„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”

Sponsorzy 2019-20

gmina i powiat.jpg
enesta.jpg
bakeplus.jpg
nadlesnictworudnik.jpg

JKN na Facebooku

Pogoda w Nisku

http://www.swiatpogody.pl

JKN na Instagram

Szanty

Jacht Klub Nisko Foto-relacje Regaty i koncerty Nisko / Podwolina - 2012

"Trzecie Niżańskie Regaty Żeglarskie uważam za otwarte" - tymi słowami Komandor Jacht Klubu Nisko Stanisław Czerewin w obecności Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego - p. Zygmunta Cholewińskiego oraz Burmistrza  Gminy i Miasta Nisko - p. Juliana Ozimka rozpoczął w dniu 1 września b. r.  dwudniowe święto niżańskich żeglarzy.

Tegoroczna impreza, dzięki środkom pozyskanym przez Zarząd JKN z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy i Miasta Nisko oraz od firm, instytucji i osób prywatnych, mogła zostać zorganizowana z większym rozmachem.

W sobotę 1 września w rywalizacji sportowej wzięli udział najmłodsi niżańscy żeglarze, którzy wystartowali w regatach w klasie "Optymist". Właśnie w tym dniu mogli oni zweryfikować swoje żeglarskie umiejętności, których nabywali w trakcie kilkutygodniowego szkolenia przygotowawczego. 15 młodych adeptów sztuki żeglarskiej wystartowało w trzech biegach eliminacyjnych, które wyłoniły skład biegu finałowego. Sam finał został rozegrany w warunkach słabego wiatru i aż trudno uwierzyć jak ogromne wywołał emocje pośród zgromadzonych rodziców i obserwatorów. Niebawem Komisja Regatowa w składzie: Kazimierz Irsmanbet, Mirosław Gąszcz, Ryszard Szuba oraz Eugeniusz Kasprzyk ogłosiła wyniki współzawodnictwa. I miejsce i nagrodę główną zdobył Michał Masłowski. Na miejscu II na metę przypłynął Michał Zagaja a III miejsce zajął Huber Karaś. Zaraz po zakończonych zawodach zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe dyplomy. Specjalna nagroda została wręczona dla najmłodszego uczestnika zawodów, którym został 7-letni Tymon Małek.

Podczas gdy wszyscy chętni mogli pożeglować na Zalewie pod czujnym okiem żeglarzy z Jacht Klubu Nisko, na scenia rozstawionej na plaży zabrzmiała po raz pierwszy na żywo w Nisku - muzyka szanty. W tym roku zechciał do nas przyjechać kultowy zespół polskiej sceny szantowej "Zejman i Garkumpel" ze swoim liderem i wokalistą Mirkiem Kowalewskim. Ich "Koncert Rodzinny" na długo pozostanie nie tylko w pamięci dzieci, które aktywnie włączyły się do wspólnej z zespołem zabawy, ale również dorosłych. Późniejszy koncert Zespołu "Pod Wiatr" stanowił miłą niespodziankę dla wszystkich i okazję do przeniesienia się w irlandzkie klimaty. No i wreszcie wieczorny koncert "Zejmana" - już na poważnie dla dorosłych. Ten koncert wywołał tak ogromną falę emocji, że w końcu musiała ona znaleźć swoje ujście w grupowym tańcu wykonanym bezpośrednio przed sceną przez członków JKN. Wiemy, że wszystko to zostało sfilmowane przez miejscowe telewizje i mamy tylko nadzieję, że niezbyt często traciliśmy w tym tańcu rytm:). Koncert zakończył się wspólnym z zespołem "Zejman i Garkumpel" wyśpiewaniem znanej szanty ze słowami "....gdzie ta keja i gdzie jest ten jacht....". Wszyscy jesteśmy wdzięczni Mirkowi Kowalewskiemu i jego formacji szantowej za wspaniałe koncerty i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery oraz za pomoc w prowadzeniu imprezy.

A potem jeszcze ognisko dla członków Klubu i wszystkich, którzy brali udział w organizacji imprezy. W ten sposób dobiegł końca pierwszy dzień Regat.

Niedziela 2 września to znowu rywalizcaja sportowa w klasach "Ostróda" oraz "Open", która stała się okazją do sprawdzenia swoich żeglarskich umiejętności przez żeglarzy z troszkę większym doświadczeniem.

W klasie "Ostróda" wystartowało 8 załóg w dwóch biegach. Do finału weszły 4 załogi. Najlepsza spośród nich okazała się załoga w składzie: Michał Siudy, Barbara Cencora i Agata Zajączkowska, która zdobyła I miejsce i nagrodę główną. Drugie miejsce zajęła załoga w składzie: Dominika Głód, Maciej Józefczyk i Jakub Chmura. Na trzecim miejscu przypłynęła załoga w składzie:Jerzy Chmiel, Dagmara Czarnota, Bernadetta Warchoł.

Na koniec odbyły się zawody w klasie "Open" w których wystartowały najszybsze jachty. Spośród 6 załóg, które wystartowały,  najlepsza okazała się załoga w składzie: Michał Zajączkowski i Karol Gąszcz. Drugie miejsce zajęła załoga: Kacper Siudy i Angelika Skubik a trzecie załoga w składzie Jakub Chmiel i Sebastian Głowala.

Na zakończenie regat triumfatorzy zawodów w klasie "Ostróda" oraz "Open" otrzymali z rąk Wice-Burmistrza Gminy i Miasta  Nisko pani Teresy Sułkowskiej - puchary, nagrody i pamiątkowe dyplomy. W ten sposób "III Niżańskie Regaty Żeglarskie" dobiegły końca.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tej imprezy.

Szczególne podziękowania należą się Marszałkowi Województwa Podkarpackiego i Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko za środki przeznaczone na regaty w ramach zlecenia zadań publicznych oraz Staroście Niżańskiemu za pomoc w skompletowaniu nagród dla uczestników regat.  Dziękujemy Jednostce Wojskowej w Nisku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Niska za pomoc w urządzeniu wioski żeglarskiej, Państwowej Straży Pożarnej ze Stalowej Woli za interesujące pokazy na wodzie, firmie transportowej naszego klubowego kolegi Bogdana Wikiery za nieodpłatny transport sceny, ekipie, która zajmowała się montażem sceny,  firmie VAP-system, która nagłośniła naszą imprezę oraz p. Józefowi Worowi z Urzędu Miasta za skuteczne działania w celu doprowadzenia energii elektrycznej niezbędnej do tego aby impreza mogła się odbyć. Ogromne podziękowania dla Tadeusza Gospodarczyka - prowadzącego czwartkowe audycje "Pod Żaglami Leliwy" w radiu Leliwa - za komentowanie regat i udział w prowadzeniu imprezy a także dla p. Marty Góreckiej za całościowe prowadzenie  imprezy oraz jej promocję w Radiu Leliwa. Dziękujemy również p. Barbarze Winiarz z firmy cateringowej, której parasole z przyjaźnie brzmiącym napisem "Tyskie" skutecznie wprowadziły atmosferę żeglarskiego pikniku.

Pragniemy również podziękować p. Łukaszowi Mierzwie z Firmy Usługowo-Wdrożeniowej Galicja z Niska, p. Mirosławowi Młynarskiemu z firmy Erbud Sp. z o.o. z Rzeszowa, p. Andrzejowi Urbanowi z firmy Poltra Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, p. Arkadiuszowi Gołojuchowi z firmy Margo Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, p. Andrzejowi Romerowiczowi z firmy Slovrur Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, p. Janowi Józefczykowi z firmy Novico Sp.j. ze Stalowej Woli, p. Tomaszowi Radziejowskiemu z firmy ABN Profil  z Niska, p. Małgorzacie Sądej z firmy Serwis "Opony" Corado z Niska, p. Zbigniewowi Kuci z firmy Elektronik z Niska - za wsparcie finansowe jakiego udzielili naszemu Klubowi w organizacji tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy również firmom, które wsparły nas rzeczowo. Są wśród nich: "Zakład Drzewny" Stanisław Nagier z Ulanowa, Gardenik Sp. z o.o. z Niska, Mrówka-Stalmet Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, Zakład Mięsny Smak-Górno, Masarnia Socha Nisko, GS"Samopomoc Chłopska" Nisko, Piekarnia Marian Rostek Nisko, Hurtownia Artykułów Spożywczych Ryszard Walicki Sp. j. Zarzecze, Restauracja "Gospoda" Nisko.

Jednak największe podziękowania należą się szerokiemu gronu członków naszego Klubu , którzy bardzo licznie zaangażowali się w to przedsięwzięcie i bez których nie byłoby ono możliwe. Sami najlepiej wiemy jak dużo czasu i pracy poświęciliśmy aby zorganizować regaty w takim kształcie. Lista osób, które wzięły czynny udział w organizacji regat jak również ogniska klubowego jest długa i trudno byłoby ją tutaj zamieścić w taki sposób aby nikogo nie pominąć. Dzisiaj już wiemy, że " razem możemy góry przenosić".

Jesteśmy przekonani, że organizując takie imprezy skutecznie udaje się nam promować turystyczne zalety Zalewu w Podwolinie ale przede wszystkim promować wśród mieszkańców Niska pasję jaką niewątpliwie może być żeglarstwo. Oczywiście realizowane z Jacht Klubem w Nisku:)

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji III Niżańskich Regat Żeglarskich i do zobaczenia na IV Regatach za rok.

Relację spisał Jan J.

"Get the Flash Player" "to see this gallery."