„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”

Ogłoszenia

Sponsorzy 2018

gmina i powiat.jpg
superior industries logo.jpg
bakeplus.jpg
slovrur_logo.jpg

JKN na Facebooku

Pogoda w Nisku

http://www.swiatpogody.pl

JKN na Instagram

Szanty

Jacht Klub Nisko Dziennik Pokładowy Aktualności

Dodano 27.11.2018

W dniach 17 i 24 listopada odbyły się ostatnie zajęcia z projektu Regat Niepodległościowych w Szkole Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie dzieci i młodzież miała okazję posłuchać wykładu na temat symboli narodowych i drogi do niepodległości, który prowadził historyk Andrzej Bylicki.

Tydzień później Komandor Klubu Stanisław Czerewin zaprezentował przed tym samym gronem kolejny ciekawy temat: "Tradycje i postawy patriotyczne w żeglarstwie".

Nasi młodzi zawodnicy w trakcie zajęć dokonali również klarowania sprzętu żeglarskiego oraz ćwiczyli wiązanie węzłów.

Przypominamy, że cały projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Nad dokumentacją tego projektu czuwała Wicekomandor Klubu Marta Powęska, za co serdecznie dziękujemy :)


Dodano 05.11.2018

Sobota 3 listopada 2018 roku była niezwykłym dniem na niżańskim Zalewie Podwolina.

Po pierwsze – w tym dniu odbywały się Regaty Niepodległościowe zorganizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, a więc wyścigi jachtów w kilku kategoriach (Optimist - początkujący, Optimist - zaawansowani, Optimist-zawodnicy z licencją sportową oraz starsi żeglarze na Omegach).

Po drugie – w związku z zakończeniem sezonu żeglarskiego (wyjątkowo długiego w tym roku) ekipa bosmańska JKN wyciągnęła wszystkie klubowe jachty z wody i przewiozła na miejsce zimowego postoju.

Po trzecie - równoległe z trwającymi regatami i dla uroczystego zwieńczenia kończącego się sezonu odbyło się Jesienne Ognisko Żeglarskie, w którym uczestniczyli młodzi zawodnicy, ich rodzice oraz członkowie Jacht Klubu Nisko z rodzinami.

Tak więc dużo się działo, a pogoda zdecydowanie dopisała - pojawiło się słońce, wiatr dmuchał wystarczająco mocno do przeprowadzenia zawodów, a temperatury jak na listopad były zaskakująco sprzyjające. Emocji podczas zawodów było co niemiara, zarówno wśród młodych żeglarzy, jak i ich rodziców. Na szczęście wszyscy uczestnicy regat zostali uhonorowani albo pucharami za pozycje medalowe, albo pamiątkowymi medalami i nagrodami rzeczowymi.

Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację regat:

OPTIMIST ( grupa początkująca) – medale za udział w zawodach:

Anna Sygnarska, Robert Pasek, Oliwer Tracz, Dawid Adamczyk, Konrad Krawiec

OPTIMIST (zawodnicy bez licencji):

I miejsce Aleksandra Sołtys

II miejsce Wiktor Pasek

III miejsce Marcel Waszkiewicz

IV miejsce Jan Dąbrowski

OPTIMIST (zawodnicy z licencją):

I miejsce Łukasz Grzebyk

II miejsce Mikołaj Waszkiewicz

III miejsce ex aequo Tomasz Tęcza , Mateusz Grzebyk

OMEGA:

I miejsce Paweł Sygnarski,Robert Dec - sternik

II miejsce Jan Chmura, Jakub Chmura -sternik

III miejsce Emil Jarosz, Tobiasz Markowicz, Daniel Bylicki- sternik

Bardzo dziękujemy za sprawną organizację imprezy ekipie Szkoły Żeglarstwa, którą obecnie tworzą Robert Sołtys, Mateusz Źródłowski, Tomasz Zdeb, Karolina Krawiec i Klaudia Bąk. Dziękujemy również innym członkom Jacht Klubu Nisko i rodzicom dzieci startujących w regatach, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, a także wszystkim obecnym, którzy kibicowali i wspierali wychowanków Szkoły Żeglarstwa.

Bardzo dziękujemy głównym sponsorom imprezy, którymi byli Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" oraz Starostwo Niżańskie, którego przedstawiciel p.Józef Sroka pojawił się nad Zalewem Podwolina i także kibicował młodym żeglarzom.

Miłą niespodziankę sprawił również p.Tomasz Oleksak, który wręczył wszystkim zawodnikom praktyczne upominki.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w foto-galerii.


Dodano 27.10.2018

W najbliższą sobotę 3 listopada 2018 r. Szkoła Żeglarstwa Jacht Klub Nisko organizuje I Regaty Niepodległościowe na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W zawodach wezmą udział młodzi zawodnicy z niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach: Optimist - zawodnicy licencjonowani, Optimist - zawodnicy bez licencji oraz Omega. Regaty zostaną przeprowadzone w formule "match racing" czyli krótkich biegów po dwóch zawodników (dwie załogi) w klasach Omega i Optimist.

Na zawodników czekają piękne puchary i medale.

Projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Bezpośrednio po zakończeniu sobotnich zawodów odbędzie Jesienne Ognisko Żeglarskie, na które zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami. Jak zwykle prosimy o zgłoszenie swojego udziału w ognisku na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub SMS-em na nr telefonu 605 897 811.

Serdecznie zapraszamy nad Zalew Podwolina w Nisku!


Dodano 05.10.2018

Świetne wiadomości docierają do nas od Roberta Sołtysa - Kierownika Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko:

"Witam. Zamieszczam kilka zdjęć z regat Optimistów w Znamirowicach koło Nowego Sącza i Krakowa.

Chłopaki wyglądają coraz bardziej profesjonalnie, sprzęt coraz lepszy i coraz lepsze wyniki.

Z przyjemnością informuję, że Mikołaj Waszkiewicz na regatach w Krakowie zajął 4 miejsce w kategorii wiekowej do 9 lat, a w klasyfikacji ogólnej był 22 na prawie 60 zawodników.

Gratulujemy trenerowi Mateuszowi i zawodnikom :)

Kolejne regaty to Mistrzostwa PSKO do lat 9 i V Jesienne Mistrzostwa Tarnobrzega - 12 do 14 października 2018. Trzymamy za was kciuki :)"Dodano 26.09.2018

Klubowe jachty postanowiły wykorzystać żeglarską pogodę, która zapanowała ostatnio nad naszym regionem i po zerwaniu boi w nocy z 23 na 24 września samodzielnie szalały po podwolińskim akwenie.

Dwie "Omegi" zakończyły nocne rejsowanie na drugim brzegu zalewu z masztami wbitymi w dno, a "Orion" i "Konik Morski" wysztandrowały na wyspę :-)

Członkowie ekipy bosmańskiej w składzie: Grzegorz, Łukasz (z niezastąpionym "Ursusem C330") oraz Paweł, Edward i Piotr, mieli więc poniedziałkowego popołudnia pełne ręce roboty, ale w końcu udało się sprowadzić wszystkie cztery jachty do klubowej kei.


Dodano 30.07.2018

Wszystkie informacje dotyczące rezerwacji rejsów "Niżanką" po Zalewie Solińskim znajdują się w zakładce "Strefa Klubowicza/Rezerwacja "Niżanki".


 

Dodano 05.06.2018

Informujemy wszystkich klubowiczów, że nasz klubowy jacht „Niżanka” został już przetransportowany na Zalew Soliński i w tym sezonie stacjonował będzie na przystani na Wyspie Energetyk.

Prosimy o wstępne zgłaszanie się chętnych do korzystania z jachtu oraz podanie terminu (lub terminów), w których planowany jest pobyt na „Niżance”.

Po otrzymaniu zgłoszeń przygotujemy grafik korzystania z naszego jachtu, tak aby nikt nie był poszkodowany.

W tym tygodniu jacht będzie jeszcze niedostępny, bo musimy dopracować regulamin korzystania z jachtu i wyznaczyć osobę, która będzie zarządzać rezerwacją miejsc. Chętnych do żeglowania zapraszamy więc od weekendu 14-15 lipca do końca września 2018 roku.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przypominamy, że korzystać z jachtu będą mogli jedynie klubowicze z opłaconymi składkami członkowskimi!


Dodano 29.06.2018

W dniach 23 i 24 czerwca 2018 r. odbyły się  „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W tym roku zostali oni podzieleni na dwie kategorie: „regatową” i „amatorską”.

Pierwszą grupę stanowiło 7 zawodników o znacznych umiejętnościach żeglarskich, trenujących już kilka lat lub posiadających licencje sportowe. Druga grupa, to szóstka początkujących Optymiściarzy, którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z żeglarstwem. Na najlepszych zawodników obu kategorii czekały  2  komplety pucharów, poza tym każdy uczestnik dostawał pamiątkowy medal oraz nagrody: koszulki i czapeczki z logo jacht Klubu Nisko, a także okolicznościowe kubki.

Dodatkowo wyróżniono pucharami najlepszą zawodniczkę i najmłodszego zawodnika.

Emocji było dużo, zwłaszcza w grupie „amatorskiej”. Mimo silnych powiewów wiatru i przelotnych opadów deszczu wszyscy regatowcy w obu grupach ukończyli po 4 biegi. Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę trzy najlepsze wyniki każdego zawodnika.

Pełne wyniki regat w klasie amatorskiej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Emil Pająk

KŻ Orkan Mielec

2

Emil Jarosz

JKN

3

Tobiasz Markowicz

JKN

4

Aleksandra Sołtys

JKN

5

Remigiusz Pająk

KŻ Orkan Mielec

6

Marcel Waszkiewicz

JKN

Pełne wyniki regat w klasie regatowej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Mateusz Grzebyk

JKN

2

Łukasz Grzebyk

JKN

3

Mikołaj Waszkiewicz

JKN

4

Tomasz Tęcza

JKN

5

Daniel Bylicki

JKN

6

Robert Dec

JKN

7

Julia Mikłasz

JKN

Najlepsza zawodniczka:  Aleksandra Sołtys

Najmłodszy zawodnik: Marcel Waszkiewicz

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało 9 załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”.  Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca i Janowa Lubelskiego. Podobnie jak w sobotę, mieliśmy prawdziwe żeglarską pogodę – nie brakowało wiatru, ale również deszczu, więc nie tylko zawodnicy mieli zapewniony kontakt z wodą.

Końcowe wyniki regat w obu klasach:

Wyniki w klasie OPEN

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Marek Zastawski

2

Edwin Chmiel

Maciej Chmiel

3

Łukasz Placha

Damian Kędra

Wyniki w klasie OSTRÓDA

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Jan Chmura

Jakub Chmura

Jacek Gołębiowski

2

Tomasz Zdeb

Karolina Krawiec

Robert Sołtys

3

Daniel Bylicki

Julia Mikłasz

Paweł Sygnarski

Robert Dec

Jak wiadomo przez oba dni regat panowała bardzo kapryśna pogoda, nie brakowało opadów deszczu i w przeciwieństwie do poprzednich lat temperatury były raczej niskie. Warunki te były prawdziwym sprawdzianem żeglarskiego hartu ducha zarówno dla organizatorów regat jak i ich uczestników.  Niestety, warunki pogodowe wystraszyły publiczność i tym razem nie odbyły się pływania na klubowych jachtach po zalewie dla chętnych, których po prostu nie było.

Tym niemniej bardzo dziękujemy tym klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy -Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych: Erbud Rzeszów Sp. z o.o.,  Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o.,  Przedsiębiorstwo Budowlane Hydrowit, Edima Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Dent Text Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Zbi-Mar Hurtownia Łożysk i Pasów, Eldom Nisko, Arkadiusz Kot, Zbigniew Kucia, Autoserwis Robert Ekiert, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski,  EL-KAM Kamil Kowalski.


Dodano 17.06.2018

W sobotę 16 czerwca 2018 r. do egzaminu na patent żeglarza jachtowego przystąpili uczestnicy kursu żeglarskiego organizowanego przez Jacht KlubNisko, a także młodzież ze Szkoły Żeglarstwa JKN.

Najpierw kursanci rozwiązywali testy sprawdzające ich teoretyczną wiedzę o żeglowaniu. Niestety, nie wszyscy zdający przebrnęli przez egzamin teoretyczny.

Ostatecznie do części praktycznej egzaminu przystąpiło 6 osób. Dwie wachty po kolei wykonywały różne manewry na żaglach i na silniku pod czujnym okiem Kierownika Komisji Egzaminacyjnej. Drugi egzaminator gruntownie sprawdził w tym czasie znajomość trudnej sztuki wiązania węzłów żeglarskich.

Po przetestowaniu wszystkich kandydatów na żeglarzy jachtowych, Komisja udała się na naradę i po kilku chwilach ogłoszono wyniki. Okazało się, że cała szóstka zdających zaliczyła egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskała patenty żeglarza jachtowego.

Wszystkim naszym kursantom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble kariery żeglarskiej.


Dodano 17.06.2018

W III Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w żeglarstwie rozgrywanych w dniach 9-10 czerwca 2018 r. na Zalewie Zemborzyckim wzięła udział ekipa Szkoły Żeglarstwa Jacht KlubuNisko.

Nasi młodzi żeglarze startowali oczywiście w klasie „Optimist”. W regatach brały też udział mocne ekipy z Tarnobrzega, Warszawy, Olsztyna i Lublina.

Wprawdzie wiatr nie sprzyjał żeglarzom i dmuchało dość słabo, ale organizatorom udało się rozegrać 3 biegi.

Okazało się, że nasi młodzi zawodnicy notują ciągłe postępy. W swoich kategoriach zajęli następujące miejsca: Łukasz Grzebyk – 11(na 28), Mateusz Grzebyk – 22 (na 28), a Mikołaj Waszkiewicz – 8 (na 18) i startujący pierwszy raz Tomasz Tęcza -14 (na 18)!

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerowi – Mateuszowi Źródłowskiemu. Jesteśmy z Was dumni!

Jednocześnie bardzo dziękujemy ekipie z tarnobrzeskiej „Kotwicy” za pomoc w transporcie sprzętu pływającego.


Dodano 10.06.2018

W sobotę 9 czerwca na zalewie w Otałęży koło Mielca odbyły się regaty rozpoczynające trzecią edycję Pucharu Optymistrza.

Naszych barw bronili doświadczeni optymiściarze: Daniel Bylicki i Robert Dec. Zostały rozegrane 3 biegi, gdzie Daniel w ogólnej klasyfikacji zajął 2, a Robert 5 miejsce.

Warto wspomnieć też, że nasza klubowiczka Beata Bylicka była członkiem Komisji Regatowej.

Kolejne zawody tego cyklu odbędą się na Zalewie Podwolina podczas IX Niżańskich Regat w dniu 23 czerwca. Mieleccy Optymiściarze zostali oczywiście zaproszeni na te zawody.

Naszym zawodnikom gratulujemy udanego występu. Rodzicom Daniela dziękujemy za zorganizowanie tego wyjazdu, a Klubowi Żeglarskiemu "Orkan" z Mielca za wypożyczenie na zawody dwóch "Optimistów".


Dodano 08.06.2018

Już wkrótce, w dniach 23 i 24 czerwca 2018 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Nasza impreza odbędzie się w pobliżu klubowej kei - tam zostanie ulokowana wioska żeglarska, tam znajdować się będzie linia startu i mety regat.

W programie sobotnim przewidziano regaty jachtów w klasie „Optimist”. W wyścigach uczestniczyć będą wychowankowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, liczymy też na udział młodych żeglarzy z innych klubów. Po zawodach i dekoracji zwycięzców zgromadzona publiczność będzie miała okazję pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Omega/Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko. W trakcie naszego dwudniowego żeglarskiego święta nie zabraknie również muzyki żeglarskiej i tanecznej, którą zapewni profesjonalny didżej.

Po rozstrzygnięciu regat i dekoracji zwycięzców nastąpi zakończenie imprezy. Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa i nie tylko.

Szczegółowy program zawodów znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć.

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 23.05.2018

Sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! W sobotę i niedzielę 19 - 20 maja dwóch zawodników sekcji: Mateusz i Łukasz Grzebykowie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim uczestniczyło w pierwszych wyjazdowych zawodach: XXIV Regatach Ekologicznych organizowanych na Zalewie Bagry w Krakowie.

Niedawno zakupiony RIB sprawdził się "w walce", a wyniki naszych młodych żeglarzy są dowodem na to, że zakupy i modernizacja sprzętu pływającego oraz intensywne treningi przynoszą pozytywne efekty. Nie plasujemy się już na końcowych lokatach - na 45 zawodników startujących w klasie Optimist grupa B Mateusz Grzebyk zajął 27 miejsce, a Łukasz Grzebyk był 36-ty.

Przed naszą sekcją treningi w Tarnobrzegu i kolejne regaty - III Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, które odbędą się w dniach 09-10 czerwca. Założenia tego sezonu to uplasować się w połowie stawki regatowej - a więc już niewiele brakuje :)

Gratulujemy i życzymy powodzenia :)


Dodano 25.04.2018

W piątek 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.45 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 19.00 w tym samym miejscu. Na sali pojawiło się 19 osób z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach, wyborze Prezydium Zebrania i Komisji Skrutacyjnej sprawozdanie z działalności Zarządu w 2017 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który w formie prezentacji przedstawił dotychczasową działalność Szkoły oraz plany na kolejne lata. W trakcie części sprawozdawczej głos zabierali również Edward Bryndza, Marta Powęska i Stanisław Czerewin uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2017 r.

Po 10-minutowej przerwie w obradach sprawozdanie dotyczące spraw finansowych przedstawił kol.Jacek Jakubiec. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję. Jednocześnie Komisja zobowiązała Zarząd do podjęcia działań w celu zmotywowania członków klubu do terminowego regulowania składek członkowskich. Po krótkiej dyskusji na ten temat przystąpiono do kolejnych punktów programu Walnego Zebrania. Przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania kol. Marta Powęska poinformowała zebranych m.in. o terminie IX Niżańskich Regat na Zbiorniku Wodnym Podwolina. Następnie Komandor Klubu Stanisław Czerewin odpowiedział na pytania dotyczące wykorzystania Soliny 24 w nadchodzącym sezonie, w tym o miejscu jej stacjonowania na Wyspie Energetyka na Zalewie Solińskim, o związanych z tym kosztach oraz o przygotowywanym regulaminie korzystania z jachtu. Dyskutowano też o trudnościach związanych z wodowaniem jachtów na zalewie Podwolina w związku z zakazem przejeżdżania pojazdami mechanicznymi po nowo ułożonej ścieżce pieszo-rowerowej. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 11.04.2018

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko rozpoczęła nowy sezon mocnym akcentem.

W sobotę 7 kwietnia 2018 r. trzech młodych zawodników: Mikołaj Waszkiewicz oraz Łukasz i Mateusz Grzebykowie wraz z instruktorem Mateuszem Źródłowskim wzięło udział w V Ogólnopolskich Regatach o Puchar Mariny Tarnobrzeg.

Zawody rozgrywane były na jeziorze Tarnobrzeskim. W regatach klasy Optimist grupa B ścigało się 31 młodych żeglarzy z 7 klubów: Warszawa, Kraków, Lublin, Pszczyna, Rzeszów, Tarnobrzeg i Nisko. Odbyło się 6 biegów.

Nasi zawodnicy starali zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Najlepszym okazał się Mateusz Grzebyk który ukończył regaty na 28 pozycji. Z kolei nasz najmłodszy zawodnik Mikołaj Waszkiewicz w niedzielnych biegach wykazał się wyjątkowym hartem ducha. Przy silnym wietrze, po wywrotce przy zwrocie przez rufę, odmówił pomocy, postawił Optimista, wylał wodę i dopłynął do mety. Gratulacje!


Dodano 05.04.2018


Dodano 04.04.2018

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 20.04.2018, o godz.18.45.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 20.04.2018 r. o godz. 19.00.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 20 KWIETNIA 2018

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.
2. Wybór Przewodniczącego i protokolanta Walnego Zebrania.
3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.
6. Część sprawozdawcza:
- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu
- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży
- przedstawienie sprawozdania finansowego
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.
10. Wolne Wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 11.03.2018

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 9 marca rozpoczęliśmy kolejny kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego.

Piątka kursantów i dwóch młodzieńców ze Szkoły Żeglarstwa wysłuchało wykładu o budowie śródlądowych jachtów żaglowych, ich wyposażeniu i obsłudze.

Nadal zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w naszym kursie - mamy jeszcze wolne miejsca ;)

Kolejny wykład, tym razem z teorii żeglowania, odbędzie się w najbliższy piątek o 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego Podwolina na ul.Karasia.

A już pod koniec kwietnia rozpoczynamy część praktyczną, czyli żeglujemy - jak na wspomnieniowej fotografii z 2015 roku.


Dodano 18.02.2018

Nawet zimą można żeglować, ale najprzyjemniej jest robić to na akwenach zdecydowanie cieplejszych niż Bałtyk o tej porze roku. Jednym z ulubionych zimowych kierunków żeglarzy z Europy są Wyspy Kanaryjskie.

W styczniu grupa naszych klubowiczów wybrała się więc na rejs między wyspami Gran Canaria, Tenerife i La Gomera. Organizatorem tej eskapady był kol. Leszek, a niezawodnym skipperem nasz Komandor Staszek. Było dużo żeglowania, był czas na plażowanie, wycieczki samochodowe, wędrówki po górskich szlakach, jazdę rowerem, nurkowanie i inne formy aktywności fizycznej.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z rejsu autorstwa Edwarda i Piotra.


Dodano 13.02.2018

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 9 marca 2018 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 11.02.2018

Miło nam poinformować, że Daniel Bylicki ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko znalazł się wśród laureatów drugiego Plebiscytu Sportowego portalu rni24.eu. W głosowaniu internetowym czytelnicy tego portalu oddali na Daniela 713 głosów, co pozwoliło na zajęcie przez niego trzeciego miejsca w kategorii "Największy sportowy talent".

Uroczysta gala sportowców odbyła się w sobotę 10 lutego 2018 r. w "Dworze Galicja", a gościem honorowym imprezy była znakomita polska młociarka Anita Włodarczyk.

Szczegółowe wyniki plebiscytu prezentuje portal rni24.eu.

Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia wychowankowi naszego klubu Danielowi oraz jego instruktorom Robertowi i Mateuszowi!


Dodano 04.02.2018

Za oknem śnieg, do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego trzeba jeszcze chwilę poczekać, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by powspominać sobie minione rejsy.

Proponujemy więc oglądnięcie ostatnio zamieszczonych zdjęć z klubowego rejsu, który odbył się w dniach 27 maja - 3 czerwca 2017 roku. Nasza klubowa załoga wystartowała wtedy na jachcie Bavaria 50 Cruiser "Helena I" z portu w Dubrovniku i ruszyła do Czarnogóry, gdzie odwiedziła prawie wszystkie porty tego pięknego kraju. Po tym rekonesansie powrócono do macierzystego portu, a po rejsie znalazł się czas na zwiedzenie "Perły Adriatyku". Zapraszamy do foto-relacji.


Dodano 09.01.2018

Informujemy, że od 9 stycznia do 4 lutego 2018 roku można oddawać głosy w II Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu. Głosować można w trzech kategoriach: najpopularniejszy zawodnik, trener i talent roku 2017. I właśnie w tej ostatniej kategorii mamy swojego przedstawiciela: zawodnika Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko- Daniela Bylickiego.

Oddawać głosy na Daniela można poprzez profil portalu rni24.eu na Facebooku. Na danego sportowca można głosować tylko raz poprzez kliknięcie „Lubię to!” pod wybranym zdjęciem.

Gorąco zachęcamy do wsparcia naszego wychowanka :)


Dodano 26.11.2017

Jacht Klub Nisko zakończył sezon żeglarski. Najpierw, jeszcze w październiku, wyciągnęliśmy z wody jachty, które pływały po Zalewie Podwolina, a dwa tygodnie temu wyslipowaliśmy "Niżankę", która w tym sezonie cumowała na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Po przewiezieniu "Niżanki" do Niska, umyliśmy ją na myjni samochodowej (!), a następnie trafiła na zimowy odpoczynek do hangaru udostępnionego przez klubowego kolegę Zbyszka.

Zdjęcia z tej akcji można oglądać w foto-relacji: "Wyslipowanie jachtów".


Dodano 22.10.2017

Przekazujemy ciekawą informację ze strony facebookowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Trzech kolejnych zawodników Szkoły Żeglarstwa uzyskało licencje zawodnicze PZŻ. W nowym roku planujemy wyrobienie jeszcze jednej licencji dla czwartego zawodnika.

14 i 15 października wszyscy czterej brali udział w IV Mistrzostwach Miasta Tarnobrzeg. Towarzyszył im starszy kolega Daniel Bylicki. Naszym celem było zapoznanie sie z zasadami panującymi na regatach i ich ukończenie. Cele zostaly spełnione. Dziekujemy za dzielność i wytrwałość.

Od przyszłego sezonu sekcja regatowa trenuje na Jeziorze Tarnobrzeskim. A my postaramy się dla nich o jak najlepszy sprzęt.


Dodano 21.10.2017

Pracowicie spędziła sobotę niewielka, ale zgrana grupa członków Jacht Klubu Nisko nad Zalewem Podwolina. Wyslipowaliśmy i przewieźliśmy na miejsce zimowego postoju wszystkie klubowe jachty, a zwieńczeniem dnia była akcja wyciągnięcia zatopionej (prawdopodobnie przez orkan Ksawery) "Omegi" naszego kolegi-żeglarza. Zdjęcia z akcji do oglądnięcia w Foto-relacji.


Dodano 13.10.2017

W zakładce "Foto-relacje" pojawiły się zdjęcia autorstwa Edwarda i Andrzeja, wykonane w trakcie Jesiennego Ogniska Żeglarskiego, które odbyło się 7 października nad Zalewem Podwolina. Zapraszamy do oglądania i wspominania :)


Dodano 28.09.2017

Podobnie jak rok temu, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło drugą edycję programu „Klub”. Celem programu, jest wspieranie lokalnych klubów sportowych, które kształtują sportowo dzieci i młodzież. Oczywiście Zarząd JKN natychmiast zdecydował o złożeniu wniosku o dofinansowanie działalności klubowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i już otrzymaliśmy kwotę 10 000 zł na zakup osprzętu żeglarskiego do „Optimistów” oraz pozostałe koszty funkcjonowania Szkoły.

Jest to dla nas bardzo znaczące wsparcie, gdyż w tej chwili szkolimy blisko 30 dzieci w trzech grupach: Optimist- początkujący, Optimist – zaawansowani, Omega/Laser i sekcja regatowa Optimist złożona z najlepszych zawodników. W tym roku pierwszy z naszych wychowanków, Daniel Bylicki, otrzymał licencję zawodniczą PZŻ i z powodzeniem startował w VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia na Jez.Tarnobrzeskim. Jeszcze w tym roku planowany jest start i zgłoszenie do licencji zawodników z sekcji regatowej. Mamy nadzieję, że będą oni odnosić sukcesy na kolejnych regatach w klasie Optimist.

Przypominamy, że szkoleniem naszych najmłodszych żeglarzy zajmują się: kierownik Szkoły Żeglarstwa Robert Sołtys (grupy Optimist, Omega /Laser) i instruktor Mateusz Źródłowski (sekcja regatowa), Aleksandra Brodziak (grupa Optimist), Karolina Krawiec (grupa Optimist) i Tomek Zdeb (grupa Optimist i Omega/Laser).


Dodano 22.09.2017

Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Jesienne Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 7 października 2017 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.30.

Zapewniamy jak zwykle smaczne, ogniskowe menu. Prosimy jedynie o przyniesienie ze sobą ulubionych napojów - zarówno bezalkoholowych (wody mineralne, soki itp.), jak i tzw. "żeglarskich".

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie potwierdzenia (wraz ze wskazaniem ilości osób) e-mailem na adres klubowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. l lub SMS-em do głównego organizatora - kol. Sławka (605 897 811). Jest to niezbędne do określenia ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić. Ahoj i do zobaczenia!


Dodano 24.08.2017

Zapraszamy do przeczytania artykułu o niżańskiej Szkole Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, który zamieszczono w papierowym wydaniu Sztafety, jak również na stronie internetowej sztafeta.pl.


Dodano 16.08.2017

W sobotę 5 sierpnia 2017 r. grupa klubowiczów (z pomocą kol. Bogdana z North-Rejsów) przeprowadziła wodowanie naszego nowego jachtu Solina 24 o nazwie „Niżanka”.

Cała operacja miała miejsce na Jez.Tarnobrzeskim, a nasz jacht dzielnie zniósł pierwszy kontakt z wodą. Po przeprowadzeniu „Niżanki” do pomostu przy tarnobrzeskiej marinie, postawiono maszt i sprawdzono działanie żagli i olinowania ruchomego.

W kolejnych dniach przeprowadzano „próby stoczniowe”, w tym m.in. pływanie pod żaglami. Nasi testerzy są bardzo zadowoleni z własności nautycznych „Niżanki” , więc zapewne żeglowanie na niej przyniesie dużo radości również pozostałym klubowiczom.

Efektem „prób stoczniowych” jest wykrycie kilku drobnych usterek (m.in. nieszczelności pompy w instalacji wodnej), jednak ich naprawa nie potrwa długo i wkrótce zaprosimy wszystkich chętnych klubowiczów do krótkiego rejsu instruktażowego. Podczas tego szkolenia będzie można zapoznać się z działaniem wszystkich instalacji jachtowych, obsługą olinowania i ożaglowania, podłączeniem i obsługą silnika, oraz będzie zademonstrowany sposób cumowania w marinie Tarnobrzeg. Odbycie takiego mini-szkolenia będzie niezbędnym warunkiem, aby żeglować na „Niżance”. Drugim warunkiem będzie oczywiście opłacenie aktualnych i zaległych składek członkowskich.

Chętnych do udziału w szkoleniu, prosimy o zgłaszanie się e-mailem na pocztę klubową. W zależności od liczby chętnych zostanie ustalony termin/terminy tego szkolenia. Będzie to jakaś sobota lub/i niedziela, o czym poinformujemy zainteresowanych.

Tymczasem zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z wodowania w zakładce „Niżanka – wodowanie”.


Dodano 11.08.2017

Kilkoro naszych klubowiczów wybrało się w tym roku do Szczecina na niecodzienną żeglarską imprezę, jaką był finał Tall Ship Races 2017.

Wielkie żaglowce, jak również mniejsze jachty biorące udział w tych regatach, zacumowały przy Wałach Chrobrego, tworząc niepowtarzalną scenerię tego żeglarskiego wydarzenia.

Od soboty do poniedziałku można było zwiedzać pokłady największych żaglowców świata czy wysłuchać wielu świetnych koncertów szantowych, nie brakowało też mnóstwa atrakcji dla osób nie interesujących się żeglarstwem.

My szczególnie oczekiwaliśmy na przybycie biorącego udział w regatach jachtu "Tornado", na którym pod wodzą kpt. Łukasza Włodarskiego żeglowała m.in. nasza klubowiczka Ola Powęska. Po pełnym przygód etapie z Kłajpedy, jacht przycumował w pobliżu "Daru Młodzieży", a my mogliśmy całą załogę podziwiać w trakcie finałowej parady ulicami Szczecina.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć, które tylko w niewielkim stopniu oddają fantastyczny klimat tej imprezy.


Dodano 02.08.2017

Możemy już z dumą poinformować, że budowa nowego klubowego jachtu Solina 24 dobiegła końca.  W hangarze w Podwolinie przez kilka miesięcy trwały intensywne prace wykończeniowe kadłuba oraz montaż osprzętu i wyposażenia, w których główny prym wiedli Darek Janik, Grzesiek Haracz i Łukasz Mierzwa. Pomagali im w miarę możliwości również inni członkowie klubu, których można wypatrzyć na zdjęciach w foto-relacji.

W piątek 28 lipca jacht, który będzie nosił nazwę „Niżanka”, opuścił hangar w Podwolinie i został przetransportowany do zaprzyjaźnionej stoczni w Jeziórku, gdzie w sobotę postawiono maszt i dopasowano olinowanie stałe i ruchome.

W tym sezonie „Niżanka” zostanie zwodowana na Jeziorze Tarnobrzeskim, w przyszłym roku być może trafi na Zalew Soliński.

Pozostało jeszcze do załatwienia klika spraw (znakowanie burt, dokończenie rejestracji, zakup odbijaczy), ale już za kilka dni będziemy testować, jak nasza „Solina 24” spisuje się na wodzie.

A na razie zapraszamy do oglądnięcia uaktualnionej galerii zdjęć z budowy jachtu i krótkiego nagrania z wnętrza „Niżanki”.


Dodano 31.07.2017

Poniżej informacja ze strony facebookowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Z przyjemnościa informujemy, że pierwszy zawodnik Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko z licencją PZŻ, Daniel Bylicki przetarł szlaki dla młodszych kolegów na VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia w klasie Optimist grupa B. Wsród 39 zawodników zajął 16 miejsce, a w grupie chłopaków był 9.

Serdecznie gratulujemy. Nasze pierwsze oczekiwania zostały spełnione, a wyjazd przysporzył nam trenerom nowych znajomości i doświadczeń, co motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli.

My również gratulujemy udanego debiutu naszemu młodemu zawodnikowi oraz jego trenerom: Robertowi Sołtysowi i Mateuszowi Źródłowskiemu, a także pozostałym członkom ekipy szkoleniowej niżańskiej Szkoły Żeglarstwa: Oli Brodziak, Karolinie Krawiec i Tomkowi Zdebowi. Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć z tych regat.


Dodano 25.07.2017

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko (wcześniej „Sekcja Optimist”) działa dopiero od 2 lat, ale ma pod opieką już około 30 młodych żeglarzy, z których najlepsi biorą udział w różnych amatorskich regatach.

Dzisiaj możemy z dumą poinformować, że pierwszy z wychowanków Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko, Daniel Bylicki, otrzyma wkrótce licencję zawodnika PZŻ i wystartuje w VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia w klasie Optimist w grupie B. Zawody odbędą się w dniach 29-30 lipca 2017 r. na Jeziorze Tarnobrzeskim, a Daniel będzie oczywiście reprezentował Jacht Klub Nisko.

Liczymy, że nasz pierwszy zawodnik zbierze cenne doświadczenia i przetrze szlak dla następnych wychowanków niżańskiej Szkoły Żeglarstwa.

Serdecznie gratulujemy instruktorom Szkoły, a zwłaszcza jej Kierownikowi Robertowi Sołtysowi.

Jednocześnie bardzo dziękujemy kolegom z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg za okazane wsparcie.


Dodano 25.07.2017

Na początku maja 2017 r. ogłosiliśmy konkurs na nazwę nowego klubowego jachtu „Solina 24”. Na klubową skrzynkę mailową (lub za pośrednictwem Facebook’a) zgłoszono 24 nazwy: Aligra, Barcówka, Borino, Demago, Django, Drapichrust Niżański, Duch Niżańskiego, Galicja, Galicjanka, JKN Chyży, Klątwa Teściowej, Magneska, Morget, Natan, Niska, Niskuś, Niżanka, Niżańska Torpeda, Nysky, oksiN, Podwoliński Duch, Tchnienie Poranka, Włóczykij Niżański, Yugo.

Jak widać, Zarząd Klubu, który pełnił rolę konkursowego jury, miał bardzo twardy orzech do zgryzienia. Konieczne było odbycie kilku spotkań, mniej lub bardziej formalnych, aby wybrać nazwę, którą wszyscy zaakceptują.

Niniejszym ogłaszamy więc, że nasz nowy klubowy jacht będzie nosił nazwę: NIŻANKA.

Jest to propozycja zgłoszona przez kol.Marka Gutkinda, który tym samym został zwycięzcą konkursu i odbiorcą głównej nagrody, czyli zestawu gadżetów żeglarskich (worek żeglarski, nóż bosmański, brelok pływający oraz kubek z logo Jacht Klubu Nisko wypełniony żeglarskimi krówkami).

Zgodnie z regulaminem konkursu rozlosowano również nagrody pocieszenia wśród wszystkich uczestników. Noże bosmańskie i breloki pływające otrzymają: Mariusz Burek, Andrzej Pasiak i Mariusz Wiącek.


Dodano 23.07.2017

Budowa klubowego jachtu Solina 24 dobiega końca.  Od listopada zeszłego roku trwały intensywne prace wykończeniowe zakupionego kadłuba i instalowanie w nim i na nim niezbędnego osprzętu i wyposażenia. W pracach brało udział, choćby okazjonalnie, kilku członków klubu, jednak główny ciężar budowy spoczął na trzech osobach: Darku, Grześku i Łukaszu. Bez ich poświęcenia i spędzenia niezliczonej liczby godzin w klubowym hangarze finał robót byłby jeszcze daleko.

Efekty pracy Darka, Grześka i Łukasza robią spore wrażenie. Trzeba pamiętać, że tylko oni wiedzą, ile żmudnej pracy wymagały poszczególne etapy tego przedsięwzięcia.

Obecnie zamontowany jest już cały osprzęt pokładowy, a wnętrze wygląda coraz bardziej komfortowo. Funkcjonują urządzenia elektryczne: oświetlenie, nagłośnienie, a nawet lodówka! Bez wątpienia pozytywne odczucia budzi zamontowany sedesik J

W najbliższych dniach złożymy wniosek o rejestrację naszego jachtu, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji, nastąpi wodowanie, na które zaprosimy wszystkich członków klubu. Pierwsze żeglowanie w tym sezonie nastąpi najprawdopodobniej na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Przypominamy, że jacht będzie udostępniany jedynie naszym klubowiczom, którzy opłacili składki członkowskie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z budowy jachtu w foto-galerii.


Dodano 22.07.2017

Minęły emocje związane z VIII Niżańskimi Regatami, ale żeglarze nie zniknęli z Zalewu Podwolina. W kolejne weekendy lipca odbywają się zajęcia Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

W sobotę na jednożaglowych "Optimistach" trenowała m.in. grupa dzieci, które dopiero w tym roku zaczęły swoją żeglarską przygodę. Początki zwykle bywają trudne, jednak większość młodych adeptów sztuki żeglarskiej dzielnie radziła sobie na wodzie. Nie ułatwiał zadania kapryśny wiatr, który albo nie wiał wcale, albo wiał ze wszystkich stron świata po kolei. Na szczęście instruktorzy prowadzący tego dnia zajęcia: Robert, Tomek i Karolina potrafili w tych niekorzystnych warunkach realizować kolejne punkty programu szkoleniowego.

Wszelkie trudności związane z treningiem wynagrodziły młodym kursantom chwile spędzone w wodzie przy brzegu podczas testowania wyporności kamizelek asekuracyjnych ;)


Dodano 26.06.2017

W miniony weekend 24 i 25 czerwca 2017 r. odbyły się VIII Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. Do wyścigów przystąpiło 11 młodych zawodników: ośmiu ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko i trzech z Klubu Żeglarskiego Orkan z Mielca.

Silny wiatr nie wystraszył młodych żeglarzy. Dzielnie okrążali wyspę podczas czterech wyścigów, a do końcowej klasyfikacji Komisja Regatowa wzięła pod uwagę trzy najlepsze biegi każdego zawodnika.

Końcowa klasyfikacja (na trzecim miejscu ex aequo 2 zawodników)

1. Daniel Bylicki (Jacht Klub Nisko)

2. Paweł Szyliński (Jacht Klub Nisko)

3. Emil Pająk (KŻ Orkan Mielec)

3. Jakub Sołek (Jacht Klub Nisko)

Oprócz zawodników z podium dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

Podczas sobotnich zawodów miło nam było gościć Burmistrza Niska p.Juliana Ozimka. Jak wiadomo Urząd Gminy i Miasta Nisko jest od wielu lat głównym sponsorem naszej imprezy.

Dziękujemy także Staroście Powiatu Niżańskiego p.Robertowi Bednarzowi, który również zaszczycił nas swoją obecnością.

Po zawodach na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których wszyscy chętni mogli pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko przy dźwiękach piosenki żeglarskiej dobiegającej z brzegu.

Warto wspomnieć o dodatkowych atrakcjach sobotniego dnia, które organizatorzy przygotowali dla dzieci. Najmłodsi mogli uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez profesjonalnych animatorów. Można też było z bliska oglądnąć radiowóz i porozmawiać z policjantami, którzy uświadamiali wszystkich o niebezpieczeństwach związanych z wypoczynkiem nad wodą. Wieczorem pojawiły się wozy strażackie i można było do woli posłuchać dźwięku syren, które pozwalano uruchamiać młodym entuzjastom tego zawodu :)

Wieczorem niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie mogli zrelaksować się na zakończenie pracowitego dnia.

W drugim dniu zawodów w kategorii „Open” wystartowało 12 załóg, a kolejne 5 w kategorii „Ostróda” . Miło nam było gościć żeglarzy m.in. ze Stalowej Woli, Janowa Lubelskiego i Mielca. Podobnie jak w sobotę rozegrano cztery biegi, a do końcowej klasyfikacji wzięto pod uwagę trzy najlepsze biegi każdej załogi.

Końcowe wyniki niedzielnych zawodów:

Kategoria „Open” (na trzecim miejscu 2 zawodników ex aequo)

1. Marek Masłowski, Michał Masłowski

2. Mirosław Gąszcz, Karol Gąszcz

3. Marek Zastawski

3. Mateusz Źródłowski

Kategoria „Ostróda”

1. Jacek Gołębiowski, Jan Chmura, Bartłomiej Muda (załoga LOK Stalowa Wola)

2. Edward Dec, Robert Dec, Kacper Cholewa, Michał Cholewa

3. Michał Siudy, Karol Węgliński

Bardzo dziękujemy tym klubowiczom i sympatykom JKN, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Wielkie słowa podziękowania kierujemy do głównego sponsora naszej imprezy, jakim jest Urząd Gminy i Miasta Nisko.

Dziękujemy pozostałym sponsorom wymienionym poniżej, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie finansowo lub w inny sposób przyczynili do sprawnej organizacji VIII Niżańskich Regat:

Powiat Niżański, „Erbud” Rzeszów, „Jawor” - Stanisław Nagier, „Enesta”, Monika i Tomasz Radziejowscy, Artur Powęska, Zbigniew Kucia, Łukasz Mierzwa, „Bake Plus” - Sławomir Sądej, Montaż i Serwis LPG – Ireneusz Węgliński, ZBI-MAR, „Slovrur”, „Autoserwis” – Robert Ekiert, „Eldom” Nisko, „Control Plus”, „Hydrowit”, "Unimark", „Intermarche” Nisko – „Ferbi”- Arkadiusz Kot, „Optima” – Jacek Laskowski, „Med-Power”, PRI Józef Korkosz, „EL-KAM” Kamil Kowalski, "Optimum - Materace".

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy w naszej foto-galerii.


Dodano 21.06.2017

Sobota 17 czerwca była dniem egzaminacyjnym weekendowego kursu na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

Najpierw nasi kursanci zmagali się z podchwytliwymi pytaniami testu gruntownie sprawdzającego ich wiedzę żeglarską. Następnie przyszedł czas na wykazanie się praktycznymi umiejętnościami. Na szczęście pogoda sprzyjała manewrom, gdyż wiało całkiem przyzwoicie (4B) a zapowiadane opady deszczu nie nadchodziły.

Nasi kursanci pod okiem Komisji Egzaminacyjnej manewrowali jachtem kabinowym zarówno na silniku, jak i pod żaglami. Poziom stresu był spory, ale finał okazał się na szczęście pozytywny, gdyż przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej Magda Malicka pogratulowała wszystkim zdającym zaliczenia pierwszego szczebla w karierze żeglarskiej.

Liczymy, że w przyszłości będą oni zdobywać kolejne szczeble, do czego najlepszą drogą jest członkostwo w Jacht Klubie Nisko, do czego serdecznie zachęcamy :)

Serdecznie gratulujemy Monice, Ewie, Piotrowi, Kubie, Mariuszowi, Michałowi i Pawłowi, a klubowym instruktorom dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i sił na szkolenie naszych kursantów, co jak zwykle czynili z wielkim zaangażowaniem i dużą satysfakcją:)


Dodano 21.06.2017

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że na ogłoszony przez nasz Klub konkurs na nazwę nowego jachtu wpłynęły 24 propozycje. Listę tych nazw zamieszczamy poniżej w kolejności alfabetycznej:

Aligra, Barcówka,  Borino, Demago, Django, Drapichrust Niżański, Duch Niżańskiego, Galicja, Galicjanka, JKN Chyży, Klątwa Teściowej, Magneska, Morget, Natan, Niska, Niskuś, Niżanka, Niżańska Torpeda, Nysky, oksiN, Podwoliński Duch, Tchnienie Poranka, Włóczykij Niżański, Yugo.

Zarząd Klubu podjął już pierwszą próbę wyboru zwycięskiej nazwy, jednak mimo burzliwej dyskusji nie udało się nam na razie dojść do consensusu. Większości członków Zarządu podobają się 2-3 nazwy i zapewne spośród tych propozycji wybierzemy tę najlepszą :)

W tej chwili trwają intensywne przygotowania do VIII Niżańskich Regat, więc ostateczną decyzję podejmiemy tuż po ich zakończeniu, o czym poinformujemy na naszej stronie.

Zarząd JKN


Dodano 13.06.2017

Już wkrótce odbędzie się kolejna - ósma - edycja naszej cyklicznej imprezy, jaką są Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym "Podwolina".

W sobotę 24 czerwca 2017 r. zostaną przeprowadzone wyścigi małych jachtów w klasie "Optimist", podczas których zobaczymy w akcji wychowanków klubowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, a zapewne również młodych żeglarzy z Mielca i Przemyśla.

W niedzielę 25 czerwca 2017 r. na większych jachtach ścigać się będą uczestnicy regat startujący w dwóch kategoriach "Ostróda" i "Open".

Jak co roku, wszyscy chętni będą mogli pożeglować po podwolińskim akwenie pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko, będzie również można posłuchać żeglarskiej muzyki.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć :)

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 15.05.2017

KONKURS NA NAZWĘ NOWEGO JACHTU KLUBOWEGO

Zapraszamy klubowiczów (i nie tylko) do uczestnictwa w konkursie na nazwę dla naszego nowego jachtu Solina 24.

Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu.


Dodano 15.05.2017

W sobotę 13 maja nad zalewem Podwolina odbyło się Wiosenne Ognisko Żeglarskie, na które zaprosiliśmy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami.

Jak na ten wyjątkowo zimny i deszczowy maj - pogoda nam sprzyjała, a przybyli uczestnicy ogniska bardzo przyjemnie spędzili ten wieczór, a nawet kawałek nocy :)

Jak zwykle była to okazja by powspominać rejsy, w których wzięliśmy udział, oraz zaplanować kolejne (przy aprobacie naszych żon :) ) , ale również porozmawiać na wszelkie inne tematy.

Za przygotowanie przysmaków grillowych oraz perfekcyjną organizację i obsługę ogniska serdecznie dziękujemy kol.Sławkowi, a także Gosi, Karolinie i Andrzejowi oraz Grzegorzowi - kierowcy z firmy BakePlus.


Dodano 15.05.2017

Podobnie jak w zeszłych latach, na początku maja ruszyła praktyczna część kursu na patent żeglarza jachtowego. Podczas pierwszych zajęć nasi kursanci zapoznawali się przy brzegu z budową i obsługą jachtu, podczas kolejnych ćwiczyli pływanie na silniku oraz rozpoczęli pierwsze manewry pod żaglami.

Mimo zmiennej pogody jak dotąd wszystkie zajęcia odbyły się zgodnie z planem. Aktualnie doskonalimy wykonywanie zwrotów przez sztag i rufę. Trzymamy kciuki za pomyślne wiatry podczas kolejnych weekendów :)


Dodano 24.04.2017

W piątek 21.04.2017 r. odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie naszego Klubu. W pierwszym terminie brakowało quorum, więc obrady rozpoczęliśmy w drugim terminie - o godz.18.15.

W pierwszej części zebrania wysłuchaliśmy sprawozdania z działalności Zarządu, stan finansów Klubu, działalności Sekcji Optimist i sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Następnie Walne Zebranie podjęło uchwały o przyjęciu sprawozdań, udzieleniu absolutorium ustępującym członkom Zarządu i przeznaczeniu nadwyżki finansowej Klubu w całości na cele statutowe.

W drugiej części Zebrania przystąpiono do wyboru klubowych władz na lata 2017-2018. Komandorem Stowarzyszenia Żeglarskiego "Jacht Klub Nisko" został ponownie Stanisław Czerewin, a skład Zarządu zmienił się w niewielkim stopniu. Komisja Rewizyjna będzie funkcjonowała w takim samym składzie jak podczas poprzedniej kadencji. Podczas Walnego Zebrania wybrano również delegatów na Sejmik OZŻ.

Aktualne władze klubu przedstawiono w zakładce.


Dodano 18.04.2017

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 21.04.2017, o godz.18.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 21.04.2017. o godz. 18.15.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

PROPONOWANY Porządek OBRAD WALNEGO ZEBRANIA - 21 kwietnia 2017

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

4. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

5. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Sekcji „Optimist”

- przedstawienie sprawozdania finansowego Klubu

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Wybór Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora

13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2018.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Wolne Wnioski.

17. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 07.04.2017

Piękna wiosenna pogoda towarzyszyła w niedzielę 2 kwietnia rozpoczęciu sezonu przez Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Najpierw instruktorzy z podopiecznymi zajęli się czyszczeniem mocno zakurzonego po sezonie zimowym sprzętu pływającego, a już w południe na Zalewie Podwolina pojawiło się kilka „Optimistów” i nasi młodzi żeglarze mogli sprawdzić, czy przez zimę nie zapomnieli jak się żegluje :) Wiało nieźle, więc sprawdzian był pełen emocji i oczywiście wypadł pozytywnie.

Podobnie jak rok temu, kolejnym punktem programu było utopienie Marzanny, która wykorzystując południowe wiatry próbowała wrócić do brzegu, ale ostatecznie została pokonana. Następnie rozpoczęło się wspólne ognisko, podczas którego oprócz pieczenia kiełbasek można było skosztować smakowitego kociołka i grochówki, przygotowanych przez Maćka.

Warto zauważyć, że oprócz instruktorów i rodziców dzieci ze Szkoły Żeglarstwa, na ognisko przybyło wielu innych klubowiczów (zaproszeni byli wszyscy członkowie JKN), więc cel integracyjny imprezy został osiągnięty.

Przypominamy, że już za dwa tygodnie – w sobotę 22 kwietnia – planujemy kolejne otwarcie sezonu. Rozpocznie się ono wodowaniem klubowych jachtów, na które zapraszamy stałą ekipę „specjalistów od slipowania”, a zakończy ogniskiem żeglarskim, na które zapraszamy wszystkich członków Klubu wraz z rodzinami.

Jak zwykle udział w ognisku jest bezpłatny, należy jedynie ze sobą przynieść ulubione napoje chłodzące i rozgrzewające :).

Tymczasem zapraszamy do oglądnięcia kilkunastu zdjęć z niedzielnych wydarzeń na Zalewie Podwolina.


Dodano 18.03.2017

W kwietniu 2015 roku rozpoczęła działalność Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko. Od tego czasu na klubowej stronie regularnie pojawiały się informacje o szkoleniach prowadzonych przez Sekcję, a także o sukcesach jej wychowanków biorących udział w regatach „Pucharu Optymistrza”.

W tym roku instruktorzy związani z Sekcją „Optimist” zdecydowali się na jej przekształcenie w Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży JKN. W praktyce oznacza to utworzenie trzech grup szkoleniowych. Dwie grupy dzieci w wieku od 6 do 12 lat (początkująca i zaawansowana) szkoliły się będą tak jak dotąd na „Optimistach”. Trzecia grupa skupiała będzie starsze dzieci, które będą kontynuowały edukację żeglarską na „Laserach” i „Omegach”, a następnie, po ukończeniu 14 roku życia, przystąpią do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

O tych i innych planach kierownik dotychczasowej Sekcji „Optimist” Robert Sołtys opowiadał klubowiczom przybyłym na Walne Zebranie w dniu 11 marca, a także na późniejszym Zebraniu Zarządu Klubu. Pomysł zyskał pełną aprobatę Zarządu.

Ogłoszenie o naborze do Szkoły Żeglarstwa zamieszczamy tutaj.

Jednocześnie zapraszamy do śledzenia działalności Szkoły na naszej klubowej stronie , a także na facebooku.


Dodano 15.03.2017

W dniu 11 marca 2017 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”. Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.16.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz.16.30.

Po wyborze Przewodniczącego oraz Protokolanta Walnego Zebrania kolejnym punktem programu miało być odczytanie porządku obrad, jednak wcześniej Komandor Klubu poinformował zebranych o braku sprawozdania finansowego za 2016 rok. Okazało się, że z przyczyn niezależnych od Zarządu Klubu dokument ten nie został przygotowany do momentu rozpoczęcia obrad, co w konsekwencji uniemożliwiło udzielenie absolutorium ustępującym członkom Zarządu i przeprowadzenie wyborów władz Klubu na następną kadencję.

W tej sytuacji Komandor zaproponował zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego w nowym terminie, po uzupełnieniu brakujących dokumentów. W głosowaniu jawnym zebrani jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą Zarząd do ustalenia terminu i zorganizowania kolejnego Walnego Zebrania. Na tym obrady zakończono.

W tym samym dniu odbyło się Zebranie Zarządu Klubu, na którym m.in. uchwalono zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego w nowym terminie. Wszyscy członkowie Klubu zostaną o tym poinformowani w sposób przewidziany statutem naszego stowarzyszenia.


Dodano 13.03.2017

Jak co roku, na początku marca rozpoczęliśmy kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Mamy za sobą już dwa wykłady. Podczas pierwszego nasi kursanci zapoznali się z budową, wyposażeniem i obsługą jachtów śródlądowych, na drugim poznali tajniki teorii żeglowania.

W najbliższy piątek zaplanowany jest wykład z przepisów żeglarskich. Ponieważ mamy jeszcze wolne miejsca na kursie, nadal zapraszamy wszystkich chętnych do zapisania się na kurs.

Jest to już dziesiąte szkolenie organizowane przez nasz klub. Podczas poprzednich kursów wyszkoliliśmy ponad 120 żeglarzy, którzy następnie pozytywnie zdali egzaminy na patent żeglarza jachtowego. Wielu z nich zostało członkami naszego klubu, niektórzy są już jachtowymi sternikami morskimi, a nawet samodzielnie prowadzą rejsy morskie!

Szczegółowe informacje dotyczące kursu można znaleźć tutaj.


Dodano 04.03.2017

W niedzielę 20 lutego w siedzibie naszego klubu w Nisku-Podwolinie odbył się kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.

Kurs prowadził kpt.Bogdan Sobiło, a wzięło w nim udział pięciu naszych klubowiczów.

Wszyscy przystąpili na początku marca do egzaminu w delegaturze UKE w Rzeszowie i bez problemu go zdali, uzyskując niezbędne uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów morskich na obszarze A1.


Dodano 18.02.2017

Na początku stycznia dwóch żeglarzy z naszego klubu - Artur i Piotr, wzięło udział w rejsie na "Pogorii" na trasie Genua - Calvi (Korsyka) - Villefranche Sur Mer - San Remo.

Oprócz żeglowania (w tym ekscytujących wspinaczek na reje) znalazł się czas na zwiedzanie włoskich i francuskich miast portowych, a nawet na wycieczkę do Monako!

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z tego rejsu (w formie prezentacji pdf), które być może zachęcą innych klubowiczów do zasmakowania morskiej przygody na którymś z dużych polskich żaglowców.


Dodano 07.02.2017

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 11.03.2017, o godz.16.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 11.03.2017. o godz. 16.30.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

PROPONOWANY Porządek OBRAD WALNEGO ZEBRANIA - 11 marca 2017

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

4. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

5. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Sekcji „Optimist”

- przedstawienie sprawozdania finansowego Klubu

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Wybór Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora

13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2018.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Wolne Wnioski.

17. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 31.01.2017

Jacht Klub Nisko organizuje kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.

Szkolenie odbędzie się w niedzielę 19 lutego 2017 roku w godz. 10.00 - 16.00 w budynku Klubu Sportowego "Podwolina" w Nisku-Podwolinie przy ul.Karasia.

Kurs poprowadzi kpt. Bogdan Sobiło.

Do dyspozycji kursantów będą oryginalne radia morskie VHF ze zmniejszoną mocą nadawania.

Odpłatność za szkolenie wynosi 290 PLN od osoby.

Zgłoszenia na kurs prosimy kierować e-mailem na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacje o egzaminie dostępne tutaj.


Dodano 31.01.2017

Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 3 marca 2017 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 650 zł (osoby dorosłe) lub 550 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 19.01.2017

Drodzy Klubowicze!

Na progu nowego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2017 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (120 zł - osoby pełnoletnie, 60 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2017 roku.

W miarę możliwości prosimy jednak o wcześniejsze wpłaty, co pozwoli m.in. na zakup brakującego wyposażenia i osprzętu jachtu Solina 24, tak aby już w tym sezonie był on do dyspozycji wszystkich klubowiczów. Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek (lub telefon do Piotra Barcia 608 250 716).

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich, zwłaszcza gdy zaległość dotyczy kilku lat.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. W pierwszym kwartale 2017 roku odbędzie się sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”. O terminie i miejscu zebrania poinformujemy wkrótce wszystkich klubowiczów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 13.12.2016 przez BP

Uwaga! W związku ze skompletowaniem pełnej załogi na pierwszy jacht w planowanym rejsie do Czarnogóry zaktualizowano ogłoszenie dotyczące tego rejsu.


Dodano 12.12.2016 przez BP

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w drugi weekend grudnia nasz Jacht Klub zorganizował integracyjny wyjazd do Lwowa. Pogoda nam sprzyjała, bo ustąpiły mrozy, a śnieg, którego opady niedawno sparaliżowały Lwów, całkowicie stopniał. Co prawda w niedzielę chwilami kropił drobny deszcz, ale cóż to za przeszkoda dla prawdziwych żeglarzy ;)

Dość intensywny program wycieczki zrealizowaliśmy prawie w całości. W sobotę oglądaliśmy i zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki starego Lwowa, w tym greckokatolicki archikatedralny Sobór Św.Jura, katedrę ormiańską i rzymsko-katolicką bazylikę archikatedralną pw. NMP, a także kaplicę Boimów, zabytkową aptekę-muzeum, dworzec kolejowy i inne miejsca, które wymieniono w programie wycieczki. Był również czas wolny na zakupy, czy spacery po lwowskim Rynku. Naszą przewodniczką była energiczna Oksana, która ze śpiewnym akcentem barwnie opisywała dzieje poszczególnych zabytków i pomagała poczuć atmosferę przedwojennego Lwowa.

Wieczorem czekała nas natomiast wizyta w Operze Lwowskiej, gdzie po zwiedzeniu jej zachwycających wnętrz, zasiedliśmy na widowni, aby wysłuchać i oglądnąć słynne dzieło Gaetano Donizettiego „Napój miłosny”.

Nie był to koniec atrakcji tego dnia. W restauracji hotelu „Lwów” ( w którym nocowaliśmy) czekała na nas obfita kolacja oraz zespół wykonujący stare lwowskie piosenki, jak również przeboje współczesnej muzyki biesiadnej i tanecznej. Wkrótce ruszyliśmy do tańca, za co nawet dostaliśmy oklaski od pozostałych gości hotelowych. Impreza rozkręcała się coraz bardziej i dopiero błagalne prośby obsługi restauracji skłoniły nas grubo po północy do udania się do pokojów.

W niedzielę naszym głównym celem były Cmentarze Łyczakowski i Obrońców Lwowa, które chyba na wszystkich wywarły ogromne wrażenie. Nasza przewodniczka szczegółowo opisywała najbardziej charakterystyczne grobowce i pomniki pochowanych tam znamienitych mieszkańców przedwojennego Lwowa, a także przybliżyła historię obrony tego miasta w 1918 i 1919 roku, oraz dramatyczne okoliczności związane ze zniszczeniem i kolejnymi próbami odbudowy cmentarza Orląt Lwowskich w latach powojennych.

Na zakończenie wycieczki uczestniczyliśmy jeszcze we Mszy Św. w jęz.polskim w Katedrze Łacińskiej, a po wyśmienitym obiedzie w restauracji „Nostalgia” ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Bardzo dziękujemy panu Bogusławowi z Biura Turystycznego „Tęcza” za opiekę nad naszą grupą, panu Grzegorzowi – kierowcy i właścicielowi autokaru za bezpieczną jazdę oraz koledze Tomkowi, który był koordynatorem wycieczki z ramienia naszego klubu.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z lwowskiego „rejsu”  w zakładce „Foto-relacje”.


Dodano 28.11.2016 przez BP

W sobotę 26 listopada, zgodnie z zapowiedziami, grupa naszych klubowiczów bawiła się na Balu Andrzejkowym w „Zielonym Dworku” w Nisku. Imprezę można było nazwać Andrzejkami Siatkarsko-Żeglarskimi, bowiem te dwie grupy sportowców ;) spotkały się na wspólnej zabawie.

Wprawdzie członków naszego klubu było nieco mniej niż w poprzednich latach, jednak nadrabialiśmy to obfitą konsumpcją podawanych przysmaków i przyniesionych napojów żeglarskich oraz aktywnością na parkiecie. W pamięci zostaną nam na pewno żywiołowe i efektowne ewolucje taneczne niektórych uczestniczek Balu ;)

Zabawa andrzejkowa była również okazją do intensywnych rozmów na wszelkie tematy, ze szczególnym uwzględnieniem planów żeglarskich na przyszły rok. Atmosfera imprezy była wyśmienita, więc czas płynął zaskakująco szybko, a decyzję o powrocie do domu podjąć było nadzwyczaj trudno. :)


Dodano 19.11.2016 przez BP

Jak wiadomo, w zeszłym roku przy naszym klubie powstała Sekcja „Optimist”, której celem jest edukacja żeglarska dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Mimo stosunkowo krótkiego okresu szkolenia, niżańscy „Optymiściarze” nieźle sobie radzą na wodzie, odnosząc nawet sukcesy w amatorskich regatach. Nasi instruktorzy mają bardzo ambitne plany dalszego rozwoju Sekcji, jednak ograniczeniem są posiadane przez Jacht Klub Nisko środki finansowe.

Dlatego, gdy w połowie 2016 roku ruszyła pierwsza edycja programu „Klub”, od razu zdecydowaliśmy się do niego przystąpić. Celem programu, przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest wspieranie lokalnych klubów sportowych, które kształtują sportowo dzieci i młodzież. Działalność naszej Sekcji „Optimist” idealnie wpisuje się w te założenia, więc wysłaliśmy do Ministerstwa odpowiednie wnioski już w kwietniu.

Niestety, nie udało nam się wtedy uzyskać dofinansowania. Z całej Polski zgłosiło się ponad 3600 klubów, z czego dotacje otrzymało tylko około 1270. Na szczęście, w związku z tak ogromnym zainteresowaniem tym programem, Ministerstwo uruchomiło drugi nabór, do którego mogły przystąpić kluby sportowe, których wnioski zostały wcześniej odrzucone.

Z dużym niepokojem oczekiwaliśmy na rozstrzygnięcie tego drugiego etapu i wreszcie otrzymaliśmy informację o zaakceptowaniu naszego wniosku i przyznaniu dotacji 10 000 zł na dalszy rozwój Sekcji „Optimist’! Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zakup osprzętu do jachtów, na których szkolą się nasi najmłodsi żeglarze, oraz na inne koszty funkcjonowania Sekcji. Bardzo się cieszymy tym wsparciem i jesteśmy pewni, że dzięki temu nasi wychowankowie osiągną jeszcze wyższy poziom sportowy, a ich sukcesy zachęcą większa liczbę dzieci do uprawiania żeglarstwa.


Dodano 06.11.2016 przez BP

Na początku listopada podjęliśmy intensywne działania związane z budową "Soliny 24" - nowego jachtu JKN. Kierownikiem prac i głównym fachowcem jest oczywiście nasz klubowicz Darek, przed którym żadna "Solina" nie ma tajemnic :) Na razie najbardziej aktywnymi pomocnikami są Grzesiek i Łukasz, których wspierają głównie Edek i Staszek, ale wierzymy, że innych chętnych do pomocy nie braknie. Postępy prac będzie można oglądać w tematycznej foto-relacji. Na razie zdjęć jest niewiele, ale będą systematycznie uzupełniane.

Planujemy wykończenie "Soliny 24" przed sezonem żeglarskim 2017. Zakupiliśmy już dużo osprzętu i materiałów niezbędnych do osiągnięcia tego celu, ale sporo wydatków jest jeszcze przed nami. Robimy co możemy, aby ten jacht mógł jak najszybciej służyć wszystkim członkom klubu, ale jak zwykle problemem są pieniądze. Prosimy więc wszystkich klubowiczów, którzy nie uiścili jeszcze składek członkowskich, o uregulowanie tych zaległości.

Zapraszamy do śledzenia postępu prac wykończeniowych przy naszej "Solinie".


Dodano 28.10.2016 przez BP

Zakończenie sezonu żeglarskiego 2016 stało się faktem. Wszystkie nasze jachty są już na lądzie, a my wreszcie mamy czas na zimowe remonty sprzętu oraz na imprezy integracyjne:)

Jesienne Ognisko Żeglarskie nie doszło w tym roku do skutku (głównie z powodu niekorzystnej pogody), ale nie jest wykluczone, że zorganizujemy je zimą, w połączeniu z kuligiem.

Na razie proponujemy wszystkim klubowiczom dwie inne imprezy integracyjne.

Pierwszą z nich będą Andrzejki Żeglarskie, w sobotę 26 listopada 2016 r., w „Zielonym Dworku” w Nisku. Oprawę muzyczną zapewni zespół „Lesioki”, który występował już na naszych imprezach pod nazwą „Joy”. Szczegóły dotyczące balu podajemy w zakładce.

Nasza druga propozycja jest pewną niespodzianką, zapraszamy bowiem wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na wycieczkę do … Lwowa. Wprawdzie nie dopłyniemy tam na jachtach, jednak nie ma wątpliwości, że i na pokładzie autobusu będzie panowała żeglarska atmosfera, a integracja będzie pełna :)

Szczegóły wycieczki, która odbędzie się w dniach 9 – 11 grudnia 2016 roku podajemy tutaj. Prosimy o szybkie decyzje, gdyż do 6 listopada musimy podać liczbę chętnych, co będzie miało wpływ na cenę wycieczki oraz wybór hotelu.


Dodano 20.10.2016 przez BP

Kolejny sezon żeglarski na Zalewie Podwolina już za nami. W dwie soboty (8 i 15 października) grupa członków naszego klubu wyciągała na brzeg i transportowała na miejsce zimowego postoju klubowe jachty.

Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie, do czego na pewno przyczyniła się przeprowadzona niedawno modernizacja miejsca slipowania. Jest to zasługą bosmana Grześka i „rewizora” Łukasza, którzy kilka tygodni temu, tylko sobie znanym sposobem, ułożyli betonowe płyty ułatwiające zjazd przyczepy podłodziowej do wody.

Czas zimowy będzie okazją do przeprowadzenia niezbędnych napraw naszych mocno wyeksploatowanych po sezonie łódek, a także dokończenia budowy nowego klubowego jachtu „Solina 24”.


Dodano 19.10.2016 przez BP

(fot.ze strony facebookowej "Pucharu Optymistrza")

W sobotę 13 października na zalewie w Otałęży k/Mielca odbyły się ostatnie tegoroczne regaty w ramach drugiej edycji „Pucharu Optymistrza”.

Przypominamy, że młodzi żeglarze ścigali się wcześniej na zalewach: Podwolina w Nisku, Solińskim w Polańczyku i w Ostrowie k/Przemyśla.

W zawodach wzięło udział 14 młodych żeglarzy – pięciu z KŻ „Orkan” z Mielca, dwóch z YK „San” z Przemyśla, pięcioro z Sekcji „Optimist” Jacht Klubu Nisko i dwóch z tarnobrzeskiej „Kotwicy”. Po podsumowaniu wyników okazało się, że na pierwszym miejscu uplasował się Michał Cholewa z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg, na drugim Daniel Bylicki z JKN, a na trzecim Kacper Cholewa – również z „Kotwicy”.

W klasyfikacji generalnej „Pucharu Optymistrza 2015” uwzględniającej punkty zdobyte przez żeglarzy we wszystkich pięciu tegorocznych zawodach, pierwsze miejsce zajął Michał Cholewa z tarnobrzeskiej „Kotwicy”, drugie ubiegłoroczny zwycięzca cyklu Daniel Bylicki z niżańskiej Sekcji „Optimist”, a trzecie Julia Mikłasz – również z Jacht Klubu Nisko.

A oto miejsca pozostałych zawodników z niżańskiej Sekcji „Optimist” (w nawiasach liczba regat, w których startowali poszczególni zawodnicy):

4. Robert Dec (5)

5. Michał Wittich (3)

6. Paweł Szyliński (4)

8. Jakub Sołek (3)

12. Hubert Karaś (2)

15. Tymoteusz Małek (2)

17. Maciej Wittich (2)

W klasyfikacji drużynowej na najwyższym miejscu podium znalazł się (podobnie jak rok temu) Jacht Klub Nisko. Z kronikarskiego obowiązku warto zauważyć, że zwycięzca tegorocznej edycji Pucharu Optymistrza w pierwszych trzech zawodach startował jako zawodnik JKN Nisko i jest wychowankiem naszej Sekcji „Optimist”.

Składamy serdeczne gratulacje dla wszystkich młodych zawodników i zawodniczek oraz dla ich trenerów – Roberta, Mateusza, Oli i Karoliny.

Jednocześnie wielkie słowa uznania należą się żeglarzom z mieleckiego Klubu Żeglarskiego "Orkan" za organizację imprezy i gościnę, oraz dla Pawła Dorosza z Przemyśla i Mariusza Wiącka z Mielca za koordynację zawodów odbywających się w ramach Pucharu Optymistrza.


Dodano 05.10.2016 przez BP

We wrześniowym rejsie na "Zawiszy Czarnym" na trasie Gdynia - Nekso - Karlskrona - Ustka - Hel - Gdynia wzięło udział kilku członków naszego Jacht Klubu.

Mini - reportaż oraz zdjęcia z rejsu są już dostępne w zakładce "Foto-relacje". Zapraszamy do oglądania i czytania, a następnie do udziału w rejsie na którymś z polskich dużych żaglowców :)


Dodano 15.09.2016 przez BP

Informujemy, że jesienne Ognisko Żeglarskie zaplanowane wstępnie na wrzesień zostanie zorganizowane w październiku. Dokładny termin imprezy zostanie podany w późniejszym terminie.

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.09.2016 przez BP

(fot.ze strony facebookowej "Pucharu Optymistrza")

W sobotę 27 sierpnia 2016 r. w Ostrowie koło Przemyśla odbyła się czwarta edycja tegorocznych regat z cyklu "Puchar Optymistrza".

Tym razem w zawodach uczestniczyła tylko trójka zawodników z niżańskiej Sekcji Optimist, którzy dotarli na teren Harcerskiej Przystani Wodnej w Ostrowie wraz ze swoimi rodzicami.

Wiało niezbyt mocno, jednak delikatny wiaterek 1B-2B pozwolił na rozegranie 3 biegów. Zwycięzcą zawodów okazał się Michał Cholewa reprezentujący po zmianie barw klubowych Jacht Klub Kotwica z Tarnobrzega, drugie miejsce zajął Robert Dec z Jacht Klubu Nisko, a trzecie Emil Pająk z Klubu Żeglarskiego Orkan z Mielca. Po regatach i dekoracji zawodników był czas na ognisko i poczęstunek, w tym przygotowaną przez organizatorów przepyszną zupę bosmańską.

Wyniki II Przemyskich Regat o Puchar Wójta Gminy Przemyśl:

 1. Michał Cholewa - Jacht Klub Kotwica
 2. Robert Dec - Jacht Klub Nisko
 3. Emil Pająk - K.Ż. Orkan Mielec
 4. Julia Mikłasz - Jacht Klub Nisko
 5. Daniel Bylicki - Jacht Klub Nisko
 6. Mateusz Dorosz - YK San Przemyśl
 7. Remek Pająk – K.Ż. Orkan Mielec
 8. Antoni Krzyżowski - K.Ż. Orkan Mielec
 9. Szymon Dorosz - YK San Przemyśl

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz organizatorom regat z YK San Przemyśl.  Składamy również podziękowania rodzicom, którzy zorganizowali wyjazd na zawody.

Ostatnie tegoroczne zawody cyklu „Pucharu Optymistrza” odbędą się w sobotę 8 października w Otałęży koło Mielca.


Dodano 24.08.2016 przez BP

30 lipca 2016 r. w Polańczyku nad Zalewem Solińskim odbyły się kolejne regaty w ramach „Pucharu Optymistrza”. Po raz pierwszy na tym akwenie startowała ósemka zawodników z niżańskiej Sekcji Optimist.

Wyścigi przeprowadzano przy bardzo słabym wietrze, stąd pewną przewagę mieli młodsi, a więc lżejsi zawodnicy. Pozostali musieli nadrabiać umiejętnościami :)

Nasi młodzi żeglarze poradzili sobie całkiem dobrze, choć końcowe rozstrzygnięcia mogą nieco zaskakiwać. Ale to dobra wiadomość dla wszystkich członków Sekcji Optimist - każdy ma szanse na podium!

Końcowa klasyfikacja zawodów wyglądała następująco:

 1. Robert Dec (JKN)
 2. Jakub Sołek (JKN)
 3. Michał Cholewa (JKN)
 4. Kacper Cholewa (JKN)
 5. Michał Wittich (JKN)
 6. Emil Pająk
 7. Julia Mikłasz (JKN)
 8. Daniel Bylicki (JKN)
 9. Paweł Szyliński (JKN)
 10. Szymon Dorosz
 11. Julia Gałęza
 12. Kalina Pietraszkiewicz
 13. Remek Pająk
 14. Mateusz Dorosz

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz trójce instruktorów: Robertowi, Mateuszowi i Oli. Składamy również podziękowania organizatorom regat, a także wszystkim rodzicom zaangażowanym w działalność Sekcji Optimist.

Następne zawody cyklu już w sobotę 27 sierpnia na Zalewie Ostrów k/Przemyśla.

Gorąco zapraszamy na tę imprezę, a tymczasem zachęcamy do oglądnięcia kilkunastu zdjęć z regat w Polańczyku.


Dodano 17.07.2016 przez BP

W czerwcu 2016 nie brakowało wydarzeń związanych z działalnością Jacht Klubu Nisko (kurs i egzamin na patent żeglarza jachtowego, wyjazd Sekcji Optimist do Otałęży, VII Niżańskie Regaty), więc nieco w cieniu tej aktywności odbył się kolejny morski rejs klubowy.

Tym razem nasi klubowicze żeglowali na przełomie maja i czerwca po wodach południowej Dalmacji. Skipperem chorwackiego rejsu został Artur, który świetnie sprawdził się w tej roli, a dzielnie wspierającą go załogę stanowili: Sławek, Andrzej, Edward, Grzesiek, Łukasz, Staszek i Wiesiek.

Klubowa ekipa na jachcie Gib Sea 51 „Kondor” żeglowała na trasie Trogir – Tatanica – Dubrownik - Sipanska Luka - Skrivena Luka – Vis - Trogir.

Emocji nie brakowało - wiało, kołysało, był nocny przelot, a na końcu log pokazał, że 365 Mm zostało za rufą.

W drodze powrotnej była okazja jeszcze dodatkowo odpocząć nad Balatonem, w oczekiwaniu na wymianę busa, który uległ awarii :)

Zapraszamy do oglądania zdjęć autorstwa Edwarda i Łukasza zamieszczonych w zakładce „Fotorelacje”, które przybliżą nieco atmosferę rejsu.


Dodano 29.06.2016 przez BP

W miniony weekend – 25 i 26 czerwca 2016 r. – odbyła się siódma edycja „Niżańskich Regat na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Tradycyjnie w pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. Do zawodów zgłoszono rekordową liczbę 18 zawodników: jedenaścioro z Jacht Klubu Nisko, dwóch z Yacht Klubu „San” Przemyśl i pięcioro z Klubu Żeglarskiego „Orkan” Mielec. Zawody te zaliczane są do klasyfikacji "Pucharu Optymistrza" - cyklu regat dla dzieci i młodzieży z klubów żeglarskich Podkarpacia.

Sobotnia pogoda nie zawiodła – na brak słońca nikt nie mógł narzekać ;) , również wiatr o sile 3 B pozwolił bardzo sprawnie rozegrać 4 biegi, których trasa wiodła wokół większej wyspy Zalewu Podwolina. Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę trzy najlepsze biegi każdego zawodnika.

Pełne wyniki regat w klasie „Optimist”:

Lp

Imię i nazwisko

Wiek

Klub

Miejsce

1

MICHAŁ  WITTICH

11

JKN

1

2

JULIA  MIKŁASZ

12

JKN

2

3

HUBERT KARAŚ

11

JKN

3

4

DANIEL  BYLICKI

13

JKN

4

5

ROBERT  DEC

13

JKN

4

6

MICHAŁ  CHOLEWA

10

JKN

6

7

PAWEŁ  SZYLIŃSKI

13

JKN

7

8

JAKUB  SOŁEK

13

JKN

8

9

MACIEJ  WITTICH

12

JKN

9

10

MATEUSZ  DOROSZ

14

YK „San”

10

11

TYMOTEUSZ  MAŁEK

11

JKN

10

12

EMIL  PAJĄK

9

KŻ „Orkan”

11

13

KACPER  CHOLEWA

8

JKN

12

14

MATEUSZ  CZAJA

13

KŻ „Orkan”

13

15

MIKOŁAJ  GRZESIAK

11

KŻ „Orkan”

14

16

ZUZANNA  GRZESIAK

14

KŻ „Orkan”

14

17

REMEK  PAJĄK

6

KŻ „Orkan”

nieklasyfikowany

18

SZYMON  DOROSZ

9

YK „San”

nieklasyfikowany

Podczas dekoracji zwycięzców, w której uczestniczył Burmistrz Gminy i Miasta Nisko p.Julian Ozimek, puchary otrzymała nie tylko trójka zwycięzców, ale również najlepsi zawodnicy z pozostałych klubów i najmłodszy uczestnik regat.  Tradycyjnie dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

W tym samym czasie na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których każdy mógł pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko. Tym razem jednak żeglarstwo przegrało z piłką nożną i dopiero po zakończeniu transmisji meczu naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy nad zalewem pojawili się chętni do żeglowania.

W tym roku z różnych powodów zrezygnowaliśmy z organizacji koncertów zespołów szantowych, lecz piosenka żeglarska (i nie tylko) serwowana przez profesjonalnego didżeja towarzyszyła nam podczas całej imprezy.

Na zakończenie wieczoru niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie po pracowitym dniu mogli się nieco zrelaksować, śpiewając szanty przy dźwiękach gitary naszego klubowicza Maćka.

Drugi dzień imprezy to rywalizacja 11 załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”.

W tym dniu wiało nieco słabiej niż w sobotę, a z nieba lał się żar, więc Komisja Sędziowska zdecydowała się przeprowadzić tylko trzy wspólne biegi wszystkich jachtów.

Mimo wszystko emocji nie brakowało, a na końcowe wyniki wpływ miały nie tylko umiejętności sterników i własności nautyczne jachtów, ale również mielizny, których nie brakuje w niektórych częściach zalewu Podwolina :)

Końcowe wyniki regat w obu klasach:

Wyniki w klasie OPEN

Miejsce

Sternik

Załoga

1

MAREK  MASŁOWSKI

MICHAŁ  MASŁOWSKI

2

MATEUSZ ŹRÓDŁOWSKI

3

EUGENIUSZ  KASPRZYK

ANDRZEJ  NICAŁEK

Wyniki w klasie OSTRÓDA

Miejsce

Sternik

Załoga

1

EDWARD  DEC

ROBERT  DEC

DANIEL  BYLICKI

KAROL  WĘGLIŃSKI

2

ROBERT  SOŁTYS

ALEKSANDRA  BRODZIAK

ILONA  KOZIOŁ

3

DAWID  GŁÓD

MAŁGORZATA  ŻAK

KAROL  BRYMORA

Bardzo dziękujemy tym klubowiczom i sympatykom JKN, którzy z ogromnym zaangażowaniem  w nieznośnym upale pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy, którym jest Urząd Gminy i Miasta Nisko, a także dla innych sponsorów - zaprzyjaźnionych firm, których logo możemy oglądać na plakacie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z obu dni regat w Foto-relacjach.


Dodano 20.06.2016 przez BP

Sobota 18 czerwca była dniem egzaminu IX kursu na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

Najpierw kursanci rozwiązywali testy sprawdzające ich teoretyczną wiedzę o żeglowaniu, potem przyszedł czas na egzamin praktyczny. Obie wachty po kolei wykonywały różne manewry na żaglach i na silniku pod czujnym okiem Kierownika Komisji Egzaminacyjnej – Magdy Malickiej.

Po przetestowaniu wszystkich kandydatów na żeglarzy jachtowych, Komisja udała się na naradę i po kilku chwilach ogłoszono wyniki. Okazało się, że cała siódemka zdających zaliczyła egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskała patenty żeglarza jachtowego.

Wszystkim naszym kursantom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble kariery żeglarskiej. Dobrym sposobem do osiągnięcia tego celu jest członkostwo w Jacht Klubie Nisko, do czego gorąco zachęcamy :)

Jednocześnie dziękujemy za zorganizowane po egzaminie ognisko, podczas którego bardzo miło spędziliśmy wieczór i kawałek nocy ;)

Instruktorzy JKN


Dodano 14.06.2016 przez BP

Już wkrótce, w dniach 25 i 26 czerwca 2016 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „VII Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W programie sobotnim przewidziano regaty jachtów w klasie „Optimist”, które zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Optymistrza – cyklu amatorskich zawodów żeglarskich dla dzieci z różnych jachtklubów z terenu Podkarpacia. W wyścigach uczestniczyć więc będą nie tylko niżańscy zawodnicy, ale również zaproszeni goście z Mielca i Przemyśla. Zapowiada się pasjonująca rywalizacja!

Po zawodach i dekoracji zwycięzców zgromadzona publiczność będzie miała okazję pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko.

W tym roku nasza impreza będzie miała nieco bardziej kameralny charakter. Zmienia się lokalizacja wioski żeglarskiej – tym razem ustawimy się w pobliżu klubowej kei. Nie będzie też dużej sceny ani koncertów zespołów szantowych. Nie zabraknie jednak muzyki żeglarskiej i innej miłej dla ucha, którą zapewni profesjonalny didżej.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko.

Po rozstrzygnięciu regat i dekoracji zwycięzców nastąpi zakończenie imprezy.

Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa i nie tylko :)


Dodano 14.06.2016 przez BP

Sezon żeglarski w pełni, więc co weekend na Zalewie Podwolina pojawiają się jachty, na których szkolą się dzieci z Sekcji „Optimist” JKN, jak również dorośli kursanci przygotowujący się do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Nie inaczej było w pierwszy weekend czerwca, gdy oprócz "Optimistów" oraz klubowego "Oriona" i "Ostródy" na wodzie pojawiły się również jachty prywatne.

Dodatkowo, w związku z Dniem Dziecka, instruktorzy i rodzice zorganizowali dla najmłodszych żeglarzy ognisko, z obowiązkowym pieczeniem kiełbasek, gdzie wszyscy mogli się dodatkowo zintegrować.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tego pełnego wrażeń dnia.


Dodano 07.06.2016 przez BP

Na początku czerwca ruszyła druga edycja „Pucharu Optymistrza”, czyli cyklu amatorskich zawodów żeglarskich dla dzieci z różnych jachtklubów z terenu Podkarpacia.

Pierwsze zawody cyklu zorganizował w niedzielę 4 czerwca 2016 r. Klub Żeglarski „Orkan” z Mielca na Zalewie w Otałęży.

Wybrała się tam silna ekipa 9 zawodników niżańskiej Sekcji „Optimist” wraz z rodzicami, pod wodzą instruktorów Roberta, Mateusza i Oli. W zawodach uczestniczyli też dwaj młodzi żeglarze z Yacht Klubu „San” z Przemyśla i sześcioro przedstawicieli gospodarzy.

Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Niestety, wiało słabo albo wcale, co utrudniało młodym żeglarzom walkę o czołowe lokaty. Mimo to udało się przeprowadzić 4 biegi, a końcową klasyfikację zawodów można przeanalizować w zamieszczonej poniżej tabelce. Jak widać, sobotnie regaty to kolejny sukces niżańskich „Optimiściarzy”. Cieszy również obecność na podium innych zawodników niż w zeszłym roku, co świadczy o ciągłym rozwoju Sekcji.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów i ich rodzicom! Wielkie słowa uznania dla instruktorów: Roberta, Mateusza i Oli!

Następne zawody cyklu już w sobotę 25 czerwca na Zalewie w Nisku-Podwolinie! Gorąco zapraszamy na tą imprezę, a tymczasem zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z regat w Otałęży wykonanych przez naszą klubowiczkę Beatę.


Dodano 04.05.2016 przez BP

Długi weekend majowy zaserwował nam zmienną pogodę, jednak nie brakowało chwil, gdy nad Zalewem Podwolina świeciło słońce, a wiatr dmuchał całkiem przyjemnie. Wykorzystali to żeglarze, zarówno duzi jak i mali. W sobotę pierwsze zajęcia praktyczne mieli kursanci szkolący się na patent żeglarza jachtowego. Była zatem okazja skonfrontować wiedzę uzyskaną podczas wykładów z rzeczywistością.

Sobota upłynęła więc na powtórce ze znajomości budowy jachtu i obsługi jego wyposażenia, nauce taklowania, wiązaniu węzłów żeglarskich, itp. W niedzielę można już było odbić od brzegu pod żaglami. Nasi kursanci ćwiczyli więc ostrzenie i odpadanie, pływali różnymi kursami względem wiatru, podjęli pierwsze (i udane!) próby zwrotów. Nie obeszło się bez zaliczenia mielizny, czy niekontrolowanego lądowania na brzegu :)  Takie sytuacje są jednak bardzo przydatne dla pełnego wyszkolenia przyszłego żeglarza i uczą go jak zachować się w trudnych momentach oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji.

W niedzielę odbyły się również kolejne zajęcia Sekcji "Optimist". Małe łódki krążyły po podwolińskim akwenie sprawnie kierowane przez młodziutkich sterników, na co z dumą patrzyli instruktorzy Robert, Mateusz i Ola. Już wkrótce startuje kolejna grupa Sekcji "Optimist" (również dziesięcioro dzieci), więc nasz klub chyba nie powinien martwić się o przyszłe kadry :)

Warto podkreślić, że w przerwie zajęć znalazł się czas na szybkie ognisko oraz pieczenie i degustację kiełbasek! Rodzice dzieci z Sekcji "Optimist" są naprawdę niesamowici.

Jak zwykle zapraszamy do foto-galerii, gdzie można oglądnąć zdjęcia z kursu żeglarskiego i zajęcia Sekcji "Optimist".


Dodano 02.05.2016 przez BP

W sobotę 30 kwietnia nasi klubowicze wraz z rodzinami spotkali się na wiosennym Ognisku Żeglarskim nad Zalewem Podwolina. Tym razem było nas nieco mniej (około 35 osób), czego powodem była zapewne pochmurna pogoda i niezbyt komfortowa temperatura. Jednak pod koniec dnia chmury odpłynęły i słońce zdążyło nam wiosennie poświecić. Natomiast po zachodzie zalew i stojące na nim jachty spowiła mgła, dzięki czemu zrobiło się nieco magicznie. Niezwykłemu nastrojowi sprzyjała też klimatyczna muzyka serwowana przez Gosię i Sławka, a niektórym pomogły w tym zapewne napoje żeglarskie :)

Tym razem obyło się bez żywiołowych tańców jak podczas jesiennego ogniska, ale były tradycyjne rozmowy w "kółkach zainteresowań", czas na wspomnienia oraz planowanie nowych rejsów i innych przedsięwzięć żeglarskich.  Jak zwykle należy podkreślić znakomitą organizację imprezy i przygotowanie wyśmienitych przysmaków grillowych przez kol.Sławka.

Kilkanaście zdjęć z naszego spotkania można oglądnąć w foto-galerii.


Dodano 24.04.2016 przez BP

W sobotę 23 kwietnia grupa naszych klubowiczów: Grzesiek, Artur, Łukasz, Paweł, Edek, Robert i Piotrek zwodowała pierwsze trzy jachty na Zalewie Podwolina (dwie Omegi i Oriona). Akcja przebiegła bardzo sprawnie, pagaje poszły w ruch i nasze łódki już kołyszą się przy bojach, rytmicznie dzwoniąc fałami o maszty, czemu z radością przysłuchują się okoliczni mieszkańcy :)

Czas do przeprowadzenia wodowania był najwyższy, bo za kilka dni rusza szkolenie praktyczne w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego. Oczywiście w czasie wolnym od zajęć kursowych, jachty mogą być używane do pływania rekreacyjnego przez wszystkich członków naszego Stowarzyszenia z opłaconymi składkami członkowskimi. Serdecznie do tego zachęcamy - zarówno do pływania, jak i regularnego opłacania składek :)


Dodano 09.04.2016 przez BP

Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Wiosenne Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 30 kwietnia 2016 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.00.

Zapewniamy jak zwykle smaczne, ogniskowe menu. Prosimy jedynie o przyniesienie ze sobą ulubionych napojów - zarówno bezalkoholowych (wody mineralne, soki itp.), jak i tzw. "żeglarskich".

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie potwierdzenia (wraz ze wskazaniem ilości osób) e-mailem na adres klubowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. l lub SMS-em do głównego organizatora - kol. Sławka (605 897 811). Jest to niezbędne do określenia ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić. Ahoj i do zobaczenia!


Dodano 02.04.2016 przez BP

Sezon żeglarski 2016 na Zalewie Podwolina już otwarty! Przynajmniej dla młodych żeglarzy z Sekcji „Optimist” Jacht Klubu Nisko.

W sobotę 2 kwietnia klubowa Sekcja „Optimist” zorganizowała nad Zalewem Podwolina ognisko integracyjne połączone z topieniem Marzanny.

W imprezie uczestniczyli prawie wszyscy młodzi zawodnicy naszej Sekcji, ich rodzeństwo i rodzice, instruktorzy Robert i Mateusz oraz przedstawiciele Zarządu klubu.

Zabawa była przednia. Marzanna, po wspólnym zdjęciu z członkami Sekcji "Optimist", została podpalona i utopiona, mimo, że popychana wiatrem próbowała z powrotem dobić do brzegu :) Po tym fakcie, zgodnie z prastarym słowiańskim zwyczajem, już nic nie stało na przeszkodzie nadejścia wiosny. I rzeczywiście – piękna, słoneczna pogoda tego dnia dowiodła, że zima jest w odwrocie.

Na ognisku nie brakło pieczonych kiełbasek i innych smakowitości, ale dzieciaki czekały przede wszystkim na pierwsze pływanie. W końcu udało się - kilka „Optimistów” po otaklowaniu wylądowało na wodzie i nasi młodzi żeglarze jako pierwsi rozpoczęli sezon 2016 na Zalewie Podwolina, wzbudzając zazdrość dorosłych żeglarzy. Prawdopodobnie to wydarzenie zaowocuje szybszym wodowaniem klubowych jachtów :)

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z sobotniej imprezy w fotogalerii.


Dodano 31.03.2016 przez BP

Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko ogłasza nabór dzieci na rok szkoleniowy 2016/2017.

Głównym zadaniem Sekcji jest edukacja żeglarska dzieci w wieku 7 – 13 lat, jednak w pierwszej kolejności przyjmowani będą kandydaci w wieku 7 - 9 lat.

Planowane zajęcia szkoleniowe (zarówno teoretyczne, jak i praktyczne) prowadzone będą w weekendy od początku maja 2016 r. do końca kwietnia 2017 r.

Kurs będzie częściowo finansowany przez Urząd Gminy i Miasta Nisko, rodzice wpłacają jedynie kwotę 30 zł na miesiąc za 1 dziecko, która pokryje m.in. koszty utrzymania sprzętu szkoleniowego i paliwa do łodzi asekuracyjnej. Wymagane będzie też zaangażowanie przedstawicieli rodziców w trakcie zajęć.

O terminie i miejscu pierwszego spotkania z rodzicami i dziećmi poinformujemy w późniejszym terminie. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Sekcji „Optimist”, w tym harmonogram zajęć zostaną przedstawione na tym spotkaniu.

Na klubowej stronie dostępny jest Regulamin Sekcji „Optimist”.

Można tu również oglądnąć zdjęcia z pierwszego roku działalności Sekcji.

Warto też przeczytać o sukcesach wychowanków niżańskiej Sekcji w roku 2015.

Prosimy o zgłaszanie kandydatów do Sekcji drogą mailową na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Liczba miejsc jest ograniczona (maks. 10 osób)!

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd JKN


Dodano 05.03.2016 przez BP

W piątek 4 marca w budynku Klubu Sportowego "Podwolina", gdzie nasz Klub ma nową siedzibę, odbyło się spotkanie organizacyjne wiosennego kursu na patent żeglarza jachtowego.

Bezpośrednio po tym spotkaniu nasi kursanci mogli wysłuchać pierwszego wykładu teoretycznego, w trakcie którego zapoznali się z budową, wyposażeniem i obsługą jachtów śródlądowych. Duża liczba nowych nazw i określeń może zaskoczyć każdego, kto nie miał bliższego kontaktu z żeglarstwem, jednak uczestnicy naszego kursu dzielnie znieśli tak sporą dawkę nowej wiedzy :)

Już za tydzień kolejny wykład - tym razem z przepisów żeglarskich. Ponieważ mamy jeszcze wolne miejsca, nadal zapraszamy chętnych do zapisania się na kurs i rozpoczęcia fascynującej przygody, jaką jest żeglarstwo.

Warto przypomnieć, że to już dziewiąte szkolenie organizowane przez nasz klub. Podczas poprzednich kursów wyszkoliliśmy ponad 115 żeglarzy, którzy następnie pozytywnie zdali egzaminy na patent żeglarza jachtowego. Wielu z nich zostało członkami naszego klubu, niektórzy są już jachtowymi sternikami morskimi, a nawet samodzielnie prowadzą rejsy morskie!

Szczegóły dotyczące rozpoczętego właśnie kursu w zakładce.


Dodano 26.02.2016 przez BP

W czwartek 18 lutego na zaproszenie Mariusza Wiącka z Mielca przedstawiciele naszego Klubu uczestniczyli w audycji „Pod Żaglami Leliwy” prezentującej muzykę szantową i poruszającej tematykę związaną z żeglowaniem.

W trakcie audycji Robert Sołtys szeroko omówił działalność Sekcji Optimist i dalsze ambitne plany związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży w naszym Klubie. Uzasadniał celowość jak najwcześniejszej edukacji żeglarskiej młodych żeglarzy, aby przyczyniło się to w przyszłości do trwałego rozwoju naszego Klubu.

Marta Powęska wymieniała główne źródła finansowania naszej działalności, czyli dotacje z UGiM Nisko, składki członkowskie, wpływy ze szkoleń czy darowizny od naszych sponsorów.

Piotr Barć opowiadał m.in. o klubowych planach na rok 2016 (m.in. o wiosennym kursie na patent żeglarza jachtowego), ale również o dotychczasowej działalności naszego Klubu – o rejsach organizowanych w poprzednich latach czy o zespołach szantowych, które gościliśmy na Zalewie w Podwolinie.

Na koniec audycji zwróciliśmy się do słuchaczy Radia Leliwa z prośbą o wsparcie finansowe dla chorego na białaczkę 8-letniego Bartka z niżańskiej Sekcji „Optimist”.

Nasze rozmowy przy mikrofonie przebiegały w sympatycznej atmosferze, a dwie godziny w mieleckim studio minęły bardzo szybko. Tych, którzy nie mieli okazji wysłuchać audycji na żywo, zapraszamy do zapoznania się z fragmentami naszych rozmów.


Dodano 19.02.2016 przez BP

Kto z naszych klubowiczów żeglował już na dużym żaglowcu? Zapewne niewielu. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do przeczytania ciekawej relacji i oglądnięcia fascynujących zdjęć ze styczniowego rejsu po Morzu Śródziemnym na "Pogorii", w którym uczestniczyła nasza klubowiczka Ola.

Zapraszamy do fotorelacji.


Dodano 19.02.2016 przez BP

W niedzielę 24 stycznia przedstawiciele naszego Klubu na czele z Komandorem Staszkiem mieli okazję po raz pierwszy zwiedzić wnętrza wyremontowanej i rozbudowanej siedziby Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Jak się okazuje, z tego budynku oprócz piłkarzy z KSP korzystać będą również wędkarze ze Stowarzyszenia Turystyczno-Ekologiczno-Przyrodniczego Ziemi Niżańskiej oraz … żeglarze ze Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko!

Nasz klub dostaje do dyspozycji pomieszczenie biurowe o pow. ok.10 m2 oraz dostęp do łazienki i WC, a także możliwość korzystania z dużej sali konferencyjnej, w której mogą odbywać się klubowe zebrania lub szkolenia.

To nie koniec dobrych wieści. W tym samym budynku znajduje się wysoki hangar o pow. ok. 75 m2, który przewidziany jest do użytkowania przez nasz klub.

Na początku lutego przewieźliśmy więc na Podwolinę nasze dwie kabinówki: „Oriona” i „Solinę 24”. Wkrótce ruszą pełną parą prace związane z wykończaniem i wyposażaniem tego drugiego jachtu. W hangarze pozostaje jeszcze sporo miejsca, więc zmieszczą się w nim wszystkie „Optimisty”. Bez wątpienia bardzo ułatwi to prowadzenie działalności przez naszą Sekcję szkolącą najmłodszych żeglarzy - łódki będzie można przeciągnąć do brzegu Zalewu na wózkach, bez angażowania samochodu z przyczepą.

Odpowiednie zagospodarowanie hangaru (wykonanie półek i stojaków) pozwoli na zgromadzenie tutaj osprzętu jachtów i pozostałego wyposażenia stanowiącego własność Klubu.

Z rąk podwolińskiego radnego Marka Pachli otrzymaliśmy już klucze do poszczególnych pomieszczeń i jesteśmy w trakcie przeprowadzki z naszego dotychczasowego lokalu klubowego. Jak wiadomo, tegoroczne Walne Zebranie odbyło się już w nowej sali konferencyjnej , a wkrótce ruszą tam pierwsze szkolenia w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego.

Zdjęcia nowego lokalu można oglądnąć w fotogalerii "Wydarzenia 2016".


Dodano 15.02.2016 przez BP

W piątek 12.02.2016 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko. Tym razem nie przeprowadzano żadnych wyborów, co było pierwszym takim przypadkiem od początku działalności JKN.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.17.30 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 18.00 w tym samym miejscu. Na sali pojawiły się 23 osoby z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach, wyborze Prezydium Zebrania i Komisji Skrutacyjnej szczegółowe sprawozdanie z działalności Zarządu w 2015 r. przedstawił Wicekomandor Piotr Barć.

Następnie głos zabrał Kierownik Sekcji „Optimist” Robert Sołtys, który omówił dotychczasową działalność Sekcji, osiągnięcia jej członków i ambitne plany na kolejne lata.

Kolejne sprawozdanie - dotyczące spraw finansowych w bardzo przystępny sposób przedstawił kol.Jacek Jakubiec. Uzupełnienie do sprawozdania, zawierające m.in. pełną listę sponsorów Klubu w 2015 roku odczytał Skarbnik Klubu Edward Bryndza.

Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

Następnie nastąpiła dyskusja na temat sprawozdań, podczas której omawiano głównie plany rozwojowe Sekcji „Optimist”, oraz możliwości pozyskania dodatkowych sponsorów. W kolejnych punktach przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania Komandor Staszek Czerewin opowiadał o nowym lokalu, udostępnionym naszemu klubowi przez Urząd Gminy i Miasta Nisko, a następnie podziękował najbardziej aktywnym klubowiczom za działalność w 2015 roku. Poruszono jeszcze kilka drobnych tematów, po czym spotkanie zakończono.

W galerii można oglądnąć klika zdjęć z Walnego Zebrania.


Dodano 09.02.2016 przez BP

Drodzy Klubowicze!

Właśnie dowiedzieliśmy się o bardzo poważnej chorobie 8-letniego Bartosza Małka, członka Sekcji Optimist Jacht Klubu Nisko.

Bartek ma zdiagnozowaną ostrą białaczkę limfoblastyczną (złośliwy nowotwór szpiku kostnego) i potrzebna jest mu szybka pomoc.

Bardzo prosimy o przekazanie 1% podatku na leczenie Bartka.

Można również wpłacić darowiznę na konto fundacji "Iskierka" z dopiskiem "Bartosz Małek".

Szczegółowe informacje podane są na plakacie.


Dodano 25.01.2016 przez BP

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 12.02.2016, o godz.17.30.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 12.02.2016. o godz. 18.00.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 12 lutego 2016

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.
2. Wybór Przewodniczącego i pozostałych członków Prezydium Walnego Zebrania.
3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.
6. Część sprawozdawcza:
- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu
- przedstawienie informacji o działalności i planach Sekcji "Optimist"
- przedstawienie sprawozdania finansowego
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.
10. Wolne Wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Każdy z członków Klubu powinien mieć realny wpływ na to co się dzieje w Klubie. Przyjdź na Walne Zebranie, podziel się swoim pomysłem. Zabierz głos w dyskusji.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 12.01.2016 przez BP

Informujemy, że niżański Jacht Klub wspólnie z mieleckim Klubem Żeglarskim „Orkan” i przemyskim Yacht Klubem „San” przystąpił do konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

Jest to już dwunasta edycja tego przedsięwzięcia, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami. Celem konkursu jest kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach. Konkurs polega na honorowaniu osób fizycznych i prawnych, których koncepcje i działania najlepiej służą temu celowi (cytat z Regulaminu Konkursu).

Nasze trzy kluby zgłosiły do oceny lokalną inicjatywę „Puchar Optymistrza”, która wystartowała w zeszłym roku i z pewnością przyczynia się do popularyzacji żeglarstwa na podkarpackich akwenach wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zgłoszenie uzupełnione zostało informacjami, fotografiami i artykułami prasowymi dotyczącymi nie tylko regat najmłodszych żeglarzy, ale całej działalności prowadzonej przez nasze kluby. Opisywaliśmy również nasze akweny i działania podejmowane w celu wykorzystania ich do popularyzacji żeglarstwa.

Z przyjemnością informujemy, że nasze wspólne zgłoszenie uzyskało rekomendację Centrum Turystyki Wodnej PTTK i będzie oceniane przez jury konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku. Trzymamy kciuki :)

Warto podkreślić, że propozycja wspólnego przystąpienia do konkursu wyszła od Mariusza Wiącka z mieleckiego „Orkana”, któremu w tym miejscu serdecznie za to dziękujemy.


Dodano 11.01.2016 przez BP

Przełom roku to okazja do krótkiego podsumowania zeszłorocznej działalności Jacht Klubu Nisko.

W styczniu odbyło się Walne Zebranie JKN, podczas którego na następną – dwuletnią – kadencję wybrano nowe władze naszego stowarzyszenia.

Od marca do czerwca prowadziliśmy weekendowy kurs żeglarski zakończony egzaminem, który pozytywnie zdali wszyscy nasi kursanci. (fotorelacja)

Na początku kwietnia zakupiliśmy kadłub nowego jachtu klubowego „Solina 24”. (fotorelacja)

Pod koniec kwietnia zorganizowaliśmy ognisko żeglarskie nad Zalewem Podwolina, na którym pojawiło się ponad 50 osób. (fotorelacja)

W maju rozpoczęła działalność sekcja „Optimist” kierowana przez Roberta Sołtysa, w której dzieci klubowiczów (i nie tylko) uczą się podstaw żeglowania. (fotorelacja)

Młodzi żeglarze od czerwca do października brali udział w regatach odbywających się w ramach „Pucharu Optymistrza” zajmując w klasyfikacji końcowej czołowe miejsca (fotorelacja 1, fotorelacja 2, fotorelacja 3).

Na początku czerwca 15 klubowiczów na dwóch Bavariach 36 przemierzało wody Środkowej Dalmacji (fotorelacja).

Pod koniec czerwca zorganizowaliśmy szósta edycję dwudniowych Niżańskich Regat połączonych z koncertami zespołów szantowych Old Marinners i Pod Wiatr (fotorelacja).

W lipcu odbył się drugi klubowy Rejs Młodzieżowy w Chorwacji , na trasie Split – Dubrownik – Split (fotorelacja).

We wrześniu ponad 50 klubowiczów spotkało się na jesiennym Ognisku Klubowym nad Zalewem Podwolina (fotorelacja).

Sezon zakończył październikowy rejs „Costa Barcelona” u wybrzeży Hiszpanii , w którym uczestniczyło 9 klubowiczów. (fotorelacja).


Aktualności z poprzednich lat można przeczytać w zakładce "Aktualności - archiwum".