„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Strefa Klubowicza Aktualności - archiwum

Poniżej zamieszczamy archiwalne "Aktualności", które zamieszczane były na klubowej stronie do końca 2018 roku.


Dodano 11.12.2018

W sobotę 8 grudnia 2018 r. w Tarnobrzegu odbyła się czwarta edycja żeglarskiej Barbórki, podczas której podsumowano tegoroczny sezon nawigacyjny w Tarnobrzeskim OZŻ. Podczas tej uroczystości najwyższe związkowe odznaczenie - Odznakę "Zasłużony dla żeglarstwa Okręgu Tarnobrzeskiego" odebrał Stanisław Czerewin - Komandor Jacht Klubu Nisko. Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy kol.Staszkowi.

Warto też dodać, że w pierwszej części Barbórki, na wodach Jeziora Tarnobrzeskiego zaprezentowała się ekipa młodych żeglarzy Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, która tym razem nie miała konkurencji :)

W wieczornej części tej imprezy uczestniczyli m.in. prezesi i przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych OZŻ-ów: rzeszowskiego - Wanda Jędrusiak, krośnieńskiego - Janusz Jagoda i warszawsko-mazowieckiego - Jerzy Durejko, Prezes Zarządu Głównego LOK - Jerzy Salamucha, prezesi klubów i zaprzyjaźnionych organizacji z szefową krakowskiego Hornu - Ziutką Ogrodnik na czele. Muzyczną oprawę spotkania zapewnili: Mirek Koval Kowalewski, Zbyszek Murawski (Zejman&Garkumpel) oraz Grzegorz Świtalski (Hambawenah).


Dodano 27.11.2018

W dniach 17 i 24 listopada odbyły się ostatnie zajęcia z projektu Regat Niepodległościowych w Szkole Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie dzieci i młodzież miała okazję posłuchać wykładu na temat symboli narodowych i drogi do niepodległości, który prowadził historyk Andrzej Bylicki.

Tydzień później Komandor Klubu Stanisław Czerewin zaprezentował przed tym samym gronem kolejny ciekawy temat: "Tradycje i postawy patriotyczne w żeglarstwie".

Nasi młodzi zawodnicy w trakcie zajęć dokonali również klarowania sprzętu żeglarskiego oraz ćwiczyli wiązanie węzłów.

Przypominamy, że cały projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Nad dokumentacją tego projektu czuwała Wicekomandor Klubu Marta Powęska, za co serdecznie dziękujemy :)


Dodano 05.11.2018

Sobota 3 listopada 2018 roku była niezwykłym dniem na niżańskim Zalewie Podwolina.

Po pierwsze – w tym dniu odbywały się Regaty Niepodległościowe zorganizowane przez Szkołę Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, a więc wyścigi jachtów w kilku kategoriach (Optimist - początkujący, Optimist - zaawansowani, Optimist-zawodnicy z licencją sportową oraz starsi żeglarze na Omegach).

Po drugie – w związku z zakończeniem sezonu żeglarskiego (wyjątkowo długiego w tym roku) ekipa bosmańska JKN wyciągnęła wszystkie klubowe jachty z wody i przewiozła na miejsce zimowego postoju.

Po trzecie - równoległe z trwającymi regatami i dla uroczystego zwieńczenia kończącego się sezonu odbyło się Jesienne Ognisko Żeglarskie, w którym uczestniczyli młodzi zawodnicy, ich rodzice oraz członkowie Jacht Klubu Nisko z rodzinami.

Tak więc dużo się działo, a pogoda zdecydowanie dopisała - pojawiło się słońce, wiatr dmuchał wystarczająco mocno do przeprowadzenia zawodów, a temperatury jak na listopad były zaskakująco sprzyjające. Emocji podczas zawodów było co niemiara, zarówno wśród młodych żeglarzy, jak i ich rodziców. Na szczęście wszyscy uczestnicy regat zostali uhonorowani albo pucharami za pozycje medalowe, albo pamiątkowymi medalami i nagrodami rzeczowymi.

Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację regat:

OPTIMIST ( grupa początkująca) – medale za udział w zawodach:

Anna Sygnarska, Robert Pasek, Oliwer Tracz, Dawid Adamczyk, Konrad Krawiec

OPTIMIST (zawodnicy bez licencji):

I miejsce Aleksandra Sołtys

II miejsce Wiktor Pasek

III miejsce Marcel Waszkiewicz

IV miejsce Jan Dąbrowski

OPTIMIST (zawodnicy z licencją):

I miejsce Łukasz Grzebyk

II miejsce Mikołaj Waszkiewicz

III miejsce ex aequo Tomasz Tęcza , Mateusz Grzebyk

OMEGA:

I miejsce Paweł Sygnarski,Robert Dec - sternik

II miejsce Jan Chmura, Jakub Chmura -sternik

III miejsce Emil Jarosz, Tobiasz Markowicz, Daniel Bylicki- sternik

Bardzo dziękujemy za sprawną organizację imprezy ekipie Szkoły Żeglarstwa, którą obecnie tworzą Robert Sołtys, Mateusz Źródłowski, Tomasz Zdeb, Karolina Krawiec i Klaudia Bąk. Dziękujemy również innym członkom Jacht Klubu Nisko i rodzicom dzieci startujących w regatach, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, a także wszystkim obecnym, którzy kibicowali i wspierali wychowanków Szkoły Żeglarstwa.

Bardzo dziękujemy głównym sponsorom imprezy, którymi byli Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" oraz Starostwo Niżańskie, którego przedstawiciel p.Józef Sroka pojawił się nad Zalewem Podwolina i także kibicował młodym żeglarzom.

Miłą niespodziankę sprawił również p.Tomasz Oleksak, który wręczył wszystkim zawodnikom praktyczne upominki.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w foto-galerii.


Dodano 27.10.2018

W najbliższą sobotę 3 listopada 2018 r. Szkoła Żeglarstwa Jacht Klub Nisko organizuje I Regaty Niepodległościowe na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W zawodach wezmą udział młodzi zawodnicy z niżańskiej Szkoły Żeglarstwa, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach: Optimist - zawodnicy licencjonowani, Optimist - zawodnicy bez licencji oraz Omega. Regaty zostaną przeprowadzone w formule "match racing" czyli krótkich biegów po dwóch zawodników (dwie załogi) w klasach Omega i Optimist.

Na zawodników czekają piękne puchary i medale.

Projekt jest wspierany przez FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 wraz z Lokalną Grupą działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".

Bezpośrednio po zakończeniu sobotnich zawodów odbędzie Jesienne Ognisko Żeglarskie, na które zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami. Jak zwykle prosimy o zgłoszenie swojego udziału w ognisku na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub SMS-em na nr telefonu 605 897 811.

Serdecznie zapraszamy nad Zalew Podwolina w Nisku!


Dodano 05.10.2018

Świetne wiadomości docierają do nas od Roberta Sołtysa - Kierownika Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko:

"Witam. Zamieszczam kilka zdjęć z regat Optimistów w Znamirowicach koło Nowego Sącza i Krakowa.

Chłopaki wyglądają coraz bardziej profesjonalnie, sprzęt coraz lepszy i coraz lepsze wyniki.

Z przyjemnością informuję, że Mikołaj Waszkiewicz na regatach w Krakowie zajął 4 miejsce w kategorii wiekowej do 9 lat, a w klasyfikacji ogólnej był 22 na prawie 60 zawodników.

Gratulujemy trenerowi Mateuszowi i zawodnikom :)

Kolejne regaty to Mistrzostwa PSKO do lat 9 i V Jesienne Mistrzostwa Tarnobrzega - 12 do 14 października 2018. Trzymamy za was kciuki :)"Dodano 26.09.2018

Klubowe jachty postanowiły wykorzystać żeglarską pogodę, która zapanowała ostatnio nad naszym regionem i po zerwaniu boi w nocy z 23 na 24 września samodzielnie szalały po podwolińskim akwenie.

Dwie "Omegi" zakończyły nocne rejsowanie na drugim brzegu zalewu z masztami wbitymi w dno, a "Orion" i "Konik Morski" wysztandrowały na wyspę :-)

Członkowie ekipy bosmańskiej w składzie: Grzegorz, Łukasz (z niezastąpionym "Ursusem C330") oraz Paweł, Edward i Piotr, mieli więc poniedziałkowego popołudnia pełne ręce roboty, ale w końcu udało się sprowadzić wszystkie cztery jachty do klubowej kei.


Dodano 30.07.2018

Wszystkie informacje dotyczące rezerwacji rejsów "Niżanką" po Zalewie Solińskim znajdują się w zakładce "Strefa Klubowicza/Rezerwacja "Niżanki".


Dodano 05.06.2018

Informujemy wszystkich klubowiczów, że nasz klubowy jacht „Niżanka” został już przetransportowany na Zalew Soliński i w tym sezonie stacjonował będzie na przystani na Wyspie Energetyk.

Prosimy o wstępne zgłaszanie się chętnych do korzystania z jachtu oraz podanie terminu (lub terminów), w których planowany jest pobyt na „Niżance”.

Po otrzymaniu zgłoszeń przygotujemy grafik korzystania z naszego jachtu, tak aby nikt nie był poszkodowany.

W tym tygodniu jacht będzie jeszcze niedostępny, bo musimy dopracować regulamin korzystania z jachtu i wyznaczyć osobę, która będzie zarządzać rezerwacją miejsc. Chętnych do żeglowania zapraszamy więc od weekendu 14-15 lipca do końca września 2018 roku.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przypominamy, że korzystać z jachtu będą mogli jedynie klubowicze z opłaconymi składkami członkowskimi!


Dodano 29.06.2018

W dniach 23 i 24 czerwca 2018 r. odbyły się  „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W tym roku zostali oni podzieleni na dwie kategorie: „regatową” i „amatorską”.

Pierwszą grupę stanowiło 7 zawodników o znacznych umiejętnościach żeglarskich, trenujących już kilka lat lub posiadających licencje sportowe. Druga grupa, to szóstka początkujących Optymiściarzy, którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z żeglarstwem. Na najlepszych zawodników obu kategorii czekały  2  komplety pucharów, poza tym każdy uczestnik dostawał pamiątkowy medal oraz nagrody: koszulki i czapeczki z logo jacht Klubu Nisko, a także okolicznościowe kubki.

Dodatkowo wyróżniono pucharami najlepszą zawodniczkę i najmłodszego zawodnika.

Emocji było dużo, zwłaszcza w grupie „amatorskiej”. Mimo silnych powiewów wiatru i przelotnych opadów deszczu wszyscy regatowcy w obu grupach ukończyli po 4 biegi. Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę trzy najlepsze wyniki każdego zawodnika.

Pełne wyniki regat w klasie amatorskiej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Emil Pająk

KŻ Orkan Mielec

2

Emil Jarosz

JKN

3

Tobiasz Markowicz

JKN

4

Aleksandra Sołtys

JKN

5

Remigiusz Pająk

KŻ Orkan Mielec

6

Marcel Waszkiewicz

JKN

Pełne wyniki regat w klasie regatowej „Optimist”:

Miejsce

Imię i nazwisko

Klub

1

Mateusz Grzebyk

JKN

2

Łukasz Grzebyk

JKN

3

Mikołaj Waszkiewicz

JKN

4

Tomasz Tęcza

JKN

5

Daniel Bylicki

JKN

6

Robert Dec

JKN

7

Julia Mikłasz

JKN

Najlepsza zawodniczka:  Aleksandra Sołtys

Najmłodszy zawodnik: Marcel Waszkiewicz

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy niżańscy żeglarze wraz z rodzinami tradycyjnie zgromadzili się przy klubowym ognisku.

W niedzielę na Zbiorniku Wodnym Podwolina rywalizowało 9 załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”.  Oprócz klubowych załóg w zawodach uczestniczyli też goście ze Stalowej Woli, Mielca i Janowa Lubelskiego. Podobnie jak w sobotę, mieliśmy prawdziwe żeglarską pogodę – nie brakowało wiatru, ale również deszczu, więc nie tylko zawodnicy mieli zapewniony kontakt z wodą.

Końcowe wyniki regat w obu klasach:

Wyniki w klasie OPEN

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Marek Zastawski

2

Edwin Chmiel

Maciej Chmiel

3

Łukasz Placha

Damian Kędra

Wyniki w klasie OSTRÓDA

Miejsce

Sternik

Załoga

1

Jan Chmura

Jakub Chmura

Jacek Gołębiowski

2

Tomasz Zdeb

Karolina Krawiec

Robert Sołtys

3

Daniel Bylicki

Julia Mikłasz

Paweł Sygnarski

Robert Dec

Jak wiadomo przez oba dni regat panowała bardzo kapryśna pogoda, nie brakowało opadów deszczu i w przeciwieństwie do poprzednich lat temperatury były raczej niskie. Warunki te były prawdziwym sprawdzianem żeglarskiego hartu ducha zarówno dla organizatorów regat jak i ich uczestników.  Niestety, warunki pogodowe wystraszyły publiczność i tym razem nie odbyły się pływania na klubowych jachtach po zalewie dla chętnych, których po prostu nie było.

Tym niemniej bardzo dziękujemy tym klubowiczom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy -Urzędu Gminy i Miasta Nisko, a także dla Powiatu Niżańskiego oraz firm i osób prywatnych: Erbud Rzeszów Sp. z o.o.,  Superior Industries Productions Poland Sp.z o.o., Zakład Drzewny Jawor Stanisław Nagier, Enesta Sp.z o.o., Unimark Sp.z o.o.,  Przedsiębiorstwo Budowlane Hydrowit, Edima Nisko, Montaż i Serwis LPG Ireneusz Węgliński, Dent Text Artur Powęska, Slovrur Sp.z o.o., Zbi-Mar Hurtownia Łożysk i Pasów, Eldom Nisko, Arkadiusz Kot, Zbigniew Kucia, Autoserwis Robert Ekiert, BakePlus Sp.z o.o., ABN Profil Tomasz Radziejowski,  EL-KAM Kamil Kowalski.


Dodano 17.06.2018

W sobotę 16 czerwca 2018 r. do egzaminu na patent żeglarza jachtowego przystąpili uczestnicy kursu żeglarskiego organizowanego przez Jacht KlubNisko, a także młodzież ze Szkoły Żeglarstwa JKN.

Najpierw kursanci rozwiązywali testy sprawdzające ich teoretyczną wiedzę o żeglowaniu. Niestety, nie wszyscy zdający przebrnęli przez egzamin teoretyczny.

Ostatecznie do części praktycznej egzaminu przystąpiło 6 osób. Dwie wachty po kolei wykonywały różne manewry na żaglach i na silniku pod czujnym okiem Kierownika Komisji Egzaminacyjnej. Drugi egzaminator gruntownie sprawdził w tym czasie znajomość trudnej sztuki wiązania węzłów żeglarskich.

Po przetestowaniu wszystkich kandydatów na żeglarzy jachtowych, Komisja udała się na naradę i po kilku chwilach ogłoszono wyniki. Okazało się, że cała szóstka zdających zaliczyła egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskała patenty żeglarza jachtowego.

Wszystkim naszym kursantom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble kariery żeglarskiej.


Dodano 17.06.2018

W III Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w żeglarstwie rozgrywanych w dniach 9-10 czerwca 2018 r. na Zalewie Zemborzyckim wzięła udział ekipa Szkoły Żeglarstwa Jacht KlubuNisko.

Nasi młodzi żeglarze startowali oczywiście w klasie „Optimist”. W regatach brały też udział mocne ekipy z Tarnobrzega, Warszawy, Olsztyna i Lublina.

Wprawdzie wiatr nie sprzyjał żeglarzom i dmuchało dość słabo, ale organizatorom udało się rozegrać 3 biegi.

Okazało się, że nasi młodzi zawodnicy notują ciągłe postępy. W swoich kategoriach zajęli następujące miejsca: Łukasz Grzebyk – 11(na 28), Mateusz Grzebyk – 22 (na 28), a Mikołaj Waszkiewicz – 8 (na 18) i startujący pierwszy raz Tomasz Tęcza -14 (na 18)!

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerowi – Mateuszowi Źródłowskiemu. Jesteśmy z Was dumni!

Jednocześnie bardzo dziękujemy ekipie z tarnobrzeskiej „Kotwicy” za pomoc w transporcie sprzętu pływającego.


Dodano 10.06.2018

W sobotę 9 czerwca na zalewie w Otałęży koło Mielca odbyły się regaty rozpoczynające trzecią edycję Pucharu Optymistrza.

Naszych barw bronili doświadczeni optymiściarze: Daniel Bylicki i Robert Dec. Zostały rozegrane 3 biegi, gdzie Daniel w ogólnej klasyfikacji zajął 2, a Robert 5 miejsce.

Warto wspomnieć też, że nasza klubowiczka Beata Bylicka była członkiem Komisji Regatowej.

Kolejne zawody tego cyklu odbędą się na Zalewie Podwolina podczas IX Niżańskich Regat w dniu 23 czerwca. Mieleccy Optymiściarze zostali oczywiście zaproszeni na te zawody.

Naszym zawodnikom gratulujemy udanego występu. Rodzicom Daniela dziękujemy za zorganizowanie tego wyjazdu, a Klubowi Żeglarskiemu "Orkan" z Mielca za wypożyczenie na zawody dwóch "Optimistów".


Dodano 08.06.2018

Już wkrótce, w dniach 23 i 24 czerwca 2018 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „IX Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Nasza impreza odbędzie się w pobliżu klubowej kei - tam zostanie ulokowana wioska żeglarska, tam znajdować się będzie linia startu i mety regat.

W programie sobotnim przewidziano regaty jachtów w klasie „Optimist”. W wyścigach uczestniczyć będą wychowankowie Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko, liczymy też na udział młodych żeglarzy z innych klubów. Po zawodach i dekoracji zwycięzców zgromadzona publiczność będzie miała okazję pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Omega/Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko. W trakcie naszego dwudniowego żeglarskiego święta nie zabraknie również muzyki żeglarskiej i tanecznej, którą zapewni profesjonalny didżej.

Po rozstrzygnięciu regat i dekoracji zwycięzców nastąpi zakończenie imprezy. Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa i nie tylko.

Szczegółowy program zawodów znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć.

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 23.05.2018

Sekcja regatowa Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko nie zwalnia tempa! W sobotę i niedzielę 19 - 20 maja dwóch zawodników sekcji: Mateusz i Łukasz Grzebykowie wraz z trenerem Mateuszem Źródłowskim uczestniczyło w pierwszych wyjazdowych zawodach: XXIV Regatach Ekologicznych organizowanych na Zalewie Bagry w Krakowie.

Niedawno zakupiony RIB sprawdził się "w walce", a wyniki naszych młodych żeglarzy są dowodem na to, że zakupy i modernizacja sprzętu pływającego oraz intensywne treningi przynoszą pozytywne efekty. Nie plasujemy się już na końcowych lokatach - na 45 zawodników startujących w klasie Optimist grupa B Mateusz Grzebyk zajął 27 miejsce, a Łukasz Grzebyk był 36-ty.

Przed naszą sekcją treningi w Tarnobrzegu i kolejne regaty - III Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, które odbędą się w dniach 09-10 czerwca. Założenia tego sezonu to uplasować się w połowie stawki regatowej - a więc już niewiele brakuje :)

Gratulujemy i życzymy powodzenia :)


Dodano 25.04.2018

W piątek 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.18.45 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 19.00 w tym samym miejscu. Na sali pojawiło się 19 osób z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach, wyborze Prezydium Zebrania i Komisji Skrutacyjnej sprawozdanie z działalności Zarządu w 2017 r. przedstawił kol.Piotr Barć. Następnie głos zabrał Kierownik Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Robert Sołtys, który w formie prezentacji przedstawił dotychczasową działalność Szkoły oraz plany na kolejne lata. W trakcie części sprawozdawczej głos zabierali również Edward Bryndza, Marta Powęska i Stanisław Czerewin uzupełniając informacje związane z działalnością Klubu w 2017 r.

Po 10-minutowej przerwie w obradach sprawozdanie dotyczące spraw finansowych przedstawił kol.Jacek Jakubiec. Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję. Jednocześnie Komisja zobowiązała Zarząd do podjęcia działań w celu zmotywowania członków klubu do terminowego regulowania składek członkowskich. Po krótkiej dyskusji na ten temat przystąpiono do kolejnych punktów programu Walnego Zebrania. Przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania kol. Marta Powęska poinformowała zebranych m.in. o terminie IX Niżańskich Regat na Zbiorniku Wodnym Podwolina. Następnie Komandor Klubu Stanisław Czerewin odpowiedział na pytania dotyczące wykorzystania Soliny 24 w nadchodzącym sezonie, w tym o miejscu jej stacjonowania na Wyspie Energetyka na Zalewie Solińskim, o związanych z tym kosztach oraz o przygotowywanym regulaminie korzystania z jachtu. Dyskutowano też o trudnościach związanych z wodowaniem jachtów na zalewie Podwolina w związku z zakazem przejeżdżania pojazdami mechanicznymi po nowo ułożonej ścieżce pieszo-rowerowej. Na tym zebranie zakończono.


Dodano 11.04.2018

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży Jacht Klubu Nisko rozpoczęła nowy sezon mocnym akcentem.

W sobotę 7 kwietnia 2018 r. trzech młodych zawodników: Mikołaj Waszkiewicz oraz Łukasz i Mateusz Grzebykowie wraz z instruktorem Mateuszem Źródłowskim wzięło udział w V Ogólnopolskich Regatach o Puchar Mariny Tarnobrzeg.

Zawody rozgrywane były na jeziorze Tarnobrzeskim. W regatach klasy Optimist grupa B ścigało się 31 młodych żeglarzy z 7 klubów: Warszawa, Kraków, Lublin, Pszczyna, Rzeszów, Tarnobrzeg i Nisko. Odbyło się 6 biegów.

Nasi zawodnicy starali zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Najlepszym okazał się Mateusz Grzebyk który ukończył regaty na 28 pozycji. Z kolei nasz najmłodszy zawodnik Mikołaj Waszkiewicz w niedzielnych biegach wykazał się wyjątkowym hartem ducha. Przy silnym wietrze, po wywrotce przy zwrocie przez rufę, odmówił pomocy, postawił Optimista, wylał wodę i dopłynął do mety. Gratulacje!


Dodano 05.04.2018


Dodano 04.04.2018

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 20.04.2018, o godz.18.45.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 20.04.2018 r. o godz. 19.00.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 20 KWIETNIA 2018

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.
2. Wybór Przewodniczącego i protokolanta Walnego Zebrania.
3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.
6. Część sprawozdawcza:
- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu
- przedstawienie sprawozdania z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży
- przedstawienie sprawozdania finansowego
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.
10. Wolne Wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 11.03.2018

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 9 marca rozpoczęliśmy kolejny kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego.

Piątka kursantów i dwóch młodzieńców ze Szkoły Żeglarstwa wysłuchało wykładu o budowie śródlądowych jachtów żaglowych, ich wyposażeniu i obsłudze.

Nadal zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w naszym kursie - mamy jeszcze wolne miejsca ;)

Kolejny wykład, tym razem z teorii żeglowania, odbędzie się w najbliższy piątek o 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego Podwolina na ul.Karasia.

A już pod koniec kwietnia rozpoczynamy część praktyczną, czyli żeglujemy - jak na wspomnieniowej fotografii z 2015 roku.


Dodano 18.02.2018

Nawet zimą można żeglować, ale najprzyjemniej jest robić to na akwenach zdecydowanie cieplejszych niż Bałtyk o tej porze roku. Jednym z ulubionych zimowych kierunków żeglarzy z Europy są Wyspy Kanaryjskie.

W styczniu grupa naszych klubowiczów wybrała się więc na rejs między wyspami Gran Canaria, Tenerife i La Gomera. Organizatorem tej eskapady był kol. Leszek, a niezawodnym skipperem nasz Komandor Staszek. Było dużo żeglowania, był czas na plażowanie, wycieczki samochodowe, wędrówki po górskich szlakach, jazdę rowerem, nurkowanie i inne formy aktywności fizycznej.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z rejsu autorstwa Edwarda i Piotra.


Dodano 13.02.2018

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 9 marca 2018 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 750 zł (osoby dorosłe) lub 650 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 11.02.2018

Miło nam poinformować, że Daniel Bylicki ze Szkoły Żeglarstwa Jacht Klubu Nisko znalazł się wśród laureatów drugiego Plebiscytu Sportowego portalu rni24.eu. W głosowaniu internetowym czytelnicy tego portalu oddali na Daniela 713 głosów, co pozwoliło na zajęcie przez niego trzeciego miejsca w kategorii "Największy sportowy talent".

Uroczysta gala sportowców odbyła się w sobotę 10 lutego 2018 r. w "Dworze Galicja", a gościem honorowym imprezy była znakomita polska młociarka Anita Włodarczyk.

Szczegółowe wyniki plebiscytu prezentuje portal rni24.eu.

Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia wychowankowi naszego klubu Danielowi oraz jego instruktorom Robertowi i Mateuszowi!


Dodano 04.02.2018

Za oknem śnieg, do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego trzeba jeszcze chwilę poczekać, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by powspominać sobie minione rejsy.

Proponujemy więc oglądnięcie ostatnio zamieszczonych zdjęć z klubowego rejsu, który odbył się w dniach 27 maja - 3 czerwca 2017 roku. Nasza klubowa załoga wystartowała wtedy na jachcie Bavaria 50 Cruiser "Helena I" z portu w Dubrovniku i ruszyła do Czarnogóry, gdzie odwiedziła prawie wszystkie porty tego pięknego kraju. Po tym rekonesansie powrócono do macierzystego portu, a po rejsie znalazł się czas na zwiedzenie "Perły Adriatyku". Zapraszamy do foto-relacji.


Dodano 09.01.2018

Informujemy, że od 9 stycznia do 4 lutego 2018 roku można oddawać głosy w II Plebiscycie Sportowym Portalu rni24.eu. Głosować można w trzech kategoriach: najpopularniejszy zawodnik, trener i talent roku 2017. I właśnie w tej ostatniej kategorii mamy swojego przedstawiciela: zawodnika Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko- Daniela Bylickiego.

Oddawać głosy na Daniela można poprzez profil portalu rni24.eu na Facebooku. Na danego sportowca można głosować tylko raz poprzez kliknięcie „Lubię to!” pod wybranym zdjęciem.

Gorąco zachęcamy do wsparcia naszego wychowanka :)


Dodano 26.11.2017

Jacht Klub Nisko zakończył sezon żeglarski. Najpierw, jeszcze w październiku, wyciągnęliśmy z wody jachty, które pływały po Zalewie Podwolina, a dwa tygodnie temu wyslipowaliśmy "Niżankę", która w tym sezonie cumowała na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Po przewiezieniu "Niżanki" do Niska, umyliśmy ją na myjni samochodowej (!), a następnie trafiła na zimowy odpoczynek do hangaru udostępnionego przez klubowego kolegę Zbyszka.

Zdjęcia z tej akcji można oglądać w foto-relacji: "Wyslipowanie jachtów".


Dodano 22.10.2017

Przekazujemy ciekawą informację ze strony facebookowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Trzech kolejnych zawodników Szkoły Żeglarstwa uzyskało licencje zawodnicze PZŻ. W nowym roku planujemy wyrobienie jeszcze jednej licencji dla czwartego zawodnika.

14 i 15 października wszyscy czterej brali udział w IV Mistrzostwach Miasta Tarnobrzeg. Towarzyszył im starszy kolega Daniel Bylicki. Naszym celem było zapoznanie sie z zasadami panującymi na regatach i ich ukończenie. Cele zostaly spełnione. Dziekujemy za dzielność i wytrwałość.

Od przyszłego sezonu sekcja regatowa trenuje na Jeziorze Tarnobrzeskim. A my postaramy się dla nich o jak najlepszy sprzęt.


Dodano 21.10.2017

Pracowicie spędziła sobotę niewielka, ale zgrana grupa członków Jacht Klubu Nisko nad Zalewem Podwolina. Wyslipowaliśmy i przewieźliśmy na miejsce zimowego postoju wszystkie klubowe jachty, a zwieńczeniem dnia była akcja wyciągnięcia zatopionej (prawdopodobnie przez orkan Ksawery) "Omegi" naszego kolegi-żeglarza. Zdjęcia z akcji do oglądnięcia w Foto-relacji.


Dodano 13.10.2017

W zakładce "Foto-relacje" pojawiły się zdjęcia autorstwa Edwarda i Andrzeja, wykonane w trakcie Jesiennego Ogniska Żeglarskiego, które odbyło się 7 października nad Zalewem Podwolina. Zapraszamy do oglądania i wspominania :)


Dodano 28.09.2017

Podobnie jak rok temu, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło drugą edycję programu „Klub”. Celem programu, jest wspieranie lokalnych klubów sportowych, które kształtują sportowo dzieci i młodzież. Oczywiście Zarząd JKN natychmiast zdecydował o złożeniu wniosku o dofinansowanie działalności klubowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i już otrzymaliśmy kwotę 10 000 zł na zakup osprzętu żeglarskiego do „Optimistów” oraz pozostałe koszty funkcjonowania Szkoły.

Jest to dla nas bardzo znaczące wsparcie, gdyż w tej chwili szkolimy blisko 30 dzieci w trzech grupach: Optimist- początkujący, Optimist – zaawansowani, Omega/Laser i sekcja regatowa Optimist złożona z najlepszych zawodników. W tym roku pierwszy z naszych wychowanków, Daniel Bylicki, otrzymał licencję zawodniczą PZŻ i z powodzeniem startował w VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia na Jez.Tarnobrzeskim. Jeszcze w tym roku planowany jest start i zgłoszenie do licencji zawodników z sekcji regatowej. Mamy nadzieję, że będą oni odnosić sukcesy na kolejnych regatach w klasie Optimist.

Przypominamy, że szkoleniem naszych najmłodszych żeglarzy zajmują się: kierownik Szkoły Żeglarstwa Robert Sołtys (grupy Optimist, Omega /Laser) i instruktor Mateusz Źródłowski (sekcja regatowa), Aleksandra Brodziak (grupa Optimist), Karolina Krawiec (grupa Optimist) i Tomek Zdeb (grupa Optimist i Omega/Laser).


Dodano 22.09.2017

Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Jesienne Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 7 października 2017 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.30.

Zapewniamy jak zwykle smaczne, ogniskowe menu. Prosimy jedynie o przyniesienie ze sobą ulubionych napojów - zarówno bezalkoholowych (wody mineralne, soki itp.), jak i tzw. "żeglarskich".

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie potwierdzenia (wraz ze wskazaniem ilości osób) e-mailem na adres klubowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. l lub SMS-em do głównego organizatora - kol. Sławka (605 897 811). Jest to niezbędne do określenia ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić. Ahoj i do zobaczenia!


Dodano 24.08.2017

Zapraszamy do przeczytania artykułu o niżańskiej Szkole Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, który zamieszczono w papierowym wydaniu Sztafety, jak również na stronie internetowej sztafeta.pl.


Dodano 16.08.2017

W sobotę 5 sierpnia 2017 r. grupa klubowiczów (z pomocą kol. Bogdana z North-Rejsów) przeprowadziła wodowanie naszego nowego jachtu Solina 24 o nazwie „Niżanka”.

Cała operacja miała miejsce na Jez.Tarnobrzeskim, a nasz jacht dzielnie zniósł pierwszy kontakt z wodą. Po przeprowadzeniu „Niżanki” do pomostu przy tarnobrzeskiej marinie, postawiono maszt i sprawdzono działanie żagli i olinowania ruchomego.

W kolejnych dniach przeprowadzano „próby stoczniowe”, w tym m.in. pływanie pod żaglami. Nasi testerzy są bardzo zadowoleni z własności nautycznych „Niżanki” , więc zapewne żeglowanie na niej przyniesie dużo radości również pozostałym klubowiczom.

Efektem „prób stoczniowych” jest wykrycie kilku drobnych usterek (m.in. nieszczelności pompy w instalacji wodnej), jednak ich naprawa nie potrwa długo i wkrótce zaprosimy wszystkich chętnych klubowiczów do krótkiego rejsu instruktażowego. Podczas tego szkolenia będzie można zapoznać się z działaniem wszystkich instalacji jachtowych, obsługą olinowania i ożaglowania, podłączeniem i obsługą silnika, oraz będzie zademonstrowany sposób cumowania w marinie Tarnobrzeg. Odbycie takiego mini-szkolenia będzie niezbędnym warunkiem, aby żeglować na „Niżance”. Drugim warunkiem będzie oczywiście opłacenie aktualnych i zaległych składek członkowskich.

Chętnych do udziału w szkoleniu, prosimy o zgłaszanie się e-mailem na pocztę klubową. W zależności od liczby chętnych zostanie ustalony termin/terminy tego szkolenia. Będzie to jakaś sobota lub/i niedziela, o czym poinformujemy zainteresowanych.

Tymczasem zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z wodowania w zakładce „Niżanka – wodowanie”.


Dodano 11.08.2017

Kilkoro naszych klubowiczów wybrało się w tym roku do Szczecina na niecodzienną żeglarską imprezę, jaką był finał Tall Ship Races 2017.

Wielkie żaglowce, jak również mniejsze jachty biorące udział w tych regatach, zacumowały przy Wałach Chrobrego, tworząc niepowtarzalną scenerię tego żeglarskiego wydarzenia.

Od soboty do poniedziałku można było zwiedzać pokłady największych żaglowców świata czy wysłuchać wielu świetnych koncertów szantowych, nie brakowało też mnóstwa atrakcji dla osób nie interesujących się żeglarstwem.

My szczególnie oczekiwaliśmy na przybycie biorącego udział w regatach jachtu "Tornado", na którym pod wodzą kpt. Łukasza Włodarskiego żeglowała m.in. nasza klubowiczka Ola Powęska. Po pełnym przygód etapie z Kłajpedy, jacht przycumował w pobliżu "Daru Młodzieży", a my mogliśmy całą załogę podziwiać w trakcie finałowej parady ulicami Szczecina.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć, które tylko w niewielkim stopniu oddają fantastyczny klimat tej imprezy.


Dodano 02.08.2017

Możemy już z dumą poinformować, że budowa nowego klubowego jachtu Solina 24 dobiegła końca.  W hangarze w Podwolinie przez kilka miesięcy trwały intensywne prace wykończeniowe kadłuba oraz montaż osprzętu i wyposażenia, w których główny prym wiedli Darek Janik, Grzesiek Haracz i Łukasz Mierzwa. Pomagali im w miarę możliwości również inni członkowie klubu, których można wypatrzyć na zdjęciach w foto-relacji.

W piątek 28 lipca jacht, który będzie nosił nazwę „Niżanka”, opuścił hangar w Podwolinie i został przetransportowany do zaprzyjaźnionej stoczni w Jeziórku, gdzie w sobotę postawiono maszt i dopasowano olinowanie stałe i ruchome.

W tym sezonie „Niżanka” zostanie zwodowana na Jeziorze Tarnobrzeskim, w przyszłym roku być może trafi na Zalew Soliński.

Pozostało jeszcze do załatwienia klika spraw (znakowanie burt, dokończenie rejestracji, zakup odbijaczy), ale już za kilka dni będziemy testować, jak nasza „Solina 24” spisuje się na wodzie.

A na razie zapraszamy do oglądnięcia uaktualnionej galerii zdjęć z budowy jachtu i krótkiego nagrania z wnętrza „Niżanki”.


Dodano 31.07.2017

Poniżej informacja ze strony facebookowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Z przyjemnościa informujemy, że pierwszy zawodnik Szkoły Żeglarstwa przy Jacht Klubie Nisko z licencją PZŻ, Daniel Bylicki przetarł szlaki dla młodszych kolegów na VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia w klasie Optimist grupa B. Wsród 39 zawodników zajął 16 miejsce, a w grupie chłopaków był 9.

Serdecznie gratulujemy. Nasze pierwsze oczekiwania zostały spełnione, a wyjazd przysporzył nam trenerom nowych znajomości i doświadczeń, co motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli.

My również gratulujemy udanego debiutu naszemu młodemu zawodnikowi oraz jego trenerom: Robertowi Sołtysowi i Mateuszowi Źródłowskiemu, a także pozostałym członkom ekipy szkoleniowej niżańskiej Szkoły Żeglarstwa: Oli Brodziak, Karolinie Krawiec i Tomkowi Zdebowi. Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć z tych regat.


Dodano 25.07.2017

Szkoła Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko (wcześniej „Sekcja Optimist”) działa dopiero od 2 lat, ale ma pod opieką już około 30 młodych żeglarzy, z których najlepsi biorą udział w różnych amatorskich regatach.

Dzisiaj możemy z dumą poinformować, że pierwszy z wychowanków Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko, Daniel Bylicki, otrzyma wkrótce licencję zawodnika PZŻ i wystartuje w VI Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia w klasie Optimist w grupie B. Zawody odbędą się w dniach 29-30 lipca 2017 r. na Jeziorze Tarnobrzeskim, a Daniel będzie oczywiście reprezentował Jacht Klub Nisko.

Liczymy, że nasz pierwszy zawodnik zbierze cenne doświadczenia i przetrze szlak dla następnych wychowanków niżańskiej Szkoły Żeglarstwa.

Serdecznie gratulujemy instruktorom Szkoły, a zwłaszcza jej Kierownikowi Robertowi Sołtysowi.

Jednocześnie bardzo dziękujemy kolegom z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg za okazane wsparcie.


Dodano 25.07.2017

Na początku maja 2017 r. ogłosiliśmy konkurs na nazwę nowego klubowego jachtu „Solina 24”. Na klubową skrzynkę mailową (lub za pośrednictwem Facebook’a) zgłoszono 24 nazwy: Aligra, Barcówka, Borino, Demago, Django, Drapichrust Niżański, Duch Niżańskiego, Galicja, Galicjanka, JKN Chyży, Klątwa Teściowej, Magneska, Morget, Natan, Niska, Niskuś, Niżanka, Niżańska Torpeda, Nysky, oksiN, Podwoliński Duch, Tchnienie Poranka, Włóczykij Niżański, Yugo.

Jak widać, Zarząd Klubu, który pełnił rolę konkursowego jury, miał bardzo twardy orzech do zgryzienia. Konieczne było odbycie kilku spotkań, mniej lub bardziej formalnych, aby wybrać nazwę, którą wszyscy zaakceptują.

Niniejszym ogłaszamy więc, że nasz nowy klubowy jacht będzie nosił nazwę: NIŻANKA.

Jest to propozycja zgłoszona przez kol.Marka Gutkinda, który tym samym został zwycięzcą konkursu i odbiorcą głównej nagrody, czyli zestawu gadżetów żeglarskich (worek żeglarski, nóż bosmański, brelok pływający oraz kubek z logo Jacht Klubu Nisko wypełniony żeglarskimi krówkami).

Zgodnie z regulaminem konkursu rozlosowano również nagrody pocieszenia wśród wszystkich uczestników. Noże bosmańskie i breloki pływające otrzymają: Mariusz Burek, Andrzej Pasiak i Mariusz Wiącek.


Dodano 23.07.2017

Budowa klubowego jachtu Solina 24 dobiega końca.  Od listopada zeszłego roku trwały intensywne prace wykończeniowe zakupionego kadłuba i instalowanie w nim i na nim niezbędnego osprzętu i wyposażenia. W pracach brało udział, choćby okazjonalnie, kilku członków klubu, jednak główny ciężar budowy spoczął na trzech osobach: Darku, Grześku i Łukaszu. Bez ich poświęcenia i spędzenia niezliczonej liczby godzin w klubowym hangarze finał robót byłby jeszcze daleko.

Efekty pracy Darka, Grześka i Łukasza robią spore wrażenie. Trzeba pamiętać, że tylko oni wiedzą, ile żmudnej pracy wymagały poszczególne etapy tego przedsięwzięcia.

Obecnie zamontowany jest już cały osprzęt pokładowy, a wnętrze wygląda coraz bardziej komfortowo. Funkcjonują urządzenia elektryczne: oświetlenie, nagłośnienie, a nawet lodówka! Bez wątpienia pozytywne odczucia budzi zamontowany sedesik J

W najbliższych dniach złożymy wniosek o rejestrację naszego jachtu, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji, nastąpi wodowanie, na które zaprosimy wszystkich członków klubu. Pierwsze żeglowanie w tym sezonie nastąpi najprawdopodobniej na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Przypominamy, że jacht będzie udostępniany jedynie naszym klubowiczom, którzy opłacili składki członkowskie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z budowy jachtu w foto-galerii.


Dodano 22.07.2017

Minęły emocje związane z VIII Niżańskimi Regatami, ale żeglarze nie zniknęli z Zalewu Podwolina. W kolejne weekendy lipca odbywają się zajęcia Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

W sobotę na jednożaglowych "Optimistach" trenowała m.in. grupa dzieci, które dopiero w tym roku zaczęły swoją żeglarską przygodę. Początki zwykle bywają trudne, jednak większość młodych adeptów sztuki żeglarskiej dzielnie radziła sobie na wodzie. Nie ułatwiał zadania kapryśny wiatr, który albo nie wiał wcale, albo wiał ze wszystkich stron świata po kolei. Na szczęście instruktorzy prowadzący tego dnia zajęcia: Robert, Tomek i Karolina potrafili w tych niekorzystnych warunkach realizować kolejne punkty programu szkoleniowego.

Wszelkie trudności związane z treningiem wynagrodziły młodym kursantom chwile spędzone w wodzie przy brzegu podczas testowania wyporności kamizelek asekuracyjnych ;)


Dodano 26.06.2017

W miniony weekend 24 i 25 czerwca 2017 r. odbyły się VIII Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina.

W pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. Do wyścigów przystąpiło 11 młodych zawodników: ośmiu ze Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko i trzech z Klubu Żeglarskiego Orkan z Mielca.

Silny wiatr nie wystraszył młodych żeglarzy. Dzielnie okrążali wyspę podczas czterech wyścigów, a do końcowej klasyfikacji Komisja Regatowa wzięła pod uwagę trzy najlepsze biegi każdego zawodnika.

Końcowa klasyfikacja (na trzecim miejscu ex aequo 2 zawodników)

1. Daniel Bylicki (Jacht Klub Nisko)

2. Paweł Szyliński (Jacht Klub Nisko)

3. Emil Pająk (KŻ Orkan Mielec)

3. Jakub Sołek (Jacht Klub Nisko)

Oprócz zawodników z podium dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

Podczas sobotnich zawodów miło nam było gościć Burmistrza Niska p.Juliana Ozimka. Jak wiadomo Urząd Gminy i Miasta Nisko jest od wielu lat głównym sponsorem naszej imprezy.

Dziękujemy także Staroście Powiatu Niżańskiego p.Robertowi Bednarzowi, który również zaszczycił nas swoją obecnością.

Po zawodach na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których wszyscy chętni mogli pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko przy dźwiękach piosenki żeglarskiej dobiegającej z brzegu.

Warto wspomnieć o dodatkowych atrakcjach sobotniego dnia, które organizatorzy przygotowali dla dzieci. Najmłodsi mogli uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez profesjonalnych animatorów. Można też było z bliska oglądnąć radiowóz i porozmawiać z policjantami, którzy uświadamiali wszystkich o niebezpieczeństwach związanych z wypoczynkiem nad wodą. Wieczorem pojawiły się wozy strażackie i można było do woli posłuchać dźwięku syren, które pozwalano uruchamiać młodym entuzjastom tego zawodu :)

Wieczorem niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie mogli zrelaksować się na zakończenie pracowitego dnia.

W drugim dniu zawodów w kategorii „Open” wystartowało 12 załóg, a kolejne 5 w kategorii „Ostróda” . Miło nam było gościć żeglarzy m.in. ze Stalowej Woli, Janowa Lubelskiego i Mielca. Podobnie jak w sobotę rozegrano cztery biegi, a do końcowej klasyfikacji wzięto pod uwagę trzy najlepsze biegi każdej załogi.

Końcowe wyniki niedzielnych zawodów:

Kategoria „Open” (na trzecim miejscu 2 zawodników ex aequo)

1. Marek Masłowski, Michał Masłowski

2. Mirosław Gąszcz, Karol Gąszcz

3. Marek Zastawski

3. Mateusz Źródłowski

Kategoria „Ostróda”

1. Jacek Gołębiowski, Jan Chmura, Bartłomiej Muda (załoga LOK Stalowa Wola)

2. Edward Dec, Robert Dec, Kacper Cholewa, Michał Cholewa

3. Michał Siudy, Karol Węgliński

Bardzo dziękujemy tym klubowiczom i sympatykom JKN, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Wielkie słowa podziękowania kierujemy do głównego sponsora naszej imprezy, jakim jest Urząd Gminy i Miasta Nisko.

Dziękujemy pozostałym sponsorom wymienionym poniżej, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie finansowo lub w inny sposób przyczynili do sprawnej organizacji VIII Niżańskich Regat:

Powiat Niżański, „Erbud” Rzeszów, „Jawor” - Stanisław Nagier, „Enesta”, Monika i Tomasz Radziejowscy, Artur Powęska, Zbigniew Kucia, Łukasz Mierzwa, „Bake Plus” - Sławomir Sądej, Montaż i Serwis LPG – Ireneusz Węgliński, ZBI-MAR, „Slovrur”, „Autoserwis” – Robert Ekiert, „Eldom” Nisko, „Control Plus”, „Hydrowit”, "Unimark", „Intermarche” Nisko – „Ferbi”- Arkadiusz Kot, „Optima” – Jacek Laskowski, „Med-Power”, PRI Józef Korkosz, „EL-KAM” Kamil Kowalski, "Optimum - Materace".

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy w naszej foto-galerii.


Dodano 21.06.2017

Sobota 17 czerwca była dniem egzaminacyjnym weekendowego kursu na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

Najpierw nasi kursanci zmagali się z podchwytliwymi pytaniami testu gruntownie sprawdzającego ich wiedzę żeglarską. Następnie przyszedł czas na wykazanie się praktycznymi umiejętnościami. Na szczęście pogoda sprzyjała manewrom, gdyż wiało całkiem przyzwoicie (4B) a zapowiadane opady deszczu nie nadchodziły.

Nasi kursanci pod okiem Komisji Egzaminacyjnej manewrowali jachtem kabinowym zarówno na silniku, jak i pod żaglami. Poziom stresu był spory, ale finał okazał się na szczęście pozytywny, gdyż przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej Magda Malicka pogratulowała wszystkim zdającym zaliczenia pierwszego szczebla w karierze żeglarskiej.

Liczymy, że w przyszłości będą oni zdobywać kolejne szczeble, do czego najlepszą drogą jest członkostwo w Jacht Klubie Nisko, do czego serdecznie zachęcamy :)

Serdecznie gratulujemy Monice, Ewie, Piotrowi, Kubie, Mariuszowi, Michałowi i Pawłowi, a klubowym instruktorom dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i sił na szkolenie naszych kursantów, co jak zwykle czynili z wielkim zaangażowaniem i dużą satysfakcją:)


Dodano 21.06.2017

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że na ogłoszony przez nasz Klub konkurs na nazwę nowego jachtu wpłynęły 24 propozycje. Listę tych nazw zamieszczamy poniżej w kolejności alfabetycznej:

Aligra, Barcówka,  Borino, Demago, Django, Drapichrust Niżański, Duch Niżańskiego, Galicja, Galicjanka, JKN Chyży, Klątwa Teściowej, Magneska, Morget, Natan, Niska, Niskuś, Niżanka, Niżańska Torpeda, Nysky, oksiN, Podwoliński Duch, Tchnienie Poranka, Włóczykij Niżański, Yugo.

Zarząd Klubu podjął już pierwszą próbę wyboru zwycięskiej nazwy, jednak mimo burzliwej dyskusji nie udało się nam na razie dojść do consensusu. Większości członków Zarządu podobają się 2-3 nazwy i zapewne spośród tych propozycji wybierzemy tę najlepszą :)

W tej chwili trwają intensywne przygotowania do VIII Niżańskich Regat, więc ostateczną decyzję podejmiemy tuż po ich zakończeniu, o czym poinformujemy na naszej stronie.

Zarząd JKN


Dodano 13.06.2017

Już wkrótce odbędzie się kolejna - ósma - edycja naszej cyklicznej imprezy, jaką są Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym "Podwolina".

W sobotę 24 czerwca 2017 r. zostaną przeprowadzone wyścigi małych jachtów w klasie "Optimist", podczas których zobaczymy w akcji wychowanków klubowej Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży, a zapewne również młodych żeglarzy z Mielca i Przemyśla.

W niedzielę 25 czerwca 2017 r. na większych jachtach ścigać się będą uczestnicy regat startujący w dwóch kategoriach "Ostróda" i "Open".

Jak co roku, wszyscy chętni będą mogli pożeglować po podwolińskim akwenie pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko, będzie również można posłuchać żeglarskiej muzyki.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na zamieszczonym obok plakacie - wystarczy kliknąć :)

Serdecznie zapraszamy!


Dodano 15.05.2017

KONKURS NA NAZWĘ NOWEGO JACHTU KLUBOWEGO

Zapraszamy klubowiczów (i nie tylko) do uczestnictwa w konkursie na nazwę dla naszego nowego jachtu Solina 24.

Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu.


Dodano 15.05.2017

W sobotę 13 maja nad zalewem Podwolina odbyło się Wiosenne Ognisko Żeglarskie, na które zaprosiliśmy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami.

Jak na ten wyjątkowo zimny i deszczowy maj - pogoda nam sprzyjała, a przybyli uczestnicy ogniska bardzo przyjemnie spędzili ten wieczór, a nawet kawałek nocy :)

Jak zwykle była to okazja by powspominać rejsy, w których wzięliśmy udział, oraz zaplanować kolejne (przy aprobacie naszych żon :) ) , ale również porozmawiać na wszelkie inne tematy.

Za przygotowanie przysmaków grillowych oraz perfekcyjną organizację i obsługę ogniska serdecznie dziękujemy kol.Sławkowi, a także Gosi, Karolinie i Andrzejowi oraz Grzegorzowi - kierowcy z firmy BakePlus.


Dodano 15.05.2017

Podobnie jak w zeszłych latach, na początku maja ruszyła praktyczna część kursu na patent żeglarza jachtowego. Podczas pierwszych zajęć nasi kursanci zapoznawali się przy brzegu z budową i obsługą jachtu, podczas kolejnych ćwiczyli pływanie na silniku oraz rozpoczęli pierwsze manewry pod żaglami.

Mimo zmiennej pogody jak dotąd wszystkie zajęcia odbyły się zgodnie z planem. Aktualnie doskonalimy wykonywanie zwrotów przez sztag i rufę. Trzymamy kciuki za pomyślne wiatry podczas kolejnych weekendów :)


Dodano 24.04.2017

W piątek 21.04.2017 r. odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie naszego Klubu. W pierwszym terminie brakowało quorum, więc obrady rozpoczęliśmy w drugim terminie - o godz.18.15.

W pierwszej części zebrania wysłuchaliśmy sprawozdania z działalności Zarządu, stan finansów Klubu, działalności Sekcji Optimist i sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Następnie Walne Zebranie podjęło uchwały o przyjęciu sprawozdań, udzieleniu absolutorium ustępującym członkom Zarządu i przeznaczeniu nadwyżki finansowej Klubu w całości na cele statutowe.

W drugiej części Zebrania przystąpiono do wyboru klubowych władz na lata 2017-2018. Komandorem Stowarzyszenia Żeglarskiego "Jacht Klub Nisko" został ponownie Stanisław Czerewin, a skład Zarządu zmienił się w niewielkim stopniu. Komisja Rewizyjna będzie funkcjonowała w takim samym składzie jak podczas poprzedniej kadencji. Podczas Walnego Zebrania wybrano również delegatów na Sejmik OZŻ.

Aktualne władze klubu przedstawiono w zakładce.


Dodano 18.04.2017

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 21.04.2017, o godz.18.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 21.04.2017. o godz. 18.15.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

PROPONOWANY Porządek OBRAD WALNEGO ZEBRANIA - 21 kwietnia 2017

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

4. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

5. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Sekcji „Optimist”

- przedstawienie sprawozdania finansowego Klubu

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Wybór Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora

13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2018.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Wolne Wnioski.

17. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 07.04.2017

Piękna wiosenna pogoda towarzyszyła w niedzielę 2 kwietnia rozpoczęciu sezonu przez Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przy Jacht Klubie Nisko.

Najpierw instruktorzy z podopiecznymi zajęli się czyszczeniem mocno zakurzonego po sezonie zimowym sprzętu pływającego, a już w południe na Zalewie Podwolina pojawiło się kilka „Optimistów” i nasi młodzi żeglarze mogli sprawdzić, czy przez zimę nie zapomnieli jak się żegluje :) Wiało nieźle, więc sprawdzian był pełen emocji i oczywiście wypadł pozytywnie.

Podobnie jak rok temu, kolejnym punktem programu było utopienie Marzanny, która wykorzystując południowe wiatry próbowała wrócić do brzegu, ale ostatecznie została pokonana. Następnie rozpoczęło się wspólne ognisko, podczas którego oprócz pieczenia kiełbasek można było skosztować smakowitego kociołka i grochówki, przygotowanych przez Maćka.

Warto zauważyć, że oprócz instruktorów i rodziców dzieci ze Szkoły Żeglarstwa, na ognisko przybyło wielu innych klubowiczów (zaproszeni byli wszyscy członkowie JKN), więc cel integracyjny imprezy został osiągnięty.

Przypominamy, że już za dwa tygodnie – w sobotę 22 kwietnia – planujemy kolejne otwarcie sezonu. Rozpocznie się ono wodowaniem klubowych jachtów, na które zapraszamy stałą ekipę „specjalistów od slipowania”, a zakończy ogniskiem żeglarskim, na które zapraszamy wszystkich członków Klubu wraz z rodzinami.

Jak zwykle udział w ognisku jest bezpłatny, należy jedynie ze sobą przynieść ulubione napoje chłodzące i rozgrzewające :).

Tymczasem zapraszamy do oglądnięcia kilkunastu zdjęć z niedzielnych wydarzeń na Zalewie Podwolina.


Dodano 18.03.2017

W kwietniu 2015 roku rozpoczęła działalność Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko. Od tego czasu na klubowej stronie regularnie pojawiały się informacje o szkoleniach prowadzonych przez Sekcję, a także o sukcesach jej wychowanków biorących udział w regatach „Pucharu Optymistrza”.

W tym roku instruktorzy związani z Sekcją „Optimist” zdecydowali się na jej przekształcenie w Szkołę Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży JKN. W praktyce oznacza to utworzenie trzech grup szkoleniowych. Dwie grupy dzieci w wieku od 6 do 12 lat (początkująca i zaawansowana) szkoliły się będą tak jak dotąd na „Optimistach”. Trzecia grupa skupiała będzie starsze dzieci, które będą kontynuowały edukację żeglarską na „Laserach” i „Omegach”, a następnie, po ukończeniu 14 roku życia, przystąpią do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

O tych i innych planach kierownik dotychczasowej Sekcji „Optimist” Robert Sołtys opowiadał klubowiczom przybyłym na Walne Zebranie w dniu 11 marca, a także na późniejszym Zebraniu Zarządu Klubu. Pomysł zyskał pełną aprobatę Zarządu.

Ogłoszenie o naborze do Szkoły Żeglarstwa zamieszczamy tutaj.

Jednocześnie zapraszamy do śledzenia działalności Szkoły na naszej klubowej stronie , a także na facebooku.


Dodano 15.03.2017

W dniu 11 marca 2017 roku w sali konferencyjnej Klubu Sportowego „Podwolina” odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”. Z powodu braku quorum w pierwszym terminie o godz.16.00, Walne Zebranie rozpoczęło obrady w drugim terminie o godz.16.30.

Po wyborze Przewodniczącego oraz Protokolanta Walnego Zebrania kolejnym punktem programu miało być odczytanie porządku obrad, jednak wcześniej Komandor Klubu poinformował zebranych o braku sprawozdania finansowego za 2016 rok. Okazało się, że z przyczyn niezależnych od Zarządu Klubu dokument ten nie został przygotowany do momentu rozpoczęcia obrad, co w konsekwencji uniemożliwiło udzielenie absolutorium ustępującym członkom Zarządu i przeprowadzenie wyborów władz Klubu na następną kadencję.

W tej sytuacji Komandor zaproponował zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego w nowym terminie, po uzupełnieniu brakujących dokumentów. W głosowaniu jawnym zebrani jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą Zarząd do ustalenia terminu i zorganizowania kolejnego Walnego Zebrania. Na tym obrady zakończono.

W tym samym dniu odbyło się Zebranie Zarządu Klubu, na którym m.in. uchwalono zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego w nowym terminie. Wszyscy członkowie Klubu zostaną o tym poinformowani w sposób przewidziany statutem naszego stowarzyszenia.


Dodano 13.03.2017

Jak co roku, na początku marca rozpoczęliśmy kurs żeglarski przygotowujący do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Mamy za sobą już dwa wykłady. Podczas pierwszego nasi kursanci zapoznali się z budową, wyposażeniem i obsługą jachtów śródlądowych, na drugim poznali tajniki teorii żeglowania.

W najbliższy piątek zaplanowany jest wykład z przepisów żeglarskich. Ponieważ mamy jeszcze wolne miejsca na kursie, nadal zapraszamy wszystkich chętnych do zapisania się na kurs.

Jest to już dziesiąte szkolenie organizowane przez nasz klub. Podczas poprzednich kursów wyszkoliliśmy ponad 120 żeglarzy, którzy następnie pozytywnie zdali egzaminy na patent żeglarza jachtowego. Wielu z nich zostało członkami naszego klubu, niektórzy są już jachtowymi sternikami morskimi, a nawet samodzielnie prowadzą rejsy morskie!

Szczegółowe informacje dotyczące kursu można znaleźć tutaj.


Dodano 04.03.2017

W niedzielę 20 lutego w siedzibie naszego klubu w Nisku-Podwolinie odbył się kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.

Kurs prowadził kpt.Bogdan Sobiło, a wzięło w nim udział pięciu naszych klubowiczów.

Wszyscy przystąpili na początku marca do egzaminu w delegaturze UKE w Rzeszowie i bez problemu go zdali, uzyskując niezbędne uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów morskich na obszarze A1.


Dodano 18.02.2017

Na początku stycznia dwóch żeglarzy z naszego klubu - Artur i Piotr, wzięło udział w rejsie na "Pogorii" na trasie Genua - Calvi (Korsyka) - Villefranche Sur Mer - San Remo.

Oprócz żeglowania (w tym ekscytujących wspinaczek na reje) znalazł się czas na zwiedzanie włoskich i francuskich miast portowych, a nawet na wycieczkę do Monako!

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z tego rejsu (w formie prezentacji pdf), które być może zachęcą innych klubowiczów do zasmakowania morskiej przygody na którymś z dużych polskich żaglowców.


Dodano 07.02.2017

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 11.03.2017, o godz.16.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 11.03.2017. o godz. 16.30.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

PROPONOWANY Porządek OBRAD WALNEGO ZEBRANIA - 11 marca 2017

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.

3. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

4. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

5. Wybór Komisji Skrutacyjno – Wyborczej.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu

- przedstawienie sprawozdania z działalności Sekcji „Optimist”

- przedstawienie sprawozdania finansowego Klubu

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

11. Wybór Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora

13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2018.

14. Wybory Komisji Rewizyjnej.

15. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

16. Wolne Wnioski.

17. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 31.01.2017

Jacht Klub Nisko organizuje kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC.

Szkolenie odbędzie się w niedzielę 19 lutego 2017 roku w godz. 10.00 - 16.00 w budynku Klubu Sportowego "Podwolina" w Nisku-Podwolinie przy ul.Karasia.

Kurs poprowadzi kpt. Bogdan Sobiło.

Do dyspozycji kursantów będą oryginalne radia morskie VHF ze zmniejszoną mocą nadawania.

Odpłatność za szkolenie wynosi 290 PLN od osoby.

Zgłoszenia na kurs prosimy kierować e-mailem na pocztę klubową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacje o egzaminie dostępne tutaj.


Dodano 31.01.2017

Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenne szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

Spotkanie organizacyjne kursu odbędzie się w piątek 3 marca 2017 roku o godz 16.30 w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego "Podwolina" na ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Koszt uczestnictwa w kursie: 650 zł (osoby dorosłe) lub 550 zł (młodzież ucząca się do 26 roku życia).

Szczegółowy grafik zajęć teoretycznych i praktycznych i inne niezbędne informacje są dostępne w zakładce:  Szkolenia/Żeglarz jachtowy.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na pocztę klubową Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Dodano 19.01.2017

Drodzy Klubowicze!

Na progu nowego sezonu żeglarskiego przypominamy o statutowym obowiązku każdego klubowicza, czyli opłacie składki członkowskiej za 2017 rok (a przypadku zaległości – również za lata poprzednie).

Całoroczną składkę (120 zł - osoby pełnoletnie, 60 zł - dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia) należy wpłacać na rachunek Jacht Klubu Nisko:

35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank PEKAO S.A. I Oddział w Stalowej Woli)

w terminie do 31 maja 2017 roku.

W miarę możliwości prosimy jednak o wcześniejsze wpłaty, co pozwoli m.in. na zakup brakującego wyposażenia i osprzętu jachtu Solina 24, tak aby już w tym sezonie był on do dyspozycji wszystkich klubowiczów. Osoby, które nie wiedzą, czy mają opłacone składki członkowskie za lata poprzednie, a chcą nadal należeć do naszego klubu, proszone są o przysłanie na pocztę klubową e-maila z zapytaniem o stan składek (lub telefon do Piotra Barcia 608 250 716).

Przypominamy, że zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy członków osób, które zalegają z zapłatą składek członkowskich, zwłaszcza gdy zaległość dotyczy kilku lat.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. W pierwszym kwartale 2017 roku odbędzie się sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko”. O terminie i miejscu zebrania poinformujemy wkrótce wszystkich klubowiczów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 12.12.2016 przez BP

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w drugi weekend grudnia nasz Jacht Klub zorganizował integracyjny wyjazd do Lwowa. Pogoda nam sprzyjała, bo ustąpiły mrozy, a śnieg, którego opady niedawno sparaliżowały Lwów, całkowicie stopniał. Co prawda w niedzielę chwilami kropił drobny deszcz, ale cóż to za przeszkoda dla prawdziwych żeglarzy ;)

Dość intensywny program wycieczki zrealizowaliśmy prawie w całości. W sobotę oglądaliśmy i zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki starego Lwowa, w tym greckokatolicki archikatedralny Sobór Św.Jura, katedrę ormiańską i rzymsko-katolicką bazylikę archikatedralną pw. NMP, a także kaplicę Boimów, zabytkową aptekę-muzeum, dworzec kolejowy i inne miejsca, które wymieniono w programie wycieczki. Był również czas wolny na zakupy, czy spacery po lwowskim Rynku. Naszą przewodniczką była energiczna Oksana, która ze śpiewnym akcentem barwnie opisywała dzieje poszczególnych zabytków i pomagała poczuć atmosferę przedwojennego Lwowa.

Wieczorem czekała nas natomiast wizyta w Operze Lwowskiej, gdzie po zwiedzeniu jej zachwycających wnętrz, zasiedliśmy na widowni, aby wysłuchać i oglądnąć słynne dzieło Gaetano Donizettiego „Napój miłosny”.

Nie był to koniec atrakcji tego dnia. W restauracji hotelu „Lwów” ( w którym nocowaliśmy) czekała na nas obfita kolacja oraz zespół wykonujący stare lwowskie piosenki, jak również przeboje współczesnej muzyki biesiadnej i tanecznej. Wkrótce ruszyliśmy do tańca, za co nawet dostaliśmy oklaski od pozostałych gości hotelowych. Impreza rozkręcała się coraz bardziej i dopiero błagalne prośby obsługi restauracji skłoniły nas grubo po północy do udania się do pokojów.

W niedzielę naszym głównym celem były Cmentarze Łyczakowski i Obrońców Lwowa, które chyba na wszystkich wywarły ogromne wrażenie. Nasza przewodniczka szczegółowo opisywała najbardziej charakterystyczne grobowce i pomniki pochowanych tam znamienitych mieszkańców przedwojennego Lwowa, a także przybliżyła historię obrony tego miasta w 1918 i 1919 roku, oraz dramatyczne okoliczności związane ze zniszczeniem i kolejnymi próbami odbudowy cmentarza Orląt Lwowskich w latach powojennych.

Na zakończenie wycieczki uczestniczyliśmy jeszcze we Mszy Św. w jęz.polskim w Katedrze Łacińskiej, a po wyśmienitym obiedzie w restauracji „Nostalgia” ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Bardzo dziękujemy panu Bogusławowi z Biura Turystycznego „Tęcza” za opiekę nad naszą grupą, panu Grzegorzowi – kierowcy i właścicielowi autokaru za bezpieczną jazdę oraz koledze Tomkowi, który był koordynatorem wycieczki z ramienia naszego klubu.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z lwowskiego „rejsu” w zakładce „Foto-relacje”.


Dodano 28.11.2016 przez BP

W sobotę 26 listopada, zgodnie z zapowiedziami, grupa naszych klubowiczów bawiła się na Balu Andrzejkowym w „Zielonym Dworku” w Nisku. Imprezę można było nazwać Andrzejkami Siatkarsko-Żeglarskimi, bowiem te dwie grupy sportowców ;) spotkały się na wspólnej zabawie.

Wprawdzie członków naszego klubu było nieco mniej niż w poprzednich latach, jednak nadrabialiśmy to obfitą konsumpcją podawanych przysmaków i przyniesionych napojów żeglarskich oraz aktywnością na parkiecie. W pamięci zostaną nam na pewno żywiołowe i efektowne ewolucje taneczne niektórych uczestniczek Balu ;)

Zabawa andrzejkowa była również okazją do intensywnych rozmów na wszelkie tematy, ze szczególnym uwzględnieniem planów żeglarskich na przyszły rok. Atmosfera imprezy była wyśmienita, więc czas płynął zaskakująco szybko, a decyzję o powrocie do domu podjąć było nadzwyczaj trudno. :)


Dodano 19.11.2016 przez BP

Jak wiadomo, w zeszłym roku przy naszym klubie powstała Sekcja „Optimist”, której celem jest edukacja żeglarska dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Mimo stosunkowo krótkiego okresu szkolenia, niżańscy „Optymiściarze” nieźle sobie radzą na wodzie, odnosząc nawet sukcesy w amatorskich regatach. Nasi instruktorzy mają bardzo ambitne plany dalszego rozwoju Sekcji, jednak ograniczeniem są posiadane przez Jacht Klub Nisko środki finansowe.

Dlatego, gdy w połowie 2016 roku ruszyła pierwsza edycja programu „Klub”, od razu zdecydowaliśmy się do niego przystąpić. Celem programu, przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest wspieranie lokalnych klubów sportowych, które kształtują sportowo dzieci i młodzież. Działalność naszej Sekcji „Optimist” idealnie wpisuje się w te założenia, więc wysłaliśmy do Ministerstwa odpowiednie wnioski już w kwietniu.

Niestety, nie udało nam się wtedy uzyskać dofinansowania. Z całej Polski zgłosiło się ponad 3600 klubów, z czego dotacje otrzymało tylko około 1270. Na szczęście, w związku z tak ogromnym zainteresowaniem tym programem, Ministerstwo uruchomiło drugi nabór, do którego mogły przystąpić kluby sportowe, których wnioski zostały wcześniej odrzucone.

Z dużym niepokojem oczekiwaliśmy na rozstrzygnięcie tego drugiego etapu i wreszcie otrzymaliśmy informację o zaakceptowaniu naszego wniosku i przyznaniu dotacji 10 000 zł na dalszy rozwój Sekcji „Optimist’! Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zakup osprzętu do jachtów, na których szkolą się nasi najmłodsi żeglarze, oraz na inne koszty funkcjonowania Sekcji. Bardzo się cieszymy tym wsparciem i jesteśmy pewni, że dzięki temu nasi wychowankowie osiągną jeszcze wyższy poziom sportowy, a ich sukcesy zachęcą większa liczbę dzieci do uprawiania żeglarstwa.


Dodano 06.11.2016 przez BP

Na początku listopada podjęliśmy intensywne działania związane z budową "Soliny 24" - nowego jachtu JKN. Kierownikiem prac i głównym fachowcem jest oczywiście nasz klubowicz Darek, przed którym żadna "Solina" nie ma tajemnic :) Na razie najbardziej aktywnymi pomocnikami są Grzesiek i Łukasz, których wspierają głównie Edek i Staszek, ale wierzymy, że innych chętnych do pomocy nie braknie. Postępy prac będzie można oglądać w tematycznej foto-relacji. Na razie zdjęć jest niewiele, ale będą systematycznie uzupełniane.

Planujemy wykończenie "Soliny 24" przed sezonem żeglarskim 2017. Zakupiliśmy już dużo osprzętu i materiałów niezbędnych do osiągnięcia tego celu, ale sporo wydatków jest jeszcze przed nami. Robimy co możemy, aby ten jacht mógł jak najszybciej służyć wszystkim członkom klubu, ale jak zwykle problemem są pieniądze. Prosimy więc wszystkich klubowiczów, którzy nie uiścili jeszcze składek członkowskich, o uregulowanie tych zaległości.

Zapraszamy do śledzenia postępu prac wykończeniowych przy naszej "Solinie".


Dodano 28.10.2016 przez BP

Zakończenie sezonu żeglarskiego 2016 stało się faktem. Wszystkie nasze jachty są już na lądzie, a my wreszcie mamy czas na zimowe remonty sprzętu oraz na imprezy integracyjne:)

Jesienne Ognisko Żeglarskie nie doszło w tym roku do skutku (głównie z powodu niekorzystnej pogody), ale nie jest wykluczone, że zorganizujemy je zimą, w połączeniu z kuligiem.

Na razie proponujemy wszystkim klubowiczom dwie inne imprezy integracyjne.

Pierwszą z nich będą Andrzejki Żeglarskie, w sobotę 26 listopada 2016 r., w „Zielonym Dworku” w Nisku. Oprawę muzyczną zapewni zespół „Lesioki”, który występował już na naszych imprezach pod nazwą „Joy”. Szczegóły dotyczące balu podajemy w zakładce.

Nasza druga propozycja jest pewną niespodzianką, zapraszamy bowiem wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na wycieczkę do … Lwowa. Wprawdzie nie dopłyniemy tam na jachtach, jednak nie ma wątpliwości, że i na pokładzie autobusu będzie panowała żeglarska atmosfera, a integracja będzie pełna :)

Szczegóły wycieczki, która odbędzie się w dniach 9 – 11 grudnia 2016 roku podajemy tutaj. Prosimy o szybkie decyzje, gdyż do 6 listopada musimy podać liczbę chętnych, co będzie miało wpływ na cenę wycieczki oraz wybór hotelu.


Dodano 20.10.2016 przez BP

Kolejny sezon żeglarski na Zalewie Podwolina już za nami. W dwie soboty (8 i 15 października) grupa członków naszego klubu wyciągała na brzeg i transportowała na miejsce zimowego postoju klubowe jachty.

Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie, do czego na pewno przyczyniła się przeprowadzona niedawno modernizacja miejsca slipowania. Jest to zasługą bosmana Grześka i „rewizora” Łukasza, którzy kilka tygodni temu, tylko sobie znanym sposobem, ułożyli betonowe płyty ułatwiające zjazd przyczepy podłodziowej do wody.

Czas zimowy będzie okazją do przeprowadzenia niezbędnych napraw naszych mocno wyeksploatowanych po sezonie łódek, a także dokończenia budowy nowego klubowego jachtu „Solina 24”.

 


Dodano 19.10.2016 przez BP

(fot.ze strony facebookowej "Pucharu Optymistrza")

W sobotę 13 października na zalewie w Otałęży k/Mielca odbyły się ostatnie tegoroczne regaty w ramach drugiej edycji „Pucharu Optymistrza”.

Przypominamy, że młodzi żeglarze ścigali się wcześniej na zalewach: Podwolina w Nisku, Solińskim w Polańczyku i w Ostrowie k/Przemyśla.

W zawodach wzięło udział 14 młodych żeglarzy – pięciu z KŻ „Orkan” z Mielca, dwóch z YK „San” z Przemyśla, pięcioro z Sekcji „Optimist” Jacht Klubu Nisko i dwóch z tarnobrzeskiej „Kotwicy”. Po podsumowaniu wyników okazało się, że na pierwszym miejscu uplasował się Michał Cholewa z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg, na drugim Daniel Bylicki z JKN, a na trzecim Kacper Cholewa – również z „Kotwicy”.

W klasyfikacji generalnej „Pucharu Optymistrza 2015” uwzględniającej punkty zdobyte przez żeglarzy we wszystkich pięciu tegorocznych zawodach, pierwsze miejsce zajął Michał Cholewa z tarnobrzeskiej „Kotwicy”, drugie ubiegłoroczny zwycięzca cyklu Daniel Bylicki z niżańskiej Sekcji „Optimist”, a trzecie Julia Mikłasz – również z Jacht Klubu Nisko.

A oto miejsca pozostałych zawodników z niżańskiej Sekcji „Optimist” (w nawiasach liczba regat, w których startowali poszczególni zawodnicy):

4. Robert Dec (5)

5. Michał Wittich (3)

6. Paweł Szyliński (4)

8. Jakub Sołek (3)

12. Hubert Karaś (2)

15. Tymoteusz Małek (2)

17. Maciej Wittich (2)

W klasyfikacji drużynowej na najwyższym miejscu podium znalazł się (podobnie jak rok temu) Jacht Klub Nisko. Z kronikarskiego obowiązku warto zauważyć, że zwycięzca tegorocznej edycji Pucharu Optymistrza w pierwszych trzech zawodach startował jako zawodnik JKN Nisko i jest wychowankiem naszej Sekcji „Optimist”.

Składamy serdeczne gratulacje dla wszystkich młodych zawodników i zawodniczek oraz dla ich trenerów – Roberta, Mateusza, Oli i Karoliny.

Jednocześnie wielkie słowa uznania należą się żeglarzom z mieleckiego Klubu Żeglarskiego "Orkan" za organizację imprezy i gościnę, oraz dla Pawła Dorosza z Przemyśla i Mariusza Wiącka z Mielca za koordynację zawodów odbywających się w ramach Pucharu Optymistrza.


Dodano 05.10.2016 przez BP

We wrześniowym rejsie na "Zawiszy Czarnym" na trasie Gdynia - Nekso - Karlskrona - Ustka - Hel - Gdynia wzięło udział kilku członków naszego Jacht Klubu.

Mini - reportaż oraz zdjęcia z rejsu są już dostępne w zakładce "Foto-relacje". Zapraszamy do oglądania i czytania, a następnie do udziału w rejsie na którymś z polskich dużych żaglowców :)


Dodano 15.09.2016 przez BP

Informujemy, że jesienne Ognisko Żeglarskie zaplanowane wstępnie na wrzesień zostanie zorganizowane w październiku. Dokładny termin imprezy zostanie podany w późniejszym terminie.

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 14.09.2016 przez BP

(fot.ze strony facebookowej "Pucharu Optymistrza")

W sobotę 27 sierpnia 2016 r. w Ostrowie koło Przemyśla odbyła się czwarta edycja tegorocznych regat z cyklu "Puchar Optymistrza".

Tym razem w zawodach uczestniczyła tylko trójka zawodników z niżańskiej Sekcji Optimist, którzy dotarli na teren Harcerskiej Przystani Wodnej w Ostrowie wraz ze swoimi rodzicami.

Wiało niezbyt mocno, jednak delikatny wiaterek 1B-2B pozwolił na rozegranie 3 biegów. Zwycięzcą zawodów okazał się Michał Cholewa reprezentujący po zmianie barw klubowych Jacht Klub Kotwica z Tarnobrzega, drugie miejsce zajął Robert Dec z Jacht Klubu Nisko, a trzecie Emil Pająk z Klubu Żeglarskiego Orkan z Mielca. Po regatach i dekoracji zawodników był czas na ognisko i poczęstunek, w tym przygotowaną przez organizatorów przepyszną zupę bosmańską.

Wyniki II Przemyskich Regat o Puchar Wójta Gminy Przemyśl:

 1. Michał Cholewa - Jacht Klub Kotwica
 2. Robert Dec - Jacht Klub Nisko
 3. Emil Pająk - K.Ż. Orkan Mielec
 4. Julia Mikłasz - Jacht Klub Nisko
 5. Daniel Bylicki - Jacht Klub Nisko
 6. Mateusz Dorosz - YK San Przemyśl
 7. Remek Pająk – K.Ż. Orkan Mielec
 8. Antoni Krzyżowski - K.Ż. Orkan Mielec
 9. Szymon Dorosz - YK San Przemyśl

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz organizatorom regat z YK San Przemyśl. Składamy również podziękowania rodzicom, którzy zorganizowali wyjazd na zawody.

Ostatnie tegoroczne zawody cyklu „Pucharu Optymistrza” odbędą się w sobotę 8 października w Otałęży koło Mielca.


Dodano 24.08.2016 przez BP

30 lipca 2016 r. w Polańczyku nad Zalewem Solińskim odbyły się kolejne regaty w ramach „Pucharu Optymistrza”. Po raz pierwszy na tym akwenie startowała ósemka zawodników z niżańskiej Sekcji Optimist.

Wyścigi przeprowadzano przy bardzo słabym wietrze, stąd pewną przewagę mieli młodsi, a więc lżejsi zawodnicy. Pozostali musieli nadrabiać umiejętnościami :)

Nasi młodzi żeglarze poradzili sobie całkiem dobrze, choć końcowe rozstrzygnięcia mogą nieco zaskakiwać. Ale to dobra wiadomość dla wszystkich członków Sekcji Optimist - każdy ma szanse na podium!

Końcowa klasyfikacja zawodów wyglądała następująco:

 1. Robert Dec (JKN)
 2. Jakub Sołek (JKN)
 3. Michał Cholewa (JKN)
 4. Kacper Cholewa (JKN)
 5. Michał Wittich (JKN)
 6. Emil Pająk
 7. Julia Mikłasz (JKN)
 8. Daniel Bylicki (JKN)
 9. Paweł Szyliński (JKN)
 10. Szymon Dorosz
 11. Julia Gałęza
 12. Kalina Pietraszkiewicz
 13. Remek Pająk
 14. Mateusz Dorosz

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz trójce instruktorów: Robertowi, Mateuszowi i Oli. Składamy również podziękowania organizatorom regat, a także wszystkim rodzicom zaangażowanym w działalność Sekcji Optimist.

Następne zawody cyklu już w sobotę 27 sierpnia na Zalewie Ostrów k/Przemyśla.

Gorąco zapraszamy na tę imprezę, a tymczasem zachęcamy do oglądnięcia kilkunastu zdjęć z regat w Polańczyku.


Dodano 17.07.2016 przez BP

W czerwcu 2016 nie brakowało wydarzeń związanych z działalnością Jacht Klubu Nisko (kurs i egzamin na patent żeglarza jachtowego, wyjazd Sekcji Optimist do Otałęży, VII Niżańskie Regaty), więc nieco w cieniu tej aktywności odbył się kolejny morski rejs klubowy.

Tym razem nasi klubowicze żeglowali na przełomie maja i czerwca po wodach południowej Dalmacji. Skipperem chorwackiego rejsu został Artur, który świetnie sprawdził się w tej roli, a dzielnie wspierającą go załogę stanowili: Sławek, Andrzej, Edward, Grzesiek, Łukasz, Staszek i Wiesiek.

Klubowa ekipa na jachcie Gib Sea 51 „Kondor” żeglowała na trasie Trogir – Tatanica – Dubrownik - Sipanska Luka - Skrivena Luka – Vis - Trogir.

Emocji nie brakowało - wiało, kołysało, był nocny przelot, a na końcu log pokazał, że 365 Mm zostało za rufą.

W drodze powrotnej była okazja jeszcze dodatkowo odpocząć nad Balatonem, w oczekiwaniu na wymianę busa, który uległ awarii :)

Zapraszamy do oglądania zdjęć autorstwa Edwarda i Łukasza zamieszczonych w zakładce „Fotorelacje”, które przybliżą nieco atmosferę rejsu.


Dodano 29.06.2016 przez BP

W miniony weekend – 25 i 26 czerwca 2016 r. – odbyła się siódma edycja „Niżańskich Regat na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Tradycyjnie w pierwszym dniu imprezy startowali najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. Do zawodów zgłoszono rekordową liczbę 18 zawodników: jedenaścioro z Jacht Klubu Nisko, dwóch z Yacht Klubu „San” Przemyśl i pięcioro z Klubu Żeglarskiego „Orkan” Mielec. Zawody te zaliczane są do klasyfikacji "Pucharu Optymistrza" - cyklu regat dla dzieci i młodzieży z klubów żeglarskich Podkarpacia.

Sobotnia pogoda nie zawiodła – na brak słońca nikt nie mógł narzekać ;) , również wiatr o sile 3 B pozwolił bardzo sprawnie rozegrać 4 biegi, których trasa wiodła wokół większej wyspy Zalewu Podwolina. Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę trzy najlepsze biegi każdego zawodnika.

Pełne wyniki regat w klasie „Optimist”:

Lp

Imię i nazwisko

Wiek

Klub

Miejsce

1

MICHAŁ WITTICH

11

JKN

1

2

JULIA MIKŁASZ

12

JKN

2

3

HUBERT KARAŚ

11

JKN

3

4

DANIEL BYLICKI

13

JKN

4

5

ROBERT DEC

13

JKN

4

6

MICHAŁ CHOLEWA

10

JKN

6

7

PAWEŁ SZYLIŃSKI

13

JKN

7

8

JAKUB SOŁEK

13

JKN

8

9

MACIEJ WITTICH

12

JKN

9

10

MATEUSZ DOROSZ

14

YK „San”

10

11

TYMOTEUSZ MAŁEK

11

JKN

10

12

EMIL PAJĄK

9

KŻ „Orkan”

11

13

KACPER CHOLEWA

8

JKN

12

14

MATEUSZ CZAJA

13

KŻ „Orkan”

13

15

MIKOŁAJ GRZESIAK

11

KŻ „Orkan”

14

16

ZUZANNA GRZESIAK

14

KŻ „Orkan”

14

17

REMEK PAJĄK

6

KŻ „Orkan”

nieklasyfikowany

18

SZYMON DOROSZ

9

YK „San”

nieklasyfikowany

Podczas dekoracji zwycięzców, w której uczestniczył Burmistrz Gminy i Miasta Nisko p.Julian Ozimek, puchary otrzymała nie tylko trójka zwycięzców, ale również najlepsi zawodnicy z pozostałych klubów i najmłodszy uczestnik regat. Tradycyjnie dyplomy uczestnictwa, medale i drobne upominki otrzymały wszystkie dzieci zgłoszone do zawodów.

W tym samym czasie na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których każdy mógł pożeglować pod opieką sterników z Jacht Klubu Nisko. Tym razem jednak żeglarstwo przegrało z piłką nożną i dopiero po zakończeniu transmisji meczu naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy nad zalewem pojawili się chętni do żeglowania.

W tym roku z różnych powodów zrezygnowaliśmy z organizacji koncertów zespołów szantowych, lecz piosenka żeglarska (i nie tylko) serwowana przez profesjonalnego didżeja towarzyszyła nam podczas całej imprezy.

Na zakończenie wieczoru niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie po pracowitym dniu mogli się nieco zrelaksować, śpiewając szanty przy dźwiękach gitary naszego klubowicza Maćka.

Drugi dzień imprezy to rywalizacja 11 załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”.

W tym dniu wiało nieco słabiej niż w sobotę, a z nieba lał się żar, więc Komisja Sędziowska zdecydowała się przeprowadzić tylko trzy wspólne biegi wszystkich jachtów.

Mimo wszystko emocji nie brakowało, a na końcowe wyniki wpływ miały nie tylko umiejętności sterników i własności nautyczne jachtów, ale również mielizny, których nie brakuje w niektórych częściach zalewu Podwolina :)

Końcowe wyniki regat w obu klasach:

Wyniki w klasie OPEN

Miejsce

Sternik

Załoga

1

MAREK MASŁOWSKI

MICHAŁ MASŁOWSKI

2

MATEUSZ ŹRÓDŁOWSKI

3

EUGENIUSZ KASPRZYK

ANDRZEJ NICAŁEK

Wyniki w klasie OSTRÓDA

Miejsce

Sternik

Załoga

1

EDWARD DEC

ROBERT DEC

DANIEL BYLICKI

KAROL WĘGLIŃSKI

2

ROBERT SOŁTYS

ALEKSANDRA BRODZIAK

ILONA KOZIOŁ

3

DAWID GŁÓD

MAŁGORZATA ŻAK

KAROL BRYMORA

Bardzo dziękujemy tym klubowiczom i sympatykom JKN, którzy z ogromnym zaangażowaniem w nieznośnym upale pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia.

Równie wielkie słowa podziękowania dla głównego sponsora naszej imprezy, którym jest Urząd Gminy i Miasta Nisko, a także dla innych sponsorów - zaprzyjaźnionych firm, których logo możemy oglądać na plakacie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z obu dni regat w Foto-relacjach.


Dodano 20.06.2016 przez BP

Sobota 18 czerwca była dniem egzaminu IX kursu na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

Najpierw kursanci rozwiązywali testy sprawdzające ich teoretyczną wiedzę o żeglowaniu, potem przyszedł czas na egzamin praktyczny. Obie wachty po kolei wykonywały różne manewry na żaglach i na silniku pod czujnym okiem Kierownika Komisji Egzaminacyjnej – Magdy Malickiej.

Po przetestowaniu wszystkich kandydatów na żeglarzy jachtowych, Komisja udała się na naradę i po kilku chwilach ogłoszono wyniki. Okazało się, że cała siódemka zdających zaliczyła egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskała patenty żeglarza jachtowego.

Wszystkim naszym kursantom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble kariery żeglarskiej. Dobrym sposobem do osiągnięcia tego celu jest członkostwo w Jacht Klubie Nisko, do czego gorąco zachęcamy :)

Jednocześnie dziękujemy za zorganizowane po egzaminie ognisko, podczas którego bardzo miło spędziliśmy wieczór i kawałek nocy ;)

Instruktorzy JKN


Dodano 14.06.2016 przez BP

Już wkrótce, w dniach 25 i 26 czerwca 2016 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „VII Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W programie sobotnim przewidziano regaty jachtów w klasie „Optimist”, które zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Optymistrza – cyklu amatorskich zawodów żeglarskich dla dzieci z różnych jachtklubów z terenu Podkarpacia. W wyścigach uczestniczyć więc będą nie tylko niżańscy zawodnicy, ale również zaproszeni goście z Mielca i Przemyśla. Zapowiada się pasjonująca rywalizacja!

Po zawodach i dekoracji zwycięzców zgromadzona publiczność będzie miała okazję pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko.

W tym roku nasza impreza będzie miała nieco bardziej kameralny charakter. Zmienia się lokalizacja wioski żeglarskiej – tym razem ustawimy się w pobliżu klubowej kei. Nie będzie też dużej sceny ani koncertów zespołów szantowych. Nie zabraknie jednak muzyki żeglarskiej i innej miłej dla ucha, którą zapewni profesjonalny didżej.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko.

Po rozstrzygnięciu regat i dekoracji zwycięzców nastąpi zakończenie imprezy.

Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa i nie tylko :)


Dodano 14.06.2016 przez BP

Sezon żeglarski w pełni, więc co weekend na Zalewie Podwolina pojawiają się jachty, na których szkolą się dzieci z Sekcji „Optimist” JKN, jak również dorośli kursanci przygotowujący się do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Nie inaczej było w pierwszy weekend czerwca, gdy oprócz "Optimistów" oraz klubowego "Oriona" i "Ostródy" na wodzie pojawiły się również jachty prywatne.

Dodatkowo, w związku z Dniem Dziecka, instruktorzy i rodzice zorganizowali dla najmłodszych żeglarzy ognisko, z obowiązkowym pieczeniem kiełbasek, gdzie wszyscy mogli się dodatkowo zintegrować.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tego pełnego wrażeń dnia.


Dodano 07.06.2016 przez BP

Na początku czerwca ruszyła druga edycja „Pucharu Optymistrza”, czyli cyklu amatorskich zawodów żeglarskich dla dzieci z różnych jachtklubów z terenu Podkarpacia.

Pierwsze zawody cyklu zorganizował w niedzielę 4 czerwca 2016 r. Klub Żeglarski „Orkan” z Mielca na Zalewie w Otałęży.

Wybrała się tam silna ekipa 9 zawodników niżańskiej Sekcji „Optimist” wraz z rodzicami, pod wodzą instruktorów Roberta, Mateusza i Oli. W zawodach uczestniczyli też dwaj młodzi żeglarze z Yacht Klubu „San” z Przemyśla i sześcioro przedstawicieli gospodarzy.

Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Niestety, wiało słabo albo wcale, co utrudniało młodym żeglarzom walkę o czołowe lokaty. Mimo to udało się przeprowadzić 4 biegi, a końcową klasyfikację zawodów można przeanalizować w zamieszczonej poniżej tabelce. Jak widać, sobotnie regaty to kolejny sukces niżańskich „Optimiściarzy”. Cieszy również obecność na podium innych zawodników niż w zeszłym roku, co świadczy o ciągłym rozwoju Sekcji.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów i ich rodzicom! Wielkie słowa uznania dla instruktorów: Roberta, Mateusza i Oli!

Następne zawody cyklu już w sobotę 25 czerwca na Zalewie w Nisku-Podwolinie! Gorąco zapraszamy na tą imprezę, a tymczasem zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z regat w Otałęży wykonanych przez naszą klubowiczkę Beatę.


Dodano 04.05.2016 przez BP

Długi weekend majowy zaserwował nam zmienną pogodę, jednak nie brakowało chwil, gdy nad Zalewem Podwolina świeciło słońce, a wiatr dmuchał całkiem przyjemnie. Wykorzystali to żeglarze, zarówno duzi jak i mali. W sobotę pierwsze zajęcia praktyczne mieli kursanci szkolący się na patent żeglarza jachtowego. Była zatem okazja skonfrontować wiedzę uzyskaną podczas wykładów z rzeczywistością.

Sobota upłynęła więc na powtórce ze znajomości budowy jachtu i obsługi jego wyposażenia, nauce taklowania, wiązaniu węzłów żeglarskich, itp. W niedzielę można już było odbić od brzegu pod żaglami. Nasi kursanci ćwiczyli więc ostrzenie i odpadanie, pływali różnymi kursami względem wiatru, podjęli pierwsze (i udane!) próby zwrotów. Nie obeszło się bez zaliczenia mielizny, czy niekontrolowanego lądowania na brzegu :) Takie sytuacje są jednak bardzo przydatne dla pełnego wyszkolenia przyszłego żeglarza i uczą go jak zachować się w trudnych momentach oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji.

W niedzielę odbyły się również kolejne zajęcia Sekcji "Optimist". Małe łódki krążyły po podwolińskim akwenie sprawnie kierowane przez młodziutkich sterników, na co z dumą patrzyli instruktorzy Robert, Mateusz i Ola. Już wkrótce startuje kolejna grupa Sekcji "Optimist" (również dziesięcioro dzieci), więc nasz klub chyba nie powinien martwić się o przyszłe kadry :)

Warto podkreślić, że w przerwie zajęć znalazł się czas na szybkie ognisko oraz pieczenie i degustację kiełbasek! Rodzice dzieci z Sekcji "Optimist" są naprawdę niesamowici.

Jak zwykle zapraszamy do foto-galerii, gdzie można oglądnąć zdjęcia z kursu żeglarskiego i zajęcia Sekcji "Optimist".


Dodano 02.05.2016 przez BP

W sobotę 30 kwietnia nasi klubowicze wraz z rodzinami spotkali się na wiosennym Ognisku Żeglarskim nad Zalewem Podwolina. Tym razem było nas nieco mniej (około 35 osób), czego powodem była zapewne pochmurna pogoda i niezbyt komfortowa temperatura. Jednak pod koniec dnia chmury odpłynęły i słońce zdążyło nam wiosennie poświecić. Natomiast po zachodzie zalew i stojące na nim jachty spowiła mgła, dzięki czemu zrobiło się nieco magicznie. Niezwykłemu nastrojowi sprzyjała też klimatyczna muzyka serwowana przez Gosię i Sławka, a niektórym pomogły w tym zapewne napoje żeglarskie :)

Tym razem obyło się bez żywiołowych tańców jak podczas jesiennego ogniska, ale były tradycyjne rozmowy w "kółkach zainteresowań", czas na wspomnienia oraz planowanie nowych rejsów i innych przedsięwzięć żeglarskich. Jak zwykle należy podkreślić znakomitą organizację imprezy i przygotowanie wyśmienitych przysmaków grillowych przez kol.Sławka.

Kilkanaście zdjęć z naszego spotkania można oglądnąć w foto-galerii.


Dodano 24.04.2016 przez BP

W sobotę 23 kwietnia grupa naszych klubowiczów: Grzesiek, Artur, Łukasz, Paweł, Edek, Robert i Piotrek zwodowała pierwsze trzy jachty na Zalewie Podwolina (dwie Omegi i Oriona). Akcja przebiegła bardzo sprawnie, pagaje poszły w ruch i nasze łódki już kołyszą się przy bojach, rytmicznie dzwoniąc fałami o maszty, czemu z radością przysłuchują się okoliczni mieszkańcy :)

Czas do przeprowadzenia wodowania był najwyższy, bo za kilka dni rusza szkolenie praktyczne w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego. Oczywiście w czasie wolnym od zajęć kursowych, jachty mogą być używane do pływania rekreacyjnego przez wszystkich członków naszego Stowarzyszenia z opłaconymi składkami członkowskimi. Serdecznie do tego zachęcamy - zarówno do pływania, jak i regularnego opłacania składek :)


Dodano 09.04.2016 przez BP

Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Wiosenne Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 30 kwietnia 2016 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.00.

Zapewniamy jak zwykle smaczne, ogniskowe menu. Prosimy jedynie o przyniesienie ze sobą ulubionych napojów - zarówno bezalkoholowych (wody mineralne, soki itp.), jak i tzw. "żeglarskich".

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie potwierdzenia (wraz ze wskazaniem ilości osób) e-mailem na adres klubowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. l lub SMS-em do głównego organizatora - kol. Sławka (605 897 811). Jest to niezbędne do określenia ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić. Ahoj i do zobaczenia!


Dodano 02.04.2016 przez BP

Sezon żeglarski 2016 na Zalewie Podwolina już otwarty! Przynajmniej dla młodych żeglarzy z Sekcji „Optimist” Jacht Klubu Nisko.

W sobotę 2 kwietnia klubowa Sekcja „Optimist” zorganizowała nad Zalewem Podwolina ognisko integracyjne połączone z topieniem Marzanny.

W imprezie uczestniczyli prawie wszyscy młodzi zawodnicy naszej Sekcji, ich rodzeństwo i rodzice, instruktorzy Robert i Mateusz oraz przedstawiciele Zarządu klubu.

Zabawa była przednia. Marzanna, po wspólnym zdjęciu z członkami Sekcji "Optimist", została podpalona i utopiona, mimo, że popychana wiatrem próbowała z powrotem dobić do brzegu :) Po tym fakcie, zgodnie z prastarym słowiańskim zwyczajem, już nic nie stało na przeszkodzie nadejścia wiosny. I rzeczywiście – piękna, słoneczna pogoda tego dnia dowiodła, że zima jest w odwrocie.

Na ognisku nie brakło pieczonych kiełbasek i innych smakowitości, ale dzieciaki czekały przede wszystkim na pierwsze pływanie. W końcu udało się - kilka „Optimistów” po otaklowaniu wylądowało na wodzie i nasi młodzi żeglarze jako pierwsi rozpoczęli sezon 2016 na Zalewie Podwolina, wzbudzając zazdrość dorosłych żeglarzy. Prawdopodobnie to wydarzenie zaowocuje szybszym wodowaniem klubowych jachtów :)

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z sobotniej imprezy w fotogalerii.


Dodano 31.03.2016 przez BP

Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko ogłasza nabór dzieci na rok szkoleniowy 2016/2017.

Głównym zadaniem Sekcji jest edukacja żeglarska dzieci w wieku 7 – 13 lat, jednak w pierwszej kolejności przyjmowani będą kandydaci w wieku 7 - 9 lat.

Planowane zajęcia szkoleniowe (zarówno teoretyczne, jak i praktyczne) prowadzone będą w weekendy od początku maja 2016 r. do końca kwietnia 2017 r.

Kurs będzie częściowo finansowany przez Urząd Gminy i Miasta Nisko, rodzice wpłacają jedynie kwotę 30 zł na miesiąc za 1 dziecko, która pokryje m.in. koszty utrzymania sprzętu szkoleniowego i paliwa do łodzi asekuracyjnej. Wymagane będzie też zaangażowanie przedstawicieli rodziców w trakcie zajęć.

O terminie i miejscu pierwszego spotkania z rodzicami i dziećmi poinformujemy w późniejszym terminie. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Sekcji „Optimist”, w tym harmonogram zajęć zostaną przedstawione na tym spotkaniu.

Na klubowej stronie dostępny jest Regulamin Sekcji „Optimist”.

Można tu również oglądnąć zdjęcia z pierwszego roku działalności Sekcji.

Warto też przeczytać o sukcesach wychowanków niżańskiej Sekcji w roku 2015.

Prosimy o zgłaszanie kandydatów do Sekcji drogą mailową na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Liczba miejsc jest ograniczona (maks. 10 osób)!

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd JKN


Dodano 05.03.2016 przez BP

W piątek 4 marca w budynku Klubu Sportowego "Podwolina", gdzie nasz Klub ma nową siedzibę, odbyło się spotkanie organizacyjne wiosennego kursu na patent żeglarza jachtowego.

Bezpośrednio po tym spotkaniu nasi kursanci mogli wysłuchać pierwszego wykładu teoretycznego, w trakcie którego zapoznali się z budową, wyposażeniem i obsługą jachtów śródlądowych. Duża liczba nowych nazw i określeń może zaskoczyć każdego, kto nie miał bliższego kontaktu z żeglarstwem, jednak uczestnicy naszego kursu dzielnie znieśli tak sporą dawkę nowej wiedzy :)

Już za tydzień kolejny wykład - tym razem z przepisów żeglarskich. Ponieważ mamy jeszcze wolne miejsca, nadal zapraszamy chętnych do zapisania się na kurs i rozpoczęcia fascynującej przygody, jaką jest żeglarstwo.

Warto przypomnieć, że to już dziewiąte szkolenie organizowane przez nasz klub. Podczas poprzednich kursów wyszkoliliśmy ponad 115 żeglarzy, którzy następnie pozytywnie zdali egzaminy na patent żeglarza jachtowego. Wielu z nich zostało członkami naszego klubu, niektórzy są już jachtowymi sternikami morskimi, a nawet samodzielnie prowadzą rejsy morskie!

Szczegóły dotyczące rozpoczętego właśnie kursu w zakładce.


Dodano 26.02.2016 przez BP

W czwartek 18 lutego na zaproszenie Mariusza Wiącka z Mielca przedstawiciele naszego Klubu uczestniczyli w audycji „Pod Żaglami Leliwy” prezentującej muzykę szantową i poruszającej tematykę związaną z żeglowaniem.

W trakcie audycji Robert Sołtys szeroko omówił działalność Sekcji Optimist i dalsze ambitne plany związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży w naszym Klubie. Uzasadniał celowość jak najwcześniejszej edukacji żeglarskiej młodych żeglarzy, aby przyczyniło się to w przyszłości do trwałego rozwoju naszego Klubu.

Marta Powęska wymieniała główne źródła finansowania naszej działalności, czyli dotacje z UGiM Nisko, składki członkowskie, wpływy ze szkoleń czy darowizny od naszych sponsorów.

Piotr Barć opowiadał m.in. o klubowych planach na rok 2016 (m.in. o wiosennym kursie na patent żeglarza jachtowego), ale również o dotychczasowej działalności naszego Klubu – o rejsach organizowanych w poprzednich latach czy o zespołach szantowych, które gościliśmy na Zalewie w Podwolinie.

Na koniec audycji zwróciliśmy się do słuchaczy Radia Leliwa z prośbą o wsparcie finansowe dla chorego na białaczkę 8-letniego Bartka z niżańskiej Sekcji „Optimist”.

Nasze rozmowy przy mikrofonie przebiegały w sympatycznej atmosferze, a dwie godziny w mieleckim studio minęły bardzo szybko. Tych, którzy nie mieli okazji wysłuchać audycji na żywo, zapraszamy do zapoznania się z fragmentami naszych rozmów.


Dodano 19.02.2016 przez BP

Kto z naszych klubowiczów żeglował już na dużym żaglowcu? Zapewne niewielu. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do przeczytania ciekawej relacji i oglądnięcia fascynujących zdjęć ze styczniowego rejsu po Morzu Śródziemnym na "Pogorii", w którym uczestniczyła nasza klubowiczka Ola.

Zapraszamy do fotorelacji.


Dodano 19.02.2016 przez BP

W niedzielę 24 stycznia przedstawiciele naszego Klubu na czele z Komandorem Staszkiem mieli okazję po raz pierwszy zwiedzić wnętrza wyremontowanej i rozbudowanej siedziby Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Jak się okazuje, z tego budynku oprócz piłkarzy z KSP korzystać będą również wędkarze ze Stowarzyszenia Turystyczno-Ekologiczno-Przyrodniczego Ziemi Niżańskiej oraz … żeglarze ze Stowarzyszenia Żeglarskiego „Jacht Klub Nisko!

Nasz klub dostaje do dyspozycji pomieszczenie biurowe o pow. ok.10 m2 oraz dostęp do łazienki i WC, a także możliwość korzystania z dużej sali konferencyjnej, w której mogą odbywać się klubowe zebrania lub szkolenia.

To nie koniec dobrych wieści. W tym samym budynku znajduje się wysoki hangar o pow. ok. 75 m2, który przewidziany jest do użytkowania przez nasz klub.

Na początku lutego przewieźliśmy więc na Podwolinę nasze dwie kabinówki: „Oriona” i „Solinę 24”. Wkrótce ruszą pełną parą prace związane z wykończaniem i wyposażaniem tego drugiego jachtu. W hangarze pozostaje jeszcze sporo miejsca, więc zmieszczą się w nim wszystkie „Optimisty”. Bez wątpienia bardzo ułatwi to prowadzenie działalności przez naszą Sekcję szkolącą najmłodszych żeglarzy - łódki będzie można przeciągnąć do brzegu Zalewu na wózkach, bez angażowania samochodu z przyczepą.

Odpowiednie zagospodarowanie hangaru (wykonanie półek i stojaków) pozwoli na zgromadzenie tutaj osprzętu jachtów i pozostałego wyposażenia stanowiącego własność Klubu.

Z rąk podwolińskiego radnego Marka Pachli otrzymaliśmy już klucze do poszczególnych pomieszczeń i jesteśmy w trakcie przeprowadzki z naszego dotychczasowego lokalu klubowego. Jak wiadomo, tegoroczne Walne Zebranie odbyło się już w nowej sali konferencyjnej , a wkrótce ruszą tam pierwsze szkolenia w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego.

Zdjęcia nowego lokalu można oglądnąć w fotogalerii "Wydarzenia 2016".


Dodano 15.02.2016 przez BP

W piątek 12.02.2016 r. w siedzibie Klubu Sportowego „Podwolina” w przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie odbyło się sprawozdawcze Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko. Tym razem nie przeprowadzano żadnych wyborów, co było pierwszym takim przypadkiem od początku działalności JKN.

W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.17.30 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 18.00 w tym samym miejscu. Na sali pojawiły się 23 osoby z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach, wyborze Prezydium Zebrania i Komisji Skrutacyjnej szczegółowe sprawozdanie z działalności Zarządu w 2015 r. przedstawił Wicekomandor Piotr Barć.

Następnie głos zabrał Kierownik Sekcji „Optimist” Robert Sołtys, który omówił dotychczasową działalność Sekcji, osiągnięcia jej członków i ambitne plany na kolejne lata.

Kolejne sprawozdanie - dotyczące spraw finansowych w bardzo przystępny sposób przedstawił kol.Jacek Jakubiec. Uzupełnienie do sprawozdania, zawierające m.in. pełną listę sponsorów Klubu w 2015 roku odczytał Skarbnik Klubu Edward Bryndza.

Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Mierzwa i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

Następnie nastąpiła dyskusja na temat sprawozdań, podczas której omawiano głównie plany rozwojowe Sekcji „Optimist”, oraz możliwości pozyskania dodatkowych sponsorów. W kolejnych punktach przeprowadzono 3 głosowania, w których Walne Zebranie zaakceptowało przedstawione sprawozdania, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

W ostatniej części Walnego Zebrania Komandor Staszek Czerewin opowiadał o nowym lokalu, udostępnionym naszemu klubowi przez Urząd Gminy i Miasta Nisko, a następnie podziękował najbardziej aktywnym klubowiczom za działalność w 2015 roku. Poruszono jeszcze kilka drobnych tematów, po czym spotkanie zakończono.

W galerii można oglądnąć klika zdjęć z Walnego Zebrania.


Dodano 09.02.2016 przez BP

Drodzy Klubowicze!

Właśnie dowiedzieliśmy się o bardzo poważnej chorobie 8-letniego Bartosza Małka, członka Sekcji Optimist Jacht Klubu Nisko.

Bartek ma zdiagnozowaną ostrą białaczkę limfoblastyczną (złośliwy nowotwór szpiku kostnego) i potrzebna jest mu szybka pomoc.

Bardzo prosimy o przekazanie 1% podatku na leczenie Bartka.

Można również wpłacić darowiznę na konto fundacji "Iskierka" z dopiskiem "Bartosz Małek".

Szczegółowe informacje podane są na plakacie.


Dodano 25.01.2016 przez BP

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu,

w pierwszym terminie w dniu 12.02.2016, o godz.17.30.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Klubu Sportowego „Podwolina” przy ul.Karasia w Nisku-Podwolinie.

Na wypadek braku wymaganej w § 17 ust 1. Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu

w drugim terminie w dniu 12.02.2016. o godz. 18.00.

Miejsce Zebrania jak wyżej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 12 lutego 2016

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.
2. Wybór Przewodniczącego i pozostałych członków Prezydium Walnego Zebrania.
3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.
6. Część sprawozdawcza:
- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu
- przedstawienie informacji o działalności i planach Sekcji "Optimist"
- przedstawienie sprawozdania finansowego
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej
7. Dyskusja nad sprawozdaniami.
8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.
10. Wolne Wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Każdy z członków Klubu powinien mieć realny wpływ na to co się dzieje w Klubie. Przyjdź na Walne Zebranie, podziel się swoim pomysłem. Zabierz głos w dyskusji.

Serdecznie zapraszamy.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 12.01.2016 przez BP

Informujemy, że niżański Jacht Klub wspólnie z mieleckim Klubem Żeglarskim „Orkan” i przemyskim Yacht Klubem „San” przystąpił do konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

Jest to już dwunasta edycja tego przedsięwzięcia, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami. Celem konkursu jest kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach. Konkurs polega na honorowaniu osób fizycznych i prawnych, których koncepcje i działania najlepiej służą temu celowi (cytat z Regulaminu Konkursu).

Nasze trzy kluby zgłosiły do oceny lokalną inicjatywę „Puchar Optymistrza”, która wystartowała w zeszłym roku i z pewnością przyczynia się do popularyzacji żeglarstwa na podkarpackich akwenach wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zgłoszenie uzupełnione zostało informacjami, fotografiami i artykułami prasowymi dotyczącymi nie tylko regat najmłodszych żeglarzy, ale całej działalności prowadzonej przez nasze kluby. Opisywaliśmy również nasze akweny i działania podejmowane w celu wykorzystania ich do popularyzacji żeglarstwa.

Z przyjemnością informujemy, że nasze wspólne zgłoszenie uzyskało rekomendację Centrum Turystyki Wodnej PTTK i będzie oceniane przez jury konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku. Trzymamy kciuki :)

Warto podkreślić, że propozycja wspólnego przystąpienia do konkursu wyszła od Mariusza Wiącka z mieleckiego „Orkana”, któremu w tym miejscu serdecznie za to dziękujemy.


Dodano 11.01.2016 przez BP

Przełom roku to okazja do krótkiego podsumowania zeszłorocznej działalności Jacht Klubu Nisko.

W styczniu odbyło się Walne Zebranie JKN, podczas którego na następną – dwuletnią – kadencję wybrano nowe władze naszego stowarzyszenia.

Od marca do czerwca prowadziliśmy weekendowy kurs żeglarski zakończony egzaminem, który pozytywnie zdali wszyscy nasi kursanci. (fotorelacja)

Na początku kwietnia zakupiliśmy kadłub nowego jachtu klubowego „Solina 24”. (fotorelacja)

Pod koniec kwietnia zorganizowaliśmy ognisko żeglarskie nad Zalewem Podwolina, na którym pojawiło się ponad 50 osób. (fotorelacja)

W maju rozpoczęła działalność sekcja „Optimist” kierowana przez Roberta Sołtysa, w której dzieci klubowiczów (i nie tylko) uczą się podstaw żeglowania. (fotorelacja)

Młodzi żeglarze od czerwca do października brali udział w regatach odbywających się w ramach „Pucharu Optymistrza” zajmując w klasyfikacji końcowej czołowe miejsca (fotorelacja 1, fotorelacja 2, fotorelacja 3).

Na początku czerwca 15 klubowiczów na dwóch Bavariach 36 przemierzało wody Środkowej Dalmacji (fotorelacja).

Pod koniec czerwca zorganizowaliśmy szósta edycję dwudniowych Niżańskich Regat połączonych z koncertami zespołów szantowych Old Marinners i Pod Wiatr (fotorelacja).

W lipcu odbył się drugi klubowy Rejs Młodzieżowy w Chorwacji , na trasie Split – Dubrownik – Split (fotorelacja).

We wrześniu ponad 50 klubowiczów spotkało się na jesiennym Ognisku Klubowym nad Zalewem Podwolina (fotorelacja).

Sezon zakończył październikowy rejs „Costa Barcelona” u wybrzeży Hiszpanii , w którym uczestniczyło 9 klubowiczów. (fotorelacja).


Dodano 19.11.2015 przez BP

Pisaliśmy niedawno o sukcesach powstałej w tym roku klubowej Sekcji „Optimist”, w której swoją przygodę z żaglami rozpoczynają dzieci w wieku od 6 do 14 lat. W szkoleniach prowadzonych przez instruktorów Roberta Sołtysa i Mateusza Źródłowskiego uczestniczy obecnie dziesięcioro młodych adeptów sztuki żeglarskiej. Sekcja ma w tej chwili do dyspozycji 8 jachtów klasy „Optimist”, a docelowo będzie ich 10.

Wprawdzie sezon żeglarski 2015 praktycznie jest już zakończony, jednak w tzw. „sezonie martwym” członkowie Sekcji będą nadal uczestniczyć w różnych zajęciach mających na celu zwiększenie ich kondycji i sprawności fizycznej. Będzie to m.in. nauka pływania na basenie, gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej, planowane są również zajęcia na stoku narciarskim lub ściance wspinaczkowej, czy po prostu spotkania integracyjne.

Warto dodać, że kierujący Sekcją instruktorzy planują jej dalszy rozwój. W przyszłym roku dotychczasowi członkowie Sekcji będą kontynuować treningi, przeprowadzony będzie również nabór dzieci do kolejnej grupy szkoleniowej. Najlepsi młodzi żeglarze z obu grup będą mogli uczestniczyć w zawodach kolejnej edycji „Pucharu Optymistrza”, ale dla wszystkich dzieci ma to być przede wszystkim dobra zabawa i atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu.

W dalszych planach przewidywany jest zakup regatowych wersji jachtów „Optimist” i wyłonienie grupy młodych żeglarzy, którzy mogliby brać udział w ogólnopolskich zawodach w klasie B.

Te ambitne cele są możliwe do spełnienia, wymagają jednak oprócz ogromnego nakładu pracy instruktorów i współpracy ze strony rodziców dzieci, również sporych nakładów finansowych. Liczymy w tym względzie na dalsze wsparcie Sekcji „Optimist” przez Urząd Gminy i Miasta Nisko, a także na pozyskanie sponsorów, których logo mogłoby być prezentowane na jachtach.

Aktualny grafik zajęć Sekcji „Optimist” dostępny jest w odpowiedniej zakładce, natomiast galerię zdjęć z tegorocznych szkoleń oraz regat w Podwolinie, Ostrowie i Otałęży można oglądnąć w fotorelacjach.


Dodano 18.11.2015 przez BP

W dniach 17 - 24 października grupa naszych klubowiczów: Andrzej, Artur, Edward, Jurek, Paweł, Sławek, Tomek i Zbyszek pod wodzą kpt. Staszka żeglowała na jachcie Oceanis 43 "Blauw" po Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii. Rejs rozpoczął się i zakończył w Barcelonie, a niżańska załoga odwiedziła m.in. Arenys de Mar, Blanes i Garaf.

Oprócz typowo żeglarskich doznań nasi klubowicze mieli możliwość dokładnie zwiedzić Barcelonę i pozostałe miejscowości, poczuć klimat i zakosztować przysmaki Katalonii.

Galeria zdjęć z rejsu do oglądnięcia w fotorelacjach.


Dodano 05.10.2015 przez BP

W dniu 3 października na zalewie w Otałęży k/Mielca odbyły się kolejne wyścigi młodych żeglarzy w ramach pierwszej edycji „Pucharu Optymistrza”, czyli cyklu regat dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenia Żeglarskie na terenie województwa podkarpackiego. „Puchar Optymistrza” to inicjatywa Pawła Dorosza z Yacht Klubu „San” z Przemyśla i Mariusza Wiącka z Klubu Żeglarskiego „Orkan” z Mielca.

Regaty w Otałęży były piątymi, a zarazem ostatnimi zawodami w tym roku. Młodzi żeglarze ścigali się wcześniej na zalewach: Podwolina w Nisku, Solińskim w Polańczyku, w Ostrowie k/Przemyśla i jeszcze raz w Otałęży.

Każdy, kto wybrał się w sobotę na finałowe regaty cyklu z pewnością tego nie żałował. Piękna pogoda, wielkie emocje podczas czterech wyścigów, świetna organizacja, pyszny poczęstunek dla uczestników i wyśmienita atmosfera imprezy sprzyjały integracji wszystkich obecnych.

W zawodach wzięło udział 18 młodych żeglarzy – dziewięciu z KŻ „Orkan” z Mielca, dwóch z YK „San” z Przemyśla i siedmioro z Sekcji „Optimist” Jacht Klubu Nisko. Nasi zawodnicy spisywali się rewelacyjnie i we wszystkich czterech biegach zajmowali czołowe miejsca. Po podsumowaniu wyników okazało się, że pierwsze i drugie miejsce podium zajęli „optymistrzowie” z Niska: Daniel Bylicki i Robert Dec. Na trzecim miejscu uplasował się Jakub Zastawski z KŻ „Orkan” Mielec.

To nie koniec dobrych informacji. W klasyfikacji generalnej „Pucharu Optymistrza 2015” uwzględniającej punkty zdobyte przez żeglarzy we wszystkich pięciu tegorocznych zawodach, pierwsze miejsce zajął Daniel Bylicki z JKN, drugie Szymon Dorosz z YK „San” z Przemyśla, a trzecie Robert Dec – również z JKN. Nic dziwnego, że i w klasyfikacji drużynowej na najwyższym miejscu podium znalazł się Jacht Klub Nisko. Sukces naszych zawodników jest tym bardziej wart podkreślenia, że brali oni udział tylko w trzech regatach całego cyklu.

Składamy serdeczne gratulacje dla wszystkich młodych zawodników i zawodniczek oraz dla ich trenerów - Roberta i Mateusza, którzy w tak krótkim czasie skutecznie wyszkolili swoich podopiecznych.

Jednocześnie duże słowa uznania należą się żeglarzom z mieleckiego Klubu Żeglarskiego "Orkan" za organizację imprezy i gościnę, oraz dla Pawła Dorosza z Przemyśla i Mariusza Wiącka z Mielca za koordynację zawodów odbywających się w ramach Pucharu Optymistrza.

Ciekawy reportaż z sobotnich zawodów do oglądnięcia na stronie KŻ "Orkan".

Zapraszamy również do oglądnięcia zdjęć z imprezy w fotorelacjach na naszej stronie.


Dodano 03.10.2015 przez BP

Dwa tygodnie temu podsumowywaliśmy sezon żeglarski 2015 na ognisku klubowym, dzisiaj przyszedł czas na wyciągnięcie jachtów z wody. Łatwo nie było, bo poziom wody w zalewie nadal jest bardzo niski i mieliśmy spore problemy z właściwym ustawieniem jachtów na przyczepkach i wyslipowaniem ich na brzeg.  Nie brakowało trudnych momentów, mocnych słów i chwil zwątpienia, ale w końcu nasza mała (sześcioosobowa), ale zgrana grupa podołała wszelkim przeciwnościom i łódki trafiły na miejsce zimowego postoju. Nasze zmagania ze sprzętem, wodą i piachem obserwowali licznie zgromadzeni tego dnia wzdłuż brzegu wędkarze, którzy życzliwymi uwagami wspierali nas jak mogli :)


Dodano 20.09.2015 przez BP

Sobotnie ognisko naszego Jacht Klubu będzie z pewnością miło wspominane przez jego uczestników. Wprawdzie pogoda nieco pokrzyżowała nasze plany i zapowiadane na godz. 14.30 regaty w klasie "Optimist" dla dorosłych klubowiczów nie odbyły się z powodu braku wiatru, jednak podczas ogniska nie spadła na nas nawet kropla deszczu (mimo mocno deszczowego weekendu).

Pierwsza część imprezy wyglądała podobnie jak w latach poprzednich - rozmowy w wielu podgrupach, które co chwilę zmieniały swój skład. Wrażenia porejsowe, plany przedrejsowe, sukcesy dzieciaków z sekcji "Optimist", nowy klubowy jacht "Solina 24" - tematów nie brakowało.

Po tych rozmowach, po degustacji przysmaków z grilla i napojów żeglarskich przyniesionych przez uczestników ogniska nastąpiła jeszcze większa integracja, czyli żywiołowe tańce, zarówno w kółku jak i w parach, których w takiej ilości zalew Podwolina chyba jeszcze nie widział :) .

Imprezę, w której wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób - klubowiczów wraz z rodzinami, mistrzowsko przygotował niezastąpiony kol.Sławek. Jemu i jego żonie - Gosi,  należą się również słowa uznania za przygotowanie wyśmienitych przysmaków grillowych.

Zapraszamy do galerii zdjęć z ogniska.


Dodano 18.09.2015 przez BP

Uwaga! Jutrzejsze wewnątrzklubowe regaty JKN zostaną przeprowadzone tylko w jednej klasie!

Okazało się, że do ścigania się na "Ostródach" praktycznie nie ma chętnych. Prawie wszyscy, którzy się zgłosili, wybrali "Optimisty", co potwierdza tezę, że żeglarze to duże dzieci :)

W związku z tą zmianą rozpoczęcie regat przesunęliśmy na godz.14.30.

Początek ogniska klubowego bez zmian - około godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy do kibicowania.


Dodano 05.09.2015 przez BP

Sekcja "Optimist" przy Jacht Klubie Nisko powstała zaledwie kilka miesięcy temu, ale już może pochwalić się pierwszymi sukcesami.

Młodzi żeglarze z tej sekcji będą z pewnością mile wspominać udział w pierwszych wyjazdowych regatach w Ostrowie k/Przemyśla, przeprowadzanych w ramach Pucharu Optymistrza. Mimo deszczu i słabego wiatru udało się przeprowadzić dwa biegi, które wywołały wiele emocji wśród zgromadzonych obserwatorów.

Pierwsze trzy miejsca w regatach zajęli zawodnicy niżańskiej sekcji: Daniel Bylicki, Robert Dec i Julia Mikłasz.

Oprócz zwycięzców pamiątkowe puchary otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów. Nagrodą dla wszystkich obecnych była też gorąca herbata i wyśmienita "zupa bosmańska" przygotowana przez organizatorów.

Serdeczne dziękujemy żeglarzom z przemyskiego YK "San" , którzy zorganizowali zawody, a zawodnikom niżańskiej sekcji "Optimist" i ich trenerom - Robertowi i Mateuszowi - gratulujemy!
Zapraszamy do oglądnięcia kilkudziesięciu zdjęć z zawodów w Foto-relacjach.

Dodano 12.08.2015 przez BP

Jak wiadomo, plany są po to , aby je zmieniać :)

My również je trochę zmieniamy, choć jak dotąd wszystko przebiegało z harmonogramem, który ustaliliśmy wczesną wiosną.

Od marca do czerwca trwał weekendowy kurs żeglarski zakończony egzaminem, który pozytywnie zdali wszyscy nasi kursanci.

Pod koniec kwietnia na otwarcie sezonu zorganizowaliśmy ognisko żeglarskie, na którym pojawiło się ponad 50 osób.

Odbyły się dwa zaplanowane rejsy klubowe w Chorwacji: w czerwcu 15 dorosłych klubowiczów przemierzało wody Środkowej Dalmacji, a w lipcu grupa młodzieży żeglowała między Splitem a Dubrownikiem.

Pod koniec czerwca po raz kolejny zorganizowaliśmy naszą coroczną imprezę – VI Niżańskie Regaty połączone z koncertami szantowymi.

Od maja działa prężnie sekcja „Optimist” kierowana przez kol.Roberta Sołtysa, w której dzieci klubowiczów (i nie tylko) uczą się podstaw żeglowania. Sekcja dysponuje w tej chwili już sześcioma łódkami oraz specjalną przyczepą do ich przewozu, co bardzo ułatwia proces szkolenia.

Zgodnie z ustaleniami ze styczniowego Walnego Zebrania, w kwietniu nasz Jacht Klub zakupił kadłub jachtu kabinowego „Solina 24” , który po wykończeniu i montażu osprzętu stanie się naszą flagową jednostką.

A teraz o zmianach :)

Pod koniec sierpnia planowaliśmy zorganizować ognisko żeglarskie nad Zalewem Podwolina i przy okazji przeprowadzić regaty wewnątrzklubowe. Nie wycofujemy się z tego pomysłu, jednak impreza ta odbędzie się w nieco późniejszym terminie (prawdopodobnie we wrześniu). O dokładnej dacie poinformujemy wszystkich klubowiczów.

Nie dojdzie też do skutku jesienny rejs na Baleary (brak dogodnych połączeń lotniczych), ale w zamian organizujemy w dniach 17-24 października nie mniej atrakcyjny „Rejs Costa Barcelona”! O szczegółach można już przeczytać na naszej stronie internetowej.

Nie przewidujemy natomiast zmian w organizacji rejsu po Zatoce Gdańskiej, który w tym roku planujemy przeprowadzić już we wrześniu.


Dodano 30.06.2015 przez BP

W dniach 27 i 28 czerwca 2015 r. odbyła się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „VI Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W pierwszym dniu na wodach zalewu ścigali się najmłodsi żeglarze na jachtach klasy „Optimist”. W zawodach uczestniczyło siedmiu Optymiściarzy z sekcji niżańskiej i jeden z Yacht Klubu „San” z Przemyśla. Walka była zacięta, emocji nie brakowało (zwłaszcza wśród rodziców startujących dzieci), więc wyścigi na wodzie oglądało się z przyjemnością. Po rozegraniu trzech biegów Komisja Sędziowska podliczyła punkty uzyskane przez zawodników i ogłosiła wyniki.

Pierwsze miejsce w VI Niżańskich Regatach w klasie „Optimist” zdobył Daniel Bylicki, drugie – Michał Wittich, a trzecie Hubert Karaś (wszyscy z sekcji Jacht Klubu Nisko). Tuż za podium ex aequo uplasowali się Paweł Szyliński i Mateusz Dorosz, a stawkę zawodników uzupełnili Maciej Wittich, Robert Dec i Tymoteusz Małek.

Po dekoracji zwycięzców na scenie pojawiły się młode piosenkarki z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, które zaprezentowały bardzo urozmaicony repertuar i nieprzeciętne umiejętności wokalne. W tym samym czasie na wodach zalewu pojawiły się klubowe jachty, na których wszyscy chętni mogli pożeglować pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Jak co roku ten punkt programu cieszył się ogromnym powodzeniem.

Ważnym akcentem tego dnia imprezy była zbiórka datków na rehabilitację Andrzeja Grzeli z "Ryczących Dwudziestek" prowadzona przez Mariusza Wiącka z mieleckiego Klubu Żeglarskiego "Orkan".

Od kilku lat Jacht Klub Nisko konsekwentnie stara się promować w naszym regionie piosenkę żeglarską zapraszając na Niżańskie Regaty znane zespoły szantowe. Liczymy, że grono fanów takiej muzyki będzie się stopniowo powiększać (nie tylko wśród żeglarzy), gdyż zawsze wybieramy zespoły prezentujące wysoki poziom artystyczny, wielokrotnie nagradzane na różnych festiwalach i przeglądach, wykonujące zarówno swoje autorskie utwory , jak i powszechnie znane „przeboje” szantowe.

W tym roku na naszej scenie jako pierwszy wystąpił zespół Old Marinners ze Skarżyska – Kamiennej. Najpierw odbył się w ich wykonaniu mini-koncert dla dzieci, a następnie poprowadzili konkurs, w którym najmłodsi mogli wykazać się swoją wiedzą na temat żeglarstwa. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na koncert główny, podczas którego „Old Marinners” zaprezentowali bardzo urozmaicony repertuar szant i pieśni rodem z kubryków i tawern. Występ mógł podobać się nawet niezbyt przyzwyczajonej do piosenek żeglarskich publiczności (a taka przeważała), więc na pewno zaprosimy „Old Marinnersów” na którąś z kolejnych edycji Niżańskich Regat.

Jako drugi na scenie zaprezentował się zespół „Pod Wiatr” z Ostrowca Świętokrzyskiego, znany już z występu na naszej imprezie w 2012 roku. W repertuarze „Podwiatrowców” znajdują się nie tylko szanty i pieśni kubryku (znane z pierwszej płyty zespołu „Pod deckiem i na decku”), ale również utwory, które można zakwalifikować do nurtu piosenki turystycznej, zwłaszcza związanej z górami (wydane na płycie „Za górą, za wodą”). Większość z nich można było usłyszeć na koncercie w Podwolinie, a wpadające w ucho melodie spowodowały, że nieco powściągliwa tego dnia publiczność ruszyła w końcu do żywiołowego tańca przed sceną.

Na zakończenie wieczoru wystąpił niżański zespół „Proceder” wykonując wiele znanych i lubianych przebojów muzyki tanecznej, przy dźwiękach której zgromadzona publiczność bawiła się wyśmienicie do późnej nocy. W tym czasie niżańscy żeglarze wraz z rodzinami zgromadzili się przy klubowym ognisku, gdzie po pracowitym dniu mogli się nieco zrelaksować, snując „morskie opowieści”.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od rywalizacji załóg w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”. W obu klasach startowało po 6 załóg, więc Komisja Sędziowska zdecydowała się przeprowadzić dwa wspólne biegi wszystkich jachtów. Niedzielna aura sprawiła nieco kłopotów żeglarzom, ponieważ wiatr wiał albo wcale, albo w porywach do 1 stopnia w skali Beauforta. Te warunki wymagały od regatowców dużych umiejętności, a dla startujących na cięższych jachtach były zapewne powodem sporej frustracji :)

Mimo wszystko emocji nie brakowało, zwłaszcza przy pokonywaniu wąskiego przesmyku między wyspą a brzegiem w pobliżu klubowej kei, gdzie w pewnym momencie stłoczyły się prawie wszystkie jachty. W trakcie prób zajęcia jak najlepszej pozycji podczas ostrego halsowania dało się słyszeć zarówno pokrzykiwania załogantów określające prawo drogi, jak i ostrzejsze wyrażenia, których raczej nie przewidują procedury żeglarskie;)

Bezapelacyjne zwycięstwo w obu biegach odniosła stalowowolska załoga Jacek Gołębiowski i Jan Chmura na „Ostródzie”, której przewaga nad innymi jachtami była tak duża, ze pozwolili sobie jeszcze przed metą na wykonanie zwrotu o 360 stopni :)

A oto pełne wyniki niedzielnych zawodów:

klasa OSTRÓDA

I miejsce - Jacek Gołębiowski (sternik), Jan Chmura (załoga)

II miejsce - Edward Dec (sternik), Robert Dec, Paweł Piekarz (załoga)

III miejsce - Arkadiusz Kowalczyk (sternik), Bożena Kowalczyk (załoga)

klasa OPEN

I miejsce - Marcin Zajączkowski (sternik), Karol Gąszcz (załoga)

II miejsce - Marek Masłowski (sternik), Michał Masłowski (załoga)

III miejsce - Edwin Chmiel (sternik), Maciej Chmiel (załoga)

Po zakończeniu regat i dekoracji zwycięzców, na scenie wystąpiły wokalistki z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, a publiczność ponownie mogła pożeglować na klubowych jachtach pod okiem żeglarzy Jacht Klubu Nisko. Imprezę zakończył zespół „Proceder” koncertem „Powitanie wakacji”.

Słowa uznania za sprawne przeprowadzenie VI Niżańskich Regat należą się nie tylko Zarządowi Klubu, dopracowującemu od wielu miesięcy szczegóły imprezy, ale bardzo wielu klubowiczom i sympatykom JKN, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali na terenie wioski żeglarskiej od piątkowego poranka do niedzielnego wieczoru. Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć z regat w Foto-relacjach.


Dodano 20.06.2015 przez BP

Piątek i sobota (19-20 czerwca) były dniami egzaminacyjnymi VIII kursu na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

W pierwszym dniu egzaminu czternastu kandydatów na wilków morskich zmagało się z podchwytliwymi pytaniami testu gruntownie sprawdzającego ich wiedzę żeglarską.

W sobotę przyszedł czas na wykazanie się praktycznymi umiejętnościami. Nasi kursanci pod okiem Komisji Egzaminacyjnej manewrowali jachtem kabinowym najpierw na silniku, a potem po żaglami. Po wykonaniu wymaganych manewrów sprawdzono jeszcze ich umiejętności w zakresie wiązania węzłów żeglarskich i nastąpiło oczekiwanie na wynik egzaminu. Emocje i stres były spore, ale finał na szczęście pozytywny, gdyż przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej kpt.Bogdan Strzelecki pogratulował wszystkim zdającym zaliczenia pierwszego szczebla w karierze żeglarskiej. Liczymy, że w przyszłości będą zdobywać kolejne szczeble, być może w ramach członkostwa w Jacht Klubie Nisko, do czego gorąco zachęcamy :)

Serdecznie gratulujemy wszystkim zdającym, a klubowym instruktorom dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i sił na szkolenie naszych kursantów, co jak zwykle czynili nieodpłatnie i z dużą satysfakcją:)

Zapraszamy do foto-relacji.


Dodano 18.06.2015 przez BP

Już wkrótce, w dniach 27 i 28 czerwca 2015 r., odbędzie się coroczna impreza Jacht Klubu Nisko „VI Niżańskie Regaty na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

W programie sobotnim przewidziano  regaty małych jachtów żaglowych w klasie „Optimist” , na których ścigać się będą m.in. dzieci z nowo utworzonej klubowej Sekcji  szkolącej najmłodszych żeglarzy.

Po zawodach rozpoczną się występy artystyczne zespołów „Niżanki” i „Prymka” z NCK „Sokół”, a następnie odbędzie się mini-koncert szantowy dla dzieci, połączony z konkursem, podczas którego najmłodsi będą mogli się wykazać swoją wiedzą na temat żeglarstwa.

Jak co roku, publiczność będzie miała możliwość pożeglować na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z Jacht Klubu Nisko po niezmierzonych wodach Zalewu Podwolina...

Wydarzeniem wieczoru będą dwa koncerty zespołów szantowych „Old Marinners” ze Skarżyska-Kamiennej i „Pod Wiatr” z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Pierwszy z tych zespołów pierwszy raz zawita na ziemi niżańskiej, drugi koncertował u nas w 2012 roku.

Na zakończenie wieczoru na scenie wystąpi niżański zespół „Proceder”, a członkowie klubu wraz z rodzinami spotkają się na klubowym ognisku.

Na niedzielę przewidziano regaty w dwóch klasach „Ostróda” i „Open”. Jak zwykle przewidujemy zaciętą rywalizację, dramatyczne zwroty akcji i ciekawe widowisko.

Po zakończeniu regat i dekoracji zwycięzców, na scenie wystąpią zespoły z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, a publiczność ponownie będzie mogła pożeglować na klubowych jachtach.

Imprezę zakończy zespół „Proceder” koncertem „Powitanie wakacji”.

Trzymamy kciuki za żeglarską pogodę i liczną obecność wszystkich sympatyków żeglarstwa.


Dodano 18.06.2015 przez BP

Zgodnie z zapowiedziami w dniach 30 maja – 6 czerwca 2015 r. odbył się rejs dwóch klubowych załóg po wodach Środkowej Dalmacji. W przeciwieństwie do poprzednich lat, gdy takie wiosenne eskapady przeprowadzano na wodach Bałtyku lub Morza Północnego, tym razem zdecydowaliśmy się pożeglować po znacznie cieplejszym akwenie.

Nasi żeglarze (w sumie 15 osób) mieli do dyspozycji  dwa jachty Bavaria 36: „Vela” i „Scorpius”, a  portem macierzystym tych jednostek , z którego rozpoczęto eskapadę, była marina w Pirovacu.

Obie załogi pod wodzą skipperów Staszka Czerewina i Leszka Graba odwiedziły kolejno miejscowość Komiża na wyspie Vis, a potem Palmiżanę, Hvar, Split, Trogir, Tribunj i powróciły do Pirovacu.

W ostatni dzień , po „wyokrętowaniu”,  zwiedzono jeszcze malownicze wodospady Krka, które słusznie są obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek w tym regionie.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z rejsu w zakładce „Foto-relacje”.


Dodano 15.06.2015 przez BP

W niedzielę 14 czerwca zakończyliśmy szkolenie praktyczne w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego. Wraz ze zbliżaniem się terminu egzaminu zaangażowanie kursantów w ćwiczenie wszelkich manewrów możliwych do wykonania jachtem żaglowym zauważalnie rosło :) i wierzymy, że wszyscy bez problemu wykonają zadania wyznaczone im przez Komisję Egzaminacyjną. Pogoda podczas kursu raczej nam sprzyjała - na ogół wiatru nie brakowało, choć często wiał on z bardzo zmiennych kierunków, co wprawiało w zakłopotanie zarówno kursantów jak i instruktorów ;)

Do egzaminu zostało tylko kilka dni, więc nasi kursanci zapewne odświeżają teraz wiadomości, które przyswoili na wykładach teoretycznych, a dla rozrywki ćwiczą węzły :)

Trzymamy kciuki zarówno za powodzenie na egzaminie praktycznym, który odbędzie się w sobotę 21 czerwca na Zalewie w Podwolinie, jak i za pozytywne zaliczenie piątkowego testu sprawdzającego wiedzę teoretyczną.


Dodano 15.06.2015 przez BP


Jak wiadomo, na przełomie kwietnia i maja rozpoczęła działalność  Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko. Kto zaglądał nad Zalew Podwolina w majowe i czerwcowe soboty, z pewnością zauważył obok pływających klubowych "Orionów" i "Ostród", nieco mniejsze jachty, kierowane z zapałem przez dzieciaki z sekcji "Optimist". Ich zaangażowanie robiło wrażenie nawet na szkolących się w ramach kursu na patent żeglarza jachtowego.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi szkolenia najmłodszych adeptów sztuki żeglarskiej w nowo utworzonej zakładce na naszej stronie "Sekcja Optimist".


Dodano 10.05.2015 przez BP

W sobotę 9 maja wreszcie trochę powiało na Zalewem w Podwolinie i zaczęliśmy bardziej efektywnie ćwiczyć pływanie pod żaglami. Wprawdzie wiatr mocno kręcił i nieco mieszał nam szyki, jednak można uznać ten dzień szkolenia za bardzo udany. Ćwiczyliśmy żeglugę na poszczególnych kursach względem wiatru, ostrzenie, odpadanie i inne manewry proste, a także podejmowaliśmy pierwsze próby poprawnego wykonywania zwrotów przez sztag.

Równolegle z dorosłymi kursantami zajęcia na wodzie mieli również młodzi żeglarze z sekcji „Optimist”.

Zaroiło się więc na Zalewie Podwolina od jachtów różnej wielkości, a piękna słoneczna pogoda dodatkowo sprzyjała pozytywnym wrażeniom.

W niedzielę szkolenie praktyczne nie doszło do skutku - ustąpiliśmy pola wędkarzom , którzy w tym dniu zorganizowali zawody wędkarskie (uchroniło nas to przed zmoknięciem, gdyż jeszcze przed południem zaczął padać deszcz). Następne zajęcia praktyczne kursu żeglarskiego już w najbliższą sobotę 16 maja.


Dodano 04.05.2015 przez BP

Zgodnie z planem w dniu 1 maja na Zalewie Podwolina rozpoczęły się zajęcia praktyczne kursu na patent żeglarza jachtowego. Nasi kursanci mieli wreszcie okazję skonfrontować wiedzę nabytą na wykładach teoretycznych z rzeczywistością.

W pierwszym dniu szkolenia zapoznawano się dokładnie z budową jachtu, obsługą takielunku i wszelkich urządzeń jachtowych oraz z zasadami bezpieczeństwa podczas żeglowania. Przećwiczono też węzły żeglarskie oraz sposoby cumowania.

Weekendowe plany szkoleniowe pokrzyżowała nieco kapryśna pogoda. Ze względu na uciążliwy deszcz w sobotę odwołano zajęcia, natomiast w niedzielę doskwierał nam słaby wiatr. Przeznaczono więc ten dzień głównie na naukę manewrowania jachtem na silniku, choć była też okazja trochę pożeglować wykorzystując mocniejsze podmuchy wiatru.

W najbliższy weekend kolejne zajęcia. Liczymy na bardziej sprzyjającą aurę, a także lepszą frekwencję kursantów ;)

Więcej zdjęć ze szkolenia w Foto-relacjach.


Dodano 28.04.2015 przez BP

Piękna słoneczna pogoda była w sobotę 25 kwietnia 2015 r. wymarzonym tłem do zorganizowanego po raz pierwszy wiosenną porą Ogniska Żeglarskiego nad Zalewem Podwolina.

W imprezie uczestniczyło ponad 50 osób – klubowiczów wraz z rodzinami. Była to świetna okazja do integracji i bliższego zapoznania się członków Klubu, zwłaszcza, że pojawiają się w naszym gronie nowe twarze. Od wczesnego popołudnia do głębokiej nocy wspominaliśmy nasze żeglarskie dokonania, snuliśmy plany na nowy sezon i wymienialiśmy pomysły dotyczące przyszłości Klubu. Nie zabrakło żeglarskiej muzyki – częściowo odtwarzanej z płyt CD, a częściowo wykonanej z wykorzystaniem gitary przez grupę bardziej uzdolnionych muzycznie uczestników. W końcowej części imprezy podjęto nawet mniej lub bardziej udane próby tańca:)

Warto wspomnieć, że na ognisku zadebiutował nowy grill ozdobiony napisem „Jacht Klub Nisko”, wykonany z dużym zaangażowaniem przez naszego klubowicza Arka.

Należy podkreślić, że udział w ognisku był bezpłatny, (należało przynieść ze sobą jedynie napoje), a poniesione koszty sfinansowane zostały ze składek członkowskich klubowiczów. Głównym organizatorem tej bardzo udanej imprezy, który zadbał również o menu i obsługę grilla był kol.Sławek, za co należą mu się wielkie słowa uznania.

Zapraszamy do Foto-relacji.


Dodano 27.04.2015 przez BP

W tym roku akcję slipowania klubowych jachtów na Zalewie Podwolina rozłożyliśmy na dwie kolejne soboty - 18 i 25 kwietnia. Wprawdzie tydzień temu pogoda nie była najlepsza, jednak w ten weekend aura wynagrodziła nam wszelkie trudy związane z wodowaniem łódek.

Oczywiście konieczne było wcześniej przeprowadzenie pewnych prac przy jachtach (wymiana lub naprawa zużytych części, czyszczenie, malowanie itp.) czym zajęli się m.in. Grzesiek, Staszek i Łukasz.

Mieliśmy też okazję przetestować nową przyczepę podłodziową , którą ostatnio zakupiliśmy. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że konieczne będą pewne jej modernizacje, aby jeszcze bardziej ułatwić przewóz i wodowanie jachtów, niemniej jest to kolejny krok do skompletowania własnego klubowego sprzętu niezbędnego dla sprawnej obsługi jachtów i dalszego rozwoju JKN.

Jachty kołyszą się już przy bojach, a od początku maja będą intensywnie użytkowane w ramach praktycznego szkolenia podczas kursu na patent żeglarza jachtowego. Oczywiście w czasie wolnym od zajęć kursowych mogą być używane przez wszystkich członków JKN z opłaconymi składkami członkowskimi do pływania rekreacyjnego, do czego serdecznie zachęcamy :)

Kilkanaście zdjęć z wodowania jachtów można oglądnąć w Foto-relacjach.


Dodano 26.04.2015 przez BP

W miniony weekend rozpoczęła działalność Sekcja „Optimist” Nauka Żeglarstwa dla Najmłodszych przy Jacht Klubie Nisko, której celem jest edukacja żeglarska dzieci w wieku od 6 do 14 lat.

W dniu 24 kwietnia 2015 r. w klubowym lokalu odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci – kandydatów do szkolenia, na którym został przedstawiony Regulamin Sekcji i harmonogram zajęć, które będą się odbywały w wyznaczone soboty od maja do końca września 2015 r.

W następnym dniu grupa 10 młodych kursantów wzięła udział w pierwszych zajęciach teoretycznych, na których poznała m.in. podstawowe informacje o żeglowaniu oraz budowę jachtu „Optimist”. Wykłady uzupełnione były zabawami i ćwiczeniami, które poprawiają sprawność ruchową dzieci przygotowując je do sprawnej obsługi jachtu. Tak urozmaicony przebieg zajęć prowadzonych przez kierownika Sekcji - Roberta Sołtysa spowodował, że młodzi kursanci uczestniczyli w nich z wielkim zapałem i zaangażowaniem i zapewniali, że nie mogą doczekać się następnych.

Kurs jest częściowo finansowany przez Urząd Gminy i Miasta Nisko, rodzice wpłacają jedynie symboliczną kwotę, która w pewnym stopniu pokrywa koszty utrzymania sprzętu szkoleniowego i paliwa do łodzi asekuracyjnej. Wymagane jest też zaangażowanie rodziców w działalność Sekcji, m.in. dyżury w roli obserwatorów podczas zajęć.

Wierzymy, że jest to dopiero początek kariery żeglarskiej naszych młodych kursantów. Już wkrótce pojawi się dla nich możliwość startu w corocznych regatach przeprowadzanych przez Jacht Klub Nisko, a w przyszłości być może w zawodach Pucharu Optymistrza organizowanych przez kluby żeglarskie Podkarpacia.

Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć z zajęć Sekcji Optimist zamieszczonych w Foto-relacjach.


Dodano 14.04.2015 przez BP

No i stało się. Ruszamy z budową nowego jachtu. Będzie to Solina 24, której kadłub już dotarł do Niska. Przed nami, oczywiście, sporo pracy i masa wydatków, ale wierzymy, że wszystko się uda i na początku przyszłego sezonu jacht zwodujemy.

Solina 24 to szybki, zwrotny, a jednocześnie bardzo wygodny jacht o ergonomicznym wnętrzu. Świetnie sprawdza się podczas rodzinnego żeglowania, nie odbiera też satysfakcji żeglarzom szukającym bardziej sportowych doznań. We wnętrzu jachtu znajdziemy pięć pełnowymiarowych koi i dodatkową koję mającą 160 cm, a także funkcjonalny kambuz i kabinę sanitarną.

Podstawowe parametry Soliny 24:

Długość 7,28 m

Szerokość 2,70 m

Zanurzenie 0,30 - 1,25 m

Ciężar 1500 kg

Grot 16,10 m2

Genua 12,70 m2

Wysokość w kabinie 1,65 m

Solina 24 będzie służyła w naszym klubie zarówno do prowadzenia szkoleń na patent żeglarza jachtowego, jako jacht spełniający wszelkie wymagania PZŻ odnośnie przeprowadzania egzaminów, jak i wszystkim klubowiczom w celach rekreacyjnych. Rozważamy też przewożenie go w sezonie wakacyjnym na Zalew Soliński, co dałoby okazję członkom naszego Klubu do rodzinnego żeglowania po atrakcyjnym akwenie.

Na razie czeka nas jednak dużo pracy i spore wydatki. Musimy kupić i zamontować całe wyposażenie jachtu: meble, instalacje, osprzęt, żagle, silnik itd. Bardzo liczymy na zaangażowanie Klubowiczów w to przedsięwzięcie, a także wsparcie finansowe - przede wszystkim wpłatę składek członkowskich czy poszukiwanie sponsorów. Pamiętajmy, że robimy dla siebie. Ahoj!


Dodano 12.04.2015 przez BP

Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 25 kwietnia 2015 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.00.

Zapewniamy typowo ogniskowe i smaczne menu. Prosimy jedynie o przyniesienie ze sobą ulubionych napojów - zarówno bezalkoholowych (wody mineralne, soki itp.), jak i tzw. "żeglarskich".

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie potwierdzenia (wraz ze wskazaniem ilości osób) e-mailem na adres klubowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub SMS-em do głównego organizatora - kol. Sławka (605 897 811). Będzie to nam pomocne przy określeniu ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić.

Ahoj i do zobaczenia!


Dodano 14.03.2015 przez BP

W piątek 6 marca b.r. odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące rozpoczętego przez nasz Klub wiosennego kursu żeglarskiego. Do udziału w szkoleniu zgłosiło się kilkanaście osób. Bezpośrednio po tym spotkaniu nasi kursanci mogli wysłuchać pierwszego wykładu teoretycznego, w trakcie którego zapoznali się z budową, wyposażeniem i obsługą jachtów śródlądowych.  Tydzień później - 13 marca - odbył się drugi wykład, tym razem dotyczący teorii żeglowania. Kolejne zajęcia teoretyczne będą prowadzone w prawie wszystkie piątki marca i kwietnia - zgodnie z harmonogramem kursu.

Wszystkich kursantów zachęcamy do regularnego uczestnictwa w wykładach i samodzielnej nauki, tak aby zajęcia praktyczne na Zalewie "Podwolina", które rozpoczną się w maju, nie były dla nich przyczyną stresu, ale czystą przyjemnością :).


Dodano 03.03.2015 przez BP

Informujemy wszystkich planujących żeglować lub już żeglujących po morzach i oceanach (a takich w naszym klubie nie brakuje), że na rynku księgarskim ukazała się nowa pozycja pod tytułem „Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu. Poradnik dla żeglarzy i motorowodniaków”.

Wspominamy o tym dlatego, że została ona napisana przez zaprzyjaźnionego z Jacht Klubem Nisko kpt. Bogdana Sobiło. Ci z nas, którzy pod okiem kapitana ćwiczyli manewrówkę w Zatoce Gdańskiej lub uczestniczyli w prowadzonych przez niego warsztatach nawigacyjnych znają jego nieprzeciętną umiejętność przekazywania wiedzy żeglarskiej w przystępny sposób. Lektura książki autorstwa kpt.Bogdana z pewnością przyczyni się do znacznego poszerzenia wiedzy każdego żeglarza w tak istotnej dziedzinie jak bezpieczeństwo żeglugi na morzu. Książka ta nie jest jedynie zbiorem suchych przepisów, ale została wzbogacona komentarzami autora i przykładami konkretnych sytuacji z jego własnej praktyki żeglarskiej.

Tutaj znajdziecie recenzję książki zamieszczoną na stronie Jerzego Kulińskiego.

Dla zainteresowanych klubowiczów podajemy również informację o wyjątkowej okazji nabycia tej pozycji w promocyjnej cenie – 30 zł, ze specjalną dedykacją autora. Chętnych do zakupu książki prosimy o maila na klubową pocztę Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. albo telefon do Staszka (605 294 741) lub Piotrka (608 250 716).


Dodano 27.02.2015 przez BP

Klubowy Rejs Chorwacki 2015 nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Spodziewając się dużego zainteresowania ze strony klubowiczów zarezerwowaliśmy już dwie Bavarie 36 w terminie 30.05.2015 - 06.06.2015.

Więcej szczegółów w zakładce:  "Rejs Chorwacja 2015".

O udziale w rejsie zdecyduje kolejność zgłoszeń - prosimy więc o szybkie decyzje :)

Zapełnia się również lista uczestników II Rejsu Młodzieżowego. W tej chwili zostały tylko dwa miejsca!

Ponieważ został już wybrany jacht i wstępnie zaplanowano trasę rejsu - zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami w zakładce: "Rejs Młodzieżowy 2015".


Dodano 22.02.2015 przez BP

Już po raz ósmy w swojej historii Stowarzyszenie Żeglarskie "Jacht Klub Nisko" organizuje wiosenny, weekendowy kurs żeglarski. Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w piątek 06.03.2015 roku o godz. 16.00 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nisku przy ul. Chopina 31.

Zajęcia teoretyczne będą odbywały się w piątki o godz.16.30 od 06.03.2015 do 24.04.2015 włącznie. Ze względu na różnorodną tematykę, czas trwania zajęć będzie ustalany indywidualnie.

Zajęcia praktyczne będą realizowane na Zalewie "Podwolina" w Nisku w soboty i niedziele oraz inne dni wolne od pracy, począwszy od 01.05.2015 do 14.06.2015.

Szczegółowy grafik zajęć znajdziesz klikając tutaj. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych harmonogram szkolenia praktycznego może ulec zmianie.

Egzamin z teorii i praktyki żeglowania na patent żeglarza jachtowego przewidziany jest w dniach 19 i 20 czerwca 2015 roku.

Kurs prowadzony jest przez profesjonalną kadrę instruktorską PZŻ z ramienia naszego Klubu. Zapraszamy młodzież od 14 roku życia (wymóg ukończenia 14 lat przed dniem egzaminu na patent) i dorosłych.

Koszt uczestnictwa w kursie: - osoby dorosłe - 600 zł (50 zł wpisowe + 550 zł pozostała opłata) - młodzież ucząca się do 26 roku życia - 500 zł (50 zł wpisowe + 450 zł pozostała opłata). Powyższe opłaty nie zawierają kosztów egzaminu i wydania patentu.

Zapisy na kurs oraz dodatkowe informacje dostępne są pod numerami telefonów: Komandor Klubu +48 605 294 741 Wicekomandor Klubu +48 608 250 716 lub poprzez kontakt na pocztę: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Regulamin kursu znajdziesz tutaj.

Klub może zrezygnować z organizacji kursu w przypadku niewystarczającej liczby osób. Klub zastrzega sobie prawo do zmiany akwenu, na którym będą odbywały się zajęcia praktyczne.


Dodano 03.02.2015 przez BP

W dniu 24.01.2015 r. w restauracji „Gospoda” w Nisku odbyło się Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko. W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.15.00 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 15.30 w tym samym miejscu. Na sali obecne były 22 osoby z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach i wyborze Komisji obsługujących Walne Zebranie głos zabrał Komandor Staszek Czerewin, który przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności Zarządu w 2014 r. Wg relacji Komandora najbardziej istotnymi dokonaniami naszego klubu były: zakup i montaż pomostu na Zalewie Podwolina oraz organizacja kolejnej edycji Regat Niżańskich. W sprawozdaniu podkreślono szczególną rolę jaką w finalizacji tych przedsięwzięć odegrał Wicekomandor Jan Józefczyk. Komandor wyliczył również inne ważne wydarzenia klubowe: szkolenia, imprezy integracyjne i rejsy oraz podziękował osobom szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz Stowarzyszenia.

Następnie sprawozdanie dotyczące spraw finansowych i personalnych przedstawił Wicekomandor Jan Józefczyk. Zebrani dowiedzieli się o wydatkach i przychodach Klubu w 2014 roku ( a także podsumowanie za lata 2012-2014), oraz o obecnym stanie finansów naszego Stowarzyszenia. Bardzo istotną była informacja o pozytywnym zakończeniu długich i żmudnych starań kol.Janka o odzyskanie z Urzędu Marszałkowskiego kwoty 25 tys.zł wydatkowanych przez Klub na zakup pomostu.

Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Barć i odczytał pozytywną ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję oraz w związku z końcem kadencji wnioskował o udzielenie absolutorium wszystkim ustępującym członkom Zarządu. Jednocześnie wszyscy członkowie Komisji Rewizyjnej złożyli rezygnację z pełnionych funkcji. Celem tej rezygnacji była chęć usprawnienia pracy organów statutowych klubu poprzez zrównanie kadencji Komisji Rewizyjnej i Zarządu.

Walne Zebranie w głosowaniach zaakceptowało przedstawione sprawozdania, a także zdecydowało o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

Następnie przystąpiono do wyborczej części zebrania. W kolejnych wyborach wyłoniono Prezesa Zarządu- Komandora, którym ponownie został Stanisław Czerewin, następnie pozostałych członków Zarządu (Martę Powęskę, Piotra Barcia, Edwarda Bryndzę, Leszka Graba, Grzegorza Haracza, Tomasza Radziejowskiego, Sławomira Sądeja i Ryszarda Szubę) oraz nową Komisję Rewizyjną (Łukasza Mierzwę, Andrzeja Pasiaka i Bogdana Wikierę). Wybrano również Delegatów Jacht Klubu Nisko do Sejmiku OZŻ, którymi zostali: Stanisław Czerewin, Sławomir Sądej, Ryszard Szuba, Stanisław Nagier, Paweł Krawiec i Andrzej Szyliński.

Ostatnim punktem programu były wolne wnioski. W trakcie dyskusji poruszono między innymi temat zakupu przyczepy podłodziowej, a także jachtu kabinowego, niezbędnego do prawidłowego prowadzenia szkoleń żeglarskich. Komandor poinformował też zebranych o możliwości zorganizowania VI Regat Niżańskch współfinansowanych przez Gminę i Miasto Nisko, co spotkało się z aprobatą klubowiczów.

Na tym zakończono Walne Zebranie, ale klubowicze mogli zostać na drugą, mniej oficjalną część spotkania, gdzie jeszcze przez kilka godzin w luźniejszej atmosferze, wspominano dokonania 2014 roku i planowano dalsze przedsięwzięcia, a zwłaszcza rejsy po jeziorach, morzach i oceanach.


Dodano 30.12.2014 przez  JJ

Zawiadomienie

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16 ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu, w pierwszym terminie w dniu 24.01.2015, o godz. 15.00. Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej Restauracji "Gospoda" w Nisku przy ul. Polnej 33.

Na wypadek braku wymaganej w §17 ust. 1 Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu w drugim terminie w dniu 24.01.2015 o godz. 15.30. Miejsce Zebrania j.w.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania - 24 styczeń 2015

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania oraz protokolanta.

3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

4. Wybór Komisji uchwał i wniosków oraz komisji wyborczej.

5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu przez Komandora Klubu

- przedstawienie sprawozdania finansowego i sprawozdania w sprawach organizacyjnych przez V-ce Komandora klubu d/s organizacyjnych

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej przez Przewodniczącego Komisji

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2015-2016.

11. Wybory Prezesa Zarządu - Komandora Jacht Klubu Nisko.

12. Wybory pozostałych członków Zarządu na wniosek nowo wybranego Komandora.

13. Wybory Komisji Rewizyjnej.

14. Wybory Delegatów na Sejmik Okręgowego Związku Żeglarskiego.

15. Wolne Wnioski.

16. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Zarząd Klubu wyjaśnia, że ze względu na wygasającą kadencję Zarządu Stowarzyszenia oraz rezygnację członków Komisji Rewizyjnej z pełnionych funkcji, Walne Zebranie będzie zebraniem sprawozdawczo - wyborczym w zakresie wyboru nowego Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej.

Każdy z członków Klubu powinien mieć realny wpływ na to co się dzieje w Klubie.

Przyjdź na Walne zebranie, podziel się swoim pomysłem. Zabierz głos w dyskusji.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 30.12.2014 przez JJ

Z satysfakcją informuję członków Jacht Klubu Nisko, że decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z dnia 12.11.2014 roku zakończono weryfikację wniosku o płatność ostateczną złożonego przez nasze Stowarzyszenie w związku z realizacją projektu pn. "Budowa pomostu i organizacja regat żeglarskich na Zalewie Podwolina w Nisku".

Weryfikacja przebiegła pomyślnie skutkiem czego w dniu 5 grudnia 2014 na nasz Klubowy rachunek bankowy wpłynęła kwota 25 000,00 pln, którą wydatkowaliśmy na zakup pomostu.

Tak więc "Operacja Pomost", którą rozpoczęliśmy w lutym 2013 roku znalazła nareszcie swój pozytywny finał:). Teraz  pozostaje tylko obowiązek utrzymania pomostu przez pięć lat i składania corocznych sprawozdań do Urzędu Marszałkowskiego.

W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla wszystkich Klubowiczów , którzy na jakimkolwiek etapie  dołożyli swoją cegiełkę do tego projektu.


Dodano 05.11.2014 przez BP

Tradycyjnie jak co roku Jacht Klub Nisko zaprasza klubowiczów wraz z rodzinami i znajomymi, sympatyków żeglarstwa i wszystkich chętnych na

„Andrzejki Żeglarskie 2014"

W tym roku nasz Bal Andrzejkowy odbędzie się w sobotę 22 listopada 2014

w Restauracji "Zielony Dworek" w Nisku (przy ul. Sandomierskiej 23).

Ponownie będziemy mieli okazję bawić się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu

"Zespołu JOY" ze Stalowej Woli.

Początek zabawy o godzinie 18.00

Gwarantujemy tradycyjnie dobrą zabawę i bogatą konsumpcję.

Koszt udziału w imprezie wynosi 75 pln od osoby - członka Jacht Klubu Nisko

oraz 100 pln od pozostałych uczestników balu.

W tej cenie nie zostały przewidziane tzw. żeglarskie napoje (czyli alkohol).

Zgłoszenia uczestnictwa w balu prosimy przysyłać na adres e-mailowy kol.Sławka Sądeja - głównego organizatora imprezy:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

lub adres e-mailowy Jacht Klubu Nisko :

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jednocześnie prosimy o wpłatę należności za uczestnictwo na rachunek bankowy Jacht Klubu Nisko:

nr rach: 35 1240 2799 1111 0010 4428 1273 (Bank Pekao S.A.  I oddział w Stalowej Woli)

w tytule przelewu prosimy wpisać „Andrzejki Żeglarskie 2014” oraz podać nazwiska osób, których zgłoszenie dotyczy.

Możliwa jest również zapłata gotówką – bezpośrednio u kol.Marty Powęski – skarbnika JKN.

Zgłoszenia na bal przyjmujemy do 15 listopada 2014 roku


Dodano 07.10.2014 przez BP


Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na Ognisko Żeglarskie, które odbędzie się w sobotę 11 października 2014 r. nad Zalewem Podwolina, w pobliżu naszej kei. Początek ogniska o godz. 16.00.

Jako wpisowe na ognisko wystarczy zabrać ze sobą, podobnie jak rok temu, tylko dobry humor. Zapewniamy typowo ogniskowe i smaczne menu. Jedynie napoje żeglarskie (najlepiej nie za bardzo kolorowane) przynosimy we własnym zakresie.

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o przysłanie zwrotnego potwierdzenia na klubowy adres mailowy wraz ze wskazaniem ilości osób. Będzie to nam pomocne przy określeniu ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić.

Do zobaczenia i najlepszego.


Dodano 17.09.2014 przez BP

Złota polska jesień w pełni, na pogodę nie można narzekać,  więc jeszcze za wcześnie by ogłaszać zakończenie sezonu żeglarskiego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz przypomnieć sobie tegoroczne wydarzenia związane z działalnością Jacht Klubu Nisko. Zapraszamy do świeżo uzupełnionej galerii zdjęć w „Fotorelacjach”:

- montaż klubowego pomostu na Zalewie w Podwolinie (kwiecień 2014)

- VII szkolenie na patent żeglarza jachtowego (marzec-czerwiec 2014)

- rejs po norweskich fiordach (czerwiec 2014)

- I Klubowy Rejs Mazurski (czerwiec 2014)

- V Spotkania Żeglarskie na zbiorniku wodnym Podwolina (czerwiec 2014)

Przy okazji  zachęcamy klubowiczów, którzy opłacili składki członkowskie za 2014 rok, do korzystania z naszych jachtów znajdujących się na Zalewie w Podwolinie. Pogoda sprzyja żeglowaniu.


Dodano 04.05.2014 przez JJ

W czwartek 1 maja, tradycyjnie jak co roku, rozpoczęły się zajęcia praktyczne w ramach szkolenia na patent żeglarza jachtowego organizowanego przez Jacht Klub Nisko.

W tym roku po raz pierwszy w historii naszego Klubu zajęcia odbywają się na Zalewie Podwolina w Nisku. Stało się to możliwe dzięki powiększeniu akwenu tego zbiornika w zeszłym roku a przede wszystkim dlatego , że  już od kilku tygodni mamy do dyspozycji nasz własny, klubowy pomost. Tak więc uczestnicy kursu nie muszą już dojeżdżać na zajęcia do Wilczej Woli i mogą nabywać żeglarskich umiejętności na miejscu w Nisku.

17 adeptów sztuki żeglarskiej ma już za sobą zajęcia teoretyczne kursu, które odbywały się od  7 marca do 25 kwietnia. Podbudowani zasobem żeglarskiej wiedzy mogli rozpocząć jej stosowanie podczas zajęć praktycznych na wodzie.

Pierwsze zajęcia to prace portowe czyli czas na naukę podstawowych czynności związanych z obsługą jachtów, taklowaniem żaglówek, cumowaniem, wiązaniem niezbędnych w żeglarstwie węzłów. Teraz przyszedł czas na naukę wszystkich niezbędnych manewrów jachtem na żaglach i na silniku.

Patrząc na zaangażowanie kursantów i instruktorów z naszego Klubu można mieć nadzieję, że po zdanym egzaminie wszyscy będą mogli bezpiecznie rozpocząć swoją własną przygodę z żeglarstwem.

Egzamin na pierwszy żeglarski patent " żeglarza jachtowego" sprawdzający zarówno nabytą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną umiejętność dowodzenia jachtem żaglowym przewidujemy na 13 i 14 czerwca. Do tego czasu w każdą sobotę i niedzielę będziemy mogli obserwować na Zalewie w Podwolinie naszych kursantów zdobywających coraz to nowe umiejętności żeglarskie.

Mamy nadzieję , że nie zabraknie im cierpliwości i po zakończonym kursie oraz zdanym egzaminie przystąpią do naszej żeglarskiej braci. Czego oczywiście serdecznie im życzymy - powodzenia!


Dodano 19.04.2014 przez JJ

Właśnie ruszyły przygotowania do tegorocznego święta niżańskich żeglarzy, które odbędzie się na Zalewie w Podwolinie  w sobotę i niedzielę 28 i 29 czerwca. Tym razem będzie to impreza pod nazwą  „V Niżańskie spotkania żeglarskie na zbiorniku wodnym Podwolina”.

 

Nasza oferta organizacji tej imprezy uzyskała akceptację w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko czego efektem było podpisanie przez Klub stosownej umowy. Dzięki właśnie tej umowie Jacht Klub Nisko uzyskał pomoc finansową na organizację przedsięwzięcia w wysokości 14 000 zł.

Możemy już zdradzić, że w tym roku na koncertowej scenie w sobotni wieczór zagrają dla nas zespoły „Yank  Shippers” z Sanoka oraz „Atlantyda” z Gdańska.

 

Zespół „Yank Shippers” oprócz dużego koncertu zagra również mały koncert dla najmłodszych miłośników żeglarstwa. Ich autorski utwór „Irlandii Brzeg” to szanty naprawdę najwyższej próby.(kliknij tutaj)

 

Szantowa formacja „Atlantyda” to zespół którego nie trzeba bliżej przedstawiać bowiem wiele  kompozycji tego zespołu często śpiewamy sami nawet o tym nie wiedząc.  Ci, którzy się jednak z Atlantydą dotychczas nie zetknęli mogą posłuchać  jednej z ostatnich kompozycji tego zespołu napisanej specjalnie z okazji Zlotu Wielkich Żaglowców , który odbędzie się w sierpniu tego roku w Gdyni (kliknij tutaj).

Mamy również nadzieję , że uda nam się jeszcze wzbogacić  program artystyczny imprezy o występy  młodych artystów z  Centrum Kultury Sokół oraz okolic Niska. Wszystkich, którzy którzy zechcą zaprezentować swoje talenty na naszej szantowej scenie zapraszamy do współpracy i kontaktu z nami.

Całą imprezę poprowadzi tak jak w zeszłych latach p. Marta Górecka z Radia Leliwa a obsługę akustyczną i oświetlenie zapewni firma p. Roberta Błądka.

Oczywiście poza koncertami odbędą się również regaty, które zorganizujemy w tych dniach w ramach przedsięwzięcia  pod nazwą „Budowa pomostu i organizacja Regat Żeglarskich na Zbiorniku Wodnym Podwolina w Nisku”. Będą one dopełnieniem zobowiązań, które nakłada na nas umowa z Samorządem Województwa Podkarpackiego, dzięki której udało nam się sfinansować budowę naszego własnego pomostu cumowniczego.

 

Tak jak w poprzednich latach wszyscy chętni do zmierzenia się z wiatrem i wodą będą mieli okazję do pożeglowania na klubowych jachtach pod opieką żeglarzy z naszego Klubu..

Już po zakończeniu sobotnich koncertów przewidujemy tradycyjnie ognisko dla klubowiczów, które jak zwykle zakończy się pewnie w brzasku wschodzącego słońca.

Jak co roku zwracamy się do naszych klubowiczów z prośbą o pomoc w przygotowaniach.  Szczegóły omówimy na spotkaniu , które będziemy chcieli zorganizować już w maju.


Dodano 19.04.2014 przez JJ

Dokładnie po 435 dniach od momentu podjęcia starań o pozyskanie środków unijnych na nasz własny klubowy pomost w ostatni piątek i sobotę tj. 11 i 12 kwietnia  2014 roku mieliśmy okazję zobaczyć jak nasze zamierzenia się materializują.

Właśnie w tych dniach elementy pomostu  zostały przetransportowane nad Zalew w Podwolinie  i  zwodowane.

Po odpowiednim przygotowaniu i umocnieniu brzegu przystąpiliśmy kolejno do połączenia trapu z pierwszym segmentem pomostu oraz jego zacumowania do wcześniej wkręconych  w dno  słupów kotwicznych. Niebawem zostały zamontowane pozostałe segmenty a cały pomost został tymczasowo zacumowany do brzegu. Jeszcze w piątek zdążyliśmy ustawić w odpowiednich miejscach słupy przygotowane pod zrzucenie martwych kotwic.

 

W sobotę rano nasze prace rozpoczęliśmy od wywożenia na wodę i nakładania na każdy z 6 słupów po 15 sztuk -  40 kilogramowych betonowych obciążników. O tym że było to zajęcie uciążliwe wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek próbowali operować dużym ciężarem na wodzie. Po zakończeniu tej operacji do każdego ze słupów zostały zamocowane łańcuchy kotwiczne przy pomocy których słupy z obciążnikami zostały przewrócone na dno stając się tym samym 600 kilogramowymi martwymi  kotwicami. Jeszcze tylko sprawdzenie ułożenia łańcuchów i kotwic na dnie dokonane przez płetwonurków i wreszcie mogliśmy zacumować pomost na stałe. Na koniec pozostało ostateczne skręcenie pomostu i montaż knag cumowniczych.

 

W sobotę zostały również zatopione na dnie Zalewu  obciążniki z przymocowanymi do nich bojami na których zacumowano przywiezione wcześniej klubowe żaglówki. W okolicy pomostu umieściliśmy  dwie boje manewrowe , tak aby możliwe było cumowanie łodzi do boi i pomostu jak to ma miejsce w prawdziwych mazurskich przystaniach.

 

Dobra pogoda i przede wszystkim brak wiatru sprawiły , że mogliśmy tego wszystkiego dokonać bez większych problemów.

 

Kilkunastu klubowiczów , którzy te dwa dni poświęcili na prace przy transporcie i montażu pomostu , transporcie i taklowaniu jachtów oraz  rozstawianiu boi miało w sobotni wieczór ogromną satysfakcję mogąc popatrzeć na pływający pomost oraz przygotowane do nadchodzącego sezonu klubowe jachty stojące na bojach.

Serdecznie im za to dziękujemy!

 

Fotorelację z prac przy montażu pomostu będzie można już niebawem oglądać w zakładce : Fotorelacje/Mamy swoją historię/Wydarzenia 2014


Dodano 24.03.2014 przez JJ

W dniach 8 i 9 lutego b.r. odbyły się zajęcia w ramach wcześniej zapowiadanego szkolenia z zakresu meteorologii żeglarskiej. Czternastu uczestników zajęć przez dwa dni cierpliwie zgłębiało tajniki tego działu wiedzy żeglarskiej, zdając sobie sprawę z faktu, że przecież to właśnie od znajomości zjawisk meteorologicznych i ich zrozumienia w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo rejsu.

Rozwój internetu oraz innych technologii sprawił, że zaawansowane serwisy meteo prowadzone przez służby meteorologiczne i hydrologiczne wielu państw są często bezpłatnie dostępne dla nas żeglarzy. Jednak dopiero umiejętność pozyskiwania prognoz pogody z różnych źródeł oraz ich właściwa – poprawna interpretacja pozwala na bezpieczne i równocześnie efektywne zaplanowanie trasy rejsu. Dlatego właśnie tak ważna jest podstawowa wiedza dotycząca zjawisk atmosferycznych.

Tym razem zajęcia dla naszych żeglarzy poprowadził kpt. Maciej Mickiewicz, który cierpliwie wyjaśniał nam te skomplikowane zagadnienia.

Tak więc z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji o komórkach Hadleya, wietrze gradientowym, wpływie Jet Streamu na kształtowanie się katafrontu i anafrontu oraz zagadnieniach związanych z routingiem. Mieliśmy okazję przekonać się również jakim praktycznym na jachcie urządzeniem jest radio SSB i jak za jego pomocą można pozyskać mapy synoptyczne.

Szkolenie to ze względu na stopień trudności omawianej tematyki oraz intensywność zajęć uświadomiło niektórym z nas jak wiele jeszcze możemy się w tej dziedzinie nauczyć. Szkoda, że nie udało nam się pozyskać materiałów edukacyjnych dotyczących wykładów – może posiadając takowe moglibyśmy już na spokojnie starać się zrozumieć wszystko to co nam umknęło podczas zajęć.

Tak czy inaczej szkolenie możemy uznać za interesujące a prowadzącemu zajęcia kpt. Maciejowi Mickiewiczowi dziękujemy za to, że obudził w nas zainteresowanie dla tej chyba najbardziej zaniedbanej przez żeglarzy dziedziny wiedzy.

Ponieważ jak to zwykle bywa „samo nic się nie chce zrobić” - dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby to szkolenie mogło się odbyć.


Dodano 01.03.2014 przez BP

Zgodnie z zapowiedziami w dniu 22.02.2014 r. w restauracji „Gospoda” w Nisku odbyło się Walne Zebranie Jacht Klubu Nisko. W pierwszym terminie wyznaczonym na godz.15.00 brakowało quorum, więc Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 15.30 w tym samym miejscu. Na sali obecnych było 24 osoby z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wyborze przewodniczącego i protokolanta Walnego Zebrania, przyjęciu regulaminu obrad i wyborze Komisji Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków, głos zabrał Komandor Jacht Klubu Staszek Czerewin. Przedstawił on szczegółowe sprawozdanie z działalności Zarządu w 2013 roku. W swoim wystąpieniu nasz Komandor przedstawił m.in. aktualny skład Zarządu, który uległ zmianie po rezygnacji dwóch jego członków w marcu 2013 r. i dokooptowaniu w ich miejsce dwóch nowych. Niewątpliwie pozytywne wrażenie na zgromadzonych musiała budzić lista zeszłorocznych dokonań naszego klubu, którą Komandor w skrócie przedstawił. Były to m.in. przeprowadzone szkolenia, zorganizowanie regat, koncertów i imprez integracyjnych, a przede wszystkim rejsy morskie, w których uczestniczyło wielu członków klubu.

Również bieżący rok zapowiada się nie gorzej od poprzedniego. Komandor poinformował o zbliżającej się finalizacji bardzo ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest kupno i montaż klubowego pomostu na Zalewie Podwolina, co z kolei umożliwi przeprowadzenie szkolenia na stopień żeglarza jachtowego po raz pierwszy na tym właśnie akwenie. Z tą inwestycją (finansowaną dzięki wsparciu uzyskanemu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) wiąże się też organizacja kolejnych regat i koncertów szantowych na podwolińskim zalewie. Inne ambitne plany dotyczą oczywiście organizacji kolejnych rejsów śródlądowych i morskich, a także szkoleń i imprez integracyjnych.

Rok 2013 przyniósł też konieczność podjęcia trudnych decyzji przez Zarząd. Komandor poinformował bowiem Walne Zebranie o aktualnej ilości członków klubu, która (mimo przystąpieniu do JKN kilku osób) zmniejszyła się dość znacząco. Ta redukcja wynikła z decyzji Zarządu, który (zgodnie ze statutem) wykreślił z listy członków JKN 23 osoby, które nie zapłaciły obowiązkowych składek klubowych nie tylko za 2013 r., ale nawet za 2012 rok i faktycznie w ogóle nie uczestniczą w życiu klubu. Komandor podkreślił, że dla Zarządu była to bardzo trudna decyzja, poprzedzona wieloma rozmowami z wykreślonymi osobami i przypominaniem o konieczności zapłacenia składek.

Następnie sprawozdanie dotyczące spraw finansowych i organizacyjnych przedstawił w formie prezentacji graficznej Wicekomandor Jan Józefczyk. Z przedstawionej informacji wynika m.in. , że obecnie nasz Klub liczy 61 członków zwyczajnych oraz 3 wspierających.  Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Barć i odczytał pozytywną  ocenę działalności Zarządu przez tę Komisję.

Ponieważ przedstawione sprawozdania nie wzbudziły żadnych kontrowersji wśród zebranych, Walne Zabranie jednogłośnie je zaakceptowało, decydując jednocześnie o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

Następnym punktem porządku obrad były wybory członków nowej Komisji Rewizyjnej w związku z zakończeniem się czteroletniej kadencji poprzedniej Komisji. Najpierw Walne Zebranie, zgodnie ze statutem stowarzyszenia, zdecydowało o ilości członków Komisji Rewizyjnej w nowej – dwuletniej – kadencji, następnie zgłoszono kandydatów. Po tajnym głosowaniu okazało się, że na członków tej Komisji w kadencji  2014-2015 ponownie wybrano Elżbietę Chmiel, Łukasza Mierzwę i Piotra Barcia.

Następnym punktem programu były wolne wnioski i dyskusje. W trakcie tej części zebrania Wicekomandor Janek poinformował o szczegółach całej operacji związanej z kupnem i montażem pomostu na Zalewie Podwolina.  Zebrani dowiedzieli się m.in. o konieczności dokonania przez nasz klub płatności za pomost w wysokości 25 tys. zł, które zostaną zwrócone klubowi dopiero po rozliczeniu zadania finansowanego przez Urząd Marszałkowski w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” , a więc najwcześniej za kilka miesięcy.  Dlatego tak ważne dla pozytywnej realizacji przedsięwzięcia jest opłacanie składek klubowych przez członków klubu w terminie określonym przez statut, czyli do 31 maja danego roku.

Uczestnicy Walnego Zebrania dowiedzieli się też o szczegółach planowanych rejsów, w tym pierwszego klubowego Rejsu Mazurskiego, który odbędzie się  w dniach 18-21 czerwca.

Poruszono też sprawę miejsca stacjonowania klubowych jachtów po zakończeniu majowo-czerwcowego kursu żeglarskiego. Zarząd został zobowiązany do zebrania informacji na temat możliwości przewiezienia niektórych naszych jachtów np. na Jez.Tarnobrzeskie i Jez.Solińskie.

W ostatniej części dyskusji niektórzy członkowie klubu wyrazili zainteresowanie uczestnictwem w kursie instruktorskim. Komandor Staszek zobowiązał się do zebrania informacji na ten temat i zapewnił o wsparciu ich zamierzeń przez Zarząd Klubu.

Na tym zakończono Walne Zebranie , a chętni mogli tradycyjnie zostać na drugą, mniej oficjalną część spotkania, gdzie jeszcze przez klika godzin w luźniejszej atmosferze, wspominaliśmy dokonania 2013 roku i planowaliśmy dalsze przedsięwzięcia , a zwłaszcza rejsy po jeziorach, morzach i oceanach. (fotorelacja)


Dodano 23.01.2014 przez JJ

Zawiadomienie

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16  ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu, w pierwszym terminie w dniu 22.02.2014 o godz. 15.00. Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej Restauracji "Gospoda" w Nisku przy ul. Polnej 33.

Na wypadek braku wymaganej w §17 ust.1 Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie Członków Klubu w drugim terminie w dniu 22.02.2014 o godz. 15.30. Miejsce Zebrania j.w.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania oraz Protokolanta.

3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

4. Wybór Komisji uchwał i wniosków oraz Komisji skrutacyjnej.

5. Przedstawienie propozycji porządku obrad i przyjęcie porządku obrad.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Klubu przez Komandora Klubu.

- przedstawienie sprawozdania finansowego i sprawozdania w sprawach organizacyjnych przez V-ce Komandora d/s organizacyjnych.

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej przez Przewodniczącego Komisji.

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu i sprawozdania Komisji Rewizyjnej.

9. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji Rewizyjnej na kadencję 2014-2015.

11. Wybory Komisji Rewizyjnej.

12. Wolne wnioski.

13. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.

Zarząd Klubu wyjaśnia, że wybór Komisji Rewizyjnej dokonywany będzie z uwagi na upływ kadencji tej Komisji.

Każdy z członków Klubu powinien mieć realny wpływ na to co się dzieje w Klubie.

Przyjdź na Walne Zebranie, podziel się swoim pomysłem. Zabierz głos w dyskusji.

z żeglarskim pozdrowieniem

Zarząd Jacht klubu Nisko


Dodano 29.12.2013 przez JJ

Spieszymy donieść, że projekt naszego Stowarzyszenia pod nazwą "Budowa pomostu i organizacja regat żeglarskich na zbiorniku wodnym Podwolina w Nisku" złożony w lutym 2013 roku został ostatecznie rozpatrzony pozytywnie. Stało się tak po wielu poprawkach i uzupełnieniach do projektu, które składaliśmy od tego czasu.

W efekcie naszych działań w dniu 19 grudnia b.r. doszło do podpisania pomiędzy Jacht Klubem Nisko i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego umowy przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego "Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich" na lata 2007-2013.

Może sam tytuł umowy brzmi w sposób dość skomplikowany ale dla naszego Klubu najważniejsze jest to, że dzięki temu projektowi mogliśmy pozyskać środki na nasz własny pomost na Zalewie w Podwolinie.

Całość projektu obejmuje zakup pomostu, jego przetransportowanie do Niska, własny montaż na Zalewie oraz organizację regat. Po realizacji tego przedsięwzięcia i jego rozliczeniu otrzymamy zgodnie z umową kwotę 25 000 pln. Ofertowy koszt zakupu samego pomostu pływającego w przedsiębiorstwie"Karos" z Bartoszyc wynosi 24 908,56 pln.

Harmonogram prac związanych z realizacją przedsięwzięcia wygląda następująco: do końca lipca 2014 musimy zakupić i zmontować pomost oraz zorganizować regaty, do końca września należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim sprawozdanie i rozliczenie projektu a zwrot poniesionych przez nas kosztów nastąpi nie później niż do końca grudnia 2014 r.

Już w styczniu chcemy złożyć zamówienie na pomost tak aby był on gotowy do przewiezienia i zmontowania przed najbliższym sezonem żeglarskim. W tej sytuacji już od wiosny moglibyśmy z niego korzystać żeglując po Zalewie w Podwolinie.

Niestety tak jak we wszystkich tego typu projektach, przedsięwzięcie to musimy zrealizować w oparciu o własne środki finansowe a dopiero po jego realizacji otrzymamy zwrot środków w wysokości przewidzianej w umowie.

W związku z tym Zarząd Jacht Klubu Nisko zwraca się z prośbą do klubowiczów o uregulowanie w miarę możliwości wszystkich zaległych składek członkowskich. Aktualną informację o stanie płatności składek można uzyskać w lokalu klubowym lub telefonicznie u kol. Janka Józefczyka.

Więcej informacji dotyczących wybranego przez nas modelu pomostu możecie znaleźć w tej zakładce (aktualności) pod datą 20.03.2013 r.


Dodano 29.12.2013 przez MB,PB

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w dniach 20-27 lipca 2013 r. odbył się pierwszy klubowy Rejs Młodzieżowy w Chorwacji. Dwunastoosobowa, młoda (bez wyjątków!) załoga - ze skipperem Staszkiem Czerewinem na czele - zrealizowała dość ambitny plan, nie odmawiając sobie przy tym licznych kąpieli w zatoczkach, czy długich wieczornych spacerów. Wypływając z Sutomiscicy jachtem Oceanis 473 "Bracera", dotarli do Trogiru i z powrotem, odwiedzając po drodze m.in. Szybenik, Skradin i wyspę Pasman. Zapraszamy do przeczytania barwnej fotorelacji.

Rejs Młodzieżowy Chorwacja 2013

Dodano 05.12.2013 przez BP

Andrzejki 2013Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w sobotę 30 listopada 2013 r. odbył się czwarty już żeglarski Bal Andrzejkowy. Tym razem blisko 70 osób – członków JKN i sympatyków Klubu – bawiło się w restauracji „Zielony Dworek” w Nisku.

Po raz pierwszy na naszej imprezie gościliśmy zespół „Joy”, który prezentując szeroki repertuar muzyczny, umiał trafić w gusta każdego uczestnika Andrzejek.

Zabawa była przednia, nie brakowało żywiołowych tańców, zabawy w „jedzie pociąg z daleka” , który mknął przez sale niczym Pendolino, pojawiły się również nowe akcenty, np. wykonywany przez płeć piękną kankan, który zakończył się wykonaniem pełnego szpagatu.  Prawie pełnego ;)

Czas wypełniały również „morskie opowieści”, planowanie przyszłorocznych rejsów i wspominanie żeglarskich dokonań mijającego roku.

Zabawa trwała w najlepsze i dopiero po godzinie trzeciej najbardziej zmęczeni uczestnicy zaczęli opuszczać salę, a całą imprezę zakończyliśmy około czwartej nad ranem.

Serdecznie dziękujemy głównemu organizatorowi balu Sławkowi Sądejowi , a także innym klubowiczom, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie oraz zapraszamy do oglądnięcia foto-relacji.

Dodano 27.10.2013 przez JJ


Niestety dla większości z nas sezon żeglarski już się zakończył i aż do wiosny pozostanie nam jedynie wspominać miłe chwile spędzone podczas rejsów i regat.

Aby jednak rozproszyć nudę długich  jesiennych wieczorów proponujemy zamienić sztormiaki na stroje balowe i zapraszamy na

"Żeglarskie Andrzejki z Jacht Klubem Nisko"

W tym roku nasz  Bal Andrzejkowy odbędzie się w sobotę 30 listopada 2013 w Restauracji "Zielony Dworek" w Nisku (przy ul. Sandomierskiej 23).

Tym razem będziemy mieli okazję bawić się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu "Zespołu JOY" ze Stalowej Woli.

Początek zabawy planujemy na godzinę 18.00

Gwarantujemy tradycyjnie dobrą zabawę i bogatą konsumpcję.

Koszt udziału w imprezie wynosi 80 pln od osoby - członka Jacht Klubu Nisko oraz 100 pln od pozostałych uczestników balu.

W tej cenie nie zostały przewidziane tzw. żeglarskie napoje (czyli alkohol).

Zgłoszenia na bal przyjmujemy do 20 listopada 2013 roku i można ich dokonać w następujący sposób:

- najlepiej poprzez wpłatę na rachunek bankowy Jacht Klubu Nisko wraz z podaniem nazwisk osób, których zgłoszenie dotyczy,

- bezpośrednio u kol. Słąwka Sądeja , Janka Józefczyka lub Marty Powęski.

- w lokalu JKN w każdy  czwartek w godzinach od 18.00 do 20.00

Zapraszamy klubowiczów JKN wraz z rodzinami i znajomymi, sympatyków żeglarstwa i wszystkich chętnych do znakomitej zabawy.


Dodano 21.10.2013 przez JJ

Po raz kolejny jak co roku grupa żeglarzy z naszego Jacht Klubu wyruszyła na wody Zatoki Gdańskiej, aby tym rejsem zakończyć mijający sezon. Tym razem 8 osobowa załoga w składzie: skiper - Staszek oraz  Leszek, Bogdan, Paweł, Grzegorz, Robert, Artur i Janek po podróży wynajętym busem dotarła rankiem w czwartek 3 października do mariny w Gdyni.

Tutaj sprawnie odebraliśmy wyczarterowany wcześniej jacht o wdzięcznie brzmiącej nazwie "Marsik" i bez zbędnej zwłoki wyruszyliśmy w I etap naszego rejsu wiodący do Gdańska. Korzystając z dobrej pogody i wiatru po opłynięciu mariny przy sopockim molo wpłynęliśmy do kanału portowego w Gdańsku. Przyglądając się z zaciekawieniem urządzeniom portowym nie zapomnieliśmy o tradycyjnym salucie banderą w trakcie przepływania obok Westerplatte.

W ten sposób spokojnie dopłynęliśmy do mariny pod żurawiem gdzie sprawnie znaleźliśmy miejsce do cumowania. Wkrótce jednak okazało się, że przez niedopatrzenie stanęliśmy na stanowisku zarezerwowanym i musimy zmienić miejsce naszego postoju.Niestety silnik odmówił współpracy i pozostał obojętny na nasze usilne próby jego uruchomienia. W tym momencie do akcji wkroczył Grzegorz , który z właściwym sobie spokojem dostał się do silnika  i zdiagnozował usterkę. Okazało się, że awarii uległ automat rozrusznika i jedyną możliwością odpalenia silnika jest ręczne zwieranie styków elektromagnesu przy jednoczesnym wysuwaniu zębnika. Przybyły następnego dnia serwisant niestety ze względu na brak zapasowego rozrusznika nie mógł nam pomóc i w ten sposób już do końca rejsu musieliśmy korzystać ze sposobu Grześka na rozruch silnika. Ze względu na konieczność korzystania z silnika np. przy wejściach do portów i żeglugę po wodach kanału portowego w Gdańsku możemy uznać, że nasz dalszy rejs był możliwy tylko dzięki pomysłowości i umiejętnościom Grześka:).

W piątek rano po spacerze uroczymi uliczkami starego miasta Gdańska wyruszyliśmy w następny etap - tym razem do Helu. Silny baksztagowy wiatr (7 st. B) spowodował, że etap ten przebyliśmy bardzo szybko i już niebawem stanęliśmy na cumach w Porcie Hel. A w Helu jak zwykle........... dobra rybka w barze Amber, Kapitan Morgan i oczywiście długie rozmowy do późnych godzin nocnych. Ze względu na niezbyt dobre prognozy pogody na sobotę nie musieliśmy się zresztą spieszyć z wypłynięciem do Gdyni. Poranny spacer po pustym w tym czasie Helu, znakomita zupa rybna w pobliskim barze oraz życzenia dla naszego solenizanta Artura pozwoliły nam doczekać do momentu kiedy wiatr zaczął słabnąć. Tak więc dopiero ok. godz. 17.00 wypłynęliśmy z Helu.

Podczas tego etapu czekała nas jeszcze mała niespodzianka z przyciętym na kabestanie szotem grota. Cóż to jednak dla żeglarzy z Niska. Dzięki pomysłowości, odpowiedniej liczbie kabestanów oraz przypomnieniu sobie w końcu, że talię można zluzować dzięki zrzuceniu grota i wyluzowaniu topenanty (brawo Robert) uniknęliśmy konieczności wpływania do mariny w Gdyni z wybranym na blachę grotem:)). Nerwowe chwile na pokładzie podczas tej operacji postanowiliśmy natychmiast uspokoić  uszczuplająć i tak już niewielkie zapasy żeglarskich napojów. Do mariny w Gdyni wpłynęliśmy już po zmroku w myśl starej żeglarskiej zasady, że "jak się ściemni to się rozjaśni". Przy okazji mieliśmy okazję przypomnieć sobie charakterystyki świateł nawigacyjnych znajdujących się na niezbyt zresztą trudnym podejściu do tego portu.

Jeszcze ostatnie cumowanie, wieczorne świętowanie szczęśliwego powrotu z rejsu, które dla jednego załoganta zakończyło się w niedzielny poranek i czas ruszać w drogę  powrotną naszym ulubionym busem.

W ten sposób "faceci w kalesonach" ( taką łatkę przykleili nam ci, którzy wolą pływać o tej porze roku na cieplejszych morzach - czyli faceci w krótkich spodenkach:) pożegnali się z sezonem żeglarskim 2013 roku.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim uczestnikom rejsu za stworzenie miłej i niepowtarzalnej atmosfery. Szczególne podziękowania należą się Leszkowi za wszelkie trudy związane z organizacją rejsu oraz Staszkowi za jego poprowadzenie.


Dodano 10.10.2013 przez BP

W zakładce Foto-relacje można już oglądnąć galerię zdjęć i przeczytać opis klubowego rejsu po Wyspach Jońskich w Grecji.  W rejsie, który odbył się na początku lipca uczestniczyło osiemnaście osób (w większości członków Jacht Klubu Nisko).

Mieliśmy do dyspozycji dwa jachty: Bavaria 46 "Milion", którą prowadził Staszek Czerewin (załoga: Janek z Beatą, Artur z Martą, Tomek z Moniką i Piotrek z Anią) oraz Delphia 40 "Foxbat" ze skipperem Leszkiem Grabem (załoga: Renata, dwie Marty, dwóch Łukaszy, Michał, Kuba i Maciek).

Trasa tygodniowego rejsu wiodła z Lefkady, poprzez port Fiskardo na Kefalonii, wyspę Zakynthos (gdzie zwiedziliśmy m.in. słynną Zatokę Wraku oraz zaobserwowaliśmy żółwie karetta-karetta i delfina) a także wyspy Itakę i Kalamos. Rejs zakończyliśmy w Lefkadzie.

Zapraszamy do oglądania zdjęć i uczestnictwa w następnych rejsach klubowych.


Dodano 30.09.2013 przez BP

Ognisko w Podwolinie 2013

 

W dniu 28 września 2013 r.  zorganizowano po raz pierwszy ( i zapewne nie ostatni) klubowe ognisko "w pięknych okolicznościach przyrody" Zalewu Podwolina. Mimo chłodnego jesiennego wieczoru atmosfera spotkania była gorąca.  Blisko 30 osób - klubowiczów z rodzinami - miło spędziło czas na rozmowach, szantowaniu i konsumpcji rozmaitych potraw i trunków. Za perfekcyjną organizację ogniska serdecznie podziękowania należą się Sławkowi i Tomkowi.

W zakładce Foto-relacje jest już dostępna galeria zdjęć z ogniska. Ocenzurowana ;)

 


Dodano 19.09.2013 przez TR,JJ


Serdecznie zapraszamy wszystkich klubowiczów wraz z rodzinami na ognisko, które odbędzie się w sobotę 28 września w pięknych okolicznościach Zalewu Podwolina, w miejscu gdzie kiedyś w przyszłości będzie piękna, długa, prosta nasza keja.

Ognisko będzie widać na kierunku SOUTH spod siedziby JKN - plaża na przedłużeniu ulicy Polskiego Sierpnia biegnącej wzdłuż boiska piłkarskiego.

Wszystkich pełnoletnich członków naszego Jacht Klubu prosimy o zabranie pełnej manierki i zaostrzonego kijka na kiełbaskę, zaś młodzież i dzieci są proszone o przyniesienie tylko zaostrzonych kijków.

Wpisowe - dobry humor. Początek ogniska o godz. 16.00.

Wszystkich, którzy planują swoją obecność na ognisku prosimy o zwrotne potwierdzenie mailem wraz ze wskazaniem ilości osób. Będzie to nam pomocne przy określeniu ilości artykułów spożywczych, które musimy zakupić.

Osoby, które zadeklarują swoją obecność na ognisku mailem -  otrzymają informację dotyczącą  imprezy w przypadku niesprzyjającej pogody.

Szczególnie zapraszamy na ognisko klubowiczów, którzy biorą udział w zbliżających się  rejsach. Dla nich będzie to jednocześnie spotkanie przedrejsowe.

Do zobaczenia i najlepszego.


Dodano 15.07.2013 przez JJ

W dniach 29 i 30 czerwca b.r . już po raz czwarty w historii naszego Klubu byliśmy organizatorem imprezy pod nazwą „IV Regaty żeglarskie na Zalewie Podwolina” w Nisku. Jak co roku impreza ta stała się okazją do wspólnej zabawy na wodzie dla miejscowych żeglarzy i mieszkańców Niska zainteresowanych żeglarstwem.

W sobotę 29 czerwca okazję do sprawdzenia swoich umiejętności mieli najmłodsi. W regatach w klasie Optymist do współzawodnictwa stanęło 12 uczestników. Po dwóch biegach eliminacyjnych oraz biegu finałowym zwycięzcą regat został Michał Masłowski. Miejsce drugie zajął Robert Dec a trzecie Dominik Maczuga.

Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na muzyczną część imprezy. Na początek w koncercie dla dzieci wystąpił znany nam już z poprzedniego roku Mirosław Kowalewski z towarzyszeniem Zbyszka Murawskiego z zespołu Zejman i Garkumpel. Sposób w jaki Mirek Kowalewski prowadzi swoje koncerty sprawił , że i tym razem najmłodsi wciągnięci do wspólnej zabawy na pewno na długo ją zapamiętają. W dalszej części na scenie koncertowej pojawili się młodzi artyści niżańskiego Centrum Kultury Sokół. Ich repertuar składający się z występów wokalnych i tanecznych zrobił na publiczności na pewno wielkie wrażenie.

W tym czasie wszyscy chętni mogli „poczuć wiatr w żaglach” korzystając z możliwości żeglowania po wodach Zalewu na naszych klubowych łodziach pod czujnym okiem żeglarzy z Jacht Klubu Nisko. Sądząc po reakcjach wielu z nich się to spodobało i być może w przyszłości zasilą szeregi naszego Klubu. Jak zwykle przy okazji regat nasi klubowicze przygotowali wyśmienitą grochówkę i kapuśniak tak więc dla niektórych organizatorów i uczestników regat trudny okazał się wybór pomiędzy uczestnictwem w koncertach a asystowaniem przy kuchni polowej.

Jednak dalszy ciąg koncertów sprawił, że niebawem większość z nich pojawiła się pod sceną. A tam  solowy występ rozpoczął Mirek Kowalewski, który tym razem promował swoją autorską płytę pt. „Kovalele”. Ten chwilami nastrojowy koncert sprawił, że przy zachodzącym nad Zalewem w Podwolinie słońcu niektórzy z nas mogli poczuć stare mazurskie klimaty. Musimy przyznać, że po zakończonym koncercie naprawdę trudno nam się było z Mirkiem i Zbyszkiem rozstaćJ.

No i wreszcie na koniec tego intensywnego dnia koncert formacji szantowej z Rzeszowa – Zespołu Klang. Wszyscy, którzy nie znali wcześniej Klangu mieli okazję przekonać się jak pięknie mogą brzmieć szanty w wykonaniu a capella. Żywiołowy styl prezentowanej przez Klang muzyki sprawił, że niebawem część publiczności ruszyła do tańca. I tak już pozostało do samego końca koncertu. A sam koncert wzbudził ogromny aplauz o czym świadczyć mogą liczne bisy.

Jak zwykle w sobotni regatowy wieczór po zakończonych koncertach przyszedł czas na klubowe ognisko. Tradycyjnie przy akompaniamencie gitar i zapachu pieczonej kiełbaski najbardziej wytrwali uczestnicy dotrwali do niedzielnego świtu.

Drugi dzień regat rozpoczął się od rywalizacji w klasie „Ostróda”, w której wystartowało 20 uczestników. Tym razem zwyciężyła załogo w składzie Paweł Piekarz, Robert Dec i Artur Powęska ze skiperem Edwardem Decem. Na drugim miejscu dopłynęła załoga : Dominik Jędrak i Bartłomiej Chmura ze skiperem Dawidem Głodem. Trzecie miejsce zajęła załoga: Maciej Józefczyk, Jakub Chmura ze skiperem Dominiką Głód.


Po zakończeniu biegów w tej klasie nadszedł czas na być może najciekawszą rywalizację w klasie „Open” , której wzięło udział 13 zawodników. Tym razem pierwsi na mecie regat zameldowali się Hieronim Paterek i Karol Gąszcz. Drugie miejsce zajęli Sebastian Głowala z Edwinem Chmielem a na trzecim miejscu na metę dopłynęła załoga w składzie Grzegorz Bieniek, Bartłomiej Zagaja oraz Robert Białecki.


Po zakończonych regatach przyszedł czas na pokazy ratownictwa wodnego prowadzone przez OSP Stalowa Wola oraz koncert Zespołu” Positive” z Tarnobrzega. W tym czasie liczne grono entuzjastów żeglarstwa miało okazję ponownie spróbować swoich sił żeglując na naszych jachtach po wodach Zalewu w Podwolinie. W ten sposób dobiegła końca tegoroczna edycja Regat.


Jak zwykle w tym miejscu chcemy podziękować Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko za wsparcie finansowe dzięki któremu ta impreza mogła się odbyć. Za finansowe wsparcie dziękujemy także sponsorom regat: Firmie „Slovrur” Sp. z o.o. , „Novico” J. Józefczyk Sp. j., FU-W „Galicja” Łukasz Mierzwa, „Enesta” Sp. z o.o. , Nadsański Bank Spółdzielczy . Ogromne podziękowania należą się również przedsiębiorstwom i osobom, które wsparły nas rzeczowo.


Składamy podziękowania młodym artystom oraz ich opiekunom z niżańskiego Centrum Kultury Sokół oraz zespołowi „Positive” za uatrakcyjnienie przebiegu naszej imprezy a także strażakom z OSP za pomoc i jak zwykle bardzo interesujące pokazy ratownictwa wodnego.


Na koniec szczególne podziękowania należą się licznemu gronu członków Jacht klubu Nisko za ogrom prywatnego czasu , który chcieli poświęcić na przygotowanie i realizację tych Regat.


Ahoj i do zobaczenia na następnych regatach za rok.


Dodano 24.06.2013 przez PB

Jak informowaliśmy wcześniej  Jacht Klub Nisko w dniach 15 marca - 16 czerwca prowadził kurs żeglarski, który miał na celu przygotowanie wszystkich chętnych do samodzielnego pływania na śródlądowych jachtach żaglowych. Ponieważ w momencie rozpoczęcia kursu nie znaliśmy jeszcze aktualnych przepisów państwowych dotyczących przeprowadzania egzaminów na stopnie żeglarskie, szkolenie to było wyzwaniem nie tylko dla kursantów, ale również dla instruktorów:)

Zdawaliśmy sobie bowiem sprawę, że  każdy z uczestników kursu docelowo liczył na zdobycie patentu żeglarza jachtowego, więc poziom naszego szkolenia zostanie prędzej czy później zweryfikowany podczas egzaminu państwowego.

Już pierwsze wykłady teoretyczne pozwoliły nam zorientować się, że mamy do czynienia z grupą bardzo ambitnych przyszłych żeglarzy. Frekwencja na wykładach w Nisku była prawie 100-procentowa - podobnie było na zajęciach praktycznych na Zalewie w Wilczej Woli, które rozpoczęły się w długi weekend majowy i trwały do 16 czerwca.

Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody (brak wiatru, albo ulewne deszcze) poziom wyszkolenia naszych kursantów rósł systematycznie, co potwierdzali zaprzyjaźnieni instruktorzy spoza naszego klubu, którzy gościnnie prowadzili niektóre zajęcia na wodzie.

W końcu ukazały się długo oczekiwane przez środowisko żeglarskie rozporządzenia dotyczące zdobywania stopni żeglarskich oraz trybu organizacji egzaminów i w dniach 21-22 czerwca można było zorganizować egzamin na patent żeglarza jachtowego.  Niestety, nasz najmłodszy kursant (a zarazem jeden z najbardziej aktywnych) - Michał, wg nowych przepisów nie mógł do niego przystąpić ze względu na  wiek.

Część teoretyczna egzaminu odbyła się w piątek 21 czerwca o godz.17.00 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nisku przy ul.Szopena. Nasi kursanci poradzili się z nową formą tego egzaminu w postaci testów bez większego problemu, a kilku z nich zdobyło maksymalną liczbę punktów.

W sobotę wszyscy kursanci mogli więc przystąpić do praktycznego sprawdzianu swoich umiejętności żeglarskich na Zalewie w Wilczej Woli. Oczywiście, nie było łatwo, gdyż akwen ten znany jest ze zmiennych wiatrów, ale po południu Komisja Egzaminacyjna pod przewodnictwem kpt. Bogdana Strzeleckiego mogła ogłosić pozytywną ocenę wszystkich 13 osób, które zdecydowały się zdobyć patent żeglarza jachtowego.

Tradycyjnie po egzaminie odbyło się ognisko we wspólnym, żeglarskim gronie, gdzie już na spokojnie można było wymienić wrażeniami z kursu i egzaminu i zacząć planować krótsze i dłuższe rejsy po jeziorach, morzach i oceanach.

Naszych kursantów: Martę, Weronikę, Marikę, Roberta , Leszka,  Daniela, Sebastiana, dwóch Szymonów, Kamila, Patryka, Wojtka i Bartka witamy w żeglarskim gronie i serdecznie im gratulujemy, a za Michała i Marka trzymamy kciuki na przyszłych egzaminach.

Jednocześnie dziękujemy naszemu Kierownikowi Wychowania Żeglarskiego Staszkowi i klubowym instruktorom Markowi, Ryśkowi, Arturowi, Piotrkowi, Jankowi, Leszkowi, Darkowi, Przemkowi i Michałowi, a także Edkowi, Andrzejowi i Jackowi za poświęcenie swojego czasu i sił na szkolenie naszych kursantów, co jak zwykle czynili nieodpłatnie i z dużą satysfakcją:)


Dodano 16.06.2013 przez JJ

Powoli zbliżamy się do finału przygotowań do IV już Regat na Zalewie Podwolina w Nisku.

Tegoroczne święto niżańskich żeglarzy i równocześnie wizytówka Jacht Klubu Nisko została zaplanowana na 29 i 30 czerwca b.r. Pomimo dużo skromniejszych środków, którymi dysponujemy na organizację imprezy w tym roku, udało nam się i tym razem poza rywalizacją regatową zorganizować coś dla ducha - czyli koncerty muzyczne.

Dwudniową imprezę prowadzić będzie tak jak w zeszłym roku Marta Górecka z Radia Leliwa, które tradycyjnie objęło patronatem medialnym nasze przedsięwzięcie. W prowadzeniu wspierał Ją będzie Mirosław Kowalewski, który w sobotę , z towarzyszeniem Zbyszka Murawskiego z Zespołu "Zejman i Garkumpel" swoim koncertem dla dzieci będzie bawił najmłodszych adeptów sztuki żeglarstwa z powiatu niżańskiego. Wszystkie dzieci, które miały okazję brać udział we wspólnej zabawie z Mirkiem Kowalewskim podczas zeszłorocznych regat, z niecierpliwością czekają na tę zabawę.

W repertuarze piosenki turystycznej i szantowej na scenie wystąpią też młodzi artyści z Niska, którzy na co dzień szlifują swoje umiejętności w NCK Sokół. No i wreszcie coś dla dorosłych żeglarzy - koncert solowy Mirosława Kowalewskiego, lidera  zespołu "Zejman i Garkumpel" a po nim specjalny koncert zespołu "Klang", na który oczekujemy ze szczególną niecierpliwością. Jesteśmy pewni, że ta szantowa formacja przyypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym fanom tego rodzaju muzyki.

Tak wyglądać będzie program artystyczny naszej imprezy, który towarzyszyć będzie regatom najmłodszych żeglarzy na optymistach w sobotę 29 czerwca.

Po zakończeniu sobotnich koncertów zapraszamy już tradycyjnie wszystkich członków Jacht Klubu Nisko z rodzinami na klubowe ognisko i wspólne śpiewanie szant.

W niedzielę 30 czerwca czeka nas rywalizacja młodzieżowa na żaglówkach w klasach "Ostróda" i "Open" oraz uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Szczegółowy program imprezy znajduje się  na regatowym plakacie.

Bezpośrednie przygotowania do regat rozpoczynamy w czwartek 27 czerwca przywiezieniem sprzętu pływającego z Wilczej Woli do Niska. Wioska żeglarska nad Zalewem będzie powstawać od wczesnych godzin rannych w piątek 28 czerwca.. Ok. godz. 08.00 planujemy rozpocząć przywożenie nad Zalew jachtów oraz osprzętu. Ok. godz. 09.00 na miejsce imprezy zostanie przywieziona scena, która zostanie zmontowana przez profesjonalną ekipę. W tym samym czasie żołnierze z JW Nisko przywiozą i zmontują namioty zaplecza imprezy. Ok. godz. 10.00 zostaną dowiezione stoły, ławki, namioty biura regat, ratownika i pomocy medycznej. W tym samym czasie będziemy musieli otaklować łodzie, przygotować miejsce na ognisko i wygrodzić teren wioski żeglarskiej.

W godzinach popołudniowych i wieczornych zostnie zamontowane oświetlenie i nagłośnienie sceny. To jeszcze nie wszystkie elementy związane z organizacją naszej imprezy a już widać, że czeka nas dużo pracy. Potrzebujemy również ochotników, którzy przez 3 kolejne noce (od piątku do poniedziałku) przypilnują zgromadzonego nad Zalewem sprzętu.

Dlatego prosimy wszystkich Klubowiczów o pomoc w pracach przygotowawczych oraz w czasie trwania imprezy. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 18 czerwca o godz. 18.00 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nisku przy ul. Chopina.


Dodano 16.06.2013 przez JJ

W sobotę 1 czerwca b.r. dobiegł końca długo zapowiadany klubowy rejs do Helsingor i Kopenhagi. Spośród 15 żeglarzy - członków Jacht Klubu Nisko wszyscy po 6 dniach spędzonych na zimnych o tej porze roku wodach Bałtyku zawinęli do macierzystego portu w małej niemieckiej miejscowości Breege na wyspie Rugia.

Z tego też portu tydzień wcześniej wczesnym popołudniem w niedzielę 26 maja wyruszyliśmy na pokładach dwóch nowych Bavarii 36 w nasz rejs. Po blisko dobie żeglugi na północ, przepłynięciu otwartego Bałtyku i cieśniny Sund zawinęliśmy w poniedziałkowy wieczór do mariny w duńskiej miejscowości Helsingor. Tam też po całej dobie na morzu spędziliśmy noc aby rano zwiedzić miasteczko oraz miejscowy zamek znany jako miejsce akcji sztuki teatralnej Williama Shakespeare'a pt. "Hamlet"

Po tych turystycznych atrakcjach wyruszyliśmy w dalszą drogę do Kopenhagi. Szczęśliwie udało nam się znaleźć wolne miejsca w marinie Jacht Klubu Królewskiego Danii więc do centrum Kopenhagi mieliśmy naprawdę blisko. Tak więc zarówno  wieczór jak i cały następny dzień spędziliśmy w tej gościnnej marinie zwiedzając stolicę Danii.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o odwiedzeniu słynnej kopenhaskiej syrenki, której monument wznosi się w sąsiedztwie mariny. Istnieje przekonanie, że wystarczy przytrzymać Syrenkę "bynajmniej nie za rękę" aby w przyszłości jeszcze raz do Kopenhagi powrócić. Sądząc po ilości chętnych do tego "zabiegu" większość uczestników rejsu jeszcze tu wróci.

Sama Kopenhaga to miejsce bardzo interesujące choć można by wymagać, że obsługa kawiarni w samym centrum miasta będzie bardziej uprzejma dla turystów chcących zapłacić w niej 15 euro za marnej jakości ciastko. No ale cóż....... co kraj to obyczaj.

Kolejny dzień rejsu to odcinek z Kopenhagi do małego i zacisznego portu w miejscowości Klintholm na wyspie Moen. Tam też zostawiliśmy trwały ślad po naszej obecności w postaci odcisku szekli prostowanych przez zarządcę portu na podeście wejściowym do miejscowego bosmanatu.

Szekle nie wiedzieć dlaczego notorycznie się rozkręcały, gięły i w ten sposób ulegały uszkodzeniu. Dziękujemy mu zatem serdecznie za niemały trud, który włożył w ich naprawę. Na marginesie - rzecz na nowych w końcu Bavariach niezrozumiała.

Poza tym wrażenia z żeglowania wzdłuż najwyższych na Bałtyku klifów na wyspie Moen - niezapomniane.

W ostatni dzień rejsu jeszcze przelot z Klintholmu do Breege i już na miejscu wieczór kapitański  oraz podziękowania dla naszych skiperów: Staszka Czerewina i Andrzeja Jędrychowskiego.

W ten sposób nasz kolejny klubowy bałtycki rejs przeszedł do historii.

Na koniec wielkie podziękowania dla Leszka Graba, dzięki któremu ten rejs mógł się odbyć. Leszku dziękujemy i liczymy na następne rejsy:)


Dodano 16.06.2013 przez JJ

W ostatnim czasie Jacht Klub Nisko dokonał zakupu łodzi, która w przyszłości będzie służyła wraz z naszym silnikiem przyczepnym jako łódź asekuracyjna podczas wszelkiego typu regat i innych imprez organizowanych na wodzie przez nasze Stowarzyszenie.

 

 

 

 

 

Zakupiona łódź to fabrycznie nowa jednostka w podstawowym wyposażeniu o następujących parametrach:

-długość 430 cm

-szerokość 160 cm

-max. nośność 600 kg

-waga 140 kg

-załoga - 4 osoby

Łódź zostałą zakupiona w wyjątkowo okazyjnej cenie i przetransportowana do Niska, dzięki klubowiczom,  bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez Klub:)

Już niebawem będziemy mogli sprawdzić jej przydatność podczas Regat na Zalewie w Podwolinie.


Dodano 15.06.2013 przez JJ

W ciągu pierwszych miesięcy b.r. skład naszego Klubu powiększył się o pięcioro nowych członków.

Są wśród nich Andrzej Pasiak, Edward Bryndza, Karolina i Sylwia Biały oraz Tomasz Kucharczyk. Tym samym w chwili obecnej JKN liczy 80 członków zwyczajnych.

Witamy serdecznie nowych członków Jacht Klubu Nisko i życzymy im wielu udanych rejsów w naszym - wspólnym gronie.

Liczymy także na Wasz aktywny udział w życiu Jacht Klubu Nisko.


Dodano 14.06.2013 przez JJ

Na pewno część członków Klubu już zauważyła, że nasze jachty zostały jak co roku zwodowane na zalewie w Wilczej Woli. Stało się tak w sobotę 27.04.2013 roku, kiedy to grupa naszych klubowiczów przewiozła łodzie z miejsc slipowania i remontów nad zalew. W tym samym dniu została przyciągnięta na  swoje miejsce przy zalewie przyczepa, która ponownie została wyposażona w cały niezbędny do żeglowania na jachtach osprzęt. Na koniec dnia została jeszcze zainstalowana na zalewie boja cumownicza, która zerwała się pod koniec ubiegłego sezonu.

Tak więc pod wieczór mogliśmy ponownie popatrzeć na nasze żaglówki kołyszące się na falach. Był to widok tym bardziej miły ponieważ dwie z nich znalazły się tam po gruntownym remoncie. Mowa oczywiście o Orionie i Koniku Morskim, które to łodzie dzisiaj swoim wyglądem nie przypominają tych łódek z poprzednich sezonów.

Zostały one wyremontowane ogromnym nakładem sił przez grupkę Klubowiczów i dlatego w tym miejscu należą się im gorące podziękowania. Szczególnie należą się one Komandorowi Staszkowi i Bosmanowi Grześkowi, bez determinacji których remonty te na pewno by się nie odbyły.

Dziękujemy również Staszkowi Nagierowi za to, że udostępnił nam na czas remontu ogrzewaną halę oraz dokonał większości prac związanych z odtworzeniem i montażem drewnianych elementów Oriona. Wypada jeszcze imiennie podziękować Edkowi Bryndzy i Pawłowi Krawcowi za ogrom czasu poświęconego podczas remontu Oriona oraz wszystkim, którzy na miarę czasu jakim dysponowali brali udział w pracach remontowych. Dziękujemy zatem Krzyśkowi i Krystianowi Maślankom, Jankowi Józefczykowi, Piotrkowi Barciowi, Krzyśkowi Kwiecińskiemu, Szymonowi i Tomkowi Radziejowskim oraz Markowi Masłowskiemu.

Z pewnością będzie nam przyjemniej pływać na tak wyremontowanych łódkach. Mając na uwadze ogromną ilość  czasu poświęconego na ich remont  oraz poniesione przez Klub koszty, warto ten sprzęt poszanować.

Do 22 czerwca b.r. w każdą sobotę i niedzielę żaglówki będą wykorzystywane w ramach prowadzonego przez JKN kursu żeglarskiego.

Zachęcamy zatem klubowiczów do korzystania z jachtów poza weekendami. Po zakończeniu kursu żaglówki będą dostępne dla klubowiczów w każdy dzień tygodnia.


Dodano 07.04.2013 przez JJ

W piątek 15 marca b.r. odbyło się spotkanie organizacyjne oraz pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach prowadzonego przez nasz Klub kursu żeglarskiego - wiosna 2013. Do udziału w szkoleniu zgłosiło się 17 osób.

Niestety odpowiednie służby państwowe nie zdążyły na czas wydać nowego rozporządzenia w sprawie uprawiania żeglarstwa a stare wygasło z dniem 15.10.2012 roku.

Mamy więc taką sytuację, że w chwili obecnej brak jest w naszym kraju przepisów regulujących uprawianie żeglarstwa.

Nie wiemy jakie będą nowe stopnie żeglarskie, jakie będą przysługiwać im uprawnienia, nie znamy wymagań stawianych żeglarzom do uzyskania odpowiednich patentów ani trybu przeprowadzania egzaminów.

My jednak uważamy, że chociaż rozporządzenia nadal nie ma, to wiedza żeglarska wciąż pozostaje niezmienna i dlatego zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu kursu.

Każda z osób uczestniczących w kursie będzie mogła zdecydować o rezygnacji lub dalszym jego kontynuowaniu po publikacji nowych przepisów, jednak nie później niż do momentu rozpoczęcia zajęć praktycznych.

Liczymy, że stan braku przepisów regulujących uprawianie żeglarstwa w Polsce niebawem się zakończy i wszyscy dotychczas uczestniczący w kursie po jego odbyciu będą mogli zdobyć swój pierwszy stopień żeglarski.

Czego oczywiście im serdecznie życzymy :)


Dodano 06.04.2013 przez JJ

Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Jacht Klubu Nisko w dn. 12.03.2013 roku doszło do wcześniej zapowiadanej rezygnacji z prac w Zarządzie dwóch jego członków: Beaty Wróblewskiej - Kamysz oraz Michała Siudy. Pozostali członkowie Zarządu na podstawie §26 ust.1 Statutu Klubu, na drodze kooptacji powołali na to miejsce kol. Ryszarda Szubę oraz kol. Tomasza Radziejowskiego. Tym samym Zarząd Klubu wyczerpał możliwości zmian w swoim składzie w obecnej kadencji bez konieczności zwoływania Walnego Zebrania Wyborczego Członków Klubu.

Ustępującym Członkom Zarządu serdecznie dziękujemy za dotychczasową pracę i mamy nadzieję, że będą nadal aktywnie uczestniczyć w życiu Klubu. Nowym Członkom Zarządu życzymy wielu ciekawych pomysłów oraz ich wytrwałej realizacji a także liczymy na wymierne wsparcie ambitnych zamierzeń Zarządu Klubu.

Dokonane zmiany w składzie Zarządu i równocześnie zmiany w Statucie Klubu , które uchwaliliśmy podczas Walnego Zebrania zostały zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Podczas spotkania członkowie Zarządu odbyli dyskusję w sprawie przeprowadzanych remontów naszych klubowych żaglówek: Oriona i Konika Morskiego. Zwrócono uwagę na potrzebę większego zaangażowania członków Klubu w prace remontowe, szczególnie ze względu na fakt, że niebawem bo już końcem kwietnia łodzie muszą znaleźć się na wodzie (rozpoczynające się 1 maja zajęcia praktyczne kursu żeglarskiego).

Zebrani podsumowali stan przygotowań do Klubowego rejsu do Kopenhagi, warsztatów nawigacyjnych i kursu żeglarskiego oraz przyjęli informacje w sprawie złożonego wniosku o dofinansowanie budowy pomostu na Zalewie w Podwolinie. Członkowie Zarządu zostali poinformowani o złożeniu pozostających w dyspozycji Klubu środków finansowych na wyżej oprocentowanych lokatach bankowych oraz zapoznali się ze stanem wpłat składek członkowskich.

Ze względu na niezadowalający spływ składek członkowskich, podjęto decyzję o przeprowadzeniu akcji promocyjnej polegającej na nieodpłatnym przekazaniu koszulki klubowej JKN dla każdego członka Klubu, który opłaci składkę w terminie do 30 kwietnia 2013 za rok bieżący oraz nie będzie posiadał zaległości za rok 2012. Wszyscy członkowie Klubu, którzy spełnią ten warunek mogą odebrać koszulki w klubowym lokalu w czasie dyżurów (terminy dostępne na stronie www).

Zarząd podjął decyzję w sprawie organizacji IV Regat Żeglarskich na Zalewie w Podwolinie w dniach 29-30 czerwca 2013 roku i zdecydował o złożeniu wniosku o dofinansowanie tej imprezy ze środków budżetowych Gminy i Miasta Nisko.


Dodano 06.04.2013 przez JJ

W sobotę i niedzielę 16 i 17 marca b.r. w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nisku odbyły się warsztaty nawigacyjne organizowane przez nasz Klub.

W dwudniowym szkoleniu prowadzonym przez kpt. Bogdana Sobiło wzięło udział 18 osób, w większości członków Jacht Klubu Nisko. Szkolenie obejmowało podstawy nawigacji morskiej, locji i meteorologii. Jednocześnie mieliśmy okazję przećwiczyć praktycznie prowadzenie nawigacji podczas pracy na mapach.

Tak więc uzbrojeni w pomoce nawigacyjne pracowicie podróżowaliśmy "palcem po mapie".

Ponieważ szkolenie z założenia było dedykowane szczególnie dla tych wszystkich, którzy w maju wypływają na klubowy rejs do Kopenhagi i Helsingor - skupiliśmy się głównie na mapie akwenu po którym będziemy żeglować.

Na pewno zajęcia były bardzo interesujące zarówno dla tych, którzy pierwszy raz mieli do czynienia z omawianą tematyką jak i dla tych, którzy traktowali szkolenie jako możliwość doszlifowania swojej żeglarskiej wiedzy.

W tym miejscu chcemy podziękować prowadzącemu zajęcia - kpt. Bogdanowi Sobiło za cierpliwość w pracy z uczestnikami kursu, naszemu Komandorowi Staszkowi za którego sprawą szkolenie się odbyło oraz kol. Marcie, dzięki której mogliśmy odbywać zajęcia w przyjaznych dla nas salach Kolegium Językowego.


Dodano 27.03.2013 przez BP

Mimo rozpoczęcia się kalendarzowej wiosny, za oknami ciągle zimowy krajobraz. Niżańscy żeglarze jednak nie zapominają, że sezon żeglarski tuż tuż. Walne Zebranie już za nami, w marcu wielu z nas uczestniczyło w szkoleniu nawigacyjnym prowadzonym przez kpt.Bogdana Sobiło, a niedawno rozpoczęły się pierwsze zajęcia na wiosennym kursie żeglarskim. Warto też przypomnieć, że kilku klubowiczów  uczestniczyło w lutowym rejsie po Wyspach Kanaryjskich.

Równolegle przeprowadzamy dość gruntowny remont dwóch jachtów: „Konika Morskiego” i „Oriona”. Zakres zaplanowanych prac jest bardzo duży i obejmuje m.in. zeszlifowanie warstw starej farby, szpachlowanie ubytków i nierówności, malowanie kadłubów na zewnątrz i wewnątrz, a także wymianę i naprawę (jeśli to konieczne) różnych elementów osprzętu. Roboty jest dużo, chętnych do pracy- jak zawsze - za mało.

Na szczęście znalazła się grupka aktywnej klubowej "młodzieży", która poświęca swój prywatny czas, doprowadzając nasze wysłużone jachty do pełnej świetności, tak aby mogły służyć przez kolejne sezony nowym kursantom i wszystkim członkom Jacht Klubu Nisko. Część tych aktywistów można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Jak widać są oni bardziej młodzi duchem niż wiekiem, ale jak wiadomo – członkami JKN są tylko ludzie młodzi:)

W tym miejscu należy wymienić imiennie najbardziej aktywnych uczestników tych roboczych spotkań. Są to przede wszystkim członkowie Zarządu ds. technicznych, czyli Krzysiek i nasz bosman – Grzesiek oraz czuwający nad wszystkim Komandor Staszek, któremu nawet najciaśniejsza hundkoja nie jest straszna, jeśli trzeba ją doprowadzić do połysku. Dzielnie wspierają ich też Paweł i Edek oraz Staszek Nagier, któremu dodatkowo jesteśmy wdzięczni za udostępnienie ogrzewanego pomieszczenia, w którym możemy prowadzić prace remontowe nawet w największe mrozy. Sporadycznie pojawiają się również do pomocy inni członkowie klubu.

Prace jeszcze nie są zakończone, więc nadal z radością przyjmiemy ofertę pomocy od tych, którzy dysponują odrobiną wolnego czasu, a przede wszystkim dobrymi chęciami. Zapewniamy niezbędne narzędzia i materiały, niecodzienne wrażenia spowodowane wdychaniem farb epoksydowych, poliuretanowych oraz acetonu w trakcie malowania i czyszczenia ciasnych wnętrz jachtu, a przede wszystkim dużą porcję satysfakcji z wykonanej pracy :)

Informacji na temat następnych etapów remontu udzielają bosman Grzesiek i komandor Staszek (telefony w zakładce „Kontakt”)

 


Dodano 20.03.2013 przez JJ

W dniu 6 lutego 2013 b.r. Zarząd Jacht Klubu Nisko złożył w siedzibie Lokalnej Grupy Działania "Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia  pod nazwą "Budowa pomostu i organizacja Regat Żeglarskich na Zbiorniku Wodnym Podwolina".

W chwili obecnej nasz projekt przeszedł już wstępną weryfikację i wraz z pozytywną oceną Lokalnej Grupy Działania trafił do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Teraz musimy wykazac się cierpliwością ponieważ jak nam wiadomo, procedura decyzyjna może trwać nawet 9 miesięcy i obfitowac w wiele niespodzianek. Jeżeli nasz projekt uzyska końcową akceptację czeka nas podpisanie umowy. Realizacja projektu przewiduje zakup przez nasz Klub pomostu pływającego ze środków własnych, jego przetransportowanie i montaż na Zalewie w Podwolinie, organizację regat i rozliczenie całego przedsięwzięcia. Wtedy też nastąpi wypłata środków przyznanych w ramach dofinansowania projektu. A kwota jest niemała - 25.000 PLN.

Opracowując projekt wybraliśmy (tak nam się wydaje) optymalną zarówno pod względem ceny jak i konstrukcji, ofertę profesjonalnego pomostu pływającego produkcji przedsiębiorstwa "Karos" z Bartoszyc. Pomost będzie się składał z trzech platform o wymiarach 1,8 x 6,0 m, łączonych przegubowo,  z możliwością dowolnego zestawiania platform i rozbudowy oraz trapu wejściowego o wymiarach 1,2 x 5,0 m. Powierzchnia całkowita pomostu wyniesie ok. 40 m.kw.

karta katalogowa systemu P 608

-  rysunek wymiarowy

W celu realizacji projektu Zarząd JKN podpisał umowę partnerską z Gminą i Miastem Nisko oraz uzyskał zgodę Burmistrza na budowę pomostu na nieruchomości będącej własnością Gminy.

-orientacyjny szkic usytuowania pomostu w nowej części Zalewu Podwolina

W tym miejscu chcemy podziękować władzom Miasta i Gminy Nisko za życzliwe podejście do naszych działań. Dziękujemy także Marcie, Jankowi i Staszkowi, którym te kilka dni tworzenia projektu zdemolowało kompletnie życie prywatne i zawodowe. Być może dzięki tym działaniom w przyszłym - 2014 roku nasze żaglówki staną w sezonie na Zalewie w Podwolinie przy naszym własnym pomoście:)


Dodano 06.03.2013 przez BP

Zgodnie z zawiadomieniem rozesłanym do wszystkich członków „Jacht Klubu Nisko” w dniu 02.03.2013 r. w restauracji „Gospoda” w Nisku odbyło się Walne Zebranie naszego Stowarzyszenia. Ponieważ w pierwszym terminie wyznaczonym na godz.15.00 brakowało quorum, Walne Zebranie odbyło się, zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 15.30 w tym samym miejscu. Na sali obecnych było 29 osób z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach i wyborze Prezydium Walnego Zebrania, Komisji Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków, głos zabrał Komandor Jacht Klubu Staszek Czerewin. Przedstawił on szczegółowe sprawozdanie z działalności Zarządu w 2012 roku. Ponieważ rok ten obfitował w wiele znaczących dla Klubu wydarzeń, m.in. pozyskanie klubowej siedziby, szkolenia i kursy, egzaminy, imprezy integracyjne, regaty, koncert szantowy, rejsy itp. , stąd wystąpienie to nie mogło być krótkie. Obecni na sali jednak nie nudzili się, gdyż nasz Komandor umiejętnie wplatał w treść sprawozdania trafne przemyślenia filozoficzne dotyczące żeglarstwa, co bardzo ubarwiało całą wypowiedź.

Sprawozdanie dotyczące spraw finansowych i organizacyjnych zaprezentował następnie Wicekomandor Jan Józefczyk. Wydawać by się mogło, że ta tematyka już na pewno okaże się nużąca dla uczestników Walnego Zebrania. Nic podobnego! Kolega Janek przedstawił swoje sprawozdanie w postaci bardzo atrakcyjnej prezentacji graficznej, którą oglądało się z wypiekami na twarzy, niczym hollywoodzki thriller. Wszyscy odetchnęli więc z ulgą, gdy nastąpił happy end w postaci zrównania się aktywów z pasywami i wyłonienia się dodatniego wyniku finansowego naszego Klubu.

Na końcu sprawozdawczej części Walnego Zebrania wystąpił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Barć i odczytał krótką - a zarazem pozytywną - ocenę działalności Zarządu, co również spotkało się z aplauzem zgromadzonych.

Ponieważ przedstawione sprawozdania nie wzbudziły żadnych kontrowersji wśród zebranych, dyskusja nad nimi trwała bardzo krótko i Walne Zabranie jednogłośnie je zaakceptowało, decydując jednocześnie o przeznaczeniu nadwyżki finansowej w całości na cele statutowe Stowarzyszenia.

Dalsza część zebrania dotyczyła zaproponowanych przez Zarząd zmian w statucie, mających na celu m.in. umożliwienie poprawy ściągalności składek członkowskich, skrócenie kadencji władz Klubu oraz uporządkowanie niektórych zapisów statutowych, w tym dotyczących regulaminu pracy władz klubowych.  Po krótkiej dyskusji zmiany te zostały jednogłośnie zaakceptowane przez Walne Zebranie.

Kolejnym punktem obrad była propozycja Zarządu odnośnie podniesienia wielkości wpisowego do Klubu, która również spotkała się z poparciem zgromadzonych. Po podjęciu stosownej uchwały i wobec braku wolnych wniosków Walne Zebranie zakończono.

Tradycyjnie wszyscy chętni mogli zostać na drugą, mniej oficjalną część spotkania, gdzie do późnej nocy, w wyśmienitej atmosferze podsycanej żeglarskimi napojami, wspominaliśmy nasze dokonania 2012 roku i planowaliśmy dalsze przedsięwzięcia , a zwłaszcza rejsy po jeziorach, morzach i oceanach.


Dodano 31.01.2013 przez JJ

Zawiadomienie

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko działając zgodnie z §16 ust.1a oraz §16  ust.2 Statutu, zwołuje Walne Zebranie członków Klubu, w pierwszym terminie w dniu 02.03.2013 o godz. 15.00. Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej Restauracji "Gospoda" w Nisku przy ul. Polnej 33.

Na wypadek braku wymaganej w §17 ust.1 Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu w drugim terminie w dniu 02.03.2013 o godz. 15.30. Miejsce Zebrania j.w.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §17 ust.3 Statutu, Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.

Ze względu na przewidywaną w programie obrad dyskusję dotyczącą zmian w Statucie Klubu oraz ewentualną uchwałę w tej sprawie prosimy Koleżankę / Kolegę o niezawodne przybycie.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z §16 ust.6 Statutu, projekt zmian Statutu jest dostępny na tablicy ogłoszeń w lokalu Jacht Klubu Nisko oraz na stronie internetowej http://www.jachtklubnisko.pl/images/pliki/wz2013.pdf

Każdy z członków Klubu powinien mieć realny wpływ na to co się dzieje w Klubie.

Przyjdź na Walne Zebranie, podziel się swoim pomysłem. Zabierz głos w dyskusji.

 

Proponowany program obrad Walnego Zebrania

1. Otwarcie Walnego Zebrania przez Komandora Klubu i sporządzenie listy obecności.

2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania oraz Protokolanta.

3. Odczytanie i przyjęcie regulaminu obrad.

4. Wybór Komisji uchwał i wniosków oraz Komisji skrutacyjnej.

5. Przedstawienie propozycji porządku obrad.

6. Część sprawozdawcza:

- przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu przez Komandora Klubu

- przedstawienie sprawozdania w sprawach finansowych i organizacyjnych przez V-ce Komandora d/s organizacyjnych.

- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej przez Przewodniczącego Komisji.

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia nadwyżki finansowej.

9. Dyskusja w sprawie zmian w Statucie Klubu oraz ewentualne podjęcie uchwały w tej sprawie.

10. Dyskusja w sprawie zmiany wysokości wpisowego do Jacht Klubu Nisko oraz ewentualne podjęcie uchwały w tej sprawie.

11. Wolne wnioski.

12. Zakończenie obrad Walnego Zebrania.


Dodano 15.12.2012 przez MP

Już po raz trzeci bawiliśmy się razem na Balu Andrzejkowym, który odbył się w dniu 24 listopada 2012 roku. Członkowie JKN Nisko wraz ze swoimi znajomymi i sympatykami Klubu miło spędzili czas tańcząc, gawędząc i smakując dania i trunki przygotowane przez Zajazd "Pod Jesionami" w Nisku.

Atmosfera była gorąca ( niektórzy nawet stawali na rękach ), jeździł "pociąg z daleka", rytmy biesiadne przeplatały się z latynoskimi, a nuty szant łączyły wszystkich.

Nie zabrakło "morskich opowieści", które z godziny na godzinę nabierały barw i mocy. Nawet przez chwilę można było odnieść wrażenie, że gawędziarze byli bardziej aktywni niż tancerze. Ale żeglarze głównie żeglują lub wspominają swoje morskie szlaki i mrożące krew w żyłach historie, a taniec, powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze im w głowie.

Bal Andrzejkowy anno domini 2012 przeszedł już do historii a przed nami oczekiwanie na Swięta Bożego Narodzenia oraz nowy 2013 rok.

Dziękujemy wszystkim za udany sezon żeglarski i razem spędzone chwile.


Dodano 22.10.2012 przez JJ

Niestety dla większości z nas sezon żeglarski już się zakończył i aż do wiosny pozostanie nam jedynie wspominać miłe chwile spędzone na rejsach i regatach.

Aby jednak rozproszyć nudę długich  jesiennych wieczorów proponujemy zamienić sztormiaki na stroje balowe i zapraszamy na

"Żeglarskie Andrzejki z Jacht Klubem Nisko"

W tym roku nasz  Bal Andrzejkowy odbędzie się w sobotę 24 listopada 2012 w Restauracji "Zajazdu pod Jesionami" w Nisku (przy drodze wyjazdowej z Niska w kierunku Lublina).

Początek zabawy planujemy na godzinę 18.00

Gwarantujemy tradycyjnie dobrą zabawę i bogatą konsumpcję.

Obsługę muzyczną imprezy będzie prowadził "D.J. Blue", który znakomicie sprostał naszym wymaganiom podczas tegorocznego zimowego Balu Karnawałowego.

Koszt udziału w imprezie wynosi 90 pln od osoby - członka Jacht Klubu Nisko oraz 100 pln od pozostałych uczestników balu.

W tej cenie nie zostały przewidziane tzw. żeglarskie napoje (czyli alkohol).

Zgłoszenia na bal przyjmujemy do 15 listopada 2012 roku i można ich dokonać w następujący sposób:

- poprzez wpłatę na rachunek bankowy Jacht Klubu Nisko wraz z podaniem nazwisk osób, których zgłoszenie dotyczy,

- bezpośrednio u skarbnika JKN kol. Marty Powęska lub u kol. Jana Józefczyka,

- w lokalu JKN w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 18.00 do 20.00

Zapraszamy klubowiczów JKN wraz z rodzinami i znajomymi, sympatyków żeglarstwa i wszystkich chętnych do znakomitej zabawy.


Dodano 22.10.2012 przez JJ

W sobotę 6 października odbyły się już po raz czwarty organizowane przez Jacht Klub Nisko "Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Maziarnia w Wilczej Woli". Podobnie jak w zeszłym roku również tym razem dopisała nam piękna pogoda oraz licznie zgromadzeni uczestnicy tej żeglarskiej rywalizacji.

Aby zawody miały bardziej wyrównany przebieg, tym razem zostały one zorganizowane w dwóch kategoriach: turystycznej i regatowej. W tej pierwszej wystartowały wszystkie jachty kabinowe oraz ostródy a w drugiej jachty szybsze typu 470, 505, katamaran oraz laser. Do udziału w tegorocznych regatach zgłosiło akces 54 zawodników na 21 jachtach. Po odprawie dla sterników przeprowadzonej przez komisję regatową w składzie: Przewodniczący - p. Kazimierz Irsmanbet oraz  kol. Ryszard Szuba i Mirosław Gąszcz, załogi wypłynęły na wodę. Brak jednej ze zgłoszonych załóg sprawił, że linię startu przekroczyło 20 jednostek z 51 żeglarzami.

Słoneczna pogoda i w miarę stabilny wiatr sprzyjały zaciętej jak zwykle rywalizacji. Po odbyciu trzech kolejnych biegów - wspólnych dla obydwu kategorii można było ogłosić wyniki regat.

Ostatecznie w klasie łodzi turystycznych zwyciężyła załoga w składzie: sternik Edward Dec, Hieronim Paterek i Stanisław Moskal na łodzi o wdzięcznie brzmiącej nazwie "Omega Okowitka". Na drugim miejscu przypłynęła "Sportina" ze sternikiem Jackiem Gołębiewskim i Andrzejem Nicałkiem a miejsce III zajęła załoga Jacht Klubu Stalowa Wola: sternik Jan Chmura z załogą: Bartkiem Chmurą i Krzysztofem Butrynem na "Ostródzie".

W klasie łodzi regatowych zwyciężyła załoga ze sternikiem Zbigniewem Kucią i Danielem Drwalem na jachcie "Topper ISO". Na drugim miejscu na 505-tce dopłynęła załoga: sternik Eugeniusz Kasprzyk z Dariuszem Kuźnikiem a miejsce III zajęła żółta 470 o przewrotnie brzmiącej nazwie "Głupia Kretynka" ze sternikiem Kacprem Siudym i jego załogantką Angeliką Skubik. W tej klasie wszystkie trzy ekipy to załogi Jacht Klubu Nisko.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w regatach a zwycięzcom gratulujemy wygranej.

Pełną klasyfikację jachtów można zobaczyć tutaj ( klasa turystyczna , klasa regatowa ).

Po zakończonej rywalizacji przyszedł czas na uroczyste wręczenie pucharów i nagród. W tym roku dokonali tego: Prezes Tanobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego - Andrzej Borowy oraz Prezes Jacht Klubu Nisko - Stanisław Czerewin. Warto podkreślić, że tegoroczne puchary i nagrody ufundowali wspólnie: organizator imprezy Jacht Klub Nisko oraz Tarnobrzeski Okręgowy Związek Żeglarski.

Tradycyjnie jak co roku po rozdaniu nagród uczestnicy regat oraz kibice przenieśli się na miejsce biwakowe, gdzie przy ognisku do późnych godzin wieczornych starali się ostudzić regatowe emocje. A wszystko to odbywało się przy konsumpcji pieczonej kiełbaski i przepysznej grochówki przygotowanej specjalnie na tę okazję przez Krzyśka Maślankę i Tomka Siudego. Zarówno im jak i wszystkim innym klubowiczom JKN, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć - serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z regat w zakładce: "Foto-relacje/organizujemy regaty/Wilcza Wola 2012"


Dodano 18.10.2012 przez BP

Zgodnie z zapowiedziami w dniach 11-14 października 2012 r. odbył się kolejny klubowy rejs na zakończenie sezonu. Podobnie jak rok temu mieliśmy do dyspozycji dzielny szkuner „Dar Świecia”, a w skład równie dzielnej załogi oprócz komandora Staszka weszli Artur, Paweł, Piotrek, drugi Staszek, Tomek i Toni. Inny jacht samodzielnie prowadził Waldek – również członek naszego Jacht Klubu, pojawiły się też zaprzyjaźnione ekipy m.in. ze Stalowej Woli.

W pierwszym dniu rejsu płynąc Martwą Wisłą i Motławą dotarliśmy do mariny położonej niemal w centrum Gdańska, w pobliżu zabytkowego żurawia. Spędzony tam wieczór będziemy na pewno długo pamiętać, m.in. za sprawą nieoczekiwanych i sympatycznych gości. W drugim dniu odwiedziliśmy nową marinę w Sopocie i po zaokrętowaniu się ostatniego członka załogi, Tomka, ruszyliśmy na Hel, gdzie spędziliśmy kolejną noc. Trzeci dzień, to powrót do Górek Zachodnich i już ostatnia żeglarska biesiada.

Bez wątpienia był to kolejny udany rejs naszego Jacht Klubu. Zgrana ekipa, sprzyjająca pogoda, rozpoznanie nowych marin, barwne wieczorne imprezy, ciekawi goście, no i dzielny jacht, który naprawdę polubiliśmy, sprawiły, że pozytywnie zapamiętamy ten rejs.

Szczegółowy opis tych pełnych wrażeń dni, a także galerię zdjęć zamieszczamy w zakładce: Foto-relacje/I w końcu wypływamy/Zat.Gdańska-październik 2012"


Dodano 16.09.2012 przez JJ

IV Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Maziarnia w Wilczej Woli

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników tej żeglarskiej rywalizacji na czwartą już edycję regat.

Tegoroczne regaty odbędą się w sobotę 6 października 2012.

Początek zawodów planujemy na godzinę 10.00, natomiast zakończenie - ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w zależności od warunków pogodowych nie później niż o godz. 15.30.

Regaty odbędą się bez względu na warunki pogodowe.

W tegorocznych regatach nowością będzie to, że rywalizacja odbywać się będzie w dwóch klasach: turystycznej ( jachty typu Omega, Ostróda, kabinowe, SZ i inne) oraz regatowej (jachty typu 420, 470, 505 i inne).

Zapraszamy do udziału w regatach wszystkich chętnych a w szczególności  Kluby Żeglarskie zrzeszone w Tarnobrzeskom Okręgowym Związku Żeglarskim oraz właścicieli jachtów turystycznych i regatowych. Nad przebiegiem regat będzie czuwała Komisja Sędziowska, która dopilnuje aby rywalizacja przebiegała "fair-play" i w zgodzie z Regulaminem Regat (Regulamin Regat do pobrania tutaj).

Nagrody, puchary i dyplomy zostaną w tym roku ufundowane przez: Jacht Klub Nisko - w klasie turystycznej  oraz przez Tarnobrzeski Okręgowy Związek Żeglarski - w klasie regatowej.

Warunkiem startu jest wpłacenie wpisowego na rachunek bankowy Jacht Klubu Nisko w wysokości 20 pln od każdego członka załogi jachtu biorącego udział w regatach oraz przesłanie na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. wypełnionego formularza zgłoszenia do regat (formularz zgłoszenia do pobrania tutaj). Wpisowe oraz zgłoszenie  do regat można dostarczyć również do lokalu JKN w każdy poniedziałek i czwartek od godz. 18.00 do 20.00.

Zarówno wpłaty jak i dostarczenia  zgłoszenia do regat należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 01.10.2012 roku.

Wszystkich zawodników zapraszamy po zakończonych regatach na znakomite jadło przy grillu i ognisku (w cenie zgłoszenia do regat)  w miejscu do biwakowania po drugiej stronie Zalewu. Nie zapewniamy tylko napoi żeglarskich, w które każdy z biesiadników musi się zaopatrzyć wedle własnych upodobań jakościowych i ilościowych.

Na ognisko zapraszamy także kibiców regat, osoby towarzyszące zawodnikom oraz wszystkich, którzy chcą wziąć udział w miłej żeglarskiej imprezie integracyjnej. Tych uczestników ogniska prosimy o wpłatę 15 pln tuż przed jej rozpoczęciem, bezpośrednio na ręce szefa naszego cateringu (stanowisko przy kuchni polowej).

Zapraszamy


Dodano 12.09.2012 przez JJ

Z przyjemnością informujemy wszystkich członków Jacht Klubu Nisko, że począwszy od czwartku 13 września 2012 roku rozpoczyna oficjalne funkcjonowanie nasz klubowy lokal. Znajduje się on w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Nisku-Podwolinie przy ul. Dąbrowskiego 8 (wejście od strony dziedzińca szkoły).

Tak więc od tego dnia w każdy poniedziałek i czwartek od godz. 18.00 do 20.00 (lub dłużej) w lokalu będzie dyżurował jeden z członków Zarządu lub ktoś w jego zastępstwie. Chcemy aby nasz lokal stał się docelowo centrum, wokół którego będzie skupiało się klubowe życie. Zapraszamy więc wszystkich żeglarzy - tych zrzeszonych w Jacht Klubie Nisko i tych, którzy członkami naszego klubu jeszcze nie są. Zapraszamy także wszystkich, których interesuje żeglarstwo i chcieliby się w nim realizować lub też zechcą działać na rzecz naszego Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że tutaj będzie można snuć plany przyszłych rejsów, pośpiewać szanty przy akompaniamencie gitary lub zwyczajnie porozmawiać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Dzięki wielu członkom naszego Klubu lokal jest już odremontowany i wyposażony w niezbędny sprzęt. Wszystkim im serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc przy jego adaptacji oraz wyposażeniu. Dzięki firmie "PROSAT" i jej właścicielowi (naszemu klubowemu koledze) Toniowi Zajączkowskiemu posiadamy nawet  internet i telefon stacjonarny (numer telefonu +48 15 810 30 30)

Jednocześnie informujemy, że w lokalu będzie można dokonywać wpłat gotówkowych. Przypominamy więc wszystkim, którzy nie opłacili jeszcze rocznej składki członkowskiej, że mogą tego dokonać właśnie w naszym lokalu w wyżej wymienionych terminach.

Zapraszamy


Dodano 09.09.2012 przez JJ

"Trzecie Niżańskie Regaty Żeglarskie uważam za otwarte" - tymi słowami Komandor Jacht Klubu Nisko Stanisław Czerewin w obecności Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego - p. Zygmunta Cholewińskiego oraz Burmistrza  Gminy i Miasta Nisko - p. Juliana Ozimka rozpoczął w dniu 1 września b. r.  dwudniowe święto niżańskich żeglarzy.

Tegoroczna impreza, dzięki środkom pozyskanym przez Zarząd JKN z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy i Miasta Nisko oraz od firm, instytucji i osób prywatnych, mogła zostać zorganizowana z większym rozmachem.

W sobotę 1 września w rywalizacji sportowej wzięli udział najmłodsi niżańscy żeglarze, którzy wystartowali w regatach w klasie "Optymist". Właśnie w tym dniu mogli oni zweryfikować swoje żeglarskie umiejętności, których nabywali w trakcie kilkutygodniowego szkolenia przygotowawczego. 15 młodych adeptów sztuki żeglarskiej wystartowało w trzech biegach eliminacyjnych, które wyłoniły skład biegu finałowego. Sam finał został rozegrany w warunkach słabego wiatru i aż trudno uwierzyć jak ogromne wywołał emocje pośród zgromadzonych rodziców i obserwatorów. Niebawem Komisja Regatowa w składzie: Kazimierz Irsmanbet, Mirosław Gąszcz, Ryszard Szuba oraz Eugeniusz Kasprzyk ogłosiła wyniki współzawodnictwa. I miejsce i nagrodę główną zdobył Michał Masłowski. Na miejscu II na metę przypłynął Michał Zagaja a III miejsce zajął Hubert Karaś. Zaraz po zakończonych zawodach zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe dyplomy. Specjalna nagroda została wręczona dla najmłodszego uczestnika zawodów, którym został 7-letni Hubert Karaś.

Podczas gdy wszyscy chętni mogli pożeglować na Zalewie pod czujnym okiem żeglarzy z Jacht Klubu Nisko, na scenia rozstawionej na plaży zabrzmiała po raz pierwszy na żywo w Nisku - muzyka szanty. W tym roku zechciał do nas przyjechać kultowy zespół polskiej sceny szantowej "Zejman i Garkumpel" ze swoim liderem i wokalistą Mirkiem Kowalewskim. Ich "Koncert Rodzinny" na długo pozostanie nie tylko w pamięci dzieci, które aktywnie włączyły się do wspólnej z zespołem zabawy, ale również dorosłych. Późniejszy koncert Zespołu "Pod Wiatr" stanowił miłą niespodziankę dla wszystkich i okazję do przeniesienia się w irlandzkie klimaty. No i wreszcie wieczorny koncert "Zejmana" - już na poważnie dla dorosłych. Ten koncert wywołał tak ogromną falę emocji, że w końcu musiała ona znaleźć swoje ujście w grupowym tańcu wykonanym bezpośrednio przed sceną przez członków JKN. Wiemy, że wszystko to zostało sfilmowane przez miejscowe telewizje i mamy tylko nadzieję, że niezbyt często traciliśmy w tym tańcu rytm:). Koncert zakończył się wspólnym z zespołem "Zejman i Garkumpel" wyśpiewaniem znanej szanty ze słowami "....gdzie ta keja i gdzie jest ten jacht....". Wszyscy jesteśmy wdzięczni Mirkowi Kowalewskiemu i jego formacji szantowej za wspaniałe koncerty i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery oraz za pomoc w prowadzeniu imprezy.

A potem jeszcze ognisko dla członków Klubu i wszystkich, którzy brali udział w organizacji imprezy. W ten sposób dobiegł końca pierwszy dzień Regat.

Niedziela 2 września to znowu rywalizcaja sportowa w klasach "Ostróda" oraz "Open", która stała się okazją do sprawdzenia swoich żeglarskich umiejętności przez żeglarzy z troszkę większym doświadczeniem.

W klasie "Ostróda" wystartowało 8 załóg w dwóch biegach. Do finału weszły 4 załogi. Najlepsza spośród nich okazała się załoga w składzie: Michał Siudy, Barbara Cencora i Agata Zajączkowska, która zdobyła I miejsce i nagrodę główną. Drugie miejsce zajęła załoga w składzie: Dominika Głód, Maciej Józefczyk i Jakub Chmura. Na trzecim miejscu przypłynęła załoga w składzie:Jerzy Chmiel, Dagmara Czarnota, Bernadetta Warchoł.

Na koniec odbyły się zawody w klasie "Open" w których wystartowały najszybsze jachty. Spośród 6 załóg, które wystartowały,  najlepsza okazała się załoga w składzie: Michał Zajączkowski i Karol Gąszcz. Drugie miejsce zajęła załoga: Kacper Siudy i Angelika Skubik a trzecie załoga w składzie Jakub Chmiel i Sebastian Głowala.

Na zakończenie regat triumfatorzy zawodów w klasie "Ostróda" oraz "Open" otrzymali z rąk Wice-Burmistrza Gminy i Miasta  Nisko pani Teresy Sułkowskiej - puchary, nagrody i pamiątkowe dyplomy. W ten sposób "III Niżańskie Regaty Żeglarskie" dobiegły końca.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tej imprezy.

Szczególne podziękowania należą się Marszałkowi Województwa Podkarpackiego i Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko za środki przeznaczone na regaty w ramach zlecenia zadań publicznych oraz Staroście Niżańskiemu za pomoc w skompletowaniu nagród dla uczestników regat.  Dziękujemy Jednostce Wojskowej w Nisku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Niska za pomoc w urządzeniu wioski żeglarskiej, Państwowej Straży Pożarnej ze Stalowej Woli za interesujące pokazy na wodzie, firmie transportowej naszego klubowego kolegi Bogdana Wikiery za nieodpłatny transport sceny, ekipie, która zajmowała się montażem sceny,  firmie VAP-system, która nagłośniła naszą imprezę oraz p. Józefowi Worowi z Urzędu Miasta za skuteczne działania w celu doprowadzenia energii elektrycznej niezbędnej do tego aby impreza mogła się odbyć. Ogromne podziękowania dla Tadeusza Gospodarczyka - prowadzącego czwartkowe audycje "Pod Żaglami Leliwy" w radiu Leliwa - za komentowanie regat i udział w prowadzeniu imprezy a także dla p. Marty Góreckiej za całościowe prowadzenie  imprezy oraz jej promocję w Radiu Leliwa. Dziękujemy również p. Barbarze Winiarz z firmy cateringowej, której parasole z przyjaźnie brzmiącym napisem "Tyskie" skutecznie wprowadziły atmosferę żeglarskiego pikniku.

Pragniemy również podziękować p. Łukaszowi Mierzwie z Firmy Usługowo-Wdrożeniowej Galicja z Niska, p. Mirosławowi Młynarskiemu z firmy Erbud Sp. z o.o. z Rzeszowa, p. Andrzejowi Urbanowi z firmy Poltra Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, p. Arkadiuszowi Gołojuchowi z firmy Margo Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, p. Andrzejowi Romerowiczowi z firmy Slovrur Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, p. Janowi Józefczykowi z firmy Novico Sp.j. ze Stalowej Woli, p. Tomaszowi Radziejowskiemu z firmy ABN Profil  z Niska, p. Małgorzacie Sądej z firmy Serwis "Opony" Corado z Niska, p. Zbigniewowi Kuci z firmy Elektronik z Niska - za wsparcie finansowe jakiego udzielili naszemu Klubowi w organizacji tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy również firmom, które wsparły nas rzeczowo. Są wśród nich: "Zakład Drzewny" Stanisław Nagier z Ulanowa, Gardenik Sp. z o.o. z Niska, Mrówka-Stalmet Sp. z o.o. ze Stalowej Woli, Zakład Mięsny Smak-Górno, Masarnia Socha Nisko, GS"Samopomoc Chłopska" Nisko, Piekarnia Marian Rostek Nisko, Hurtownia Artykułów Spożywczych Ryszard Walicki Sp. j. Zarzecze, Restauracja "Gospoda" Nisko.

Jednak największe podziękowania należą się szerokiemu gronu członków naszego Klubu , którzy bardzo licznie zaangażowali się w to przedsięwzięcie i bez których nie byłoby ono możliwe. Sami najlepiej wiemy jak dużo czasu i pracy poświęciliśmy aby zorganizować regaty w takim kształcie. Lista osób, które wzięły czynny udział w organizacji regat jak również ogniska klubowego jest długa i trudno byłoby ją tutaj zamieścić w taki sposób aby nikogo nie pominąć. Dzisiaj już wiemy, że " razem możemy góry przenosić".

Jesteśmy przekonani, że organizując takie imprezy skutecznie udaje się nam promować turystyczne zalety Zalewu w Podwolinie ale przede wszystkim promować wśród mieszkańców Niska pasję jaką niewątpliwie może być żeglarstwo. Oczywiście realizowane z Jacht Klubem w Nisku:)

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji III Niżańskich Regat Żeglarskich i do zobaczenia na IV Regatach za rok.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z regat w zakładce: "Foto-relacje/organizujemy regaty/Nisko Podwolina-2012".


Dodano 27.08.2012 przez JJ

Już w najbliższą sobotę i niedzielę 1-2 września b.r. będziemy wspólnie bawić się na organizowanych przez nasz Jacht Klub "III Niżańskich Regatach Żeglarskich" na Zalewie Podwolina w Nisku. Tak więc zbliżamy się do finału kilkumiesięcznych przygotowań do tej imprezy, która w tym roku oprócz zawodów regatowych obejmie także koncerty zespołów szantowych.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na plakacie na stronie głównej naszego serwisu. Może on zostać nieznacznie zmodyfikowany w części dotyczącej zawodów regatowych w zależności od warunków pogodowych oraz ilości startujących w zawodach uczestników.

Dodatkowym punktem programu imprezy, który nie został umieszczony w treści plakatu jest ognisko dla członków Jacht Klubu Nisko. Jego rozpoczęcie planujemy w sobotę po zakończeniu wieczornego koncertu Zespołu "Zejman i Garkumpel" czyli ok. godziny 21.30.

Zapraszamy na nie wszystkich Klubowiczów JKN oraz osoby, które wezmą udział w organizacji imprezy. Gwarantujemy wyśmienitą atmosferę oraz konsumpcję ( za wyjątkiem napojów żeglarskich). Aby uniknąć pytań od razu informujemy, że udział w ognisku jest nieodpłatny.

Bezpośrednie przygotowania do imprezy rozpoczynamy już we wtorek przywiezieniem sprzętu pływającego z Wilczej Woli do Niska.

Wioska żeglarska nad Zalewem w Podwolinie będzie powstawać już od wczesnych godzin rannych w piątek 31 sierpnia.

O godz. 08.00 planujemy rozpocząć przywożenie nad Zalew jachtów oraz osprzętu. Ok. godziny 09.00 na miejsce imprezy zostanie przywieziona scena. Ze względu na brak możliwości wjazdu na plażę będziemy musieli rozładować ją na drodze dojazdowej i przenieść w miejsce gdzie będzie stała. Samym montażem sceny zajmie się już profesjonalna ekipa.

Ok. godz. 12.00 zostaną dowiezione namioty magazynowe, stoły, ławki, namioty biura regat, ratownika i pomocy medycznej. W tym samym czasie będziemy musieli otaklować łodzie, przygotować miejsce na ognisko i wygrodzić teren wioski żeglarskiej.

W godzinach popołudniowych i wieczornych zostanie zamontowane oświetlenie i nagłośnienie sceny oraz pojawi się firma cateringowa ze swoim sprzętem.

To jeszcze nie wszystkie elementy związane z organizacją naszej imprezy a już widać, że czeka nas dużo pracy.

Potrzebujemy również ochotników, którzy przez 3 kolejne noce (od piątku do poniedziałku) przypilnują zgromadzonego nad Zalewem sprzętu.

Dlatego prosimy wszystkich Klubowiczów o pomoc w pracach przygotowawczych oraz w czasie trwania imprezy. Będzie ona niezbędna już od godziny 08.00 w piątek - więc wszystkie ręce na pokład !

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z Jankiem Józefczykiem   +48 602 432 689 lub Staszkiem Czerewinem +48 605 294741


Dodano 20.08.2012 przez JJ

W sobotę 21 lipca b.r. w ramach przygotowań do Regat na Zalewie Podwolina rozpoczęły się zajęcia dla dzieci, których celem jest nauka żeglowania na optymistach. Szkolenie to stało się możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu doświadczonego instruktora żeglarstwa PZŻ związanego z naszym Klubem - Kazimierza Irsmanbeta.

Dodatkową okolicznością sprzyjającą zorganizowaniu tego szkolenia stało się posiadanie przez nasz Klub własnego lokalu, w którym mogą już odbywać się zajęcia teoretyczne oraz własnego magazynu na Optymisty znajdującego się przy lokalu klubowym.

Tak więc w każdą sobotę i niedzielę od godz. 11.00 dzieci nabywają umiejętności żeglowania na Optymistach na Zalewie w Podwolinie, a w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych,  zgłębiają zagadnienia związane z teorią żeglowania w naszym klubowym lokalu.

Na jednych z ostatnich zajęć dzieci miały okazję pożeglować na troszkę większych łódkach - Ostródach i na większym akwenie bo w Wilczej Woli. Sądząc po reakcjach - na niektórych zrobiło to duże wrażenie.

Tym sposobem nasze cztery klubowe optymisty po raz pierwszy zostały wykorzystane w celach, do których zostały zakupione.

W tym miejscu Zarząd Jacht Klubu Nisko pragnie podziękować  wszystkim klubowiczom za czas jaki poświęcają młodym adeptom sztuki żeglarskiej  w  przygotowaniu (przewożeniu) sprzętu do zajęć. Dziękujemy również   rodzicom, którzy dzielnie asystują swoim pociechom podczas zajęć i pomagają nam w ich organizacji.

Jeżeli zainteresowanie kursantów utrzyma się na takim poziomie jak dotychczas to mamy nadzieję, że niebawem - już po regatach, przyjdzie czas na decyzję w sprawie utworzenia stałej sekcji "Optymistów" w Jacht Klubie Nisko.

Zdjęcia ze szkolenia możecie znaleźć w zakładce: "Foto-relacje/Organizujemy szkolenia/Optymisty - lato 2012".


Dodano 19.08.2012 przez JJ

Dobre doświadczenia zeszłorocznego, wakacyjnego rejsu w rejonie Kornat sprawiły, że w tym roku znacznie większa - kilkunastoosobowa grupa klubowiczów postanowiła wyruszyć na podbój Adriatyku.

Tym razem trzy załogi na jachtach: Salona 40 "Luci", Sun Odyssey 37 "Taurus" oraz Bavaria 37 "Elica I" rozpoczęły swoją przygodę z morzem w sobotę 30 czerwca w Marinie ACI w Splicie. Rejs poprowadził nasz Komandor Staszek Czerewin, a pozostałymi dwoma jachtami dowodzili  klubowi sternicy Leszek Grab i Waldek Pokrywka.

Ponieważ w planach mieliśmy rejs na południowy - wschód aż do Dubrownika więc konieczne stało się sprawne opuszczenie Splitu we wczesnych godzinach rannych w niedzielę. Po przejściu przez przesmyk "Splitske Vrata" i ominięciu wysp: Brać, Hvar i Sćedro pożeglowaliśmy w kierunku Kanału Peljesac, dokąd dotarliśmy  późnym  wieczorem. Tam też zastał nas zachód słońca.

Dalsza podróż już przy świetle księżyca stała się okazją do sprawdzenia  przez naszych sterników pozostających na wachcie umiejętności nawigowania w nocy. Nad ranem dotarliśmy do cichej zatoczki na wyspie Lopud skąd po krótkim postoju na kotwicy wyruszyliśmy do Mariny ACI w Dubrowniku.

W ten sposób po pokonaniu ok. 110 Mm dotarliśmy do celu naszej wyprawy. Cały dzień spędziliśmy na zwiedzaniu starego Dubrownika i rozkoszowaniu się kąpielami w basenie na terenie luksusowej mariny w tym porcie.

Następne etapy rejsu ze względu na krótsze dystanse miały już bardziej rekreacyjny charakter.

3 lipca we wtorek po południu dopłynęliśmy do uroczej zatoczki Pomena na wyspie Mljet, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy pobliskiego rezerwatu przyrody. Następnego dnia dotarliśmy na nocleg do kotwicowiska w Korculi na wyspie o tej samej nazwie. Na długo pozostaną w naszej pamięci uroki starego miasta Korcula a szczególnie koncert duetu gitarowego "Vanda i Marin", którego mieliśmy okazję wysłuchać w portowej tawernie.

W czwartek rano po opuszczeniu Korculi pożeglowaliśmy w kierunku wyspy Hvar. Ze względu na brak miejsc w porcie Hvar popłynęliśmy na nocleg do pobliskiej Mariny Palmiżana na wyspie Sv. Klement. Stąd przy pomocy taksówki wodnej dostaliśmy się jednak do miasta Hvar, by do późnego wieczora podziwiać jego uroki. Po powrocie do mariny czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka - nieoczekiwane spotkanie starych znajomych żeglarzy z Krakowa. Tym sposobem szybko zapomnieliśmy o planach pójścia na spoczynek.

Piątek był ostatnim dniem rejsu. Późnym popołudniem dopłynęliśmy z powrotem do portu macierzystego w Splicie. Jeszcze tylko zdanie jachtu, zwiedzanie miasta, pożegnalna impreza i czas na odpoczynek przed długą podróżą do Polski. Trudno nam wszystkim sobie uświadomić, że ten tydzień tak szybko minął.

Wspaniałe miejsca, które odwiedzaliśmy, kąpiele w urokliwych zatoczkach, miejscowe owoce morza przyrządzane na jachtach a przede wszystkim świetna atmosfera panująca wśród uczestników rejsu to wystarczająca zachęta do snucia planów już na następny rok.....

Być może będą to tym razem Greckie Cyklady?

Więcej szczegółów dotyczących naszego rejsu oraz dokumentację zdjęciową będziecie mogli zobaczyć już niebawem w relacji Piotra Barcia dostępnej w zakładce "Fotorelacje/I w końcu wypływamy/Chorwacja - lipiec 2012".


Dodano 01.08.2012 przez JJ

Temat Godła i Proporca Jacht Klubu Nisko był obecny w naszych rozmowach od momentu powstania Klubu czyli od początku 2010 roku. Zawsze jednak brakowało odpowiednich projektów aby w oparciu o nie podjąć ostateczną decyzję o przyjęciu oficjalnych klubowych znaków.

Wreszcie po roku od pojawienia się pierwszych projektów i po ich wielokrotnych korektach, Zarząd JKN w czerwcu b.r. podjął uchwałę "w sprawie ustanowienia wzoru Godła i Proporca Stowarzyszenia Żeglarskiego  Jacht Klub Nisko"

Od tego momentu Godło Jacht Klubu Nisko stanowi grafika zawierająca zielone żagle na wodzie znajdujące się na biało czerwonym tle. Grafika ta razem z napisem "Stowarzyszenie Żeglarskie Jacht Klub Nisko" wpisana jest w "Różę Wiatrów". Dopuszcza się stosowanie identycznego godła z napisem w języku angielskim o treści "Polish Sailing Association Yacht Club Nisko". Nasze Godło w zgodzie z Uchwałą Rady Miasta nawiązuje swoją grafiką do herbu Niska.

Natomiast Proporzec Jacht Klubu Nisko to trójkątna flaga o proporcjach podstawy do wysokości 3:5 w kolorach białym i czerwonym z podziałem w pionie. W białej części proporca znajduje się Godło Jacht Klubu.

Od tego momentu dysponujemy własnymi Klubowymi znakami, które możemy wykorzystywać m.in. w celach promocji naszego Stowarzyszenia. Tak też się już stało. Proporce JKN powiewały na jachtach podczas klubowych rejsów na Bornholm oraz w Chorwacji a ubrani w klubowe koszulki żeglarze z Niska wzbudzali niemałe zainteresowanie w portach i marinach, które odwiedzali.

W tym miejscu chcemy poinformować wszystkich członków JKN, że koszulki klubowe są dostępne w cenie 25 pln i można je zakupić u Sławka Sądeja (tel: 605 897 811)


Dodano 23.07.2012 przez JJ

W dniu 1 czerwca b.r. została podpisana umowa o najem lokalu pomiędzy Stowarzyszeniem Żeglarskim Jacht Klub Nisko a Publiczną Szkołą Podstawową nr 4 w Nisku - Podwolinie. W ten sposób nasz Klub po dwu i pół rocznej bezdomności wszedł w posiadanie własnego lokalu wraz z pomieszczeniem magazynowym, w którym będziemy mogli przechowywać nasze "Optymisty" oraz cały drobny sprzęt.

Pomieszczenie to wraz z węzłem sanitarnym znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej w Nisku - Podwolinie.

Bliskość rozbudowującego się Zalewu, bardzo korzystne warunki finansowe najmu lokalu oraz - mamy nadzieję - dostęp do sali lekcyjnej koniecznej do prowadzenia szkoleń a także do sali gimnastycznej, zdecydowały o wyborze tej propozycji.

W tym miejscu pragniemy podziękować p. Julianowi Ozimkowi - Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko, p. Alicji Krawiec - Kierownik ZOEASIP Nisko oraz p. Danucie Skwarek - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, za skuteczne wsparcie naszego Stowarzyszenia w dążeniu do pozyskania własnego lokalu.

W chwili obecnej lokal przechodzi drobny remont w celu dostosowania go do naszych potrzeb. Już niebawem będziemy chcieli go uruchomić w taki sposób aby był on dostępny dla każdego i aby stał się miejscem spotkań Klubowiczów.

W tym celu konieczne będzie stopniowe pozyskanie elementów wyposażenia. Część rzeczy już posiadamy. Jeżeli natomiast ktoś z Klubowiczów posiada zbędne meble (regały), żyrandol, karnisze, firanki itp. to prosimy o kontakt na numery telefonów podane na naszej stronie www w zakładce "O nas/Kontakt i dane Klubu".

Liczymy na Wasz aktywny udział we wspólnym urządzaniu siedziby Jacht Klubu Nisko.


Dodano 18.07.2012 przez BP

Jak co roku na wiosnę Jacht Klub Nisko zorganizował piąte już szkolenie na stopień żeglarza jachtowego. Nieco mniej liczna niż zwykle grupa kursantów bardzo sumiennie uczęszczała od marca na wykłady teoretyczne w Nisku, a od początku maja doskonaliła umiejętność manewrowania jachtem na żaglach i silniku na Zalewie Maziarnia w Wilczej Woli.

W końcu przyszedł czas na egzaminy przeprowadzone wspólnie ze szkołą żeglarską „North-Rejsy”– najpierw teoretyczny 16 czerwca, a dzień później praktyczny na Zalewie Maziarnia. Wszyscy kursanci spełnili wymagania egzaminacyjne w zakresie teorii i manewrówki, udało im się nawet opanować trudną sztukę wiązania węzłów żeglarskich, co bez żadnej taryfy ulgowej weryfikował Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej.

Wszystkim uczestnikom kursu gratulujemy i zapraszamy do grona klubowiczów.

Jak zwykle pragniemy podziękować Kierownikowi Wyszkolenia Żeglarskiego a zarazem naszemu Komandorowi Staszkowi oraz wszystkim instruktorom biorącym udział w szkoleniu, którzy po raz kolejny poświęcali bezinteresownie swój czas na rzecz Klubu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkolenia w zakładce: "Foto-relacje/Organizujemy szkolenia/Żeglarz jachtowy - wiosna 2012".


Dodano 17.07.2012 przez JJ

W sobotę 9 czerwca b.r. dobiegł końca kolejny już  rejs organizowany przez Jacht Klub Nisko.

Tym razem 15 członków naszego Stowarzyszenia na jachtach "Steuer Oase" (tłum. -Oaza podatkowa) z komandorem Staszkiem Czerewinem oraz "Merlisto" pod dowództwem kapitana Darka Pawelca wyruszyło ze Swinoujścia na podbój malowniczej duńskiej wyspy "Bornholm".

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Nisku już w piątek 1 czerwca aby w niedzielę wczesnym rankiem opuścić gościnną i coraz piękniejszą po rozbudowie marinę w Świnoujściu. Pierwotne plany wypłynięcia już w sobotę wieczorem pokrzyżowało nam ostrzeżenie przed sztormem.

Trzeba przyznać, że również niedzielna pogoda a w szczególności pozostała na Bałtyku nieprzyjemna fala spowodowała, że dla większości załogantów jedynym posiłkiem w tym dniu pozostało śniadanie (słynna świeżonka Waldka) oraz kisiel na obiad. Dlatego na długo zapamiętamy spokojne wody portu w Rone, na które wpłynęliśmy już nocą z niedzieli na poniedziałek.

W kolejnych dniach pogoda poprawiła się i już w miarę spokojnie mogliśmy pożeglować do kolejnych portów: w Allinge, Christianso, Svaneke i Nekso.

Wędzony śledź - bornholmski przysmak, smażony dorsz, malownicza wysepka Cristianso oraz długie wieczory spędzane przy gitarze i szantach lub irlandzkiej muzyce w malowniczych portach na długo pozostaną w pamięci uczestników rejsu.

Dopełnieniem rejsu stał się etap Nekso - Świnoujście z wejściem do macierzystego portu w piątek nad ranem po całonocnym żeglowaniu.

Nasza tak liczna wyprawa wzbudzała wszędzie tam gdzie się pojawialiśmy nieukrywane zainteresowanie miejscowej ludności oraz obcojęzycznych żeglarzy. Wszystko to za sprawą jednolitych koszulek z nowoprzyjętym godłem naszego Klubu. Często padało skierowane do nas pytanie "Where is this Nisko?". Tak więc mimo woli staliśmy się ambasadorami naszego miasta na Bornholmie.

Jak zwykle w przypadku naszych klubowych rejsów na pewno nikt się nie nudził. Różnorodność charakterów uczestników rejsu oraz niebywałe bogactwo przygód, jakimi zechcieli się ze sobą podzielić, sprawiły, że humory wszystkim dopisywały.

Jestem pewien, że każdy z nas uśmiechnie się sam do siebie na wspomnienie pewnego konkursu, który w późnych godzinach nocnych w porcie Svaneke, zorganizowała dzielna załoga naszego jachtu "Steuer Oase" a także niesamowite przygody pewnego załoganta tegoż jachtu , które spotkały go kiedyś w autobusie kursowym z Brighton:).

Te i wiele innych ciekawych zdarzeń i opowieści pozostaną jednak tajemnicą uczestników - ponieważ tak sobie wspólnie obiecaliśmy ( no może jeszcze podzielimy się tymi tajemnicami z pozostałymi członkami Klubu, ich rodzinami oraz sympatykami JKN).

Więcej na temat rejsu okiem załoganta jachtu "Merlisto"możecie przeczytać w jak zwykle bardzo ciekawej relacji Piotrka Barcia zamieszczonej w zakładce: "Foto-relacje/I w końcu wypływamy/Bornholm-czerwiec 2012".

Tam też znajdziecie zdjęcia z naszego rejsu.


Dodano 27.05.2012 przez JJ

Tak jak zaplanowaliśmy - w sobotę 26 maja b.r. rozpoczęliśmy prace przy remoncie naszego "Konika Morskiego". Malowanie łodzi było konieczne ze względu na brudzącą warstwę zielonej farby, którą został pomalowany przez poprzedniego właściciela pokład łodzi , a którą to sukcesywnie wynosili na spodniach kolejni klubowicze korzystający z Konika w poprzednim sezonie. Tak więc prawie punktualnie o godz. 09.00 rano dziewięciu członków naszego Klubu rozpoczęło prace remontowe.

W  miarę szlifowania starej farby Konik zaczął odkrywać przed nami  swoje sekrety w postaci kolejnych warstw odpadającej farby, licznych pęknięć i rozwarstwień oraz starych szpachlowań. Ze względu na pokaźny koszt zakupionych przez nas środków renowacyjnych oraz stan starych powłok farby, postanowiliśmy zeszlifować cały kadłub wraz z pokładem znacznie dokładniej niż pierwotnie zakładaliśmy.

Podczas szlifowania kadłuba w zielono-czerwono-brązowym pyle, biorący udział w pracach próbowali dociekać czyim pomysłem było uszczęśliwienie naszego Klubu takim "pięknym zabytkiem".

Prace przy usuwaniu starych powłok z pokładu, burt, dna i kokpitu trwały do późnego popołudnia kiedy to zapyleni i zmęczeni postanowiliśmy na tym zakończyć. Teraz przed nami naprawy wszelkich ubytków i pęknięć czyli szpachlowanie a potem znowu szlifowanie. Na koniec pozostanie już tylko nanieść nowy lakier. Po remoncie Konik będzie w kolorach białym i błękitnym.

Wielkie podziękowania należą się: Piotrowi, Grzegorzowi, Jankowi, Pawłowi,  Krzyśkom, Tomkowi, Szymonowi i Markowi za to, że zechcieli poświęcić swój prywatny - sobotni czas na prace na rzecz Klubu.

Zdjęcia dokumentujące prace remontowe Konika Morskiego możecie zobaczyć w zakładce "Fotorelacje/Mamy swoją historię/wydarzenia 2012".

Korzystająć z okazji chcemy poinformować, że w ostatnim czasie nasz Klub stał się posiadaczem nowego czterosuwowego silnika przyczepnego marki "Tohatsu". Wreszcie nie będziemy musieli pożyczać takiego silnika każdorazowo do szkolenia w ramach kursów żeglarskich.

Koszty zakupu silnika zostały pokryte w ponad 60 % ze środków pochodzących z dofinansowania regat "Podwolina 2012" a w pozostałej części ze środków własnych JKN.

Jeżeli uda nam się zakupić w najbliższej przyszłości kadłub łodzi to wraz z silnikiem będzie stanowił on jednostkę asekuracyjną podczas wszelkiego rodzaju szkoleń i regat organizowanych przez nasz Klub.


Dodano 24.05.2012 przez JJ

Zgodnie  z zapowiedzią w dniach 30.04 do 06.05.2012 odbył się współorganizowany przez nasz Klub kurs na patent sternika jachtowego. W kursie wzięło udział czterech członków Jacht Klubu Nisko. Jako akwen szkoleniowy służył nam Port w Gdansku - Górkach Zachodnich oraz Zatoka Gdańska.

Wysoki poziom szkolenia zarówno teoretycznego jaki i praktycznego możemy zawdzięczać Kierownikowi Wyszkolenia Żeglarskiego kpt. Bogdanowi Sobiło oraz  instruktorom : komandorowi JKN Staszkowi Czerewinowi, kpt. Zbyszkowi Wawrzkiewiczowi oraz kpt. Łukaszowi Włodarskiemu. Wszystkim im dziękujemy za ogromne zaangażowanie i czasami świętą cierpliwość do nas-kursantów.

6-dniowy program szkolenia obejmował pełny zakres tematyki:  począwszy od budowy jachtów morskich  i teorii żeglowania poprzez przepisy MPDM, bezpieczeństwo i ratownictwo, meteorologię, nawigację i locję morską. Oczywiście kursantom - członkom JKN szczególnie przypadł do gustu wykład naszego komandora Staszka na temat instalacji jachtów morskich, ze szczególnym uwzględnieniem obsługi silnika diesela. Wszyscy napewno zapamiętamy co to są i do czego służą "cybanty":).

Drugim, a może tym ważniejszym elementem szkolenia było szkolenie praktyczne na jachcie morskim (pozdrawiamy armatora:).

Naprawdę wiele mamy wrażeń związanych z tym kursem, aż trudno wybrać te szczególne, które nadają się do upublicznienia. Faktem jest, że kurs był bardzo intensywny i wyczerpujący - szczególnie dla tych, którzy przyjechali na niego nieprzygotowani od strony teoretycznej.

Niech o tym świadczy codzienny rozkład dania:

-godz. 08.00 - 08.30 - sprawdzian wiadomości z dni poprzednich

-godz. 08.30 - 09.30- I zajęcia teoretyczne

-godz. 10.00 - 13.45 - Zajęcia praktyczne na jachcie - manewrówka

-godz. 14.15 - 16.00 - II zajęcia teoretyczne

-godz. 16.00 - 20.00 - Zajęcia praktyczne na jachcie - manewrówka

-godz. 20.15 - 21.45 - III zajęcia teoretyczne

-godz. 22.00 - 08.00 - wolny czas na naukę własną:)

Trzeba przyznać, że w takim rygorze kursu trudno było znaleźć czas na chwile rozrywki. Dlatego jesteśmy szczególnie wdzięczni Jarkowi "Jareckiemu", który w tych trudnych chwilach starał się nam dodać animuszu za pomocą gitary i swojego "operowego" głosu.

No i w końcu w niedzielę - 6 maja przyszedł czas prawdy czyli egzamin na stopień sternika jachtowego.

Jak zwykle w takich sytuacjach oczywiście załamała się pogoda: zaczęła wiać 5-tka ze szkwałami i zaczął padać deszcz..... W końcu w takich warunkach też trzeba pływać.

Po dwugodzinnym rozpływaniu od godz. 07.00 do 09.00 :)) przystąpiliśmy do egzaminu teoretycznego. Potem egzamin praktyczny na akwenie portowym, cumowania i już tylko pozostało oczekiwać na ogłoszenie wyników. Los był dla nas tym razem szczęśliwy. Wszyscy członkowie JKN zdali pozytywnie egzamin i wkrótce otrzymają patent sternika jachtowego.

Korzystając z okazji chcemy podziękować za dobrą współpracę i pozdrowić naszych współzałogantów;

Jurka (siła spokoju), Józka (MOB czyli człowiek jest najważniejszy), Piotrka (dzięki za ćmiki i przemiłe towarzystwo ), Andrzeja (jeszcze raz najlepsze życzenia dla jubilata - do miłego spotkania na morzu), Jarka (buziaki - zapraszamy do Niska), Tomka (vel. dredziarz - wszyscy łysi zazdroszczą Ci tych dredów),  Marzenkę (słoneczko nasze) oraz naszych kolegów i koleżanki z Warszawy.

Szczególne gratulacje należą się naszym nowym klubowym sternikom jachtowym:

- Tomkowi - wielkiemu żeglarzowi morskiemu, dla którego żeglarstwo to wielka przygoda (przygoda, przygoda:). Tomku - tak jak przewidziałeś - "wszystko było dobrze".

- Łukaszowi - który na zapytanie "o ogień" w środku nocy budzi się od razu recytując bezbłędnie     "16 sposobów wzywania pomocy na morzu".

- Arturowi - który posiadł bezbłędnie tajemną wiedzę o sygnałach dźwiękowych statków w warunkach ograniczonej widzialności oraz pięknie je stosuje podczas snu.

-  Jankowi - który potrzebował prawie trzech tygodni aby po tym kursie ochłonąć i coś wreszcie napisać.....

Wszystkim uczestnikom kursu życzymy wszystkiego najlepszego i do zobaczenia na morskich szlakach!

Zdjęcia z kursu na patent sternika jachtowego możecie zobaczyć w zakładce "Fotorelacje/Organizujemy szkolenia/Sternik jachtowy-wiosna 2012".


Dodano 22.05.2012 przez JJ

W najbliższą sobotę tj. 26.05.2012 roku zaplanowaliśmy prace przy naprawach naszego Konika Morskiego. Prace będą polegały na zeszlifowaniu starej warstwy farby oraz naniesieniu nowej.

Ze względu na ciężar "Konika" będziemy potrzebowali pomocy kilku członków naszego Klubu. W związku z tym prosimy wszystkich chętnych o pomoc przy tych pracach.

Spotykamy się w sobotę o godz. 09.00 przy ul. Szklarniowej 2 w Nisku.

Tych , którzy będą dysponowali czasem i zechcą uczestniczyć w pracach prosimy o wcześniejszy kontakt z bosmanem Grześkiem Haraczem lub z Jankiem Józefczykiem (telefony w zakładce O nas/Kontakt i dane Kubu).


Dodano 08.05.2012 przez BP

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na naszej stronie, w dniach 28-29 kwietnia odbył się organizowany przez kpt. Bogdana Sobiło kurs manewrowy na Zatoce Gdańskiej.

Członkowie Jacht Klubu Nisko, mimo posiadania niewątpliwe wysokich umiejętności żeglarskich, nie spoczywają na laurach i cały czas szukają okazji do doskonalenia się.

Tak więc w kwietniowym szkoleniu, oprócz żeglarzy z innych regionów Polski, udział wzięli także sternicy jachtowi z naszego Jacht Klubu: Renata, Rysiek, Leszek i Piotrek, a także komandor Staszek - jako drugi , obok kpt. Bogdana, instruktor manewrówki.

Przez dwa dni, po wysłuchaniu wykładów teoretycznych, intensywnie ćwiczyliśmy kierowanie jachtem morskim na silniku, a zwłaszcza manewry podejścia i odejścia od nabrzeża dziobem, rufą, obiema burtami, a jak się trafiło, to i innymi częściami jachtu.

Pozwoliło to nam znacząco podnieść umiejętność bezpiecznego manewrowania jachtem morskim w porcie, ale również uświadomiło konieczność dalszego doskonalenia tej trudnej sztuki.

Ciekawym przerywnikiem w tym intensywnym szkoleniu był niewątpliwie sobotni wieczór, podczas którego mogliśmy odstresować się w miłym towarzystwie, smakując żeglarskie napoje przy dźwiękach gitar i śpiewie uzdolnionych wokalnie żeglarek i żeglarzy. Prym w tym zaimprowizowanym koncercie wiodła sympatyczna współkursantka - krakowianka Marta (pochodząca ze Stalowej Woli), wspomagał ją ełczanin Jarek (o głosie godnym śpiewaka operowego) , a także tajemnicza Daria, która wyłoniła się z ciemności i zachwyciła nas swym nieprzeciętnym głosem. Oczywiście, reszta żeglarzy również udzielała się wokalnie - proporcjonalnie do swych umiejętności i ilości spożytych napojów. Marina AZS-u w Górkach Zachodnich do późnych godzin nocnych rozbrzmiewała naszym śpiewem, spotykającym się z niewątpliwie pozytywnym odzewem, co rozpoznaliśmy po ilości odwiedzających nas żeglarzy z innych jachtów.

Galeria zdjęć oddających w pewnym stopniu klimat tego szkolenia (w tym sobotniej imprezy) – do oglądnięcia w zakładce „Foto- relacje”.


Dodano 27.04.2012 przez JJ

W dniu 11 kwietnia b.r. w poczet członków naszego Klubu zostali przyjęci: Paweł Krawiec, Staszek Nagier i Jurek Kotuła.

Witamy serdecznie nowych członków Jacht Klubu Nisko i życzymy Wam wielu udanych rejsów w naszym - wspólnym gronie.

Liczymy także na Wasz aktywny udział w życiu Jacht Klubu Nisko.


Dodano 26.04.2012 przez JJ

Na ostatnim zebraniu Zarządu JKN podjęliśmy decyzję o organizacji w dniach 1 i 2 września b.r. "III Niżańskich Regat Żaglowych" na Zalewie w Podwolinie.

Umowy, które podpisaliśmy w ostatnich dniach są uwieńczeniem naszych starań o dofinansowanie tej imprezy ze środków publicznych.

Możemy już dziś poinformować, że w ramach Podkarpackiego "Programu Rozwoju Turystyki" uzyskaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 16 tysięcy złotych.

Dodatkowo w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą "Wypoczynek dzieci i młodzieży" Urząd Gminy i Miasta Nisko wsparł nasze przedsięwzięcie kwotą 5 tysięcy złotych.

Dzięki tym funduszom możliwe będzie zorganizowanie tegorocznych "Regat" nie tylko na większym - po rozbudowie akwenie ale również w większym niż dotychczas zakresie i skuteczniejsze promowanie żeglarstwa w naszej okolicy.

Oprócz stałych elementów imprezy planujemy w tym roku m.in. występy zespołów szantowych. Podjęliśmy już wstępne działania mające na celu organizację Regat , ale jest jeszcze zbyt wcześnie aby pisać o szczegółach.

Ze względu na duży zakres przedsięwzięcia liczymy na to, że spora grupa naszych klubowiczów aktywnie włączy się do prac przygotowawczych.

O postępach w przygotowaniach do Regat postaramy się informować na bieżąco.


Dodano 25.04.2012 przez JJ

Minęło trzy miesiące od kiedy spotkaliśmy się na Walnym Zebraniu Jacht Klubu Nisko, więc chcemy zdać krótką relację z działań Zarządu Klubu, które podjęliśmy w tym czasie.

Jedną z pierwszych czynności, które podjęliśmy było przyjęcie rezygnacji kol. Kazimierza Krawczyka z funkcji członka zarządu i powołanie na jego miejsce w drodze "kooptacji" kol. Krzysztofa Maślanki. Krzyśkowi serdecznie gratulujemy i liczymy na Jego pełne zaangażowanie w naszej pracy.

Konsekwencją tego wyboru stało się zgłoszenie zaistniałej zmiany w KRS. Zarząd przydzielił jednocześnie funkcję Kierownika Wyszkolenia Żeglarskiego Staszkowi Czerewinowi, a nowym skarbnikiem Klubu została Marta Powęska.

Korzystając z konkurencyjnych ofert na prowadzenie rachunku bankowego JKN, Zarząd podjął decyzję o podpisaniu umowy z Bankiem Pekao S.A. Brak kosztów prowadzenia rachunku oraz inne zalety spowodowały znaczne ułatwienia w funkcjonowaniu Zarządu Klubu.

Po złożeniu przez Zarząd rozliczenia rocznego Klubu za rok 2011 w Urzędzie Skarbowym, podjęliśmy decyzję o podpisaniu umowy o prowadzenie księgowości JKN przez zewnętrzne biuro rachunkowe za symboliczną odpłatnością.

W tym czasie został opracowany i przyjęty Klubowy Regulamin Rejsów Morskich oraz zostały opracowane i złożone dwa wnioski o dofinansowanie ze środków publicznych planowanej organizacji III Regat na Zalewie w Podwolinie: do Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz do Urzędu Gminy i Miasta Nisko. Dzisiaj już możemy poinformować, że złożone przez nas wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

W ciągu tych trzech miesięcy zorganizowaliśmy Bal Karnawałowy, kurs operatora SRC/LRC, państwowy egzamin na świadectwo operatora SRC/LRC oraz rozpoczęliśmy kurs na stopień żeglarza jachtowego - wiosna 2012. Wszystkie te przedsięwzięcia przyniosły lub przyniosą nie tylko wymierny efekt finansowy dla Klubu, ale przede wszystkim podniesienie żeglarskich kwalifikacji oraz integrację naszego żeglarskiego  środowiska.

Ważnym elementem realizacji naszych statutowych zobowiązań jest organizowany przez nas - klubowy "Flotyllowy Rejs na Bornholm" w którym będzie uczestniczyło początkiem czerwca b.r. ok. dwudziestu członków naszego Klubu.  Współorganizowany przez nasz Klub kurs na patent sternika jachtowego oraz kurs manewrowy odbywające się początkiem maja na Zatoce Gdańskiej będą okazją do podniesienia kwalifikacji żeglarskich dla ok. 10 członków naszego Klubu.

W tzw. międzyczasie została gruntownie uporządkowana wszelkiego rodzaju dokumentacja Klubu. Została ona również zarchiwizowana cyfrowo na nowo zakupionym twardym dysku, a wszystko po to, aby informacje dotyczące  Klubu i klubowiczów znajdowały się w jednym miejscu i były dostępne dla wszystkich, którzy będą kierowali Klubem w przyszłości.

Wreszcie rzecz, która najbardziej ucieszy wszystkich biorących udział w załadunku i przewozie łodzi na Wilczą Wolę i na regaty w Podwolinie. Zostało zbudowane łoże pod łodzie oraz podnośniki, znakomicie ułatwiające załadunek i rozładunek jachtów (rynkowy koszt podnośników to 5.000 pln, a koszty jakie poniósł JKN to tylko 2.000 pln). O przydatności tego wyposażenia mogliśmy się przekonać wodując w ostatni weekend nasze jachty na Zalewie w Wilczej Woli (więcej na ten temat w relacji Piotra).

W ostatnim czasie odbyliśmy dwa spotkania  w sprawie pozyskania lokalu Klubowego - w tym jedno z Burmistrzem Gminy i Miasta Nisko - p. Julianem Ozimkiem.

Brak własnego lokalu i bazy sprzętowej jest jednym z tych problemów, który stanowi największą przeszkodę we właściwym funkcjonowaniu naszego Klubu. Oczywiście nie jest problemem pozyskanie dowolnego lokalu na warunkach rynkowych, jednak Zarząd Klubu stoi na stanowisku, że koszt wynajmu takiego lokalu musi być odpowiednio niski w stosunku do przychodów Klubu, tak aby nie stanowił on znaczącej przeszkody w rozwoju Klubu.

Jednak "żeglarze" to twardzi ludzie - i jesteśmy przekonani, że z tym problemem sobie również ostatecznie poradzimy.


Dodano 24.04.2012 przez BP

alt W przedostatni kwietniowy weekend - 21 i 22 kwietnia - grupa klubowych „aktywistów” przeprowadziła akcję przewożenia i wodowania naszych jachtów na zalewie w Wilczej Woli.

Bogatsi o doświadczenia z zeszłego roku i wyposażeni w wykonany przez bosmana Grześka sprzęt usprawniający załadunek, już w piątek zebraliśmy się w Nisku w miejscu, w którym zimowały nasze łódki. Ruchome łoże podłodziowe i zestaw podnośników spisały się świetnie i po około dwóch godzinach trzy jachty i bączek spoczęły na przyczepkach.

Druga część akcji rozpoczęła się już o siódmej rano (!) w sobotę, gdyż z pewnych względów musieliśmy zdążyć z wodowaniem najpóźniej do godziny 12.00. Niezawodna ekipa najbardziej aktywnych klubowiczów stawiła s. Dopuszcza się stosowanie identycznego godła z napisem w języku angielskim o treści ię praktycznie bez opóźnień i sprawnie przetransportowano „Oriona” i dwie „Ostródy” do Wilczej Woli („Konik Morski” na razie oczekuje w Nisku na renowację).Jachty przed wodowaniem

Pusty zalew nieco ożył, gdy przy bojach pojawiły się pierwsze w tym sezonie jachty naszego Jacht Klubu. Wodowanie łódek przebiegło bez większych incydentów, poza niezamierzoną kąpielą w wodach zalewu jednego z uczestników akcji. Kolejnym etapem naszych działań było przetransportowanie przyczepy sprzętowej z miejsca zimowego postoju pod sam zalew. Pracowite przedpołudnie zakończyło się uporządkowaniem i zewidencjonowaniem sprzętu oraz zainstalowaniem apteczki medycznej.

Nie ma więc już żadnych wątpliwości, że w długi majowy weekend nastąpi rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, a pierwszymi szczęśliwcami, którzy pożeglują po wodach zalewu w Wilczej Woli będą uczestnicy naszego kursu na stopień żeglarza jachtowego.

Poszczególne etapy naszych weekendowych zmagań ze sprzętem można oglądnąć w foto-relacji.


Dodano 20.03.2012 przez JJ

W związku z funkcjonującym już nowym rachunkiem bankowym naszego Klubu, prosimy o dokonywanie wpłat składek członkowskich za 2012 rok już na nowy numer rachunku (szczegóły w zakładce "O nas/Kontakt i dane Klubu"). Dotychczasowy rachunek będzie funkcjonował tylko do 20.04.2012 roku.

Składki klubowe za rok 2012 nie uległy zmianie i wynoszą:

60,00 pln dla osób uczących się do 26 roku życia

120,00 pln dla pozostałych osób

Przypominamy, że naszą wspólną decyzją wprowadziliśmy w Statucie Stowarzyszenia zapis, który brzmi: "Roczna składka członkowska winna być wpłacona przez członków Klubu w terminie do 31 marca każdego roku kalendarzowego" (§11 pkt.4).

Obowiązkiem Zarządu Klubu powołanego decyzją Walnego Zebrania jest m.in. zarządzanie majątkiem i funduszami Klubu. Rozumiemy przez to również dopilnowanie terminowego wpływu środków ze składek członkowskich. Dlatego przypominamy naszym klubowiczom o terminowej płatności tych zobowiązań.

Jednocześnie informujemy, że Statut Stowarzyszenia nakłada na Zarząd obowiązek pozbawienia członkostwa w Klubie osób, które nie opłaciły składki członkowskiej przez okres 1 roku (§20 pkt.7 i §12 pkt.1c). Dla klubowiczów, którzy nie opłacili składki za rok 2011 - okres ten mija 31 marca tego roku.

Przypominamy o tych zapisach statutu aby uświadomić wszystkim, którzy jeszcze nie uregulowali składki za 2011 rok, że niestety w takich przypadkach Zarząd Klubu będzie musiał podjąć decyzję o pozbawieniu członkostwa.

Mamy nadzieję, że do takich decyzji jednak nie będzie musiało dochodzić.

Zarząd Jacht Klubu Nisko


Dodano 19.03.2012 przez JJ

W dniu 10 marca b.r. w Nisku odbył się organizowany przez Jacht Klub Nisko państwowy egzamin na świadectwo operatora łączności bliskiego i dalekiego zasięgu SRC/LRC w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i śródlądowej.

Warto zaznaczyć, że był to pierwszy tego typu egzamin, który odbył się w Nisku. Zresztą w całym województwie Podkarpackim przewidziane zostały w 2012 roku tylko dwie sesje egzaminacyjne, w tym właśnie jedna organizowana przez nasz Klub.

Przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie stanęło 20 osób (w tym 15 członków JKN)  z których 15 zdawało egzamin na LRC a 5 na SRC.

Trudno powiedzieć czy zatroskane i poważne miny uczestników egzaminu były powodem ciężkiego stresu egzaminacyjnego czy też natłoku wiedzy, którą musieli posiąść w ostatnim czasie. Faktem jest, że ilość procedur, częstotliwości, rodzajów emisji, systemów, fraz w języku angielskim itd. mogła doprowadzić niejednego kursanta do ciężkiej depresji. Jako dowód na te słowa, czytający relację mogą zapoznać się z tylko jednym przykładowym pytaniem spośród 620 obowiązujących na egzaminie (kliknij tutaj) .

Dodatkowo atmosfera stworzona przez Komisję Egzaminacyjną nie należała do tych z gatunku rozrywki.

40 minut czasu, po 5 pytań z każdego działu tematycznego i stało się.

Niezbędne warunki do zdania egzaminu spełniło 12 uczestników egzaminu na LRC i 4 na SRC.

Wszystkim tym szczęśliwcom serdecznie gratulujemy. Pozostałych, którym się tym razem nie udało zachęcamy do przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Mamy nadzieję, że spełni się w tym przypadku motto naszego klubowego kolegi Tomka, który po zakończonym egzaminie stwierdził, że i tak "wszystko będzie dobrze".

W tym miejscu chcemy podziękować naszej koleżance Marcie Powęska, która jak zwykle udostępniła nam salę w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych. To dzięki niej mieliśmy gdzie zorganizować zarówno zajęcia w ramach kursu jak i sam egzamin. Za to, jak również za fakt podtrzymywania nas wszystkich na duchu podczas tych stresujących chwil - serdecznie dziękujemy.


Dodano 22.02.2012 przez JJ

W dniach 18 i 19 lutego b.r. w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nisku odbył się zapowiadany wcześniej kurs na świadectwo operatora łączności bliskiego (SRC) i dalekiego zasięgu (LRC) w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i śródlądowej.

Kurs został zorganizowany przez Jacht Klub Nisko a poprowadzony przez zaprzyjaźnionego z nami kapitana Sobiło.

Dla wszystkich niewtajemniczonych kilka zdań wyjaśnienia co to takiego świadectwo operatora SRC (short range certificat) i LRC (long range certificat).

Zgodnie z obowiązującym na morzach "Ogólnoświatowym Systemem Łączności w Niebezpieczeństwie i dla Zapewnienia Bezpieczeństwa (GMDSS)", każdy statek morski musi posiadać na swoim pokładzie urządzenia zapewniające łączność alarmową i bezpieczeństwa.

Obsługa tych urządzeń musi być prowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Tak więc świadectwo operatora SRC lub LRC  jest drugim po uprawnieniach do prowadzenia jachtu dokumentem, koniecznym do odbycia rejsu i musi go posiadać chociaż jedna osoba w załodze jachtu morskiego (nie musi to być skiper).

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że ze względu na różną specyfikę urządzeń, w które jest wyposażony statek morski, świadectwo SRC upoważnia do obsługi tych urządzeń w strefie ok. 20-30 Mm od stacji brzegowych, natomiast świadectwo LRC daje takie uprawnienia na wszystkich morzach świata.

Spośród 15 osób, które wzięły udział w kursie przygotowawczym do egzaminu - po słowach zachęty ze strony prowadzącego zajęcia - zdecydowana większość postanowiłą złożyć wnioski o przystąpienie do egzaminu na świadectwo operatora LRC.

Już po zakończonym kursie, część z osób po zapoznaniu się z zestawem 620 pytań egzaminacyjnych na LRC, opublikowanych przez UKE jako zakres wiedzy obowiązującej na egzaminie LRC miała ochotę zmienić decyzję i podejść do egzaminu tylko na SRC (czyli w węższym zakresie). Niestety wraz ze złożeniem wniosku o egzamin i wysłaniem dokumentów do UKE zmiana opcji stała się niemożliwa.

Tak więc jedynym wyjściem z sytuacji jakie pozostało jest poświęcenie pozostającego do egzaminu czasu (10 marzec b.r.) na studiowanie zagadnień,  dotyczących szeroko pojętej łączności na morzu.


Dodano 17.02.2012 przez JJ

W sobotę 11 lutego b.r. mieliśmy okazję spotkać się ponownie w naszym żeglarskim gronie - tym razem na Żeglarskim Balu Karnawałowym. Naszą imprezę zaplanowaliśmy po raz kolejny w restauracji "Gospoda" w Nisku. Dla niektórych członków Klubu ta karnawałowa zabawa rozpoczęła się już w godzinach porannych kiedy to spotkaliśmy się celem przygotowania dekoracji sali.

Ponieważ wśród dekoratorów przeważali starzy wyjadacze naszych żeglarskich zabaw, więc trudno było o nowatorskie pomysły i skończyło się jak zwykle na żelaznym pomyśle z wykorzystaniem żagli i optymista. Do tego doszły jeszcze drobne akcesoria takie jak wiosła, koła ratunkowe i kamizelki asekuracyjne, przywiezione przez niezawodnego Kubę Chmiela.

Te ostatnie zresztą znalazły swoje zastosowanie w końcowej fazie balu kiedy to Sławek i Artur wyraźnie czuli się bezpieczniej z taką asekuracją. Całości dekoracji dopełnił nasz nowy baner przygotowany specjalnie na tę okazję.

Tym razem Zarząd Klubu postanowił nie zanudzać zebranych uczestników oficjalnymi przemowami, dzięki czemu zabawa miała szansę rozwinąć się znacznie szybciej. Niebawem na parkiecie zagościły pierwsze pary tancerzy.

Do jak zwykle gorącej atmosfery towarzyszącej zabawom organizowanym przez Jacht Klub Nisko świetnie dopasował się prowadzący "DJ Blue". W trakcie organizowanych przez niego zabaw wielu z nas przypomniało sobie o tym, że o kondycję trzeba dbać odpowiednio wcześniej.

Sposób prowadzenia zabawy tak bardzo przypadł nam jednak do gustu, że nawet wybaczyliśmy mu pewną niezręczność, którą popełnił podczas naszej pierwszej rozmowy na temat prowadzenia balu. Kiedy na Jego zapytanie dla jakiej grupy wiekowej ma grać - odpowiedzieliśmy, że dla 40 - 50 latków - stwierdził, że dla "starszych państwa też już grywał".

W trakcie przerw od tańca znowu rozkwitały dyskusje o planach związanych z przyszłymi rejsami i opowieści o odbytych wyprawach. Jak zwykle przy takich okazjach w miarę upływającego czasu (i nie tylko) relacje te nabierały rumieńców i rozmachu. Zresztą nie bez pozytywnego skutku jakim było przekonanie kilku uczestników balu, że rejsy morskie to jest to czego powinni spróbować.

Tak się złożyło, że szczególnie obleganym miescem dyskusji stał się sympatyczny korytarzyk piętro niżej (wtajemniczeni wiedzą dlaczego). Tak bardzo zaangażowaliśmy się w dyskusję, że umknął nam moment zniknięcia naszego ulubionego Komandora Stanisława. Rozpoczęte natychmiast poszukiwania zakrojone na szeroką skalę nie przyniosły jednak rezultatu. Na szczęście odnalazł się następnego dnia w najbardziej spodziewanym miejscu czyli w domu.

Tradycyjnie już, w drugiej części imprezy (czyli w fazie kiedy to muzyka szczególnie nie przeszkadza w tańcu) coraz częściej mogliśmy się bawić w rytm muzyki szanty. Niektórych uczestników balu skłoniło to do wykorzystania w zabawie dodatkowych akcesoriów żeglarskich takich jak wiosła, kamizelki i koła ratunkowe.

Można by jeszcze długo opisywać przebieg naszej zabawy ale na pewno trzeba stwierdzić, że znowu trudno było się nam rozstać. Dzięki temu dotrwaliśmy w zabaw align=ie do godz. 03.30 LT po czym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

W ten sposób Żeglarski Bal Karnawałowy A.D. 2012 przeszedł do historii.


Dodano 04.02.2012 przez JJ

Nauczeni doświadczeniem ostatniej jesieni, kiedy to grupa członków naszego Klubu spędziła 2 dni przy slipowaniu jachtów, przywiezieniu ich do miejsca zimowania, wyczyszczeniu   i ustawieniu w miejscu magazynowania, postanowiliśmy w nadchodzącym sezonie ułatwić sobie to zadanie.

Ze względu na ciężar jachtów, które posiadamy - w szczególności "Oriona" i "Konika Morskiego", operacja przetransportowania jachtów skończyła się ostatnio bólem kręgosłupa u kilku jej uczestników.

Dlatego postanowiliśmy zbudować kilka patentów, które spowodują, że w przyszłości każdorazowy transport naszego sprzętu nie powinien już nastręczać takich kłopotów.

Właśnie dzisiaj w gorącej atmosferze globalnego ocieplenia przy temperaturze -20°C  dokonaliśmy próby pierwszego z rzędu patentu - to jest łoża do naszego "Oriona". Dzięki niemu łódka może być swobodnie przemieszczana w magazynie po rozładunku z przyczepy lub też podczas jej remontu, którego rozpoczęcie planujemy niebawem.

Pomysłodawcą i samodzielnym wykonawcą łoża jest Grzesiek Haracz, któremu należą się serdeczne podziękowania za czas jaki poświęcił temu przedsięwzięciu. Efekt jego prac możecie zobaczyć na zdjęciach.

W następnej kolejności planujemy zbudować podnośnik do łodzi, łoża pod pozostałe jachty, przyczepę do transportu cięższych łodzi ("Orion", "Konik Morski") oraz przystosować do przewozu "Ostród" i "Optymistów" przyczepkę, którą już posiadamy, a która niestety nie jest w najlepszym stanie.

Czeka nas również przed nadchodzącym sezonem remont "Oriona", o którym już wspominałem.

Mamy więc nadzieję, że wśród klubowiczów nie zabraknie osób, które zechcą poświęcić odrobinę swojego czasu na te przedsięwzięcia.


dodano 02.02.2012 przez PB

Zgodnie z informacją rozesłaną do wszystkich członków „Jacht Klubu Nisko” w dniu 21.01.2012 r. w restauracji „Gospoda” w Nisku odbyło się Walne Zebranie naszego Stowarzyszenia. Ponieważ w pierwszym terminie wyznaczonym na godz.15.00 brakowało quorum, Walne Zebranie odbyło się , zgodnie ze statutem Stowarzyszenia i informacją na zawiadomieniach, w drugim wyznaczonym terminie – o godz. 15.30 w tym samym miejscu. Na sali obecnych było 25 osób z prawem do udziału w głosowaniach.

Po wstępnych formalnościach i wyborze Prezydium Walnego Zebrania głos zabrał Komandor Jacht Klubu Staszek Czerewin, który odczytał szczegółowe sprawozdanie Zarządu z realizacji Uchwały Programowej w 2011 roku. Następnie Vicekomandor ds.Szkoleń i Skarbnik Jacht Klubu Kazimierz Krawczyk przedstawił sprawozdanie finansowe Klubu za 2011 rok, a przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Barć odczytał sprawozdanie tej Komisji.

W dalszej części Walnego Zebrania dyskutowano o bieżących problemach pojawiających się w działalności Jacht Klubu, a także o planach na 2012 rok. Jednym z głównych zmartwień Zarządu i innych zaangażowanych w działalność członków naszego Stowarzyszenia jest brak siedziby Klubu , gdzie mogłyby się odbywać wszelkie klubowe spotkania czy szkolenia. Niestety, obietnice udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia przez władze miasta, nie zostały jak dotąd spełnione. Z kolei wynajęcie jakiegoś lokalu na warunkach komercyjnych, czy wybudowanie własnej siedziby wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Podobny problem dotyczy terenu lub pomieszczeń, w których moglibyśmy składować nasz sprzęt w sezonie zimowym. W tej chwili zmuszeni jesteśmy korzystać z uprzejmości zaprzyjaźnionych instytucji i osób prywatnych, lecz taki stan na pewno nie może trwać wiecznie.

Radykalne rozwiązanie tych problemów jest ściśle związane z możliwościami finansowymi Jacht Klubu. Niestety, w porównaniu z rokiem ubiegłym, wyraźnie zwiększyła się liczba członków nie płacących obowiązkowych składek klubowych. W trakcie dyskusji rozważano więc różne sposoby na zmotywowanie tych członków do płacenia składek, w tym pozbawienie możliwości darmowego korzystania z klubowych jachtów.

Ambitne plany Zarządu Jacht Klubu na obecny rok zakładają m.in. remonty jachtów szkoleniowych, uzupełnienie klubowego wyposażenia o sprzęt do przewożenia i slipowania łódek, organizację różnego rodzaju szkoleń, rejsów klubowych i imprez integracyjnych ( w tym koncertu szantowego). Zarząd w dalszym ciągu będzie próbował rozwiązać problem braku własnej siedziby Stowarzyszenia. Zrezygnowano na razie z zakupu kolejnych jachtów.

W trakcie Walnego Zebrania przyjęto m.in. uchwałę o przeznaczeniu środków finansowych zgromadzonych w 2011 r. w całości na cele statutowe i upoważniono Zarząd do kontynuacji wysiłków na rzecz pozyskania własnej klubowej siedziby.

Już po zakończeniu Walnego Zebrania rezygnację z pracy w Zarządzie oraz z funkcji Skarbnika Jacht Klubu i Kierownika Wychowania Żeglarskiego złożył Kazimierz Krawczyk. Moment ujawnienia tej zaskakującej decyzji przez kol.Kazimierza nie pozwolił na złożenie mu podziękowań za ogrom pracy włożonej m.in. w organizację kursów na stopień żeglarza jachtowego, w prowadzenie dokumentacji finansowej Stowarzyszenia oraz za pozostałą działalność na rzecz naszego Jacht Klubu – co niniejszym czynimy. Mamy nadzieję, że rezygnacja z tych funkcji nie oznacza zakończenia aktywnego udziału kol.Kazia (jednego z głównych inicjatorów powstania naszego Jacht Klubu) w pracach Stowarzyszenia.


dodano 15.01.2012 przez JJ

Mamy jeszcze w pamięci gorącą zabawę, która miała miejsce podczas zeszłorocznego,  listopadowego Balu Andrzejkowego organizowanego przez nasz Klub. Czas jednak szybko upływa i już możemy myśleć o przygotowaniach do następnej zabawy. Po roku przerwy wracamy do dobrej tradycji żegnania karnawału Żeglarskim Balem Ostatkowym.

W tym roku  Bal Karnawałowy odbędzie się w sobotę 11 lutego 2012 roku w Restauracji "Gospoda" w Nisku (dawny Wotex lub też Alfred).

Początek zabawy planujemy na godzinę 18.00

Koszt udziału w imprezie wynosi;

-  75 PLN od członków Jacht Klubu Nisko i Yacht Klubu Stalowa Wola

-  85 PLN od uczestników Balu, którzy nie są członkami Jacht Klubu Nisko i Yacht Klubu Stalowa Wola

W  cenie Balu nie zostały przewidziane tzw. żeglarskie napoje (czyli alkohol).

Osobą koordynującą  organizację Balu Karnawałowego jest v-ce komandor Klubu Sławek Sądej /kom; 605 897 811/. Jednak ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie rezerwacji miejsca na balu i dokonywanie wpłat za uczestnictwo do dowolnego członka zarządu JKN.  Za naszym pośrednictwem zgłoszenia te trafią do Sławka.

Kontakty do członków Zarządu JKN znajdziecie w zakładce "O nas/Kontakt i dane Klubu"


dodano 06.01.2012 przez JJ

Zawiadomienie

Zarząd Stowarzyszenia Żeglarskiego "Jacht Klub Nisko" działając zgodnie z par. 16 ust. 1a Statutu podjął decyzję o zwołaniu Walnego Zebrania Członków Klubu w pierwszym terminie w dniu 21.01.2012 roku o godz. 15.00.

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej Restauracji "Gospoda w Nisku przy ul. Polnej 33.

Zawiadamiamy, że w przypadku braku wymaganej par.17 ust. 1 Statutu obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby uprawnionych członków Klubu, Zarząd zwołuje Walne Zebranie członków Klubu w drugim terminie w dniu 21.01.2012 roku o godz. 15.30 w tym samym miejscu. Walne Zebranie zwołane w drugim terminie, jest zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał bez względu na liczbę obecnych członków.

Prosimy wszystkich klubowiczów o niezawodne przybycie. Uważamy, że każdy z członków Klubu powinien mieć realny wpływ na to, co się dzieje w Klubie.

Zapraszamy wszystkich  do zabrania głosu i podzielenie się swoimi pomysłami. To właśnie od Was zależy kształt uchwały programowej.

Proponowany program obrad Walnego Zebrania

1. Wybór przewodniczącego, prezydium oraz sekretarza Zebrania

2. Zatwierdzenie regulaminu obrad Walnego Zebrania

3. Przyjęcie porządku Walnego Zebrania;

a. Sprawozdanie Zarządu Klubu z realizacji Uchwały Programowej

b. Sprawozdanie finansowe Klubu za okres roku 2011

c. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Klubu

d. Dyskusja nad sprawozdaniami

e. Wolne wnioski

f. Przyjęcie Uchwały Programowej

4. Zakończenie Zebrania


dodano 22.11.2011 przez JJ

W dniu 19 listopada b.r. w restauracji "Gospoda" w Nisku brać żeglarska naszego Jacht Klubu bawiła się na zorganizowanych już po raz kolejny Żeglarskich Andrzejkach. Bal rozpoczął się krótkim wystąpieniem Komandora Klubu Staszka Czerewina w otoczeniu członków Zarządu JKN, w którym zostały pokrótce przedstawione osiągnięcia naszego Klubu w 2011 roku i plany na rok przyszły.

Miłą niespodzianką dla uczestników balu była muzyka na żywo w wykonaniu zespołu, przy której bawiło się niemal do rana 84 osoby. Zabawie towarzyszyły ożywione rozmowy, podczas których wspominaliśmy wydarzenia mijającego roku i snuliśmy plany na nadchodzący sezon żeglarski 2012.

Miłym urozmaiceniem zabawy były chórki, które żeńska część załogi balu wykonała wspólnie z zespołem. Urażone ambicje męskiej części uczestników zabawy spowodowały, że panowie również postanowili wykazać się swoimi instrumentalnymi i wokalnymi umiejętnościami. Całe szczęście, że sprzęt nagłaśniający został w porę wyłączony i do samego występu nie doszło.

W miarę upływu czasu atmosfera na parkiecie stawała się coraz bardziej gorąca.

Wreszcie w repertuarze zespołu znalazły się również szanty. Kulminacją imprezy okazały się ich chóralne wykonania, w tym również przewrotnie brzmiącego tekstu; "Już nie wrócę na morze, nigdy więcej o nie". Dało się zauważyć, że w wykonaniu niektórych uczestników balu słowa te nie brzmiały szczególnie przekonująco.

Dzięki  udanej zabawie trudno było się nam rozstać. Dopiero około godz. 04.00 nad ranem ostatni uczestnicy balu po ustaleniu właściwych kursów udali się na spoczynek do domów.

Wspólna zabawa Andrzejkowa nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania Sławka Sądeja w jej organizację. Dziękujemy mu za to serdecznie. Mamy nadzieję, że równie dobrą zabawę będziemy kontynuowali już niebawem - na zakończenie karnawału 2012.

Tymczasem zapraszamy do zdjęciowej relacji z imprezy w zakładce "Foto-relacje/Integrujemy się/Andrzejki 2011" .

Zapraszamy również do zgłaszania sugestii i wyrażania swoich opinii o Andrzejkach (i nie tylko) w zakładce "Twoja sugestia".