„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Żeglarstwo - jak zacząć Co to jest żeglarstwo

      Można przytoczyć wiele definicji żeglarstwa, począwszy od tych bardzo formalnych po  bardzo osobiste. Tak naprawdę,  każdy kto uprawia żeglarstwo po jakimś czasie tworzy swoją własną definicję. Dla jednych to  tylko sportowa rywalizacja, a dla innych - pasja i filozofia życia.

Jeden z portali żeglarskich tak definiuje żeglarstwo;

"Żeglarstwo, jachting - dyscyplina sportu i turystyki uprawiana na sprzęcie o napędzie żaglowym. Zaspokaja różnorodne potrzeby człowieka, m.in. poznawcze, estetyczne, emocjonalne, kulturalne. Kształtując specyficzny model zachowań jest także wykorzystywane do celów resocjalizacyjnych i rehabilitacyjnych. W węższym i tradycyjnym znaczeniu - dyscyplina sportu i turystyki wodnej obejmująca, prócz żaglowego, jachting motorowodny. Żeglarstwo można podzielić na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe (windsurfing), żeglarstwo lodowe i żeglarstwo lądowe."

       Jeżeli ktoś uważa, że przytoczona definicja jest zbyt sucha, to może bardziej trafna będzie odpowiedź udzielona przez Marka Siurawskiego - znanego szantymena i żeglarza w jego książce pt. "Razem bracia do lin" na pytanie " po co żeglujemy";

"Aby po rejsie z cichą radością w sercu, uścisnąć dłoń i pożegnać przyjaciela, do niedawna zwykłego znajomego. I aby zaznać radości powrotu do domu od którego odpływa się czasem tak daleko, aby zrozumieć jak bardzo bliski...(..). Żeglowanie uczy robić dobrze rzeczy proste, skupiać się na sprawach elementarnych i cieszyć się nimi jak kubkiem gorącej herbaty, podanej w środku długiej męczącej wachty....(...). Na morzu człowiek bardzo wiele się uczy(...). Tam łatwiej klarują się nawet trudne sprawy i same wracają do właściwych proporcji. Na lądzie wszystko jest zniekształconym zwierciadłem, na morzu człowiek ma wrażenie, że myśli prawidłowo. Bo czuje się wolny...."

Słynny angielski żeglarz sir Francis Chichester twierdzi natomiast, że;

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Wiele jeszcze można przytaczać definicji, ale tak naprawdę to każdy uczestnicząc w kursach a później w rejsach sam tworzy swoją definicję żeglarstwa.

       Niewątpliwie żeglarstwo to nie tylko forma spędzania wolnego czasu i rekreacji. Jest to również wspaniały sport wymagający nie tylko wiedzy teoretycznej z bardzo wielu dziedzin oraz umiejętności praktycznych, ale również wytrzymałości fizycznej, umiejętności przewidywania zdarzeń i podejmowania szybkich decyzji, a przede wszystkim prawdziwego umiłowania wody i morza.