„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Szkolenia Warsztaty nawigacyjne

Szkolenie, którego dotyczy niżej zamieszczone ogłoszenie odbyło się zgodnie z planem. Tekst ogłoszenia pozostaje na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.

Warsztaty nawigacyjne

 Jak popłynąć z Breege do Helsingoor oraz Kopenhagi i z powrotem, nie dać się rozjechać i na mieliznę nie najechać, płynąć z wiatrem a nie pod wiatr, czyli;

Jacht Klub Nisko na morzu!

Organizowane przez nasz Klub - tegoroczne warsztaty nawigacyjne ze względu na planowany Klubowy rejs do Helsingor i Kopenhagi skierowane są szczególnie do tych członków naszego Klubu, którzy zdecydowali się spędzić pierwszy tydzień czerwca b.r. na wodach Morza Bałtyckiego.

 Jednak ze względu na tematykę kursu będzie on z pewnością  bardzo interesujący również dla wszystkich, którzy zainteresowani są poszerzaniem swojej wiedzy żeglarskiej.

Warsztaty poprowadzi znany wielu naszym klubowiczom i zaprzyjaźniony z naszym Klubem kpt. Bogdan Sobiło.

Zajęcia będą odbywały się w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nisku przy ul. Chopina 31 w dniach

- sobota 16 marca 2013 roku od godz. 09.00 do 17.00 (przewidziana jest przerwa na obiad)

- niedziela 17 marca 2013 roku od godz. 09.00 do 15.30

Program zajęć obejmuje następujące zagadnienia:

1. Omówienie niezbędnych pomocy nawigacyjnych; mapy klasyczne, mapy elektroniczne (program Open CPN), locje, strony internetowe portów i marin

2. Osłona meteorologiczna; GRIBY, strony internetowe, radio LW i VHF (komunikaty Witowo Radio, Lingby Radio, Deutschland Radio), przykładowa analiza mapy synoptycznej (nawigacja meteorologiczna)

3. Planowanie trasy na przejście Breege - Kopenhaga - Helsingor (mapy, locje, spis świateł); wyjście z Breege, przecinanie tras statków (VTS, TSS), opcjonalny port schronienia, potencjalne niebezpieczeństwa nawigacyjne, podejście do Falsterboe (w dzień i w nocy), komunikacja z obsługą mostu i śluzy, analiza podejścia do portu w Kopenhadze.

4. Turystyczne atrakcje Kopenhagi (przewodniki turystyczne, internet)

5. Analiza przejścia Kopenhaga - Klintholm

6. Podejście do portu Klintholm

7. Przejście Klintholm - Breege

8. Zajęcia praktyczne; wykreślanie na mapie kursu jachtu, prowadzenie zapisów w dzienniku jachtowym, określanie charakterystyki świateł nawigacyjnych, identyfikacja świateł i znaków dziennych innych jednostek, programowanie GPS, korzystanie z programów nawigacyjnych, odbiór i wykorzystanie komunikatów meteorologicznych, nawiązywanie łączności z innymi jednostkami za pośrednictwem radia VHF.

Koszt uczestnictwa w kursie wynosi;

- 60 pln dla członków Jacht Klubu Nisko

-80 pln dla osób nie będących członkami Jacht Klubu Nisko

Biorący udział w warsztatach powinni posiadać na zajęciach cyrkiel, ekierkę lub linijkę, ołówek i gumkę. Klub udostępni każdemu uczestnikowi na czas kursu trójkąt nawigacyjny.

Zgłoszenia do udziału w warsztatach należy dokonywać u Stanisława Czerewina lub Jana Józefczyka (telefony w zakładce kontakt i dane Klubu)