„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Dziennik Pokładowy Kronika Klubu Rok 2017

ROK 2017


20 lutegoKurs operatora łączności bliskiego zasięgu SRC

Kurs prowadzony przez kpt.Bogdana Sobiło odbył się w siedzibie naszego klubu w Nisku-Podwolinie, a wzięło w nim udział pięciu naszych klubowiczów. Na początku marca wszyscy uczestnicy kursu zdali egzamin w delegaturze UKE w Rzeszowie, uzyskując niezbędne uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów morskich na obszarze A1.


3 marca - 11 czerwcaX szkolenie na patent żeglarza jachtowego

W szkoleniu uczestniczyło 7 osób. W dniu 17 czerwca wszyscy nasi kursanci zdali egzamin teoretyczny i praktyczny na zalewie Podwolina z wynikiem pozytywnym.


2 kwietniaOgnisko integracyjne Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży - "Topienie Marzanny"

W ognisku uczestniczyli członkowie Szkoły Żeglarstwa, ich rodzeństwo i rodzice oraz instruktorzy i inni członkowie klubu. Przed imprezą młodzi żeglarze porządkowali sprzęt pływający po sezonie zimowym, a także przeprowadzili pierwsze pływania na "Optimistach".


21 kwietniaWalne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”

Zebranie miało charakter sprawozdawczo - wyborczy, gdyż w związku z końcem kadencji wybrano nowe władze Klubu. Komandorem Stowarzyszenia Żeglarskiego "Jacht Klub Nisko" został ponownie Stanisław Czerewin, a skład Zarządu zmienił się w niewielkim stopniu.


kwiecień - październikDziałalność Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży

Dotychczasowa Sekcja "Optimist" została przekształcona w Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Utworzono 3 grupy szkoleniowe: Optimist-początkująca i Optimist-zaawansowana oraz Laser/Omega. Czterech najlepszych młodych żeglarzy uzyskało licencje zawodnicze i rozpoczęło starty w regatach klasy "Optimist".


13 majaWiosenne Ognisko Żeglarskie nad Zalewem Podwolina

W imprezie jak zwykle uczestniczyli członkowie Jacht Klubu Nisko wraz z rodzinami.


27 maja - 3 czerwcaKlubowy rejs w Chorwacji

Nasza klubowa załoga wystartowała na jachcie Bavaria 50 Cruiser "Helena I" z portu w Dubrovniku i ruszyła do Czarnogóry, gdzie odwiedziła prawie wszystkie porty tego pięknego kraju. Po tym rekonesansie powrócono do macierzystego portu, a po rejsie znalazł się czas na zwiedzenie "Perły Adriatyku".


24 - 25 czerwcaVIII Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina

W pierwszym dniu imprezy startowało 11 młodych żeglarzy na jachtach klasy „Optimist”. Zwycięzcą został Daniel Bylicki, drugie miejsce zajął Paweł Szyliński (obaj z Jacht Klubu Nisko), a trzecie ex-aequo Emil Pająk (KŻ Orkan Mielec) i Jakub Sołek (Jacht Klub Nisko). Wieczorem niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku. W drugim dniu zawodów w kategorii „Open” wystartowało 12 załóg, a kolejne 5 w kategorii „Ostróda”.  Kolejność na podium w kat. „Open”: 1. Marek Masłowski, Michał Masłowski,  2. Mirosław Gąszcz, Karol Gąszcz,  3. (ex-aequo) Marek Zastawski oraz Mateusz Źródłowski. Kolejność w kat. „Ostróda”: 1. Jacek Gołębiowski, Jan Chmura, Bartłomiej Muda, 2. Edward Dec, Robert Dec, Kacper Cholewa, Michał Cholewa,  3. Michał Siudy, Karol Węgliński.


lipiec - sierpieńZakończenie budowy nowego klubowego jachtu

Po intensywnie przepracowanej zimie i wiośnie dobiegła końca budowa klubowego jachtu Solina 24, któremu nadano nazwę "Niżanka". Po zarejestrowaniu jacht został zwodowany na Jez.Tarnobrzeskim, gdzie chętni klubowicze mogli testować jego możliwości.


7 października - Jesienne Ognisko Żeglarskie

Ognisko żeglarskie dla klubowiczów i członków ich rodzin odbyło się tradycyjnie nad Zalewem Podwolina.