„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko O nas Historia Klubu

Idea założenia klubu żeglarskiego pojawiała się w środowisku niżańskich żeglarzy wiele razy. Brakowało jednak decyzji o sformalizowaniu tej idei, do momentu zorganizowania jesienią 2009 roku przez Kazimierza Krawczyka i Jacka Gołębiowskiego imprezy regatowej o nazwie „ Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Wilcza Wola”. Regaty dość nieoczekiwanie okazały się bardzo udaną imprezą, na której okazało się „jak dużo nas” jest, czyli jak dużo jest amatorów żeglarstwa w powiecie niżańskim i okolicach.


Rok 2010

Luźne rozmowy na temat powołania klubu przekształciły się w postanowienie o zwołaniu w dniu 9.01.2010 roku zebrania założycielskiego, na którym zjawiło się 41 miłośników żeglarstwa i powołaniu do życia "Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko”. Decyzji o powołaniu klubu sprzyjał korzystny klimat i wsparcie ze strony władz samorządowych oraz perspektywa wybudowania zalewu w Podwolinie. Według zamysłu założycieli, klub miał skupiać dorosłych i niepełnoletnich miłośników żeglarstwa z Niska i okolic. Wkrótce okazało się, że do Klubu chcą dołączyć również żeglarze z takich miejscowości jak: Stalowa Wola, Rudnik n/Sanem, Ulanów, Nowa Sarzyna, Leżajsk, Janów Lubelski i innych. Dość szybko liczebność Klubu urosła do ponad 90 członków.

Pierwszy rok działalności pozwolił Klubowi (głównie dzięki składkom członkowskim i sponsorom) zakupić sprzęt żeglarski i zorganizować kilka imprez sportowo-rekreacyjnych takich jak: Regaty na Zalewie w Podwolinie, Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Wilcza Wola oraz rozrywkowych - Balu Karnawałowego i Andrzejkowego.

W pierwszym roku działalności Klub zorganizował dwa szkolenia na patent żeglarza jachtowego , szkolenie na patent sternika jachtowego oraz kurs młodszego instruktora żeglarstwa.

(szczegóły w Kronice Klubu- Rok 2010)


Rok 2011

Liczba członków JKN: 91 (stan w kwietniu 2011)

Doświadczenia pierwszego roku działalności klubu oraz rezygnacja kilku członków Zarządu doprowadziły podczas Walnego Zebrania do istotnych zmian we władzach naszego Stowarzyszenia, jednak Komandorem nadal pozostał  Stanisław Czerewin.

Działalność szkoleniową w 2011 roku rozpoczęto czterodniowymi warsztatami nawigacyjnymi  dla członków Klubu i żeglarzy niezrzeszonych. Podobnie jak w zeszłym roku przeprowadzono dwa szkolenia na patent żeglarza jachtowego. W tym roku ruszyła również klubowa strona internetowa profesjonalnie przygotowana przez kol. Janka Józefczyka.

Tradycją zaczęła stawać się organizacja regat na Zalewach w Wilczej Woli i w Podwolinie,  których kolejne edycje przeprowadzono w sierpniu i październiku 2011 roku.

W tym roku zorganizowano pierwszy klubowy rejs morski , podczas którego członkowie JKN na trzech jachtach żeglowali dookoła wyspy Rugia.  Niektórzy klubowicze ruszyli również na cieplejsze wody, poznając uroki chorwackiego wybrzeża. Sezon został zakończony kilkudniowym rejsem po Zatoce Gdańskiej w październiku i zabawą andrzejkową w listopadzie.

(szczegóły w Kronice Klubu – Rok 2011)


Rok 2012

Liczba członków JKN: 85 rzeczywistych + 9 wspierających (stan w styczniu 2012)

Podczas styczniowego Walnego Zebrania zajmowano się głównie problemem pozyskania siedziby klubowej oraz niepłaceniem składek przez znaczną część klubowiczów. Zaskoczeniem była rezygnacja z działalności w Zarządzie jednego z głównych inicjatorów powołania Jacht Klubu Nisko - kol. Kazimierza Krawczyka.

W lutym klubowicze bawili się na Żeglarskim Balu Karnawałowym. Również w tym miesiącu  został zorganizowany kurs, a następnie egzamin na świadectwo operatora SRC i LRC, dzięki czemu wielu klubowiczów zdobyło kwalifikacje niezbędne do prowadzenia jachtów morskich. W ramach dalszego podnoszenia umiejętności i uprawnień żeglarskich członkowie klubu brali także udział w kursie manewrowym oraz kursie na patent sternika jachtowego, które przeprowadzone były na przełomie kwietnia i maja w Górkach Zachodnich.

W czerwcu dwie załogi JKN uczestniczyły w tygodniowym rejsie dokoła Bornholmu, a w lipcu flotylla trzech jachtów z naszymi klubowiczami żeglowała na trasie Split – Dubrownik – Split.

W tym roku przeprowadzono tylko jeden, wiosenny, kurs na patent żeglarza jachtowego. Natomiast z większym niż w poprzednich latach rozmachem zorganizowano dwudniowe regaty  na Zalewie Podwolina. Dzięki środkom pozyskanym z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego i UGiM Nisko oraz od prywatnych sponsorów udało się przy tej okazji zaprosić dwa zespoły szantowe „Pod Wiatr” oraz „Zejman & Garkumpel”, co zaowocowało ciekawymi koncertami.

We wrześniu rozpoczął funkcjonowanie lokal klubowy, znajdujący się w Szkole Podstawowej nr 4 w niewielkiej odległości od Zalewu Podwolina.

W październiku Jacht Klub Nisko zorganizował kolejne regaty „O Błękitną Wstęgę Zalewu Wilcza Wola”, w których wystartowało aż 51 osób na 20 jachtach. Podobnie jak w zeszłym roku sezon został zakończony klubowym rejsem po Zatoce Gdańskiej  w październiku i „Andrzejkami Żeglarskimi” w listopadzie.

(szczegóły w Kronice Klubu – Rok 2012)


Rok 2013

Liczba członków JKN: 77 rzeczywistych + 9 wspierających (stan w styczniu 2013)

Najważniejszą decyzją zwołanego w lutym Walnego Zebrania były zmiany w statucie Klubu, m.in. skrócenie kadencji Zarządu i Komisji Rewizyjnej do dwóch lat.

Podczas zimowych miesięcy najbardziej aktywni klubowicze na czele z Komandorem Staszkiem spędzili sporo czasu przy gruntownym remoncie naszych jachtów. Wczesną wiosną zorganizowano w klubie dwudniowe warsztaty nawigacyjne, które poprowadził  kpt.Bogdan Sobiło.

W 2013 roku nastąpiły znaczne zmiany w przepisach dotyczących uprawiania żeglarstwa, w tym sposobu szkolenia i przeprowadzania egzaminów na patenty. Mimo to Jacht Klub Nisko, jako jedyny w regionie i jeden z pierwszych w kraju, już w marcu rozpoczął kolejny kurs żeglarski, po którego ukończeniu kilkanaście osób zdobyło patent żeglarza jachtowego.

Sezon ten obfitował  w ciekawe klubowe rejsy morskie. Pod koniec maja dwie załogi żeglowały na trasie Breege – Helsingor - Kopenhaga  – Breege, w lipcu również na dwóch jachtach członkowie JKN opłynęli  Wyspy Jońskie w Grecji, a w październiku nasi klubowicze poznawali uroki wysp Egadyjskich na Morzu Śródziemnym.  Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie rejsu w Chorwacji, w którym grupa klubowej młodzieży pod opieką dwóch doświadczonych żeglarzy – członków Jacht Klubu Nisko – poznawała uroki żeglugi po ciepłych wodach Środkowej Dalmacji.

Regaty Żeglarskie na zalewie Podwolina zostały tym razem zorganizowane w czerwcu. Ponieważ Klubowi udało się pozyskać  środki finansowe z Urzędu Gminy i Miasta Nisko impreza ta, podobnie jak rok wcześniej, trwała dwa dni, a jej główną atrakcją były koncerty szantowe Mirka Kowalewskiego i Zbyszka Murawskiego z zespołu „Zejman & Garkumpel” oraz zespołu „Klang”.

Nową pozycją w kalendarzu klubowych imprez było zorganizowane we wrześniu Ognisko Żeglarskie nad Zalewem w Podwolinie. Sezon żeglarski został tradycyjnie zakończony październikowym rejsem po Zatoce Gdańskiej i listopadową zabawą andrzejkową.

(szczegóły w Kronice Klubu - Rok 2013)


Rok 2014

Liczba członków JKN: 61 rzeczywistych + 3 wspierających (stan w styczniu 2014)

Na początku roku Walne Zebranie wybrało członków Komisji Rewizyjnej na nową – dwuletnią - kadencję.

W lutym nasz Jacht Klub zorganizował warsztaty meteorologiczne dla żeglarzy, które prowadził kpt. Maciej Mickiewicz.

Wiosną nastąpił finał bardzo intensywnych i długotrwałych zabiegów Zarządu JKN (a zwłaszcza Wicekomandora Janka Józefczyka) mających na celu zakup klubowego pomostu do cumowania jachtów. Dzięki środkom uzyskanym z podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego starania te zostały uwieńczone montażem pomostu przez grupę klubowiczów na Zalewie „Podwolina”. Umożliwiło to przeprowadzenie wiosennego kursu żeglarskiego po raz pierwszy na tym właśnie akwenie.

W sezonie 2014 roku nie brakło również ciekawych rejsów klubowych. W czerwcu członkowie JKN pod wodzą Komandora Staszka uczestniczyli w pełnym atrakcji rejsie po norweskich fiordach, dwie inne klubowe załogi przemierzały w tym czasie mazurskie jeziora.

Zorganizowane pod koniec czerwca przy wsparciu UGiM Nisko dwudniowe V Regaty Żeglarskie na Zalewie Podwolina przyciągnęły sporą publiczność. Oprócz zmagań żeglarzy w trzech klasach regatowych: „Optimist”, „Ostróda” i „Open”, niewątpliwą atrakcją imprezy były koncerty znanych zespołów szantowych „Yank Shippers” i „Atlantyda”.

Nasi klubowicze wraz z rodzinami mieli też okazję uczestniczyć w dwóch imprezach integracyjnych: październikowym Ognisku Żeglarskim nad zalewem w Podwolinie i listopadowej zabawie andrzejkowej w Restauracji „Zielony Dworek”.

Sezon żeglarski zakończyliśmy dwoma rejsami. W październiku dwie klubowe załogi opłynęły Zatokę Gdańską oraz uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z kpt.Krzysztofem Baranowskim, natomiast w grudniu członkowie JKN wzięli udział w emocjonującym rejsie po Wyspach Kanaryjskich.

(szczegóły w Kronice Klubu - Rok 2014)


Rok 2015

Liczba członków JKN: 66 rzeczywistych + 3 wspierających (stan w styczniu 2015)

Rok 2015 rozpoczęliśmy Walnym Zebraniem, na którym w związku z początkiem nowej kadencji, wybrano nowe władze Klubu: 9-osobowy Zarząd (z Komandorem Staszkiem na czele) i 3-osobową Komisję Rewizyjną.

Na wiosennym kursie żeglarskim wyszkoliliśmy skutecznie 14 osób, które pozytywnie zdały egzamin i uzyskały patenty żeglarzy jachtowych.

Na początku kwietnia powiększyła się klubowa flota – zakupiliśmy kadłub jachtu „Solina 24”, który zamierzamy jak najszybciej wyposażyć w osprzęt i zwodować na jakimś atrakcyjnym akwenie.

Znaczącym wydarzeniem w historii Klubu było rozpoczęcie działalności przez Sekcję „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych. Szkolenie prowadzone przez instruktorów Roberta Sołtysa i Mateusza Źródłowskiego szybko zaowocowało sukcesami młodych żeglarzy w regatach rozgrywanych w ramach Pucharu Optymistrza.

Tradycyjnie w czerwcu odbyły się dwudniowe VI Niżańskie Regaty na Zalewie Podwolina, w trakcie których przeprowadzono wyścigi w klasach „Optimist”, „Ostróda” i „Open”. Podczas imprezy gościliśmy na koncertach dwa zespoły szantowe: „Old Marinners” i „Pod Wiatr”.

W 2015 roku nie brakło też spotkań integracyjnych. W kwietniu klubowicze wspólnie spędzili czas na wiosennym, a we wrześniu na jesiennym ognisku żeglarskim nad brzegiem Zalewu Podwolina. W sierpniu własne ognisko oraz mini-regaty zorganizowała Sekcja „Optimist”.

Nasi żeglarze mieli również możliwość pożeglować po morskich akwenach. W czerwcu dwie klubowe załogi przemierzały wody środkowej Dalmacji. W lipcu odbył się II Rejs Młodzieżowy na trasie między Trogirem a Dubrownikiem, a w październiku ekipa Jacht Klubu Nisko zapoznawała się z urokami hiszpańskiego wybrzeża w okolicach Barcelony.

(Szczegóły w Kronice Klubu - 2015)


Rok 2016

Liczba członków JKN: 73 rzeczywistych + 4 wspierających (stan w styczniu 2016)