„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Żeglarstwo - jak zacząć Co daje żeglarstwo

Pięknej odpowiedzi na to pytanie udzielił kpt. Maciej Krzeptowski, który powiedział;

"Co daje żeglarstwo? Daje pokorę i otwartość wobec ludzi, uczy też współpracy i myślenia o innych, oraz potrzebę wyciszenia, zadumy, refleksji, cieszenia się tym, że jacht płynie, że żagle są dostrojone do wiatru i żeglujemy do portu przeznaczenia......"

Żeglarstwo pozwala poczuć przyrodę, poznać jej kaprysy i okiełznać ją, zachowując, co ważne, pełen dla niej szacunek. Z każdym nowym, rozpoczętym rejsem człowiek poznaje coś nowego, zdobywa nowe doświadczenia.

Żeglarstwo stwarza możliwości do intensywnego odczuwania emocji np. w trudnych warunkach sztormu, ale również daje możliwość odpoczynku i spokojnego przemyślenia trudnych spraw w czasie flauty.

Żeglowanie to ciągłe zmaganie się z żywiołami wody i wiatru, to nieporównywalna z niczym przygoda, to kontakt z ludźmi, zupełnie inny niż codzienny.

Żeglowanie daje poczucie wolności, ale jednocześnie wyrabia poczucie obowiązku i odpowiedzialności za innych. W sposób doskonały potrafi uzmysłowić człowiekowi związek między wolnością a obowiązkiem. Uczy, że prawdziwa wolność to nie jest brak zasad i ograniczeń.

Woda stwarza o wiele większe bogactwo sytuacji niż ląd. Żaden ruch kierownicą czy zmiana biegów podczas jazdy samochodem nie zastąpi bogactwa manewrów żaglami, ruchów sterem, kombinacji z kotwicą, manipulacji wiosłami, odchodzenia od i dochodzenia do kei, pracy na fali czy komunikacji przez radio.

Żeglowanie daje możliwość poznawania nie tylko nowych ludzi, ale również nowych regionów i państw. To także specyficzny styl bycia - żeglarstwo ma swoje sympatyczne zwyczaje, tradycje i słownictwo.

Żeglarstwo uczy myślenia, planowania i analizy, ale również stwarza konieczność nabycia wiedzy z bardzo wielu dziedzin. Przypomina o rzeczach podstawowych, jak wspólna praca i zabawa, ćwiczy charakter i daje poczucie spełnienia. Pozwala zapomnieć o sprawach życia codziennego i poczuć dotyk żywiołów wody, lądu i powietrza.

.