił dotychczasową działalność i sukcesy wychowanków Szkoły oraz plany na kolejne lata. Sprawy finansowe omówił szczegółowo Skarbnik klubu kol.Edward Bryndza. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

W trakcie dyskusji nad sprawozdaniami głos zabierali również Stanisław Czerewin, Marta Powęska oraz inni uczestnicy zebrania uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2020 r.

Przeprowadzono 2 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

W ostatniej części Walnego Zebrania dyskutowano o bieżących sprawach klubowych, m.in. o zakupie nowego masztu oraz remoncie drugiej Omegi (pod kierownictwem kol. Darka Janika), o potrzebie zaangażowania nowych osób do szkolenia w Szkole Żeglarstwa, o poszukiwaniu osoby prowadzącej księgowość klubu oraz o instytucjonalnych i prywatnych sponsorach klubu.

Kol.Robert Sołtys zaproponował zorganizowanie Jesiennego Ogniska Żeglarskiego, co zyskało aprobatę zebranych i ustalono wstępny termin imprezy. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 31.07.2020

Sobota 4 lipca 2020 r. była bardzo żeglarskim dniem na Zalewie Podwolina. Kolejne zajęcia szkoleniowe na Optimistach prowadziła Szkoła Żeglarska dla Dzieci i Młodzieży, natomiast tegoroczni dorośli kursanci przystąpili do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Nie było lekko - słońce mocno prażyło, komary atakowały, wiatr płatał figle, nawet silnik na chwilę odmówił posłuszeństwa. Ale trudności zostały pokonane i grono żeglarzy jachtowych powiększyło się o kolejną grupę fajnych ludzi :).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Niestety, nie wszyscy z przystępujących do egzaminu przebrnęli przez część teoretyczną. Trzymamy kciuki za tych, którym tym razem "podwinęła się noga". Następnym razem dacie radę!


Dodano 16.06.2020

Lepiej późno niż wcale :)

Wreszcie ruszyliśmy ze szkoleniem na patent żeglarza jachtowego.

W tym roku na nasz kurs zgłosiło się zaskakująco dużo osób chcących zdobywać żeglarskie umiejętności. Chętnych było tak dużo, że o przyjęciu na kurs decydowała kolejność zgłoszeń, a wielu osobom zmuszeni byliśmy odmówić udziału w szkoleniu m.in. ze względu na niedostatek klubowych instruktorów :(

Ostatecznie w naszym kursie bierze udział 15 osób podzielonych na 4 wachty.

Już od weekendu 30-31 maja nasi kursanci podczas zajęć praktycznych na Zalewie Podwolina poznają budowę i obsługę jachtu oraz intensywnie ćwiczą manewry pod żaglami.

Czasem zmoczy nas deszcz, czasem przysmaży słońce, ale umiejętności przyszłych żeglarzy systematycznie rosną i wszyscy mamy nadzieję, że dadzą radę na zbliżającym się egzaminie ;)


Dodano 21.05.2020


Nieco później niż zwykle, ale jednak rozpoczynamy nowy sezon żeglarski na Zalewie Podwolina!

Dwa klubowe jachty zostały zwodowane w czwartkowe popołudnie, więc całkiem realne wydaje się wznowienie rozpoczętego w marcu kursu żeglarskiego przygotowującego do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.


Dodano 18.05.2020

Pandemia Covid-19 zmieniła praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia, zweryfikowała też klubowe plany działalności w kolejnym sezonie żeglarskim.

Wiadomo już, że w czerwcu nie odbędą się kolejne Niżańskie Regaty na Zalewie Podwolina, organizowane corocznie od 2010 roku przez Jacht Klub Nisko. Nie zwodowaliśmy klubowych łódek, szkolenie na patent żeglarza jachtowego zostało zawieszone po pierwszym wykładzie, również Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży zmuszona była wstrzymać się z rozpoczęciem sezonu szkoleniowego. Wprowadzony zakaz organizowania wszelkich zgromadzeń spowodował, że nie mogliśmy zwołać Walnego Zebrania ani nawet stacjonarnego zebrania Zarządu.

Jednak w związku z uchyleniem zakazu organizacji szkoleń i egzaminów żeglarskich i motorowodnych przez Minister Sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk podjęliśmy starania w celu wznowienia działalności klubu.

Najpierw odbyło się zdalne zebranie Zarządu, na którym podjęliśmy niezbędne decyzje dotyczące zmian w Regulaminie Szkoły Żeglarstwa, dostosowujące zasady szkolenia do aktualnej sytuacji. Pozwoliło to instruktorom Szkoły rozpocząć szkolenie młodych żeglarzy z sekcji regatowej na jez.Tarnobrzeskim.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja panuje na Zalewie Podwolina, którego otoczenie jest obecnie placem budowy. Liczymy, że po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, również na tym akwenie pojawią się wkrótce żagielki „Optimistów”. Przygotowujemy się także do wznowienia kursu żeglarskiego na patent żeglarza jachtowego, w nieco innej formule niż zwykle, której zasady obecnie dopracowujemy. W najbliższym czasie planowane jest również wodowanie „Niżanki” na Zalewie Solińskim.

Wierzymy, że tegoroczny sezon żeglarski nie jest jeszcze stracony:)

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.02.2020

Już po raz trzynasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 6 marca 2020 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 800 zł (osoby dorosłe) lub 700 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 14.02.2020

Drodzy Klubowicze!

Na progu kolejnego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2020 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (150 zł - osoby pełnoletnie, 75 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2020 roku.

Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek.

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich.


Dodano 14.02.2020

Z dumą informujemy, że w IV Plebiscycie Sportowym portalu Rni24.eu na drugim miejscu w kategorii "Trener" uplasował się Robert Sołtys - kierownik i instruktor Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko. Równie znaczący sukces odniósł Mikołaj Waszkiewicz, który zajął trzecie miejsce w kategorii "Talent".

Gala finałowa tego Plebiscytu odbyła się 8 lutego 2020 r. w Dworze Dwikozy ze specjalnym udziałem Tomasza Kucharskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego.

Serdecznie gratulujemy zarówno nagrodzonym, jak i pozostałym nominowanym członkom naszego klubu: instruktorowi Mateuszowi Źródłowskiemu oraz zawodnikowi sekcji regatowej Tomaszowi Tęcza.


Dodano 01.10.2019

II Regaty Niepodległościowe na zbiorniku wodnym „Podwolina”.

Na zbiorniku wodnym „Podwolina”w Nisku w dniu 28 września odbyły się II Regaty Niepodległościowe organizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019" współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 przy współpracy z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

W regatach startowali zawodnicy ze Szkoły Żeglarstwa prowadzonej przez Jacht Klub Nisko. Aktualnie Szkoła skupia w swoich szeregach dzieci od 6 lat w liczbie prawie 30 osób, które rozpoczynają żeglarską przygodę na łódkach klasy Optimist, a następnie kontynuują na łódkach klasy Omega.

W ramach regat odbyły się wyścigi zawodników Optimist z licencją Polskiego Związku Żeglarskiego, w których zwyciężył Mikołaj Waszkiewicz, tuż za nim uplasował się Mateusz Grzebyk a trzeci ukończył rywalizację Tomasz Tęcza. W wyścigach zawodników Optimist bez licencji pierwsze miejsce zajął Wiktor Pasek, drugie Konrad Krawiec a trzecia była Anna Sygnarska.

W klasie Omega startowały dwie załogi, z których najlepsza okazała się załoga: Daniel Bylicki (sternik), Szymon Śledziński i Radosław Sioda. Drugie miejsce zajęli Robert Dec (sternik) oraz Paweł Sygnarski i Tobiasz Markowicz.

Najmłodsze dzieci ze Szkoły pływały na krótkich trasach wyznaczonych przez trenerów.

Regaty są drugą odsłoną zawodów rozpoczętych w zeszłym roku z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości. Jest to również świetny sprawdzian umiejętności zawodników pod koniec sezonu żeglarskiego. Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej i prawdziwie sportowej atmosferze. Najlepsi uczestnicy regat otrzymali statuetki lub medale oraz dodatkowo upominki od Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Słowa podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zadbali o przygotowanie poczęstunku dla uczestników regat oraz do Roberta Sołtysa i Mateusza Źródłowskiego, którzy przez cały sezon prowadzili szkolenie żeglarskie.

Przy okazji przypominamy, że zawodnicy z sekcji regatowej Optimist prowadzonej przez trenera Mateusza Żródłowskiego zajmują czołowe miejsca na regatach odbywających się na południu Polski (Lublin, Znamirowice, Tarnobrzeg) a w sezonie wyjeżdżają na szereg innych krajowych i zagranicznych regat m in. Riva del Garda (Włochy), Puck czy Giżycko. Tym samym nasi zawodnicy są coraz wyżej w ogólnopolskich rankingach klasy Optimist.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z regat w foto-galerii.


Dodano 26.09.2019

Zapraszamy dzieci i rodziców ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, członków klubu, sympatyków, mieszkańców oraz gości na II Regaty Niepodległościowe które odbędą się w klasie Omega i Optimist (licencjonowani i początkujący) w dniu 28 września 2019 roku o godzinie 10.30 na Zalewie Podwolina (obok boiska sportowego).

Regaty są realizowane w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych przy wsparciu LGD "PARTNERSTWO DLA ZIEMI NIŻAŃSKIEJ".

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 24.09.2019

Przekazujemy świetnie informacje, które napłynęły ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko:

"Dzień dobry, witam ponownie.

Pragnę przekazać informację o fali zwycięstw w żeglarstwie ;-)

Puchar Wojewody Podkarpackiego, który odbył się na Solinie:

1 miejsce - Mikołaj Waszkiewicz, oraz wysokie miejsca dla Łukasza Grzebyka, Mateusza Grzebyka i Tomka Tęczy, pierwsze stary zaliczone dla Jana Dąbrowskiego.

Mistrzostwa Polski do lat 9 w Tarnobrzegu:

2 miejsce w kategorii do 8 lat - Marcel Waszkiewicz (brat Mikołaja).

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Lublin:

2 miejsce - Mikołaj Waszkiewicz, 6 miejsce - Łukasz Grzebyk, 8 miejsce - Łukasz Grzebyk. Był to też pierwszy start Jana Dąbrowskiego, nowego członka sekcji regatowej.

3 miejsce do lat 9 - Marcel Waszkiewicz.

Puchar Ziemi Sądeckiej Znamirowice k. Nowe Sącza (bardzo ważne regaty z ponad 40-letnią historią, na które zjeżdżają się kluby Wrocławia, Gliwic, Rybnika, Krakowa oraz Słowacji):

1 miejsce- Mikołaj Waszkiewicz, 12 miejsce- Tomasz Tęcza (na 85 zawodników).

Oczywiście duże podziękowanie dla Pana Burmistrza Waldemara Ślusarczyka oraz Urzędu Gminy i Miasta Nisko za dofinansowanie wyjazdów oraz dla rodziców za wszelką pomoc.

Jakie plany? To już koniec sezonu. Zostały jeszcze regaty w Warszawie oraz na zakończenie w Tarnobrzegu. Przyszły rok to na pewno Włochy w większej grupie 6-7 zawodników wraz zaprzyjaźnionym klubem Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg.

Z poważaniem, Mateusz Źródłowski"


Dodano 24.06.2019

W dniach 22 i 23 czerwca 2019 r. odbyła się coroczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Żeglarskie „Jacht Klub Nisko” pod nazwą „Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”. Była to już dziesiąta edycja tych zawodów.

W pierwszym dniu rywalizowali młodzi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W pierwszej kolejności na wodzie zaprezentowali się najmłodsi wychowankowie niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy dopiero oswajają się z samodzielnym żeglowaniem. Następnie rozpoczęła się rywalizacja bardziej doświadczonych zawodników, z których część posiada już licencje sportowe.

Warunki pogodowe w tym roku były bardzo sprzyjające dla rywalizujących żeglarzy. Nie brakowało ani wiatru ani słońca, dzięki czemu zawody zostały przeprowadzone sprawnie i szybko.

W grupie zawodników nielicencjonowanych pierwsze miejsce zajął Marcel Waszkiewicz, drugie Wiktor Pasek, a trzecie Jan Dąbrowski. Wśród żeglarzy z licencją sportową najlepszy był Mikołaj Waszkiewicz, za którym uplasował się Mateusz Grzebyk, natomiast trzecie miejsce zajął Łukasz Grzebyk, a czwarte Tomasz Tęcza.

Podczas dekoracji zwycięzców, w której uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Starosta Niżański Robert Bednarz, pamiątkowe statuetki otrzymali najlepsi zawodnicy obu klasyfikacji. Dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

Po zawodach na Zalewie Podwolina pojawiły się klubowe jachty, na których każdy mógł pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko. Równocześnie na scenie pojawili się młodzi muzycy z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, którzy zaprezentowali bardzo urozmaicony repertuar i nieprzeciętne umiejętności wokalno-instrumentalne. Po ich występie zgromadzoną publiczność rozgrzał dynamiczny występ zespołu „1978”.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało aż 14 załóg w dwóch klasach „Omega” i „Open”. Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca, Tarnobrzega i Janowa Lubelskiego. W tym dniu pogoda również sprzyjała sportowej rywalizacji. Rozegrano aż 5 biegów, więc końcowe wyniki na pewno nie były sprawą przypadku.

Kategoria Open:

1. Zbigniew Dryzner (Tarnobrzeg)

2. Marek Masłowski i Michał Masłowski (Jacht Klub Nisko)

3. Marek Zastawski (Mielec)

Kategoria Omega:

1. Jacek Gołębiowski , Jan Chmura, Wojciech Wrzosek (Stalowa Wola)

2. Robert Dec, Daniel Bylicki, Emil Jarosz (Jacht Klub Nisko)

3. Tomasz Zdeb, Klaudia Bąk, Szymon Radziejowski (Jacht Klub Nisko)

Bardzo dziękujemy klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy - Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych, które nas wspierały: Erbud Operations Sp. z o.o., Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o., PKO BP S.A. – Oddział Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Gabinet Stomatologiczny Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Nadleśnictwo Rudnik, Electronic Zbigniew Kucia, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski, Usługi Elektryczne EL-KAM Kamil Kowalski, Auto - Serwis Robert Ekiert, Pizzeria Margarita, Vianor Nisko Corrado, F.H.U.P. Control Plus, PRI Nisko Józef Korkosz, OPTIMA Jacek Laskowski.

Zapraszamy do zakładki "Foto-relacje" do oglądnięcia zdjęć z obu dni regat.


Dodano 19.06.2019

Niedawno zakończyło się organizowane przez nasz klub wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego. Rozpoczęliśmy je w pierwszej połowie marca serią wykładów z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej, natomiast praktyczne umiejętności nasi kursanci zdobywali żeglując z instruktorami po Zalewie Podwolina.

W piątek 14 czerwca cała siódemka naszych kursantów przystąpiła do egzaminu, którego obie części – teoretyczną i praktyczną - zdała z wynikiem pozytywnym!
Serdecznie gratulujemy wszystkim świeżo upieczonym żeglarzom: Sylwii, Arturowi, Marcinowi, Markowi, Pawłowi, Piotrowi i Rafałowi. Cieszymy się tym bardziej, że prawie wszyscy kursanci wstąpili w szeregi naszego klubu.

Życzymy dalszego rozwoju kariery żeglarskiej na jeziorach, morzach i oceanach!


Dodano 08.05.2019

Po powrocie z Gardy we Włoszech, od niedzieli 31 kwietnia przez tydzień sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przebywała w pełnym składzie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim na zgrupowaniu w Pucku.

Pierwsza część tego pobytu obejmowała treningi przygotowujące do regat, które odbyły się w ostatnich dniach zgrupowania. Z powodu trudnych warunków pogodowych treningi i same zawody były świetną okazją do nauki żeglowania na fali i mocnym wietrze.

Międzynarodowe regaty o Puchar K. S. Zatoka w Pucku zakończyły się w niedzielę 5 maja. Najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Mikołaj Waszkiewicz zajmując 110 miejsce na 236 zawodników w klasie "Optimist" grupy B, rywalizując z starszymi zawodnikami z całego kraju oraz Rosji i Litwy. W swojej kategorii wiekowej był 15 na 70 zawodników. W siódmym biegu po dobrym starcie Mikołaj finiszował na trzecim miejscu!

Na dalszych miejscach uplasowali się Łukasz Grzebyk (178), Mateusz Grzebyk (179) i Tomasz Tęcza (189).

Wszystkim zawodnikom i trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Urzędowi Gminy i Miasto Nisko za pomoc w organizacji wyjazdu oraz Jacht Klubowi Kotwica Tarnobrzeg za sztamę :) .

 


Dodano 04.05.2019

Ekipa Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży znowu nas pozytywnie zaskakuje. Jej dwaj członkowie: Mikołaj Waszkiewicz i Tomasz Tęcza wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim oraz jednym z rodziców jako opiekunem wzięli udział w 37 Lake Garda Meeting Optimist we Włoszech. Są to największe regaty klasy Optimist na świecie. Rozgrywane są na jez.Garda w północnych Włoszech. W tym roku wzięło w nich udział około 1000 zawodników z ponad 30 krajów świata.

Zawodnicy reprezentujący Szkołę Żeglarstwa „Jacht Klubu Nisko” startujący w grupie Cadet spisali się znakomicie. Grupa ta podzielona była na dwie floty - złotą i srebrną. W srebrnej flocie na 44 zawodników Tomasz Tęcza zajął 5 miejsce, a Mikołaj Waszkiewicz 6 miejsce.
Wśród zawodników reprezentujących Polskę w grupie Cadet niżańscy żeglarze uplasowali się na 3 i 4 miejscu. Serdecznie gratulujemy młodym zawodnikom, ich trenerowi Mateuszowi Źródłowskiemu, a także całej ekipie Szkoły Żeglarstwa: Robertowi, Tomkowi, Karolinie i Klaudii.

Bardzo dziękujemy władzom Gminy i Miasta Nisko oraz Firmie Unimark Sp.z o.o z siedzibą w Wadowicach za wsparcie finansowe, a  Stowarzyszeniu Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg za pomoc w organizacji wyjazdu.

Kilkanaście fotografii z wyjazdu naszych zawodników na regaty we Włoszech można oglądnąć w Foto-relacjach.


Dodano 17.04.2019

Większość klubowiczów zapewne nie zdaje sobie sprawy, jak intensywnie przebiegają prace przygotowawcze do nowego sezonu.

Jedna ekipa (Darek, Łukasz, Grzesiek i Staszek) prowadzi remonty jachtów, w trakcie których m.in. całkowicie zmodernizowano i usztywniono kadłub jednej z Omeg. Przed wodowaniem łódek planowane jest jeszcze malowanie Omegi i Oriona.

Robert i Staszek starają się też pozyskać dla klubu drugą łódź typu RIB do zabezpieczenia zajęć szkoleniowych na Zalewie Podwolina (pierwszy RIB będzie stacjonować na jez.Tarnobrzeskim, gdzie trenuje sekcja regatowa). Dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nisko jest duża szansa, że zakup zostanie wkrótce sfinalizowany.

Równolegle trwają już przygotowania do organizacji X Niżańskich Regat (m.in. została przygotowana i podpisana odpowiednia umowa z Urzędem Gminy i Miasta Nisko, opracowywane są projekty atrakcyjnych statuetek i medali dla zwycięzców), w co zaangażowani są przede wszystkim Marta i Robert. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie szkolenia dzieci w Szkole Żeglarstwa do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „KLUB”. Przygotowujemy także okolicznościowy folder reklamujący nasze stowarzyszenie, w co zaangażowani są Marta, Robert oraz Piotrek.

Dobiega końca część teoretyczna kursu żeglarskiego na patent żeglarza jachtowego, który rozpoczął się na początku marca. Wykłady z poszczególnych dziedzin wiedzy żeglarskiej przeprowadzili: Piotrek, Marek, Rysiek, Staszek, Artur i Robert. Wkrótce wodujemy jachty i na początku maja ruszamy z częścią praktyczną kursu.

Swoje zajęcia rozpoczęła już Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze szkolenia praktyczne prowadzili Robert, Tomek i Klaudia. Ekipa regatowców pod opieką trenerów Mateusza i Roberta brała udział w regatach w Tarnobrzegu i Krakowie, a dwóch młodych zawodników Szkoły Żeglarstwa startuje wkrótce w największych w świecie regatach Optimistów na jez.Garda we Włoszech.

Na początku kwietnia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrany został nowy Zarząd i Komisja Rewizyjna. Uczestniczyło w nim około 20 osób spośród blisko 70 członków Klubu. Pozostawmy to bez komentarza...


Dodano 15.04.2019

W ramach akcji promocyjnych i popularyzujących żeglarstwo nasz Klub wydał atrakcyjny kalendarz na 2019 rok, którego dominującym elementem graficznym było zdjęcie z Niżańskich Regat na Zalewie Podwolina. Na początku roku egzemplarze kalendarza zostały rozesłane do osób, firm i instytucji, które sponsorowały nasze stowarzyszenie nie tylko w roku ubiegłym, ale również w latach poprzednich. Chcieliśmy w ten symboliczny sposób podziękować wszystkim naszym dobroczyńcom i zachęcić ich do dalszego wspierania naszej działalności :)

Niewykorzystane egzemplarze zostały wręczone członkom Klubu, którzy uczestniczyli w Walnym Zebraniu naszego Stowarzyszenia. Kto nie przybył, niech żałuje...

 


 


Dodano 14.04.2019

W sobotę 6 kwietnia 2019 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego W Warszawie odbył się LI Sprawozdawczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego.

Oprócz części sprawozdawczej, na Sejmiku podjęto trudną decyzję sprzedaży dwóch jednostek: "Kapitana Głowackiego" i "Śmiałego" ze względu na przewidywane koszty ich remontu przekraczające możliwości PZŻ.

Nasz okręg reprezentowali Prezes tarnobrzeskiego OZŻ Tadeusz Gospodarczyk oraz jako delegat Sławomir Sądej – członek Jacht Klubu Nisko.

Wybór naszego kolegi na delegata do Sejmiku PZŻ jest bez wątpienia dużym wyróżnieniem dla naszego klubu. Serdecznie gratulujemy!

 

 


Dodano 10.04.2019

W dniu 5 marca 2019 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”.

Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.18.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz. 18.15. Na sali obecnych było 19 osób z prawem do głosowania.

Zgodnie z informacją rozesłaną do wszystkich klubowiczów, podczas zebrania przeprowadzono wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej w związku z końcem kadencji poprzednich władz klubu. Przed wyborami Walne Zebranie wysłuchało sprawozdań z działalności Zarządu i na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium ustępującym członkom Zarządu.

Skład nowego Zarządu Jacht Klubu Nisko:

Stanisław Czerewin – Komandor Klubu

Marta Powęska – Wicekomandor Klubu

Robert Sołtys – Wicekomandor Klubu, Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

Piotr Barć – Wicekomandor Klubu

Grzegorz Haracz – bosman

Edward Bryndza – skarbnik

Tomasz Radziejowski

Sławomir Sądej

Skład Komisji Rewizyjnej:

Łukasz Mierzwa

Andrzej Pasiak

Tomasz Zdeb

Walne Zebranie przyjęło również uchwałę o podniesieniu wielkości wpisowego dla nowych członków (z 50 zł na 100 zł) oraz składki członkowskiej (ze 120 zł na 150 zł).

Warto przypomnieć, że kwoty te pozostawały niezmienione od początku działalności Jacht Klubu Nisko, czyli od 2010 roku. Nowa wysokość opłat obowiązuje od 1 czerwca 2019 roku. Przypominamy, że zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko” w dniu 31 maja 2019 r. mija termin płatności składek członkowskich za 2019 rok. Do tego dnia składki obowiązują w poprzedniej wysokości! Warto więc pospieszyć się z płatnością :)

Nadal obowiązuje też zasada, że osoby uczące się, w wieku poniżej 26 lat, płacą tylko 50% składki rocznej.


Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje

Walne Zebranie Członków Klubu w pierwszym terminie w dniu 05.04.2019, o godz.18.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 05.04.2019 r. o godz. 18.15.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 05 KWIETNIA 2019

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.

5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

- przedstawienie sprawozdania finansowego

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2019-2020.

12. Wybory Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko.

13. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia nowej wysokości składki członkowskiej i wpisowego.

17. Wolne Wnioski.

18. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 02.04.2019

Miło nam poinformować, że w Jacht Klubie Nisko mamy kolejnego kapitana jachtowego!!!

Oprócz komandora Staszka i Darka Pawelca wymagania niezbędne do uzyskania tego najwyższego w Polsce patentu żeglarskiego z dużą nawiązką spełnił kol. Marek Gutkind.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych rejsów, pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!

 

 


Dodano 29.01.2019

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 8 marca 2019 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 12.01.2019

Ruszyło głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu na ulubionego sportowca, trenera i talent roku 2018.

Wśród nominowanych osób w kategorii "Talent" jest młody żeglarz ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko - Mikołaj Waszkiewicz.

Głosowanie odbywa się poprzez kliknięcie "Lubię to" pod właściwym zdjęciem. Gorąco zachęcamy do oddania głosu na Mikołaja!


Dodano 11.01.2019

Drodzy Klubowicze!

Na progu kolejnego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2019 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (120 zł - osoby pełnoletnie, 60 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2019 roku.

Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek.

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Na początku kwietnia 2019 roku odbędzie się sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”, na którym zostaną wybrane nowe władze klubu (Zarząd i Komisja Rewizyjna) na kolejną kadencję.

O dokładnym terminie i miejscu zebrania poinformujemy wkrótce wszystkich klubowiczów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Aktualności z poprzednich lat można przeczytać w zakładce "Aktualności - archiwum".