„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”

Sponsorzy 2019-20

gmina i powiat.jpg
enesta.jpg
lpg2.jpg
slovrur.jpg

JKN na Facebooku

Pogoda w Nisku

http://www.swiatpogody.pl

JKN na Instagram

Szanty

Jacht Klub Nisko Foto-relacje Regaty i koncerty Nisko / Podwolina - 2015

W dniach 27 i 28 czerwca 2015 r. odbyła się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „VI Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W pierwszym dniu na wodach zalewu ścigali się najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W zawodach uczestniczyło siedmiu Optymiściarzy z sekcji niżańskiej i jeden z Yacht Klubu „San” z Przemyśla. Walka była zacięta, emocji nie brakowało (zwłaszcza wśród rodziców startujących dzieci), więc wyścigi na wodzie oglądało się z przyjemnością. Po rozegraniu trzech biegów Komisja Sędziowska podliczyła punkty uzyskane przez zawodników i ogłosiła wyniki.

Pierwsze miejsce w VI Niżańskich Regatach w klasie „Optimist” zdobył Daniel Bylicki, drugie – Michał Wittich, a trzecie Hubert Karaś (wszyscy z sekcji Jacht Klubu Nisko). Tuż za podium ex aequo uplasowali się Paweł Szyliński i Mateusz Dorosz, a stawkę zawodników uzupełnili Maciej Wittich, Robert Dec i Tymoteusz Małek. Zawody te liczone były do klasyfikacji pierwszej edycji „Pucharu Optymistrza”, czyli cyklu regat dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenia Żeglarskie na terenie województwa podkarpackiego.

Po dekoracji zwycięzców na scenie pojawiły się młode piosenkarki z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, które zaprezentowały bardzo urozmaicony repertuar i nieprzeciętne umiejętności wokalne. W tym samym czasie na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których wszyscy chętni mogli pożeglować pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Jak co roku ten punkt programu cieszył się ogromnym powodzeniem.

Ważnym akcentem tego dnia imprezy była zbiórka datków na rehabilitację Andrzeja Grzeli z "Ryczących Dwudziestek" prowadzona przez Mariusza Wiącka z mieleckiego Klubu Żeglarskiego "Orkan".

Od kilku lat Jacht Klub Nisko konsekwentnie stara się promować w naszym regionie piosenkę żeglarską zapraszając na Niżańskie Regaty znane zespoły szantowe. Liczymy, że grono fanów takiej muzyki będzie się stopniowo powiększać (nie tylko wśród żeglarzy), gdyż zawsze wybieramy zespoły prezentujące wysoki poziom artystyczny, wielokrotnie nagradzane na różnych festiwalach i przeglądach, wykonujące zarówno swoje autorskie utwory , jak i powszechnie znane „przeboje” szantowe.

W tym roku na naszej scenie jako pierwszy wystąpił zespół Old Marinners ze Skarżyska – Kamiennej. Najpierw odbył się w ich wykonaniu mini-koncert dla dzieci, a następnie poprowadzili konkurs, w którym najmłodsi mogli wykazać się swoją wiedzą na temat żeglarstwa. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na koncert główny, podczas którego „Old Marinners” zaprezentowali bardzo urozmaicony repertuar szant i pieśni rodem z kubryków i tawern. Występ mógł podobać się nawet niezbyt przyzwyczajonej do piosenek żeglarskich publiczności (a taka przeważała), więc na pewno zaprosimy „Old Marinnersów” na którąś z kolejnych edycji Niżańskich Regat.

Jako drugi na scenie zaprezentował się zespół „Pod Wiatr” z Ostrowca Świętokrzyskiego, znany już z występu na naszej imprezie w 2012 roku. W repertuarze „Podwiatrowców” znajdują się nie tylko szanty i pieśni kubryku (znane z pierwszej płyty zespołu „Pod deckiem i na decku”), ale również utwory, które można zakwalifikować do nurtu piosenki turystycznej, zwłaszcza związanej z górami (wydane na płycie „Za górą, za wodą”). Większość z nich można było usłyszeć na koncercie w Podwolinie, a wpadające w ucho melodie spowodowały, że nieco powściągliwa tego dnia publiczność ruszyła w końcu do żywiołowego tańca przed sceną.

Na zakończenie wieczoru wystąpił niżański zespół „Proceder” wykonując wiele znanych i lubianych przebojów muzyki tanecznej, przy dźwiękach której zgromadzona publiczność bawiła się wyśmienicie do późnej nocy. W tym czasie niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie po pracowitym dniu mogli się nieco zrelaksować, snując „morskie opowieści”.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od rywalizacji załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”. W obu klasach startowało po 6 załóg, więc Komisja Sędziowska zdecydowała się przeprowadzić dwa wspólne biegi wszystkich jachtów. Niedzielna aura sprawiła nieco kłopotów żeglarzom, ponieważ wiatr wiał albo wcale, albo w porywach do 1 stopnia w skali Beauforta. Te warunki wymagały od regatowców dużych umiejętności, a dla startujących na cięższych jachtach były zapewne powodem sporej frustracji :)

Mimo wszystko emocji nie brakowało, zwłaszcza przy pokonywaniu wąskiego przesmyku między wyspą a brzegiem w pobliżu klubowej kei, gdzie w pewnym momencie stłoczyły się prawie wszystkie jachty. W trakcie prób zajęcia jak najlepszej pozycji podczas ostrego halsowania dało się słyszeć zarówno pokrzykiwania załogantów określające prawo drogi, jak i ostrzejsze wyrażenia, których raczej nie przewidują procedury żeglarskie;)

Bezapelacyjne zwycięstwo w obu biegach odniosła stalowowolska załoga Jacek Gołębiowski i Jan Chmura na „Ostródzie”, której przewaga nad innymi jachtami była tak duża, ze pozwolili sobie jeszcze przed metą na wykonanie zwrotu o 360 stopni :)

A oto pełne wyniki niedzielnych zawodów:

klasa OSTRÓDA

I miejsce - Jacek Gołębiowski (sternik), Jan Chmura (załoga)

II miejsce - Edward Dec (sternik), Robert Dec, Paweł Piekarz (załoga)

III miejsce - Arkadiusz Kowalczyk (sternik), Bożena Kowalczyk (załoga)

klasa OPEN

I miejsce - Marcin Zajączkowski (sternik), Karol Gąszcz (załoga)

II miejsce - Marek Masłowski (sternik), Michał Masłowski (załoga)

III miejsce - Edwin Chmiel (sternik), Maciej Chmiel (załoga)

Po zakończeniu regat i dekoracji zwycięzców, na scenie wystąpiły wokalistki z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, a publiczność ponownie mogła pożeglować na klubowych jachtach pod okiem żeglarzy Jacht Klubu Nisko. Imprezę zakończył zespół „Proceder” koncertem „Powitanie wakacji”.

"Get the Flash Player" "to see this gallery."