„Nie odkryjesz nowych lądów, dopóki nie odważysz się stracić brzegu z oczu.”
Jacht Klub Nisko Szkolenia Warsztaty nawigacyjne materiały szkoleniowe / linki

http://www.sejlerens.com/

Strona opisująca porty Bałtyku w tym również te, które zamierzamy odwiedzić podczas naszego rejsu.

http://opencpn.org/ocpn/

Strona domowa darmowego oprogramowania do obsługi elektronicznych map nawigacyjnych. Z tej strony można nieodpłatnie pobrać aplikację. Na stronie znajduje się również instrukcja opisująca instalację oprogramowania, map oraz obsługi programu. Niestety wymagana jest znajomość języka angielskiego.

http://www.szekla.net.pl/?p=834

Strona zawierająca opis możliwości nieodpłatnego pobrania morskich map nawigacyjnych niektórych rejonów świata do współpracy z programem Open CPN.

www.zygrib.org
Ciekawe narzędzie do pobierania i przeglądania meteorologicznych prognoz numerycznych opracowywanych co 6 godzin dla całego świata przez NOAA. Po zainstalowaniu programu, łącze jest nam potrzebne tylko do pobierania plików prognoz. Pozwala wizualizować opady, wilgotność, temperatury, zachmurzenia i wiele innych danych. Korzystając z wtyczki w programie Open CPN można nałożyć pobrane pliki z prognozami na mapy interesujących nas obszarów morskich.

http://www.navsim.pl/nawigacja_jachtowa/naviweather

Strona polskiego producenta oprogramowania nawigacyjnego. Navsim oferuje również możliwość bezpłatnego pobierania prognoz meteorologicznych w formie SMS-ów, e'maili oraz w formacie GRIB. Pobieranie GRIB-ów jest możliwe dzięki bezpłatnej wersji programu NaviWeather, którą można pobrać z tego portalu.


http://www.iala.bp8.pl/

Swietne animacje Systemu Oznakowania Nawigacyjnego IALA.

http://navipedia.pl/

Znakomita strona o nawigacji morskiej. W bardzo przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z nawigacją klasyczną i astronawigacją. Tutaj znajdziecie informacje dotyczące systemu IALA, charakterystyki świateł nawigacyjnych, opis świateł i znaków dziennych innych statków.

http://www.marinetraffic.com/

Mapa statków - pokazuje pozycję (online) statków i jachtów wyposażonych w system AIS na podstawie danych AIS, a także czas przypłynięcia i wypłynięcia z portu.