„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Żeglarstwo - jak zacząć

Ta zakładka naszej strony internetowej została stworzona specjalnie z myślą o każdym, kto jest zainteresowany żeglarstwem i kogo żeglarstwo intryguje, ale nie wie od czego zacząć swoją przygodę z tym sportem.

Nasze Stowarzyszenie żeglarskie powstało nie tylko po to, aby grupa entuzjastów żeglarstwa z Niska i okolic mogła kontynuować swoje żeglarskie pasje, ale również po to, aby zainteresować innych tą dziedziną sportu. Jednym z głównych celów jakie postawiło przed sobą nasze stowarzyszenie jest stworzenie możliwości dla dzieci, młodzieży i dorosłych do rozwoju swoich zainteresowań w tym kierunku.

Czas, który minął od momentu powstania Jacht Klubu Nisko pokazał, z jak dużym zainteresowaniem spotkała się nasza inicjatywa. Mamy już w swoich szeregach zarówno żeglarzy jak i sterników jachtowych, którzy swoją wiedzę żeglarską kształtowali od podstaw w naszym klubie.

W żeglarstwie każdy może spróbować swoich sił. Jeżeli uznasz, że jest to forma relaksu i aktywności, która Ci odpowiada - to nieważne ile masz lat. Każdy wiek jest dobry do nauki żeglarstwa, a potem do samodzielnego kierowania jachtem.

Musisz wiedzieć, że w żeglarstwie nadaje się uprawnienia nazywane patentami żeglarskimi. Tak jak np. żeby prowadzić samochód musisz posiadać prawo jazdy, tak też żeby samodzielnie prowadzić odpowiedni jacht na konkretnym akwenie (jezioro , strefa przybrzeżna , otwarte morze) musisz posiadać odpowiedni patent.

Uprawnienia dzielą się na 3 stopnie. Są to żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy. Do każdego stopnia żeglarskiego przypisany jest zakres wymagań jakie musisz spełnić, aby go uzyskać oraz zakres uprawnień jakie Ci przysługują, a z którymi możesz zapoznać się na innych stronach naszego serwisu.

Tak więc podstawowym patentem żeglarskim, od którego każdy żeglarz rozpoczyna swoją "dorosłą" edukację żeglarską jest patent żeglarza jachtowego. Aby go uzyskać musisz przejść szkolenie żeglarskie oraz zdać egzamin teoretyczny (test) i praktyczny z umiejętności manewrowania jachtem żaglowym.

Nasz Jacht Klub corocznie organizuje jedną lub dwie edycje kursu żeglarskiego: wiosenną (kwiecień - czerwiec) oraz jesienną (sierpień - październik). Są to szkolenia w formule weekendowej - tak więc nie kolidują one zbyt mocno z innymi obowiązkami. Więcej na temat tych szkoleń dowiesz się w zakładce; "Szkolenia/żeglarz jachtowy" .

Zapraszamy również do lektury pozostałych informacji na temat żeglarstwa, a jeżeli masz pytania - dzwoń na numery telefonów podane w zakładce; "O nas /kontakt i dane klubu" lub kontaktuj się z nami przy pomocy poczty; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.